Skocz do zawartości

Artykuł "Zły Czas"


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem za bardzo gdzie na ten temat wspomnieć, więc postanowiłem stworzyć ten wątek w tym właśnie dziale.

 

Przeczytałem przed chwilą artykuł na temat błędnego czasu na niektórych transponderach "Hot Birda" (https://satkurier.pl/news/71421/sportklub-sci-fi-universal-i-czworka-zly-czas.html) i brakuje mi w nim według mnie jednej ważnej wmianki.

 

Chodzi mianowicie o to, że wspomniany w artykule efekt przestawiania się tunerów satelitarnych na niewłaściwy czas i datę na wymienionych transponderach wcale nie musi występować, jeśli nie wyłączymy naszego tunera do stanu czuwania na kanałach emitowanych z tych transponderów (przynajmniej u mnie tak jest), a sytuacja całkowicie wraca do normy jeśli przed wyłączeniem tunera ustawimy kanał, który emituje prawidłowe dane.

 

Problem więc moim zdaniem nie jest aż tak dotkliwy jak opisano w artykule, chyba, że oczywiście ktoś nagrywa "timerem" w tunerze z kanałów z tych transponderów, ale jak ktoś chwilkę pomyśli, to i na to znajdzie rozwiązanie :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachowanie zależy od odbiornika. Akurat Twój synchronizuje czas tylko na czuwaniu, większość sprzętu robi synchronizację także w trakcie pracy, więc wystarcza tylko zmienić kanał i oglądać chwilę (do 5 minut, zależy jak często odbiornik robi synchronizację), aby się nadziać. Sam artykuł wyszedł właśnie po zgłoszeniach od osób, które nie wyłączały tunera na czuwanie na w/w kanałach, tylko je oglądały, a czas przeskakiwał, m.in. tu: viewtopic.php?f=5&t=24439 ale było to już poruszane gdzieś wcześniej.

 

W zasadzie najprostszym sposobem pozbycia się problemu (nie licząc nie oglądania problematycznych kanałów :P ) w tunerach, które robią synchronizację na żywo (jak i tych tego nie robiących) jest po prostu przerzucenie się na ręczne ustawienie czasu, przynajmniej do momentu aż ktoś to poprawi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale warto też myślę dodać w artykule (żeby był pełniejszy) właśnie ten sposób z przełączeniem na kanał prawidłowo nadający czas (i podać te kanały - np. "TVP1/"TVP2" z transpondera "Cyfry+" lub kanały "TVN") przed wyłączeniem tunera, bo jest on chyba skuteczny prawie zawsze (pamiętam, że działał też na moim popszednim tunerze, tzn. "Humaxie CI-5100"). Kwestia tylko właśnie tak jak wspomniałeś jak długo tuner musi chodzić na takim "dobrym" kanale, żeby wszystko się naprawiło, ale skoro wspomniałeś o tych 5 minutach, to możnaby też to dopisać.

 

Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem sytuacji byłoby dopasowanie czasu przez operatora tych transponderów :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem akapit, dzięki za sugestię ;) W kwestii czasu to zależy od odbiornika i od softu. Czas na transponderach może być przesyłany z różną częstotliwością, najgorzej co 30 sekund. Jeśli odbiornik ma ostrą synchronizację i stale obserwuje TDT/TOT, to zajmie mu to mniej niż minutę, a jak na TDT/TOT patrzy nie za często, to zajmie mu to dłużej. 5 minut wydaje mi się dobrą wartością uśrednioną, w której większość sprzętu powinna czas odczytać, aczkolwiek wyjątki od reguły mogą być zawsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to różnice w emisji czasu zdarzają się faktycznie od dawna, przy czym zmieniają się częstotliwości. Gdy zajmowałem się tematem w grudniu 2009 (do tekstu z SAT Kuriera 1/2010, gdzie jest nieco więcej informacji niż pojawiło się w newsie teraz), to na 13°E lista częstotliwości z problemami była nieco inna, najgorzej było na: 10,723H, 10,911V, 11,179H, 11,200V, 11,470V, 11,508V, 11,541V, 12,015H, 12,111V i 12,476H. Przy poprzednich pomiarach na 12,322H czas był nadawany dobrze, a na 12,149V w ogóle go nie nadawano. Ciekawie było na Astrze, bo tam w zasadzie wszyscy nadawali czas poprawnie, poza dwoma niechlubnymi wyjątkami: ABSat i... TVP. Teraz na Astrę nie zaglądałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...