Skocz do zawartości

Parametr "pilot" w DVB-S2


Pecus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie jeśli nie ten dział, ale 3 razy przeleciałem spis działów i nie znalazłem innego w którym zadać mógłbym to pytanie (z nadzieją na odpowiedź).

 

O czym decyduje parametr "pilot" w przypadku transponderów DVB-S2 ?

Pozostałe są mi znane ze zrozumieniem :) od dłuższego czasu, ale pojawił się wraz z DVP-S2 ten nieszczęsny "pilot" i zastanawiam się o czym on decyduje.

Może tutaj ktoś mi odpowie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie odpowiem Ci jako zwykły użytkownik, a nie jako fachowiec. Zauważyłem bowiem, że ustawienie pilota może być różne. Czasami na off, czasami na on. Po ustawieniu wszystkich parametrów transpondera tj. częstotliwości, polaryzacji, sr, fec i S2 (QPSK lub 8PSK) dopiero przy odpowiednim ustawieniu pilota pojawia się sygnał. Radzę popróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symbole pilota to dodatek przy DVB-S2, który nadawca może załączyć, aby demodulator w odbiorniku widza miał ułatwioną robotę - pilot naprowadza demodulator na ramki sygnału DVB-S2. Oczywiście aktywacja pilota wpływa na pojemność. Przy DVB-S2/8PSK z SR 27500 i FEC 3/4 aktywacja symboli pilota "straci" ok. 1,5 Mbit/s.

 

PS: Jak ktoś ma bardziej strawne/mądrzejsze wyjaśnienie od mojego, to zapraszam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy są odbiorniki, w których wspomniany pilot ustawia się automatycznie ? W moim nie ma takiej opcji i czasami nie wiem, czy ma być włączony czy nie, a w SAT Kurierze nie są podane dane dotyczące DVB-S2.Chodzi mi o to czy ma być QPSK czy 8PSK i czy pilot off, czy on.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to już w dużej części sprzętu jest automatyka na ustawienie Pilota, natomiast modulacja to już sprawa poważniejsza i wiem o tej ułomności wykazów w SAT Kurierze. Jestem z tego faktu niezadowolony, ale póki co nie mogę nic z tym zrobić. Gdy @zdzima masz aż tyle ręcznie do wprowadzania (dobrze, że jeszcze Roll-Off nie masz, może być 0,35, 0,25 lub 0,2 :P ) to ilość kombinacji faktycznie robi się spora i jest to męczące. Informację o modulacji chcę wprowadzić do tabel w SK, ale dopiero w momencie przejścia na ich automatyczne generowanie, nad czym pracujemy od wielu miesięcy; jeśli projekt uda się doprowadzić do końca, to dodatkowe dane się pojawią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pilot" jest bardzo szerokim pojęciem. W radiofonii stosuje się sygnał pilota o częstotliwości 19kHz do poinformowania odbiornika o tym czy jest emitowana fonia stereo. Jeżeli odbiornik nie wykrywa nośnej pilota, zostawia mono.

 

Sygnał cyfrowy składa się z kilku-tysięcy osobno zmodulowanych nośnych, z których każda przesyła jakieś dane. Pilotem są wybrane nośne, które w zależności od standardu mogą być również w jakiś sposób zmodulowane lub stałe. Nośne pilota mogą się zmieniać z innymi w ramach pewnego szyku (np. w każdej następnej ramce, kolejna nośna będzie pilotem, itp.). Kiedy sygnał jest słaby, albo zakłócony, odbiornik ma problemy z poprawną synchronizacją, to pilot ułatwia zadanie.

 

Niestety, ale pilot zajmuje miejsce, które mogło by zostać wykorzystane pod cyfrowe dane.

 

W przypadku radiofonii cyfrowej, opcję pilot stosuje się w standardzie DRM/DRM+, pozwalając na odbiór przy niskim poziomie sygnału, wysokich zakłóceniach, czy efekcie dopplera, który występuje podczas podróży, albo podczas zmieniających się warunków propagacyjnych.

 

----

 

Pilot jest doskonałym rozwiązaniem dla rejonów tropikalnych, gdzie przy bezchmurnym niebie sygnał może być bardzo silny, a podczas deszszu mocno się osłabia. Zwykłe standardy sobie z tym nie radzą za wyjątkiem DVB-S2 z pilotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i wiele innych rzeczy mają automatycznie ;) W zasadzie nawet nie musisz znać częstotliwości. Przy dobrze wykonanym Blindscan w tunerze - wpisujesz tylko zakres pasma, ew. możesz ograniczyć szukanie do jednej polaryzacji, określić krok w MHz, a wszelkie bajery typu rodzaj DVB (DVB-S, czy DVB-S2), SR-y, FEC-e, modulacje itp. itd. dobiera sobie sam tuner ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...