Jump to content

Początek i rozwój TV cyfrowej


Recommended Posts

Zapraszam do dyskusji na temat początków telewizji cyfrowej. Pamiętacie może jak to kiedyś wyglądało. Jacy nadawcy zdecydowali się jako pierwsi nadawać swój program cyfrowo, która platforma była tą pierwszą która wystartowała i zaczęła korzystać z nowej możliwości nadawania a także jak przedstawiała się oferta kanałów z najpopularniejszych satelitów (wtedy było chyba dość ubogo) - oczywiście nie musicie publikować dokładnych wykazów. A także może pamiętacie kanały które tylko nadawały cyfrowo i to dawno temu a dziś już ich nie ma, mile widziane także informacje na temat pierwszych odbiorników cyfrowych wyprodukowanych dla potrzeb telewizji cyfrowej.

Tak więc dość gadania i zapraszam Wszystkich do wspominania :roll:

 

ps: Niezły rym nawet wyszedł na końcu :lol:

Link to post
Share on other sites

Pierwszą polską stacją nadającą cyfrowo była Telewizja Wisła (chyba 1996 rok). Korzystała z Eutelsata II F3 (o ile dobrze pamiętam). Sygnał był niekodowany i pełnił rolę dosyłu do nadajników naziemnych na południu Polski.

Magazyn TV-SAT opisywał nawet programowanie tunera d-box w oparciu o TV Wisła.

Jak wiemy, stacja połączyła siły z tvn w 1997 roku.

Link to post
Share on other sites

W Polsce pionierami w tej materii były zdecydowanie:

 

TV Wisła (zjedzona przez TVN)

Atomic TV (zjedzony przez MTV)

Tylko Muzyka (po problemach TVP wycofało się z tego pomysłu)

 

Czyli z pierwszych kanałów cyfrowych nie przetrwał do dziś żaden :(

Link to post
Share on other sites

Tylko Muzyka to wogóle ciekawa sprawa. Zrobili ten kanał kiedy prawie nikt jeszcze nie słyszał o cyfrowej telewizji i mocno go reklamowali. Ale gdy już weszła tv cyfrowa i sporo ludzi miało tunery to długo nie mogli wystartować z żadnym kanałem. Nawet teraz jest tylko 1 tematyczny kanał TVP FTA - Kultura...

Link to post
Share on other sites

Podczas swojego istnienia Nasza Telewizja nie potrafiła prawidłowo ustawić identyfikacji nazwy kanału. Po wyszukaniu kanał figurował pod nazwą, o ile się nie mylę, Service 2.

Któryś z polskich kanałów mał też identyfikację Techniczny 3.

Link to post
Share on other sites

Teraz także różnie z tym bywa. Nadawcy zamiast przyłożyć się do poprawnej identyfikacji albo stosują jakieś dziwne skrócenia, albo pakują w nazwy dziwne znaki w stylu ' aby ich kanał przy sortowaniu był na samym początku. Strasznie mnie to wkurza :

Link to post
Share on other sites
Podczas swojego istnienia Nasza Telewizja nie potrafiła prawidłowo ustawić identyfikacji nazwy kanału. Po wyszukaniu kanał figurował pod nazwą, o ile się nie mylę, Service 2.

Któryś z polskich kanałów mał też identyfikację Techniczny 3.

Wystarczyło ustawić ID Nasza TV i po kłopocie... aż do zmiany nazwy na TV 4 :)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Wykaz polskich kanałów FTA z dnia 12 grudnia 1998roku:

ASTRA 19.2°E

108. 12.552 V 22000 Astra Vision

EUTELSAT W2 16.0°E

B3. 11.108 H 5632 TVN

HOT BIRD 13.0°E

7. 11.331 H 6110 Nasza TV

13. 11.457 H 6111 TVP Regionalne – pasmo wspólne (przekazy)

70. 12.111 V 27500 TV Polonia

72. 12.149 V 27500 Polonia1, Super1

EUTELSAT II F2 10.0°E

12.576 V 3100 TMT

AMOS 1 4.0°W

11.388 H 19996 ATV Relaks/Kino

11.388 H 19996 ATV Smyk/Super

11.423 H 5632 TVN

 

 

 

Lista kanałów tylko niekodowanych jakie można było odbierać cyfrowo z niektórych satelitów w grudniu 1998 roku:

 

ASTRA 2A 28.2°E

TV Travel Shop

CNE (21.00 – 3.00)

QVC

Shop!

Sky News

BBC Parliament

Open TV Promo

 

EUTELSAT W2 16.0°E

Elefante Telemarket

Fox Kids Netherlands/TV10

TMC

TVN

OBN (18.00 – 24.00)

University of Plymouth

SIC (20.00 – 24.00)

Utis Sat

Magic TV

 

EUTELSAT II F4M 7.0°E

Reuters Financial TV

 

SIRIUS 5.0°E

TV8

Eros TV trailer

TV Chile

RRC Malmo Live

Bet on Jazz

The Global Draw

Kingston TLI test

 

EUTELSAT II F2 10.0°E

Olay TV

Pop TV

Discovery Channel Turkey

Kral TV

TMT

 

AMOS 1 4.0°W

Kiev IMC – Svit TV

TV3 Budapest

MSat

Sziv TV

ATV Relaks/Kino

ATV Smyk?Super

TVN

 

 

ASTRA 19.2°E

Satelita Astra transmitowała wtedy ok 64 kanałów cyfrowych niekodowanych. Te najciekawsze oprócz znanych programów niemieckich to: Game One, TNT, Cartoon Netwoork Netherlands, Cartoon Netwoork UK, Travel, Astra Vision w wielu językach w tym po polsku. Część tych kanałów przez dłuższy okres nie kodowało sygnału.

 

HOT BIRD 1/2/3/4/5 13.0°E

Satelita HotBird transmitowała wtedy około 95 kanałów niekodowanych. Te najciekawsze to: telewizja RAI, kanały Mediaset, PumaTV, VIVA, VIVA Zwei, Onyx, HRT1, ErosTV, VideoItalia, TeamTV, Channel7, NBC, Vaciaciones TV, TV Slovenija. Część z nich oczywiście nadaje do dzisiaj.

 

INTELSAT 707, THOR 1.0°W

Na tym satelicie można było odbierać wtedy ok. 27 kanałów niekodowanych. Satelita bardzo ciekawy. Oto jakie programy można było odbierać: Nelonen, TV Finland, 3+, ZTV, TV Danmark, TV1 Estonia, ORT1, VTV cable TV, BBC Prime, DK4. Długie przerwy w kodowaniu miały takie kanały: Nickelodeon Scandinavia, Sci-Fi, Hallmark Nordic, National Geographic Nordic, DR1, DR2, TV Norge.

 

Źródło: TV Sat - miesięcznik satelitarno-kablowy, nr1 styczeń 1999r.

Link to post
Share on other sites

Częstotliwość 11.457 H 6111 w ogóle to dziwna sprawa - była aktywna do samego końca przekazu analogowego TV Polonia. Sygnał był nawet dość silny, ale... nic tam nie było :shock: (A przynajmniej zwykłe odbiorniki nie były w stanie niczego wyszukać)

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

To zabawiam się teraz w archeologa i odkopuję temat :wink:

 

Przypadkiem w internecie natknąłem się na dość ciekawy wykaz kanałów cyfrowych nadawanych w Europie i w związku z tym chciałem się z tym z Wami podzielić.

Oferta FTA. Stan na dzień 21.04.2002r.

 

Aż się łezka w oku kręci gdy się widzi polski niekodowany TVN na parametrach 12.211H SR=5632 FEC=3/4 satelity HotBird13.0E. Albo niekodowany muzyczny kanał holenderski TMF Vlaanderen nadawany z 16.0E :cry:

 

Wtedy nawet nie znałem takiego pojęcia - "Telewizja cyfrowa" i nie wiedziałem czym się owa forma przekazu charakteryzuje i różni od tej tradycyjnej - analogowej.

 

 

Czy dostrzegacie jakieś ciekawsze przekazy których dzisiaj już nie ma?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Nie wiem dlaczego,ale te kanały o których była tutaj mowa stosowały dość dziwne SR np 5632 itp. Czym to było spowodowane? Podobna sytuacja z parametrem SR była kiedyś na dawnym Arabsacie w 2002 roku. Obecnie na niektórych satelitach jest podobnie.

Link to post
Share on other sites

Teraz takie SR=5632 jest głównie wykorzystywane w przekazach, rzadziej w kanałach singlowych. Dlaczego kiedyś nadawali z takim SR? hmm... ciężko powiedzieć. Kiedyś czytałem że czym wiekszy SR przy danej częstotliwości, tym większa opłata za wynajem/dzierżawe transpondera, jednak nie jestem tego pewien i może to być plotka. Mniejszy SR to też gorsza jakość przekazu. Krążąc po orbicie, można znaleść kilka niszowych albo dopiero statujących kanałów tv, które prowadzą regularną emisje z takim SR. Głównie na tych bardziej egzotycznych satelitach.

Link to post
Share on other sites

Dzięki niskiemu SR, można jeden transponder podzielić na kilka części.

Transponder zajmuje pasmo np. 33 MHz (może być i więcej), można w tym przedziale stworzyć kilka "małych transponderów" o odstępie kilku MHz i niskim SR, np. 5632. Można tez całość wykorzystać na jeden przesył i wstawić SR 27500.

Dzielenie ma na celu wydzierżawienie pojemności dla kilku klientów, dla ich dosyłów (lub klient sam sobie podzieli wedle swoich potrzeb).

Oczywiście taniej jest kupić "kawałek" transpondera niż cały (bo i po co płacić więcej jak się nie potrzebuje tyle miejsca).

Link to post
Share on other sites

SR 5632 (lub 5700 'w zaokrągleniu' jak mi raz podali panowie z TVP od przekazów :lol: ) jest jedną z mniejszych wartości po których można przesłać obraz w przyzwoitej jakości, a także w miare szybko się wyszukuje na większości odbiorników (niektórzy używali by i nawet SR poniżej 2000 /a są tacy co to robią/ tylko, że za wiele odbiorników nie radzi sobie z taką wartością i nie wyszukuje kanałów). 8)

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Zdaje się, że Sky Television plc., czyli dzisiejsze BSkyB. Wystartowali analogowo w 1989 roku z czterema kanałami, a dwa lata później rozpoczęto już płatną (w tym także cyfrową) dystrybucję kanałów - a wszystko na Astrze 1A (19,2E), która w sumie tak dawno, bo w 2004 roku zakończyła swoją misję na orbicie. Kanały, które zaoferowano to Sky Channel, Sky News, Sky Movies i Eurosport.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...