Skocz do zawartości
  • 0

Jakość obrazu i dźwięku w tunerach


emarti
 Udostępnij

Pytanie

Chciałbym poruszyć, porozmawiać na temat dość ważnej dla użytkowników tunerów satelitarnych kwestii a mianowicie na temat jakości obrazu i dźwięku które to dany tuner satelitarny prezentuje. Zainteresowałem się tym bo pomijając fakt możliwości dekodera kwestia obrazu i dźwięku wydaje się być jedną z ważnych jak nie najważniejszą. Przynajmniej dla mnie...

 

Nie jestem specem od tych tematów i bardzo chciałbym dowiedzieć się od ludzi znających się na temacie po czym można wywnioskować np. czytając specyfikację tunera z jaką jakością odbiera programy? Nie będąc specem ale tylko "kumając" nieco temat nie mogę wywnioskować ze specyfikacji które dane odpowiadają za jakość obrazu i dźwięku. Czy te dane są tajemnicą? Jak je poznać? Wiadomo że każdy z tunerów oferuje inną często zbliżoną jakość obrazu czy dźwięku ale jednak inną i chyba miałbym prawo zdecydować o wyborze danego modelu, prawda? Można zakupić tuner za 3 tyś i mieć pewność albo i nie o tym że ma się najwyższą jakość. Ale czy taka droga jest właściwa? Co z tunerami za 500-1000 zł? Czy one oferują "rozmazanie na ekranie" w porównaniu z tym za 3 tyś czy ten za 3 koła ma po prostu bogatsze menu a obraz i dźwięk zapewnia taki sam jak ten za 800 zł? Jak mogę dowiedzieć się z jaką jakością dany tuner oferuje obraz i dźwięk? Mogę zaufać użytkownikowi który mówi "... ten ma super jakość obrazu i dźwięku..." ale chyba nie o to chodzi. Czy w ogóle takie dane są dostępne i jak je czytać?

 

Dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

mjrkurpicz chyba sam nie wierzysz w to co piszesz .Dobrym przykładem jest wspomniany tuner niemieckiej firmy Restek ,która produkcją kultowych tunerów zajmuje się od lat w torze audio zastosowała kości Burr-Brown( pracujące na słowach 24 bitowych ) ,które można znaleźć w urządzeniach Theta Digital .Mark Levinson,Wadia ,nie mówiąc o pozostałej architekturze .Efekt tego jest taki ,że urządzenie nie ma sobie równych w jakości dźwięku ,wadą urządzenie jest to że emituje ono tylko dźwięk .Więc opowiadanie o tym ,że jakość zastosowanych podzespołów nie ma znaczenia można między bajki włożyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
@kingdżuljen Czy ty rozumiesz, co piszesz? Ja nie rozumiem.

 

Skoro ten wątek jest o tunerach z wyższej półki, to mam dość smutne wiadomości. Jakość obrazu i dźwięku zależy niemal wyłącznie od jakości odbieranego kanału. Jakość kanału zależy od nadawcy. Z tego wynika, że jakość będzie zależała od tego, z jakiego transpondera, czyjego, będziemy odbierać dany kanał. Różnice pomiędzy poszczególnymi dekoderami są niewielkie jeśli chodzi o kanały HD, trochę większe dla kanałów SD. Niemniej jednak 3/4 albo i 4/5 zależy od jakości nadawania. Dla kanałów HD to różnicę wypatrzą chyba tylko znawcy mający możliwość odbioru równocześnie na dwóch różnych tunerach i porównanie tego w czasie rzeczywistym. Zauważyć różnicę w jakości kanału XY HD oglądanego po południu u znajomych i teraz u siebie w domu włoże między bajki.

to suuuuper nius jesli roznice w obrazie są niewielkie i niedostrzegalne gołym okiem tunera za 300zl i tego za 2-4k :jupi: to nie mam więcej pytań :brawo: .Wszyscy wiedzą jak nadają platformy i z jakim bitrate ale na to nie mamy żadnego ale to żadnego wplywu ale na sprzęt i owszem

 

mjrkupricz gratuluje optymizmu w takim razie przesiadamy się wszyscy na tunery niskobudzetowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sporo wskazuje na to, że wpisy w tym wątku są czytane ze.. niestety nie ze zrozumieniem lecz wzburzeniem. Zanim przeczytacie już się denerwujecie i nawet nie czytacie do końca. A jeśli ktoś cytuje moje wpisy i komentuje je od rzeczy, to jest to smutne.

 

Jeśli piszę "Skoro ten wątek jest o tunerach z wyższej półki, to..." a ktoś to komentuje w taki sposób "to suuuuper nius jesli roznice w obrazie są niewielkie i niedostrzegalne gołym okiem tunera za 300zl i tego za 2-4k". No ludzie, zlitujcie się. Tuner z górnej półki to nie jest jakiś blaszak za 300zł. Tuner z wyższej półki to tuner z górnej półki cenowej również, a może przede wszystkim. Jeśli ktoś tego nie potrafi tego doczytać, to dość smutne.

 

Mimo wszystko warto powtórzyć. Tunery z górnej półki nie różnią się zbyt wiele pod względem jakości obrazu i dźwięku. Tu uwaga dla czytających inaczej. Tunery z górnej półki nie różnią się jakością obrazu i dźwięku, bo są tunerami z górnej półki i właśnie dlatego mówi się o nich tunery z górnej półki, gdyż osiągnęły już praktycznie granice możliwości obecnej techniki i technologi. Lepiej się tego zrobić nie da w tunerach z górnej półki i dlatego są one porównywalne pod względem jakości obrazu i dźwięku.

 

Inna osoba oburza się "opowiadanie o tym, że jakość zastosowanych podzespołów nie ma znaczenia można między bajki włożyć". A kto pisał, że jakość podzespołów nie ma znaczenia? Ja tego na pewno nie napisałem. Posty są dostępne, proszę czytać.

 

I na koniec warto powtórzyć jeszcze raz. Dysponując dobrym sprzętem jakość odbioru niemal wyłącznie zależy od jakości nadawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
(...) gdyż osiągnęły już praktycznie granice możliwości obecnej techniki i technologi. Lepiej się tego zrobić nie da w tunerach z górnej półki (...)

Błąd, da się lepiej. Dlaczego tego nie robią (bezkompromisowego tunera HD do DVB-S2)? Odpowiedź jest prosta - nie ma to sensu bo ilość odbiorców była by zbyt mała żeby było to opłacalne. I cofnę się do Twojej wypowiedzi:

Tuner jest sprzętem nieposiadającym żadnych opcji wpływających na jakość obrazu. To jest kwestia tego, co jest w środku. Lepsze podzespoły = lepszy obraz. W konkretnym sprzęcie nie ma możliwości żeby zmienić/poprawić cokolwiek.

Tak, jest możliwość wymiany elementów i poprawy, oczywiście gwarancję szlag trafia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wychodzi na to ze kolega nie czyta wogole swoich postow, najpierw pisze ze roznice między poszczegolnymi tunerami są niewielkie, a potem nazywa tuner za 300zl blaszakiem,sam sie zapędzil w kozi rog ,trzeba bylo napisac ze roznice są niewielkie w tunerach z wyzszej polki ,a nie we wszystkich jakie są na rynku :)

 

jakos jestem daleki od zdenerwowania bo nimu czemu, chce sie tylko upewnic jaki mozna sobie sprawic ten lepszy tunerek :smile: i czym rozni sie ten hi-edowy jesli taki jest ,od zwyklych tunerow jakie nam serwuja platformy oczywiscie biorąc tylko i wylacznie pod uwage obraz i dzwięk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Wychodzi na to ze kolega nie czyta wogole swoich postow

Poszedłbym nawet dalej - ja nie tylko ich nie czytam, ja w ogóle ich nie piszę. Natomiast dla sprawnych inaczej przytoczę krótkie streszczenie moich wpisów. Różnice pomiędzy tunerami są. Jeśli chodzi o "platformowe" to uszeregowałem je pod względem jakości. Jeśli chodzi o tunery wysokiej klasy, to różnice pomiędzy nimi są bardzo niewielkie.

 

Mimo wszystko, jeśli ktoś by się upierał, że są jakieś kości, które są lepsze od tych montowanych w najdroższym sprzęcie odpowiem, dlaczego ich się nie stosuje, nawet jeśli takowe są. Otóż nie ma to żadnego sensu, gdyż poprawa jakości byłaby marginalna, do wychwycenia wyłącznie na drodze pomiaru w laboratorium testowym, a poza tym, a właściwie przede wszystkim, wpływu na jakość obrazu nie miałoby to w praktyce żadnej, gdyż dla sprzętu wysokiej klasy decydującym czynnikiem wpływającym na jakość jest jakość nadawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
gdyż dla sprzętu wysokiej klasy decydującym czynnikiem wpływającym na jakość jest jakość nadawania.

I tu się całkowicie zgadzam z Twoją opinią . Miałem tunery z tak zwanej wyższej półki , ale posprzedawałem ( nie spełniały swojej roli , nie można było wykorzystać ich potencjału technicznego ) - dla odbioru programów nadawanych przez naszych operatorów satelitarnych ( w beznadziejnej jakości ) w zupełności wystarczą tunery za 300/500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Są różne spojrzenia na tą kwestię więc zapewne jedna grupa nie przekona tej drugiej .Mnie zawsze bardziej interesowało "słyszenie" niż "widzenie" to co napiszę dla wielu może się wydawać herezjami lub utopią ale nawet "prąd w gniazdku" ma znaczenie .Jak kupowałam mieszkanie w kamienicy zmienialiśmy całą instalację elektryczną ,ale poszłam jeszcze dalej do zasilania sprzętu pociągnięto osobną linię z licznika (przewód Straight Wire ,średnica żył 2,5mm) ,efekt jest taki ,że słuchając płyt szczególnie analogowych muzyka brzmi inaczej i na prawdę trzeba być albo głuchym ,albo złośliwym żeby nie usłyszeć różnicy, oczywiście sceptyków to nie przekona podobnie jak np.wymiana kabli gdyż dla nich ewentualna poprawa jest tak marginalna ,że szkoda zawracać sobie głowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
(...) ,ale poszłam jeszcze dalej do zasilania sprzętu pociągnięto osobną linię z licznika (przewód Straight Wire ,średnica żył 2,5mm) ,efekt jest taki ,że słuchając płyt szczególnie analogowych muzyka brzmi inaczej i na prawdę trzeba być albo głuchym ,albo złośliwym żeby nie usłyszeć różnicy, oczywiście sceptyków to nie przekona podobnie jak np.wymiana kabli gdyż dla nich ewentualna poprawa jest tak marginalna ,że szkoda zawracać sobie głowę

Widzę ktoś z zamiłowaniami jak moje, więc witam w klubie :)

Czyli jakie musi byc przyzwoite nadawanie dla programow SD bitrate na poziomie 7-10Mb/s a dla kanalow HD 15-20Mb/s zeby dobry tuner sie sprawdzil?
Tego to Ci nikt nie powie, albo w skrócie, max na ile można ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o technikę analogową, to ja też mam zmienione kable sygnałowe i głośnikowe z tych takich drutów na porządne kable. Różnica, przykładowo dla kabli do kolumn, jest duża. To samo mogę powiedzieć o kablach sygnałowych, np. pomiędzy wzmacniaczem i odtwarzaczem CD. Ale to analogowa technologia. W telewizji cyfrowej sprawa ma się trochę inaczej. Jak już pisałem, najważniejsza jest jakość nadawania.

 

Dla kanałów HD dobrą jakość uzyskuje się dla bitrate powyżej 12 Mb/s. Kto u nas tak nadaje? Nikt. Dla SD dobra jakość jest powyżej 5 Mb/s przy zachowaniu pełnej rozdzielczości. Kto u nas tak nadaje? W zasadzie Polsat i TVN.

 

Mimo wszystko jednak muszę napisać, co następuje. Różnica w jakości pomiędzy tunerem oferowanym przez platformy i takim wysokiej klasy jest bardzo duża. Zwłaszcza dla kanałów SD. Kanały HD wyglądają tylko trochę lepiej. Kto chciałby poprawić jakość odbioru kanałów SD, a ma wysokiej klasy telewizor, powinien ustawiać dla kanałów SD rozdzielczość wyjścia HDMI tunera na 576p. Wtedy skalowaniem zajmie się telewizor i zrobi to dużo lepiej niż tuner platformy, co przełoży się na znacznie lepszą jakość obrazu kanałów SD. To dotyczy jednak takich kanałów, które są dobrze nadawane. Oczywiście, oglądając program HD trzeba przestawić rozdzielczość HDMI w tunerze na 1080i.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Eurosport2 HD ma bitrate 10,6 Mb/s. Jeśli chodzi o wpływ poszczególnych czynników, to pewnie byłoby tak. Bitrate 70%, jakość sprzętu 20%, poprawne ustawienia sprzętu, zwłaszcza opcji obrazu w telewizorze 10%. Może wyjątek damy dla Józka ślusarza (przy całym szacunku dla ślusarzy), który ustawia telewizor po piątym browarze. Wtedy dla ustawień telewizora trzeba dać 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Programow SD staram się unikac ,mysle ze w ciągu najblizszych lat zostaną one wyparte przez HD :) i przez hdmi nie będzie zbytniej roznicy pomiędzy tunerami klasy sredniej i wyzszej

 

A jak myslicie kiedy doczekamy sie 1080p w tunerach czy jest to kwestia 2 czy moze 5 lat czy wogole platformy będą zainteresowane tym? Z tego co wyczytalem SKY SPORT i SKY ITALIA będą przeprowadzac testy na euro 2012 i na igrzyskach w Londynie wlasnie z 1080p

 

Czy u nas znając polskie realia i kiepską jakosc HD 1080i, platformy pozwolą sobie na bitrate rzędu 20Mb/s -30 Mb/s dla 1080p, czy znowu to bedzie chwyt marketingowy i tylko logo FULL HD na programie? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy ja wiem kiedy będzie 30Mb/s chyba nie prędko ,teraz raczej gra będzie się toczyć dostarczenie programów w technologi 3D

Na moment wracając do obrazu SD myślę ,że wcale nie musi być taki zły ,jeżeli zostanie wprawnie przeskalowany dobrze radzą sobie w tej dziedzinie procesory ze "stajni" Silicon Optics (Reon VX 50 ,Realta) ,w takim przypadku duże znaczenie ma rozdzielczość telewizora łatwiej jest skalować o "jedno oczko" do HD niż Full HD

oczywiście zapewne będą powstawać coraz szybsze procesory, coraz lepsze algorytmy zatem obraz będzie się systematycznie poprawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ręce opadają

 

Jeżeli rozdzielczość obrazu SD wynosi 720 x576 to musi być skalowany do rozmiaru ekranu który wynosi 1920x1080 (full HD) przy słabej rozdzielczości nie pomoże nawet bitrate 50 Mb/s , podobna sytuacja występuje podczas odtwarzania płyt DVD ma odtwarzaczu blu-ray

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Obraz w standardzie SD oglądany z DVD na dobrym sprzęcie wygląda tak, jak programy HD w telewizji i to nie te, które są jakoś tam nadawane, tylko dobrze nadawane. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że to jest dobry sprzęt. Co to może oznacza powinniście wiedzieć. Jeśli chodzi o standard telewizyjny HD to jest on z przeplotem. W praktyce można go traktować, jakby miał tylko połowę pionowej rozdzielczości. Obraz w standardzie SD jest naprawdę bardzo dobry. Problem polega na tym, że naprawdę mało kto dysponuje sprzętem, który potrafi oddać wszystko, co jest na nośniku z referencyjną jakością. Ale kto miał okazję obejrzeć coś na takim sprzęcie - nabiera szacunku do starego, dobrego standardu. Ja miałem możność. Wrażenie jest takie, że trudno sobie wyobrazić lepszy obraz dopóki się nie włączy... BD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Właśnie dlatego ŻE JEST TO DOBRY SPRZĘT ,gdyby producentom sprzętu satelitarnego chciało się zastosować choćby połowę podzespołów użytych w odtwarzaczach zapewne wrażenie z oglądania by było podobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...