Jump to content

CANAL+ analogowy

Recommended Posts

To, w jaki sposób Canal+ otrzymał w Polsce nadajniki naziemne to jest dość długa historia. Po tym jak Polsat otrzymał w 1994 ogólnopolską koncesje i nadajniki naziemne o tej samej mocy co TVP, w tym samym roku KRRiT rozstrzygnęła drugi konkurs na nadajniki naziemne-lokalne (głównie te po Polonii 1). Większość nadajników otrzymał Canal+ dając obietnice, że będzie transmitować 1,5 godzinny program lokalny dziennie, jednak nigdy tego nie zrealizował w zamian dając pięciominutowy magazyn lokalny "x5" w dni powszednie, żeby tylko w KRRiT się nie przyczepili.

Najciekawsze jest to, że w latach 1995-2003 większościowym udziałowcem Canal+ w Polsce obok Vivendi był... Lew Rywin, dzięki któremu Canal+ rozwinął się pod względem filmowym (większy nacisk na polskie produkcje i koprodukcje filmów fabularnych) i sportowym (rozwój piłkarskiej Ekstraklasy, stworzenie nagrody piłkarskiej). Co by o nim nie mówić, to jednak za jego czasów Canal+ był bardzo dobrze rozwinięty.

A to, że Canal+ w tamtych latach był luksusem to mnie nie dziwi, bogata oferta filmowo-serialowo-sportowa była tego znakiem. Nawet ja sam jako kilkuletnie dziecko namawiałem rodziców do kupna Cyfry+ gdzie się tego doczekałem w marcu 2005, po czterech latach proszenia.

3 godziny temu, kamil2505 napisał:

Zapewne z tego, co przeważnie na początku danej inwestycji - czyli z kredytów. Zanim niektóre inwestycje się zwrócą musi niejednokrotnie sporo lat upłynąć. 

Jeszcze ktoś musiałby te kredyty w latach 90 ochoczo dawać ;).

Wg dostępnych w sieci danych Canal+ miał w 99 roku ponad 300 tysięcy płacących abonentów, czyli tyle co Player+ po kilku latach działania w zdecydowanie innej rzeczywistości ekonomicznej.

Edited by bugmenot
17 minut temu, bugmenot napisał:

Jeszcze ktoś musiałby te kredyty w latach 90 ochoczo dawać ;).

No tak, takowe się znalazły - np. francuskie banki jak Paribas czy Societé Générale. 

• 2 weeks later...

Witajcie Drodzy Forumowicze :)

Przychodzę do Was z niecodziennymi pytaniami. Jestem z rocznika lat 90 i pamiętam Canal+ z anteny ,,siatkowej", gdzie był diabelski młyn w paśmie odkodowanym o 7:30 i 19:30 (chyba) i słynny znaczek (k). Czasem zdarzało się, że w godzinach porannych, że odkodowywali jakiś film - często przypadkowo 

1) Chciałbym się zapytać jaki był cennik od 1995-2002r za dostęp do C+? I Czy to była duża cena, w stosunku do wartości złotówki na owe czasy?

2) Pamiętam jako dziecko, że mój wujek miał "dekoder na kluczyk" - czy on działał w ten sposób, że jak go przekręciłeś to odkodowywał się C+:? Czy był to inny sposób?

3) Czy w latach 1995-1999r. Canal+ był naprawdę kanałem klasy ,,premium" i wart był tych pieniędzy? I czy był jakiś konkurent wtedy?

4) Czy płaciło się tylko za jeden kanał w tych latach?

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. :)

Jeden analogowy Canal+ był droższy niż obecna paczka 10C+. Kluczyk pełnił rolę dzisiejszej karty dekodującej. Niczego się nie przekręcało :)

Mam dostęp do Canal+ nieprzerwanie od 1995r. Pamiętam, że od pierwszego rachunku płaciło się 39zł miesięcznie za jeden kanał (więcej nie było, dopiero gdy wystartowała Cyfra+ w 1998r. powstały Canal+ Niebieski i Żółty. Kluczyk był jak karta dekodująca w dzisiejszych dekoderach. Dla mnie, w połowie lat 90-tych i trochę później był kanałem pełną gębą premium. Jako pierwszy w Polsce transmitował rozgrywki Premiership, ligę polską, poszczególne mecze polskich drużyn w europejskich pucharach, walki bokserskie Gołoty, Tysona, Lewisa, Holyfielda czy Michalczewskiego, żużel, Formuła 1 czy magazyn Sport+ z ligami zagranicznymi i oczywiście niezłe filmy w miarę szybko po premierze kinowej. Na początku Canal+ nie miał konkurencji i zmienił rynek telewizyjny w Polsce jak nikt. Co do jeszcze konkurencji był FilmNet, który miał bogatą ofertę filmowo/sportową (liga niemiecka, hiszpańska czy włoska). Niestety kanał był bardzo mało dostępny. Nadawał w oryginale po angielsku, ale był dostępny feed z polską ścieżką dźwiękową. Projekt FilmNetu obejmował wiele innych państw w europie. Ostatecznie został wykupiony przez Canał+ ma początku 1997r. wraz z prawami, które posiadała ta stacja.

Edited by Mr. Brooks
  • Thanks 1
1 godzinę temu, Pawop napisał:

Filmnet miał bardzo słabą ofertę filmową

A co to ma wspólnego z tematem wątku?

1 godzinę temu, Pawop napisał:

Filmnet miał bardzo słabą ofertę filmową

Słabo już pamiętam

A czy ten kanał "Filmnet"  nie nadawał czasem w orginale, czyli po angielsku ?

Był specjalny feed na Polskę i bodajże na jakiś inny kraj. Nasz Filmnet nie miał nic wspólnego z Filmetem, który nadawał na zachodzie.

@Jax, była błędna informacja, to ją sprostowałem.

• 2 weeks later...