Skocz do zawartości
  • 0

Jakość obrazu i dźwięku w tunerach


emarti
 Udostępnij

Pytanie

Chciałbym poruszyć, porozmawiać na temat dość ważnej dla użytkowników tunerów satelitarnych kwestii a mianowicie na temat jakości obrazu i dźwięku które to dany tuner satelitarny prezentuje. Zainteresowałem się tym bo pomijając fakt możliwości dekodera kwestia obrazu i dźwięku wydaje się być jedną z ważnych jak nie najważniejszą. Przynajmniej dla mnie...

 

Nie jestem specem od tych tematów i bardzo chciałbym dowiedzieć się od ludzi znających się na temacie po czym można wywnioskować np. czytając specyfikację tunera z jaką jakością odbiera programy? Nie będąc specem ale tylko "kumając" nieco temat nie mogę wywnioskować ze specyfikacji które dane odpowiadają za jakość obrazu i dźwięku. Czy te dane są tajemnicą? Jak je poznać? Wiadomo że każdy z tunerów oferuje inną często zbliżoną jakość obrazu czy dźwięku ale jednak inną i chyba miałbym prawo zdecydować o wyborze danego modelu, prawda? Można zakupić tuner za 3 tyś i mieć pewność albo i nie o tym że ma się najwyższą jakość. Ale czy taka droga jest właściwa? Co z tunerami za 500-1000 zł? Czy one oferują "rozmazanie na ekranie" w porównaniu z tym za 3 tyś czy ten za 3 koła ma po prostu bogatsze menu a obraz i dźwięk zapewnia taki sam jak ten za 800 zł? Jak mogę dowiedzieć się z jaką jakością dany tuner oferuje obraz i dźwięk? Mogę zaufać użytkownikowi który mówi "... ten ma super jakość obrazu i dźwięku..." ale chyba nie o to chodzi. Czy w ogóle takie dane są dostępne i jak je czytać?

 

Dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wrzucę swoje trzy grosze odnośnie wrażeń wizualnych w TV . Mam cztery tunery sat. - Samsung 370H , 2 Sagemcomy HD z Cyfry+ i Echostara 717 . Tunery mam podłączone do TV Samsung UE46C6000 (Led) , LG Lcd42Lcrr2 (twardy dysk) , Samsung UE40C6000 (Led) i według mnie to nie tyle tuner ma większe znaczenie w jakości odbioru , ale sam telewizor . Pierwszy Sagemcom jest podłączony do Samsunga , a drugi Sagemcom do LG - oba podłączone są kablami HDMI - z tej samej anteny - taki sam typ kabla - taka sama moc i jakość sygnału , a jednak odbiór na Samsungu jest o niebo lepszy i nic tu nie pomogą wszelkie próby ręcznego dostrojenia telewizora . Tuner Samsung-370H jest podłączony do TV Samsung UE40C6000 i tu co do jakości odbioru nic nie mogę zarzucić , odbiór jest super . Tak więc z mojego punktu widzenia ( nie każdy musi się z tym zgadzać ) - więcej zależy od telewizora , aniżeli od tunera satelitarnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest dużo prawdy w powyższym stwierdzeniu podobnie jak w audio bardzo dużo zależy od ostatniego ogniwa czyli kolumn ,w wizji od telewizora i przy kiepskim odbiorniku nie pomoże najlepszy tuner ,jeżeli ktoś ma dobry telewizor powinien się rozejrzeć za dobrym tunerem sat .Odnośnie tunerów wymienionych wyżej Echostar ma niezły dźwięk jak na tuner tej klasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

tak wszystko się zgadza ze tv jest wazne i jego ustawienia są bardzo wazne,ale jest jeszcze kwestia gratow i ukladow w tunerze przeciez nie kazdy tuner ma taki sam uklad wzmacniacz itd,juz nie raz widzialem takie tunery co obraz na jednym smuzyl robil pixele a na drugim nie i podlaczane byly na tym samym tv mowie oczywiscie o tunerach SD starej generacji ,i nie mam pewnosci czy tak tez nie jest w tuner HD ze jeden ma lepsza a drugi gorszą elektronike (jestem laikiem w tym względzie) wiadomo wszystko mozna zawsze podciągnąc nowszym softem ale są jakies granice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Producenci jak widać wyszli z założenie ,że tunery satelitarne klasy Hi-End nie są nikomu potrzebne ,nie ma też specjalistycznych firm (jak np.na rynku audio) ,które by wypuściło na rynek takie urządzenie .Wiadomo ,że jak taki tuner by zawierał rezystory,kondensatory,cewki i inne elementy wysokiej klasy to obraz i dźwięk generowany byłby na pewno lepszy .Jedyna rada to modyfikacje we własnym zakresie ,w przypadku rynku audio takie praktyki są znane ,w przypadku techniki satelitarnej ulepszenia idą chyba w inną stronę - jak największy dysk ,internet ,odtwarzanie plików .....itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie do końca qwerty porównaj tory wideo odtwarzaczy blu-ray klasy Hi -End tam obraz jest też transmitowany przez hdmi ,a jednak odtwarzacz odtwarzaczowi nie równy (o dźwięku już nie wspomnę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

powiem tak od 1997 roku miałem same najlepsze telewizory, jak też tunery sat.obecnie mam tv. cyfrowa mm, obraz tv na 3, a także C +, HD, telewizory obecnie LG,Philips ( LCD.), i najnowszy Sony z X realy led. tuner Technisat DigiCorder HD 2 plus( 500 gb.) Sony + Technisat to najlepszy obraz i dźwięk jaki miałem od 1997 roku, audio to Cambrigeaudio + KEF Q 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest takie urządzanie niemieckiej firmy Restek (M sat) problem w tym ,że jest ono przystosowane wyłącznie do odbioru dźwięku ,gdyż jest to DVB -tuner ,w jakości dźwięku nie ma sobie równych ,więc jak komuś nie przeszkadza brak obrazu to jest to najlepszy wybór

Nie miałam Technisata nie wiem - w przeszłości miałam podłączony Echostar DSB -717 dźwiękowo przyzwoity (przynajmniej u mnie)

(Denon AVR 3006 + Elac 109 kable cyfrowy Fadel ,głośnikowy VDH Cs122 ,zasilanie Oehlbach XXL Socket )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odnosnie bitrate.....

 

Platforma CYFRA+

 

 

TVP HD

Dzwięk niezależnie od kanału to 5.1 384Kb/s

Obraz przy meczach na zywo np piłki ręcznej naprawde ładny a przepustowośc wynosiła 10,5Mb/s

Filmy upscalowane (sztucznie zwiekszana rozdzielczośc z SD do HD) ok 4,5Mb

Filmy HD oraaz programy, kabarety itp 8,8 Mb.s

 

TVN HD,TVN7 HD

Dzwięk stereo 192Kb/s 5.1 384Kb/s

Obraz upscalowany 4.5-5.5Mb/s , obraz HD 5.5-7.5 Mb/s audycje na zywo przyzwoite,filmy srednia jakosc

 

Canal+ ,Canal+ Film HD

Dzwięk podobnie jak wyżej chyba, ze film stereo to bitrate 192-256Kb/s

Obraz upscalowany to ok 5,5 Mb/s

Obraz HD 8-9 Mb/s Np "Avatar" wygladal naprawdę ładnie

 

Canal+ Sport HD

Dzwięk stereo AC3 384 Kb/s

Obraz HD 10-11Mb/s

 

 

HBO HD,HBO HD2,HBO COMEDY HD

Dzwięk stereo 384kb/s ,5.1 384Kb/s

Obraz HD tu odziwo różni się bardzo. Jak leciała premiera "2012" to ozgrozo w HD bitrate był 2,9Mb/s!! o braz był naprawde taki sam jak na HBO SD ja SD na HBO jest po prostu tragiczne. Kolejny film czyli Terminator 4 miał już 4,8 i jakość tez była raczej kiepska. Natomiast film "This is It" był bardzo ładny i bitrate 8,9Mb/s więc trudno tu podać jakis sredni bitrate dla tego kanału. Ogolnie jednak dzwiek i obraz kiepskie przewaznie upscalowane

 

Cinemaxy HD oraz FoxLifeHD i AXN HD,AXN SPIN HD

Dzwięk stereo 192Kb/s

Obraz ogólnie kiepski upscalowany niezaleznie od filmu bitrate 4,9 Kb/s Te stacje HD są własciwie takiej jakości jak zwykły Canal+

 

Filmbox HD

Dzwięk AC3 5.1 w bitrate 448Kb/s czyli takie jak na DVD

Obraz czasem mimo niskiego bitrate całkiem przyzwoity 4-6Mb/s

 

BBC HD

Dźwięk AC3 stereo 192Kb/s ,AC3 5.1 384Kb/s

Obraz naprawde ładny niezaleznie od bitrate ktory jest na poziomie 8-11,5Mb/s

 

NGO HD

Dzwięk AC3 5.1 384Kb/s

Obraz całkiem niezły. Bitrte 5,5-8,5

 

NGO Wild HD

Dźwięk AC3 stereo 192Kb/s

Obraz taki sam jak wyżej chociaż przy nieco wyzszym bitrate 7,6Mb/s

 

Animal Planet HD

Dźwięk AC3 Stereo 192Kb/s

Obraz naprawde ładny Bitrate 7,3 Mb/s

 

Eurosport HD

Dzwiek AC3 5.1 384Kb/s

Obraz naprawde ładny 10Mb/s

 

Eurosport2 HD

Dzwiek Stereo 192Kb/s

Obraz subiektywnie najlepszy ze wszystkich a miarodajnie także i bitrate 12Mb/s

 

MTVN HD

Dzwięk AC3 384Kb/s niezależie czy stereo czy 5.1

Obraz subiektywnie nie powalajacy jakością ale wysoki bitrate 10,3Mb/s

 

PAKIET - mini mini HD.teletoon HD,planete hd,kuchnia HD,domo HD,ale kino HD

Dzwięk dolby digital 2.0 192kb/s na ale kino czasami 5.1 384Kb/s

Obraz bitrate 6.5-8.5Mb/s niezly

 

tak z ciekawosci canal+ francuski bitrate 15Mb/s , w Wielkiej Brytani programy SKY od 12Mb/s do 15Mb/s jak to sie ma do naszej platformy kazdy widzi :)

 

ps.standartowy obraz nagrany na kamerze full HD to 17Mb/s :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tomas skoro twierdzisz,że bitrate jest słaby to po co Ci tuner klasy Hi-End ? .Gdyby zastosować taki tok myślenia to nie bardzo widzę sens produkcji odtwarzaczy CD za 80 tyś zł skoro płyty CD są nie najlepszym nośnikiem dźwięku, co już zauważono w połowie lat 80-tych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mysle ze bitrate z biegiem czasu będzie się poprawiac i zmieniac na wyzsze a taki tuner hi-end zawsze będzie na topie i mysle ze wycisnie jak najlepszą jakosc nawet z tego sredniego bitrate :D

 

 

ps.ania28 niezapominaj ze do odwarzacza cd za 80k prawdziwy audiofil nie wlozy cd ze sklepiku zza rogu, tylko plyte cd/sacd pozlacaną dwuwarswową z najlepszą jakoscia nagrania audiofilskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

jak dla mnie to jest taka sama układanka jak złożenie dobrego kompa - każdy element musi pasować i być bardzo dobry ;) zaczynając od fachowo ustawionej anteny, poprzez konwerter i okablowanie, skończywszy na tunerze i odbiorniku; wiadomo że najważniejsze jest w jaki sposób i jakiej jakości sygnał dostarcza operator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na forum jest wątek poświęcony jakości odbioru kanałów różnych platform, nazywa się Zanim zaczną się problemy. Co prawda leży on "odłogiem" bo autor wątku został zbanowany, jednak mimo wszystko radziłbym wszystkim zainteresowanym przebrnięcie przez wspomniany wątek. Z dość prostego powodu. Ilość informacji tam, a tu jest nieporównywalna. Poza tym, być może, co poniektórzy przejrzą na oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, jest podobny wątek, jednak zwróć uwagę na to że ten dotyczy głównie hardware, a z jakością nadawania to już inna sprawa. Cały myk polega na tym że tak samo jak każde kolumny potrafią brzmieć inaczej, tak samo inaczej tuner może obrabiać sygnał. Nikt tu nie mówi tylko o platformach działających w Polsce, prosty przykład to kanały SD z astry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli w tym wątku omawiacie sobie tunery, które będą odbierać hipotetyczne kanały nadawane z bliżej nieokreślonych satelit? Wasz problem został już dawno temu rozstrzygnięty. Jakość dekoderów układa się w sposób następujący: N, Cyfra+, Polsat w kolejności od najlepszego. Wyciskanie najlepszego obrazu z dekodera? To chyba coś na zasadzie jak najlepiej ugotować wodę w konkretnym czajniku. Tuner jest sprzętem nieposiadającym żadnych opcji wpływających na jakość obrazu. To jest kwestia tego, co jest w środku. Lepsze podzespoły = lepszy obraz. W konkretnym sprzęcie nie ma możliwości żeby zmienić/poprawić cokolwiek.

 

Jakość obrazu i dźwięku zależy od dwóch rzeczy. Jakość tunera i jakość nadawania. Jakość tunerów mamy załatwioną. Statystycznie rzadkie przypadki używania naprawdę dobrego i drogiego sprzętu można sobie darować, gdyż to jest marginalna sprawa.

 

Czyli wracamy do punktu o nazwie jakość nadawania. I tu jest właśnie sedno problemu. Nie ma bowiem żadnej metody, żeby źle nadawany program miał dobrą jakość. Chyba, że miesiąc pracy zespołu specjalistów od rekonstrukcji, żeby poprawić godzinny program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Czyli w tym wątku omawiacie sobie tunery, które będą odbierać hipotetyczne kanały nadawane z bliżej nieokreślonych satelit? Wasz problem został już dawno temu rozstrzygnięty. Jakość dekoderów układa się w sposób następujący: N, Cyfra+, Polsat w kolejności od najlepszego.

Nikt tu nie mówi o tunerach platformowych, bo to by nie miało sensu i takie założenie można wysunąć z góry.

Tuner jest sprzętem nieposiadającym żadnych opcji wpływających na jakość obrazu. To jest kwestia tego, co jest w środku. Lepsze podzespoły = lepszy obraz.
Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś bo zaprzeczasz sam sobie. Opcji w sensie regulacji ostrości i kontrastu? Jeśli o to chodzi to ok, bo jeśli nie...
W konkretnym sprzęcie nie ma możliwości żeby zmienić/poprawić cokolwiek.
Zacznij od samej sekcji zasilania i zakłóceń. To początek toru, a gdzie reszta elementów? Owszem, sporą robotę w tej chwili zajmuje kwestia programowa bo wszystko jest w formie cyfrowej a nie analogowej, tak więc całą robotę odwalają algorytmy odpowiedzialne za dekodowanie strumienia, ale weź pod uwagę sprawność układów odpowiedzialnych za to jeżeli chociażby zasilanie będzie "na sztukę" robione.
Nie ma bowiem żadnej metody, żeby źle nadawany program miał dobrą jakość. Chyba, że miesiąc pracy zespołu specjalistów od rekonstrukcji, żeby poprawić godzinny program.
Więc różnicy między kanałami nie powinno być, a wyżej sam wymieniłeś za kolejnością, po jakości właśnie... Również te same kanały z tych samych TP na różnych tunerach różnie wyglądają.

 

Sam przymierzałem się do wymiany elementów w tunerze, ale darowałem sobie i koszta które poniosę przeznaczę jednak na dreamboxa, raz się żyje :D Z drugiej jednak strony, zauważam taką samą mentalność tak tutaj jak i w przypadku komputerów. Dell'e dawniej były na samych bardzo dobrych podzespołach. Jak się okazało były droższe ale o wiele stabilniejsze i wydajniejsze. Tu sytuacja ma się podobnie. Wiele nie poprawimy wymieniając kondensatory na lepsze, poprawiając zasilanie i tak dalej. W torze audio można pogrzebać, ale to chyba wszystko. Gra nie warta świeczki (moim zdaniem) o ile ktoś nie lubi majstrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tomas trochę mylisz pojęcia płyty dwuwarstwowe SACD (jak to mówisz) czyli hybrydowe zawierają oprócz warstwy SACD warstwę CD ,którą mogą czytać zwykłe odtwarzacze,więc dźwiękowo nie będzie lepsza do płyty CD .SACD miała szansę aby zastąpić format CD ,jednak jej twórcy Sony i Philips poczynili za małe działania marketingowe .Powszechnie uważa się że płyty XRCD są najlepszym możliwym nośnikiem dźwięku ,a proces ich przygotowania nie wiele ustępuje produkcji promów kosmicznych

 

jaczylibodzio myślę ,że masz dużo racji ,jeżeli fundusze pozwalają to dobrym rozwiązaniem jest kupno tunera z "wysokiej półki" ,w którym dzięki zastosowanym technologiom i renomie producenta jest szansa uzyskania obrazu i dźwięku na poziomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@kingdżuljen Czy ty rozumiesz, co piszesz? Ja nie rozumiem.

 

Skoro ten wątek jest o tunerach z wyższej półki, to mam dość smutne wiadomości. Jakość obrazu i dźwięku zależy niemal wyłącznie od jakości odbieranego kanału. Jakość kanału zależy od nadawcy. Z tego wynika, że jakość będzie zależała od tego, z jakiego transpondera, czyjego, będziemy odbierać dany kanał. Różnice pomiędzy poszczególnymi dekoderami są niewielkie jeśli chodzi o kanały HD, trochę większe dla kanałów SD. Niemniej jednak 3/4 albo i 4/5 zależy od jakości nadawania. Dla kanałów HD to różnicę wypatrzą chyba tylko znawcy mający możliwość odbioru równocześnie na dwóch różnych tunerach i porównanie tego w czasie rzeczywistym. Zauważyć różnicę w jakości kanału XY HD oglądanego po południu u znajomych i teraz u siebie w domu włoże między bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
@kingdżuljen Czy ty rozumiesz, co piszesz? Ja nie rozumiem.

Poczytaj ze zrozumieniem, łyknij wiedzy i doświadczenia.

Skoro ten wątek jest o tunerach z wyższej półki, to mam dość smutne wiadomości. Jakość obrazu i dźwięku zależy niemal wyłącznie od jakości odbieranego kanału. Jakość kanału zależy od nadawcy.

No ja się z tym zgadzam, bo obraz będzie tak słaby, jak najsłabsze jego ogniwo (w tym wypadku nadawca). Skąd jednak takie różnice w obrazie z technisata a dekoderów polsatu przy tych samych kanałach? Po prostu są tunery które lepiej sobie radzą z obrazem, jak i te które gorzej sobie radzą. Dla czego nie można wyciągnąć max z tego co operator/kanał oferuje? Nic nie stoi na przeszkodzie jak komuś chce się dłubać, szukać, ustawiać a w dodatku ma na to kasę. Ty nie widzisz różnicy to ok, Twoje zdanie, Twoja wola, ale nie znaczy to że tej różnicy nie ma skoro nie jedna a wiele osób potrafi ją dostrzec.

Dla kanałów HD to różnicę wypatrzą chyba tylko znawcy mający możliwość odbioru równocześnie na dwóch różnych tunerach i porównanie tego w czasie rzeczywistym. Zauważyć różnicę w jakości kanału XY HD oglądanego po południu u znajomych i teraz u siebie w domu włoże między bajki.
W tym wypadku jest za dużo zmiennych, inny TV, inne nastawy, inne oświetlenie i tak dalej... Jednak w domu różnicę czuć, nie koniecznie widać od razu gołym okiem. Miałem przez chwilę jakiegoś badziewia noname i podczas oglądania czułem że wzrok się męczył, źle się oglądało po prostu, po oglądnięciu obrazu z lepszego technisata było zupełnie inaczej... Magia? Nie, wtedy nie wiedziałem że technisaty mają faktycznie dobry obraz i nie szerzyłem mitu bezpodstawnie tylko przekonałem się na własnej skórze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...