Jump to content
Pecus

Parametr "pilot" w DVB-S2

Recommended Posts

Wybaczcie jeśli nie ten dział, ale 3 razy przeleciałem spis działów i nie znalazłem innego w którym zadać mógłbym to pytanie (z nadzieją na odpowiedź).

 

O czym decyduje parametr "pilot" w przypadku transponderów DVB-S2 ?

Pozostałe są mi znane ze zrozumieniem :) od dłuższego czasu, ale pojawił się wraz z DVP-S2 ten nieszczęsny "pilot" i zastanawiam się o czym on decyduje.

Może tutaj ktoś mi odpowie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na to pytanie odpowiem Ci jako zwykły użytkownik, a nie jako fachowiec. Zauważyłem bowiem, że ustawienie pilota może być różne. Czasami na off, czasami na on. Po ustawieniu wszystkich parametrów transpondera tj. częstotliwości, polaryzacji, sr, fec i S2 (QPSK lub 8PSK) dopiero przy odpowiednim ustawieniu pilota pojawia się sygnał. Radzę popróbować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też się nad tym zastanawiam, po co wogóle ten "pilot", czy włączony zwiększa ilość miejsca na transponderze ? Poprosiłbym by ktoś to nam wyjaśnił .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Symbole pilota to dodatek przy DVB-S2, który nadawca może załączyć, aby demodulator w odbiorniku widza miał ułatwioną robotę - pilot naprowadza demodulator na ramki sygnału DVB-S2. Oczywiście aktywacja pilota wpływa na pojemność. Przy DVB-S2/8PSK z SR 27500 i FEC 3/4 aktywacja symboli pilota "straci" ok. 1,5 Mbit/s.

 

PS: Jak ktoś ma bardziej strawne/mądrzejsze wyjaśnienie od mojego, to zapraszam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy są odbiorniki, w których wspomniany pilot ustawia się automatycznie ? W moim nie ma takiej opcji i czasami nie wiem, czy ma być włączony czy nie, a w SAT Kurierze nie są podane dane dotyczące DVB-S2.Chodzi mi o to czy ma być QPSK czy 8PSK i czy pilot off, czy on.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że są - np. różne karty DVB-S2 do PC. Raczej nie opłaca się publikować wykazów z informacjami dotyczącymi parametru "Pilot" - są tylko 2 możliwości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasadzie to już w dużej części sprzętu jest automatyka na ustawienie Pilota, natomiast modulacja to już sprawa poważniejsza i wiem o tej ułomności wykazów w SAT Kurierze. Jestem z tego faktu niezadowolony, ale póki co nie mogę nic z tym zrobić. Gdy @zdzima masz aż tyle ręcznie do wprowadzania (dobrze, że jeszcze Roll-Off nie masz, może być 0,35, 0,25 lub 0,2 :P ) to ilość kombinacji faktycznie robi się spora i jest to męczące. Informację o modulacji chcę wprowadzić do tabel w SK, ale dopiero w momencie przejścia na ich automatyczne generowanie, nad czym pracujemy od wielu miesięcy; jeśli projekt uda się doprowadzić do końca, to dodatkowe dane się pojawią ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pilot" jest bardzo szerokim pojęciem. W radiofonii stosuje się sygnał pilota o częstotliwości 19kHz do poinformowania odbiornika o tym czy jest emitowana fonia stereo. Jeżeli odbiornik nie wykrywa nośnej pilota, zostawia mono.

 

Sygnał cyfrowy składa się z kilku-tysięcy osobno zmodulowanych nośnych, z których każda przesyła jakieś dane. Pilotem są wybrane nośne, które w zależności od standardu mogą być również w jakiś sposób zmodulowane lub stałe. Nośne pilota mogą się zmieniać z innymi w ramach pewnego szyku (np. w każdej następnej ramce, kolejna nośna będzie pilotem, itp.). Kiedy sygnał jest słaby, albo zakłócony, odbiornik ma problemy z poprawną synchronizacją, to pilot ułatwia zadanie.

 

Niestety, ale pilot zajmuje miejsce, które mogło by zostać wykorzystane pod cyfrowe dane.

 

W przypadku radiofonii cyfrowej, opcję pilot stosuje się w standardzie DRM/DRM+, pozwalając na odbiór przy niskim poziomie sygnału, wysokich zakłóceniach, czy efekcie dopplera, który występuje podczas podróży, albo podczas zmieniających się warunków propagacyjnych.

 

----

 

Pilot jest doskonałym rozwiązaniem dla rejonów tropikalnych, gdzie przy bezchmurnym niebie sygnał może być bardzo silny, a podczas deszszu mocno się osłabia. Zwykłe standardy sobie z tym nie radzą za wyjątkiem DVB-S2 z pilotem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mr.Orbita. Wnioskuję, że odbiorniki posiadające blind scan mają tę funkcje automatyczną ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i wiele innych rzeczy mają automatycznie ;) W zasadzie nawet nie musisz znać częstotliwości. Przy dobrze wykonanym Blindscan w tunerze - wpisujesz tylko zakres pasma, ew. możesz ograniczyć szukanie do jednej polaryzacji, określić krok w MHz, a wszelkie bajery typu rodzaj DVB (DVB-S, czy DVB-S2), SR-y, FEC-e, modulacje itp. itd. dobiera sobie sam tuner ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...