Skocz do zawartości

Które odbiorniki DVB-T spełniają wytyczne rozporządzenia MI?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hollex za pośrednictwem internetowej strony hollex.pl sprzedaje odbiorniki DVB-T. Według ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej przedsiębiorca może sprzedawać odbiorniki niezgodne z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych, ale przedsiębiorca musi o tym fakcie poinformować kupującego.

Dzisiaj wchodząc na stronę hollex.pl wszedłem w zakładkę z odbiornikami DVB-T. Wyszukałem odbiornik, który chciałbym zakupić. Następnie szukałem informacji czy wybrany przeze mnie odbiornik spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Jedyną informację był taki oto zapis:

W związku z pojawiniem się wytycznych Ministerstwa Infrastruktury dotyczących budowy i działania odbiorników DVB-T, informujemy że staramy się wprowadzać do sprzedaży wyłącznie urządzenia zgodne z wytycznymi. Niestety parę kwestii w ustawie jest nadal niejasnych, w związku z tym informujemy naszych klientów aby zapoznali się z treścią ustawy i ocenili czy dany odbiornik odpowiada ich potrzebom. Decydując się na zakup klient oświadcza, że zdaje sobie sprawę z możliwych rozbieżności.

Jak widać nie ma tu informacji od sprzedawcy czy odbiornik, na który zdecydowałem się spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Właściwie to Hollex zrzuca ten obowiązek na mnie czyli kupującego, co niezgodne jest z wspomnianą wyżej ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. W powyższym, przytoczonym tekście są błędy. Jeden z nich to literówka, a do tego ciągle jest mowa o ustawie pomimo tego, że wytyczne są przedstawione w rozporządzeniu.

Na hollex.pl nie znalazłem także informacji, którą sprzedawca odbiorników DVB-T powinien umieścić w widocznym miejscu i łatwo dostępnym o brzmieniu:

Jedynie odbiorniki cyfrowe zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach dotyczących wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
.

Podsumowując. Chciałbym dowiedzieć się od sprzedawcy czyli w tym wypadku od firmy Hollex Sat System, które odbiorniki oferowane przez tego sprzedawcę spełniają bądź nie wytyczne rozporządzenia Ministra Infrastruktury do czego mam prawo dzięki ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to ze nie ma takiego odbiornika który w 100% był zgodny z rozporządzeniem co nie przeszkadza w odbiorze cyfrowej telewizji naziemnej.Twórcy rozporządzenia powinni najpierw skontaktować się z projektantami chipów MStar i Ali i pisać rozporządzenie wg ich możliwości bo w Polsce ani chipów ani odbiorników się nie produkuje tylko sprzedaje.Niektóre braki są błahe np brak wyjścia analogowego stereo audio do słuchania radia bez włączonego odbiornika TV można zastąpić dodatkowa nasadka pośrednicząca euro.Powinien odezwać się autor tego rozporządzenia.Sklepy sprzedają to co Chińczycy zmontują.Powoli problem zniknie bo odbiorniki Tv z DVB-T są stosunkowo tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...