Skocz do zawartości

DVB-T Odbiór w okolicy Chrzanowa


adaskopl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich uczestników rozmów na tym forum. Przez ponad trzy dekady byłem mieszkańcem okolic Chrzanowa i z tego powodu pozwalam sobie napisać tu kilka zdań.

Pragnę podzielić się kilkoma uwagami dot. możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w środkowo-zachodniej części województwa małopolskiego. Nie przypuszczałem, że jakość sygnału telewizji cyfrowej z nadajnika na Chorągwicy jest obecnie tak zła w Chrzanowie i w jego najbliższym otoczeniu. Z wypowiedzi tutaj zawartych oraz zamieszczonych na innych forach wynika, że rejon Chrzanowa został źle potraktowany przez decydentów, którzy wdrażają program cyfryzacji naziemnej telewizji.

Pod koniec lat osiemdziesiątych w odległości około 48 km w linii powietrznej od tego nadajnika (i około 5 km od centrum Chrzanowa) przy zastosowaniu kilkunastoelementowej zewnętrznej anteny Yagi (kanały 21-60) można było odbierać dobrej jakości sygnał TVP2 w kanale 33 oraz (od 1989 r.) włoskiego programu RAI UNO w kanale 50. Później (od połowy lat 90-tych) kanał 50 był wykorzystywany przez telewizję regionalną z Krakowa. Jeszcze lepszy był odbiór programu TVP1 w paśmie fal metrowych w kanale 10 z Chorągwicy.

Po pierwsze, można zadać pytanie, dlaczego zdecydowano się nadawać programy telewizji publicznej w ramach MUX3 w okolicach Krakowa w kanale 50? Powszechnie wiadomo, że nie jest to kanał odpowiedni do emisji na terenach górzystych i pagórkowatych. Czy nie lepiej było wykorzystać zwalniany kanał 33 lub nadawać programy telewizji publicznej w paśmie fal metrowych (VHF)? Trzeba przypomnieć, że w 2006 r. w Genewie zagwarantowano funkcjonowanie telewizji DVB-T w naszym kraju w tym paśmie. Telewizja publiczna powinna mieć do swej dyspozycji najlepsze i najbardziej dostępne częstotliwości radiowe, gdyż realizuje misję kulturotwórczą. Według tego dokumentu UKE - http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=7396 - w regionie krakowskim ma być wykorzystywany przez telewizję cyfrową kanał 7 w paśmie VHF, natomiast kanały 10-12 mają być użytkowane przez radiofonię cyfrową.

Należy postawić też drugie pytanie. Dlaczego społeczność trzech funkcjonujących obok siebie w jednym powiecie miast: Chrzanowa, Trzebini i Libiąża pozbawiona jest swobodnego dostępu do krakowskiej telewizji regionalnej? Dla nie wtajemniczonych należy napisać, że w miastach tych mieszka łącznie 76,6 tys. osób (nie licząc mieszkańców sąsiednich wsi oraz miasta i gminy Alwernia i gminy Babice). Dla porównania w Nowym Sączu mieszka 84,2 tys. osób. Chrzanów jest piątym ośrodkiem miejskim naszego województwa, a ludność powiatu wynosiła w 2011 r. 128 tys. osób (dla porównania Tarnów w 2013 r. liczył 113 tys. mieszkańców).

Po trzecie, dlaczego temat dotyczący odbioru telewizji cyfrowej na terenie powiatu wchodzącego w skład województwa małopolskiego omawiany jest tutaj w dziale dot. województwa śląskiego? Czyżby w 1998 r. nic się nie zmieniło na mapie administracyjnej Polski? Podobny wątek z błędem literowym w tytule ("DVB-T Odbiór w okolocy Chrzanowa") jest w dziale poświęconym DVB-T w Małopolsce. Może należy rozważyć możliwość połączenia obu tych wątków w jeden w tamtym miejscu?

Bardzo trafnie napisał ktoś powyżej, że sprawą braku możliwości dobrego odbioru krakowskiej wersji MUX3 w okolicach Chrzanowa należy zainteresować naszych parlamentarzystów. Padło tam nazwisko pana posła Tadeusza Arkita (b. burmistrza Libiąża). Myślę, że można też zainteresować tą sprawą panią poseł Barbarę Bubulę z Krakowa (b. członkinię Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji).

A teraz na koniec postulat, który ośmielam się tu poddać pod dyskusję. W małych miejscowościach podgórskich dla zaledwie kilku tysięcy mieszkańców stawia się niewielkie przemienniki (gapfillery). Dzieje się tak w miejscach górzystych, gdzie lokalna społeczność - a właściwie jej liderzy - działacze samorządu zdołali wywalczyć w centrali pozytywne decyzje w sprawie postawienia u nich tych nadajników DVB-T małej mocy. W Chrzanowie lub w najbliższym sąsiedztwie tego miasta należy postawić taki właśnie lokalny nadajnik, który będzie emitował programy MUX3 w wersji krakowskiej.

Przemawia za tym kilka argumentów. Nadajnik na Górze Żar w okolicy Żywca jest dość daleko od Chrzanowa. Doświetlenie to pozwala zapewne odbierać dobrej jakości sygnał krakowskiego MUX3 w rejonie oświęcimskim oraz w okolicy Andrychowa i Wadowic, może też w części Libiąża. Chrzanów i Trzebinia są jednak częściowo zasłonięte od południa pasmem Garbu Tenczyńskiego oraz Pagórów Libiąskich. To bardzo utrudnia odbiór sygnału z kierunku południowego.

Uruchomienie emisji MUX3 z programem krakowskim na przedmieściu Katowic w miejscowości Kosztowy budzi zapewne niechęć decydentów regionalnych w Katowicach, którzy tradycyjnie Krakowa nie lubią. Niektórzy postulują tu takie rozwiązanie techniczne. Ci, którzy rządzą w Katowicach nie chcą jednak, aby krakowski program regionalny był dostępny w aglomeracji górnośląskiej, bo może się on okazać ciekawszy od tego, który jest przygotowywany w ośrodku telewizyjnym w Bytkowie.

Można zastanawiać się, gdzie nadajnik małej mocy powinien być zlokalizowany w okolicy Chrzanowa? Rozważyć można wiele propozycji, np. komin elektrowni "Siersza" w Gaju, wzgórze Żelatowa, itp. Wymaga to przeprowadzenia testów przez firmę realizującą emisję programów telewizji publicznej. Aby inwestycja taka została zrealizowana - nie obejdzie się zapewne bez pomocy finansowej sejmiku woj. małopolskiego i lokalnych samorządów oraz wsparcia parlamentarzystów z naszego regionu.

Przykładem na to, że można taką inwestycję zrealizować jest przemiennik w Racławicach (nazywanych dawniej Olkuskimi) w gminie Jerzmanowice-Przeginia: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=206

Serdecznie pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, można zadać pytanie, dlaczego zdecydowano się nadawać programy telewizji publicznej w ramach MUX3 w okolicach Krakowa w kanale 50? Powszechnie wiadomo, że nie jest to kanał odpowiedni do emisji na terenach górzystych i pagórkowatych. Czy nie lepiej było wykorzystać zwalniany kanał 33 lub nadawać programy telewizji publicznej w paśmie fal metrowych (VHF)?

 

Z pewnością tak było by lepiej, chociaż za wykorzystaniem kanału 50 mógł przemawiać fakt, że DVB-T pozwala na tworzenie gęstych sieci synchronicznych, funkcjonujących na tym samym kanale (tzw. SFN). Nie było by tutaj z tym problemu, gdyby została uruchomiona stacja doświetlająca, na przykład na Kosztowach.

 

w regionie krakowskim ma być wykorzystywany przez telewizję cyfrową kanał 7 w paśmie VHF, natomiast kanały 10-12 mają być użytkowane przez radiofonię cyfrową.

 

Należy zaznaczyć, że kanały te mają inną numerację, niż te dotychczas wykorzystywane do nadawania telewizji analogowej. Od momentu wyłączenia telewizji analogowej, polska już oficjalnie przyjmie* zachodnio-europejską normę CCIR, zakładającą raster kanałowy 7MHz w tym paśmie (kanały 5-12), oraz podział tych kanałów na cztery mniejsze bloki dla cyfrowego radia (np. 5A,5B,5C,5D,6A.. - każdy z nich jest osobnym kanałem DAB).

 

Pojemności multipleksów na kanałach z rastrem 7MHz bądź 8MHz, różnią się, także było by konieczne takie dobranie parametrów, aby to wszystko szło w parze. Dla tego większe powodzenie mogą mieć tutaj multipleksy specjalnie tworzone na ten zakres. Dodatkowym powodem dla którego nie uruchomiono tutaj dotychczas nadajników DVB-T, jest brak pewności co do przyszłości tego zakresu częstotliwości (czy zostanie w pełni przeznaczone na cyfrowe radio? a co jeżeli cyfrowe radio się nie przyjmie? a może lepsza technologia znajdzie tu miejsce?).

 

Mimo wszystko nie ma tragedii, bowiem i tak mamy kolejne wolne kanały do użycia, w tym 22 oraz 33.

 

Należy postawić też drugie pytanie. Dlaczego społeczność trzech funkcjonujących obok siebie w jednym powiecie miast: Chrzanowa, Trzebini i Libiąża pozbawiona jest swobodnego dostępu do krakowskiej telewizji regionalnej?

 

Nie jest tak do końca, że zachodnia małopolska jest pozbawiona dostępu do TVP Kraków. Specjalnie dla tego regionu został uruchomiony nadajnik z programem regionalnym, na Górze Żar na kanale 34. Wystarczy, że większość widzów przestawi antenę odbiorczą na Skrzyczne i sygnał na kanale 34 również powinien wskoczyć. Niestety jest też spora grupa odbiorców, którzy ten kierunek mają zasłonięty i oni mają największy problem z odbiorem programu regionalnego.

 

Podobny wątek z błędem literowym w tytule ("DVB-T Odbiór w okolocy Chrzanowa") jest w dziale poświęconym DVB-T w Małopolsce. Może należy rozważyć możliwość połączenia obu tych wątków w jeden w tamtym miejscu?

 

Nikt wcześniej tego nie raportował i sam to musiałem przeoczyć. Dzięki za zgłoszenie ;)naprawię już naprawione

 

A teraz na koniec postulat, który ośmielam się tu poddać pod dyskusję. W małych miejscowościach podgórskich dla zaledwie kilku tysięcy mieszkańców stawia się niewielkie przemienniki (gapfillery). Dzieje się tak w miejscach górzystych, gdzie lokalna społeczność - a właściwie jej liderzy - działacze samorządu zdołali wywalczyć w centrali pozytywne decyzje w sprawie postawienia u nich tych nadajników DVB-T małej mocy.

 

Te stacje powstały jeszcze w czasach PRL, kiedy program regionalny ograniczał się do okienek na głównych antenach telewizji polskiej. W tamtym czasie, górskie miejscowości faktycznie miały dużo poważniejszy problem z odbiorem, niż regiony zachodniej małopolski. Obecny problem wywodzi się z początku lat 90, kiedy zaczęto wyodrębniać ośrodki regionalne, tworząc zupełnie nowy program TVP. Poprzez złe gospodarowanie zasobami, niektóre programy regionalne były dostępne w całym województwie, a inne jak na przykład TVP Kielce tylko w miastach wojewódzkich**. Do tego ośrodki regionalne nie dysponowały taką gęstą siecią doświetleń. TVP Kraków posiadała jedynie dwie stacje retransmisyjne w Przegni oraz Dobrej, które zostały uruchomione najpóźniej.

 

Ci, którzy rządzą w Katowicach nie chcą jednak, aby krakowski program regionalny był dostępny w aglomeracji górnośląskiej, bo może się on okazać ciekawszy od tego, który jest przygotowywany w ośrodku telewizyjnym w Bytkowie.

 

Kiepska teoria. Zyski z reklam, czy abonamentu i tak trafiają do wspólnej kasy, więc to jest mało ważne który program regionalny widzowie będą bardziej cenili. Tak apropo, analogowe TVP Kraków na kanale 42 na Kosztowach i tak było nadawane kierunkowo na wschód.

 

Można zastanawiać się, gdzie nadajnik małej mocy powinien być zlokalizowany w okolicy Chrzanowa?

 

Emitel jest prywatnym operatorem dla którego liczą się zyski, dla tego nie będzie brał udziału w wykonywaniu instalacji na innych obiektach, skoro ma swoje, dużo doskonalsze. Kiedunkowy system antenowy po TVP Kraków nadal wisi na Kosztowach i nie widzę żadnych przeciwwskazań do uruchomienia tam nadajnika na kanale 50, nawet z niedużą mocą, do 10kW erp.

 

* - nie przyjęła, tylko przyjmie. Bowiem ostatni nadajnik analogowy w tym zakresie działa jeszcze na kanale 9 (199,25MHz) w Radomsku i należy do lokalnej telewizji NTL (tej która testuje teraz lokalny mulipleks).

** - TVP Kielce dopiero później dostało przydział na kanale 58 na Świętym Krzyżu. Zasięg był raczej marny ze względu na małą moc tej emisji (20kW erp, szczególnie w porównaniu do 800/1000kW dla TVP1 oraz TVP2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem jak u Was ale u mnie jest tragedia po zmianie. Było perfekt, jest TRAGICZNIE. Totalna pikseloza na TVP Katowice, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Info, TVP 1 HD, TVP 2 HD. Do Kosztowego jakies 18 km w linii prostej (nadajnik widać z dachu) - małopolska zachodnia. Czyli pozostaje oglądać tylko TVP w SD. Brawo !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś kupiłem tuner DVB-T T-HD 1000 Cyfrowego Polsatu z bezpłatnym pakietem 8kanałów na 6 miesięcy.

 

Antenę mam ustawioną na Kosztowy w Katowicach, będę musiał znaleźć MUX4. Przez chwile był obraz ale się przycinał.

fotka -> http://s6.ifotos.pl/img/pcjpg_ershseq.jpg

 

Mieszkam w Sierszy (Trzebinia), wg. mapy operatora zasięg jest średni:

fotka-> http://s6.ifotos.pl/img/mapa-odbi_ershssr.jpg

 

Czy ktoś już ustawiał antenę z tych okolic na MUX 4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik posiada drugie gniazdo antenowe. Musisz poprowadzić dodatkowy przewód i zainstalować osobną antenę w pionowej polaryzacji, gdyż w tej jest nadawany ten multipleks.

 

Nową antenę będziesz musiał ustawić na jedną z tych lokalizacji:

- http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=384

- http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=736

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam antenę, która ma polaryzacje pionową i poziomą. Myślałem, aby uchwycić na to jednej, ale chyba nie da rady.

Nie widzi mi się za bardzo ciągnąć 2 przewód antenowy, ciekawe czy da się 2 anteny połączyć do jakiegoś urządzenia (sumatora) i puścić to jednym przewodem.

 

Za domem mam widok na Hutę Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Fotka -> http://s6.ifotos.pl/img/widok-na-_ersxqns.jpg

Najbliżej na MUX4 będzie na ulicę Koksowniczą w Dąbrowie Górniczej.

Fotka -> http://s4.ifotos.pl/img/widok-na-_ersnprq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz antenę, która może być zainstalowana w polaryzacji pionowej bądź poziomej. Anteny dwu-polaryzacyjne są wyjątkowo rzadko spotykane w odbiorze naziemnym, ponieważ zwykle są bardzo wąsko-pasmowe. Połączenie dwóch anten przez sumator nie jest złym pomysłem, można wypróbować. Zwykle odradzam takie eksperymenty, jednak nie sądzę, aby tutaj to sprawiło jakieś problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam antenę o polaryzacji pionowej i poziomej (Ryniak Technika).

Zapewne tak zrobię z tym sumatorem, ale jeszcze zrobię taki mały test, umieszczę na kominie antenę i spróbuje nakierować ją między MUX 1,2,3 a MUX 4, jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

Fotka -> http://s6.ifotos.pl/img/widok-na-_ersnhep.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam antenę o polaryzacji pionowej i poziomej (Ryniak Technika).

 

To co podałeś trochę rozjaśnia sprawę. Z przykrością, ale muszę powiedzieć, że jest to wynalazek sprzeczny z teorią anten. Antena wewnątrz składa się z kilku prętów, natomiast zysk anteny jest wypracowany umieszczonym w niej wzmacniaczu, chociaż trudno nawet mówić o zysku, bowiem wzmacniacze nie wzmacniają sygnałów, tylko podnoszą poziomy wszystkiego, co pojawi się na wejściu (czasem to da pozytywny efekt, zwykle nie). Generalnie, stosowanie wzmacniaczy przy małych i średnich odległościach do stacji nadawczych nie ma sensu (nie licząc rozbudowanych instalacji, gdzie wzmacniacze służą do kompensowania strat na przewodach).

 

Podłączenie osobnej anteny sumatorem niewiele pomoże, ponieważ ta do działania wymaga zasilania, a większość sumatorów nie przepuszcza napięć, także może się okazać, że będziesz miał płatny multipleks, ale będą problemy z MUX1-3. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana tego czegoś na normalną antenę typu Yagi i niekoniecznie to musi być antena z dużą liczbą elementów.

 

Przykładowe produkty: link1, link2.

 

Jeżeli to nie rozwiąże problemów, będzie można pomyśleć nad instalacją anteny w pionie zamiast w poziomie (multipleksy z Mysłowic powinny jeszcze na tym chodzić), a jak to nie da efektów, to pozostaje zainstalowanie drugiej takiej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że takie maleństwo to taka zabawka wśród anten, ale póki co ładnie odbierała bez zakłóceń.

 

Zrobiłem taki szybki test, przykręciłem antenę na strychu.

Fotka -> http://s4.ifotos.pl/img/antenaJPG_ersnwpp.JPG

 

Złapała MUX 4, nawet nie przycina tak często.

Złapała jeszcze niekodowane K39 (618 MHz) oraz K25 (506 MHz): Polsat, TV4, TV6, TVN7, TVN, ATM Rozrywka, TV Puls, Puls 2, TTV, Eska TV, Polo TV, TVP 1, TV Trwam, TVP abc, Stopklatka TV.

 

Na pewno pomyśle o lepsze antenie, ale będę szukał takiej nie dużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zamontowałem 2 anteny na kominie oraz sumator na strychu, który działa z 2 antenami ze wzmacniaczem.

 

Widok z dachu na koksowanie w Dąbrowie Górniczej, odległość ponad 17 km (wg strony odleglosci.info):

koksowani_expnxpx.jpg

Anteny na kominie:

antenyjpg_expnnhs.jpg

Podłączone do sumatora:

sumatorjp_expnnxh.jpg

 

Średni sygnał anteny skierowanej na MUX 4 (taki sam jak przed zamontowaniem sumatora):

mux4jpg_expnnnh.jpg

Dobry sygnał anteny skierowanej na MUX 1,2,3 (odległość do nadajnika w Mysłowicach ul. Orła Białego 34 - ponad 20 km):

mux123jpg_expnnnx.jpg

 

Pewnie przy zamontowaniu anteny kierunkowej takiej jak podaje w linkach Qrzysztof sygnał dla MUX 4 będzie dużo lepszy. Będę musiał kupić i zamontować lepszą antenę.

 

Jaki macie sygnał MUX 4 w okolicach Chrzanowa, Trzebini ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się z ciekawości. Możliwe, że tak ustawiona antena lepiej się sprawuje w polaryzacji poziomej, także przekręcenie jej do pionu powinno trochę pomóc.

Faktycznie, pomogło. Nie sądziłem że przy takiej antence da to jakiś efekt. Dziękuje za dobry pomysł :)

Obróciłem o 90 stopni i efekt jest niesamowity:

obrlt90st_exhpaha.jpg

Wcześniej przed obrotem:

mux4jpg_expnnnh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...