Jump to content
Sign in to follow this  
Frazes

Artykuł "Zły Czas"

Recommended Posts

Nie wiem za bardzo gdzie na ten temat wspomnieć, więc postanowiłem stworzyć ten wątek w tym właśnie dziale.

 

Przeczytałem przed chwilą artykuł na temat błędnego czasu na niektórych transponderach "Hot Birda" (https://satkurier.pl/news/71421/sportklub-sci-fi-universal-i-czworka-zly-czas.html) i brakuje mi w nim według mnie jednej ważnej wmianki.

 

Chodzi mianowicie o to, że wspomniany w artykule efekt przestawiania się tunerów satelitarnych na niewłaściwy czas i datę na wymienionych transponderach wcale nie musi występować, jeśli nie wyłączymy naszego tunera do stanu czuwania na kanałach emitowanych z tych transponderów (przynajmniej u mnie tak jest), a sytuacja całkowicie wraca do normy jeśli przed wyłączeniem tunera ustawimy kanał, który emituje prawidłowe dane.

 

Problem więc moim zdaniem nie jest aż tak dotkliwy jak opisano w artykule, chyba, że oczywiście ktoś nagrywa "timerem" w tunerze z kanałów z tych transponderów, ale jak ktoś chwilkę pomyśli, to i na to znajdzie rozwiązanie :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zachowanie zależy od odbiornika. Akurat Twój synchronizuje czas tylko na czuwaniu, większość sprzętu robi synchronizację także w trakcie pracy, więc wystarcza tylko zmienić kanał i oglądać chwilę (do 5 minut, zależy jak często odbiornik robi synchronizację), aby się nadziać. Sam artykuł wyszedł właśnie po zgłoszeniach od osób, które nie wyłączały tunera na czuwanie na w/w kanałach, tylko je oglądały, a czas przeskakiwał, m.in. tu: viewtopic.php?f=5&t=24439 ale było to już poruszane gdzieś wcześniej.

 

W zasadzie najprostszym sposobem pozbycia się problemu (nie licząc nie oglądania problematycznych kanałów :P ) w tunerach, które robią synchronizację na żywo (jak i tych tego nie robiących) jest po prostu przerzucenie się na ręczne ustawienie czasu, przynajmniej do momentu aż ktoś to poprawi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale warto też myślę dodać w artykule (żeby był pełniejszy) właśnie ten sposób z przełączeniem na kanał prawidłowo nadający czas (i podać te kanały - np. "TVP1/"TVP2" z transpondera "Cyfry+" lub kanały "TVN") przed wyłączeniem tunera, bo jest on chyba skuteczny prawie zawsze (pamiętam, że działał też na moim popszednim tunerze, tzn. "Humaxie CI-5100"). Kwestia tylko właśnie tak jak wspomniałeś jak długo tuner musi chodzić na takim "dobrym" kanale, żeby wszystko się naprawiło, ale skoro wspomniałeś o tych 5 minutach, to możnaby też to dopisać.

 

Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem sytuacji byłoby dopasowanie czasu przez operatora tych transponderów :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dorzuciłem akapit, dzięki za sugestię ;) W kwestii czasu to zależy od odbiornika i od softu. Czas na transponderach może być przesyłany z różną częstotliwością, najgorzej co 30 sekund. Jeśli odbiornik ma ostrą synchronizację i stale obserwuje TDT/TOT, to zajmie mu to mniej niż minutę, a jak na TDT/TOT patrzy nie za często, to zajmie mu to dłużej. 5 minut wydaje mi się dobrą wartością uśrednioną, w której większość sprzętu powinna czas odczytać, aczkolwiek wyjątki od reguły mogą być zawsze ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalnie to różnice w emisji czasu zdarzają się faktycznie od dawna, przy czym zmieniają się częstotliwości. Gdy zajmowałem się tematem w grudniu 2009 (do tekstu z SAT Kuriera 1/2010, gdzie jest nieco więcej informacji niż pojawiło się w newsie teraz), to na 13°E lista częstotliwości z problemami była nieco inna, najgorzej było na: 10,723H, 10,911V, 11,179H, 11,200V, 11,470V, 11,508V, 11,541V, 12,015H, 12,111V i 12,476H. Przy poprzednich pomiarach na 12,322H czas był nadawany dobrze, a na 12,149V w ogóle go nie nadawano. Ciekawie było na Astrze, bo tam w zasadzie wszyscy nadawali czas poprawnie, poza dwoma niechlubnymi wyjątkami: ABSat i... TVP. Teraz na Astrę nie zaglądałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...