Skocz do zawartości

MUX3 z Chorągwicy


lpm11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe czy faktycznie 20 maja (w dniu kasacji przekazów analogowych) faktycznie będzie możliwe wykorzystanie kanału 50 (czyli obecnej lokalizacji analogowego przekazu TVP Info Kraków) do celów związanych z MUX3 ? Przedstawiciel UKE napisał mi że są na to duże szanse ale nie wiem czy TVP będzie chciała przyspieszyć wprowadzenie MUX3 w całej Polsce choć do tego zmuszają ją planowane na jesień nowe projekty kanałowe. Jakie jest wasze zdanie na ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przepraszam za post pod postem ale mam troszeczkę nowych (na razie wstępnych) informacji odnośnie MUX3 i pozostałych multipleksów z Chorągwicy - otóż po wyłączeniu analogu będą dwa SSNy Krakowa z Tarnowem a mianowicie w przypadku MUX2 i MUX3 które będą pracować kolejno na kanałach 23 i 50 na takiej zasadzie że nadajnikiem bazowym będzie "Chorągwica" która dostanie po 100 kW na każdy z multipleksów (w tym też na osobny MUX1 na kanale 25) a Góra Św. Marcina będzie uzupełniać wspomniany główny nadajnik retransmisjami o mocy 50kW na każdy z multipleksów.

Źródło: UKE

 

Tymczasem na obszarze zaniedbanym przez MUX3 z Krakowa pojawił się przekaz tego samego multipleksu oraz MUX1 z nadajnika zlokalizowanego we Wiśle. W wyniku tego liczba kanałów wzrosła do 22. Można powiedzieć że jak na razie Wisła jest nadajnikiem zastępczym dla obszarów m.in w okolicy Bochni gdyż odbiór z niego jest czysty i stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nadaje na kanale 48 z mocą 2,5 kW ale z charakterystyką kierunkową. Docelowo od 20 maja ma być to kanał 50 o mocy 100 kW z charakterystyką dookólną.

Polecam natomiast sprawdzenie MUX3 z Wisły - kanał 41 (moc 60 kW i charakterystyka kierunkowa)

Może pomoże ci w uzyskaniu dobrego odbioru :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Was straszyć, ale po włączeniu pełnej mocy nadajników w okolicy Chorągwicy możecie mieć problem z nadwyzką sygnału, z ktorą niektore telewizory i dekodery sobie mogą nie poradzić. Wygląda to tak ze sygnal full, jakość "0"

 

U mnie z tym się spotkałem:

dekoder manta - jakość - 0/siła 100% - brak kanałów

tv LG - jakość 80%/siła sygnalu 100% - wszystko chodzi

 

I to wszystko w odległości 50 km od Chorągwicy na obecnym sygnale MUX1 i MUX2. Antena siatkowa ze wzmacniaczem. Manta zaczęła odbierać po zastosowaniu zasilacza regulowanego i zmniejszeniu napięcia z 12 V do ok 5 V

 

Tak więc im bliżej nadajnika, problem moze się powiększać i wzmacniacze raczej będą usuwane z anten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Baca - jeżeli masz tak dobre warunki odbioru, to możesz spróbować łapać sygnał na symetryzatorze. Może okazać się, że jest lepiej niż na wzmaku i zasilaczu regulowanym. Przerabiałem ten temat.

Jeżeli chodzi o masowe stosowanie wzmacniaczy do odbioru dvb-t, to niestety pokutują przyzwyczajenia z czasów analogu. Ludziska muszą się powoli przekonać, że ze stosowaniem wzmacniaczy trzeba teraz ostrożnie. Jeżeli już, to nie od razu "turbo". Ewentualnie zasilacz regulowany. Chorągwica przy mocy 100kW może "siać" sygnałem bardzo daleko, szczególnie mux-1 i mux-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam o zasięg bym się nie martwił (choć ja w odległości 22,4 km od nadajnika mogę mieć problemy z nadwyżką sygnału) a to dlatego że gorszy problem będzie ze sporą ilością stacji TVP bo wskoczeniu MUX3 na nasze telewizory. Czy ktoś ma już jakiś plan jak to ogarnąć by niebyło zadymy na liście kanałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Baca - jeżeli masz tak dobre warunki odbioru, to możesz spróbować łapać sygnał na symetryzatorze.
To nie u mnie, tylko u znajomwgo. Na symetryzatorze oczywiscie probowałem, ale było za mało. Przy samej antenie na dwóch metrach kabla latało w porządku (maly przenośny tv z mpeg4), jednak na 20 metrach sygnał zarowno w mocy jak i jakości spadał do ok.30-40%. Tak wiec w tym przypadku wzmocnienie jest potrzebne wyłącznie na pokrycie tłumienia kabla.

 

ps. Ja jestem w zasięgu Tarnowa i mam wszystko. Jednak po końcowych uruchomieniach Chorągwicy spróbuję i ten kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam o zasięg bym się nie martwił (choć ja w odległości 22,4 km od nadajnika mogę mieć problemy z nadwyżką sygnału) a to dlatego że gorszy problem będzie ze sporą ilością stacji TVP bo wskoczeniu MUX3 na nasze telewizory. Czy ktoś ma już jakiś plan jak to ogarnąć by niebyło zadymy na liście kanałów?

Akurat mogę cos na ten temat powiedzieć, bo mieszkam w miejscu, w którym jest osiągalny lepszy lub gorszy sygnał z pięciu nadajników - Chorągwica, Tarnów, Sucha Góra, Gorlice i Przehyba. Ustawiając antenę na ten konkretny i tak bokiem anteny łapię coś z innego. Np. kierując antenę na Suchą Górę, łapię także wszystkie mux-y z Gorlic i bokiem anteny Tarnów. Oczywiście odpada skanowanie automatyczne, bo na liście mam wówczas 59 kanałów I powstaje totalny bajzel. Na tunerze dvb-t rozwiązuję sprawę poprzez skanowanie ręczne konkretnych kanałów i mam tylko te które mnie interesują. Ale już mój tv odbierając sygnał z kilku nadajników, sam sobie wybiera najmocniejszy sygnał i pomimo, ze odbierane kanały dublują się, to na liście występują tylko jeden raz. Więc bywa, ze w czasie przerwy konserwacyjnej na jednym nadajniku, wskakują mi na listę kanały z innego osiągalnego nadajnika. Po prostu w stanie czuwania tv cały czas skanuje sobie pasmo i po włączeniu wybiera te kanały które mu odpowiadają.

Ale miałem w związku z tym także przykre niespodzianki. Nie wiem dlaczego, ale np. czasami po włączeniu tv przełączał się automatycznie na słabiej odbierane kanały (np. z Tarnowa) i pomimo, ze mógł odebrać dużo mocniejszy sygnał z Gorlic lub S. Góry. Nie można go było do tego zmusić za chińskiego boga. Sprawę rozwiązywało dopiero kasowanie całej listy programów i ponowne programowanie wybranych kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może porównywał też poziom BER i wybierał te częstotliwości na których sygnał był słabszy, ale mniej zakłócony. AF w radiach samochodowych też potrafi czasem namieszać, ale dobrze zaprojektowany AF będzie swobodnie przełączał między częstotliwościami, a jego działanie będzie nie zauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale np. czasami po włączeniu tv przełączał się automatycznie na słabiej odbierane kanały (np. z Tarnowa) i pomimo, ze mógł odebrać dużo mocniejszy sygnał z Gorlic lub S. Góry.

Możliwe, że na podstawie opóźnień sygnałów lokalizuje automatycznie najbliższy nadajnik. To tylko moja teoria, ale rzeczywiscie mimo ręcznych nastaw, często ujawnia się ukryty automat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może porównywał też poziom BER i wybierał te częstotliwości na których sygnał był słabszy, ale mniej zakłócony.

Właśnie w tym problem, że wybierał sygnał zakłócony (z błędami , które sam zresztą pokazywał), kiedy miał do dyspozycji sygnał mocniejszy i bez błędów. Myślę, że gdy był w STAND BY, mogły być problemy z mocniejszym sygnałem (np. chwilowy zanik) i odbiornik wybierając w tym czasie alternatywną częstotliwość, pozostał już przy niej aż do momentu włączenia. Nigdy podobna sytuacja nie zdarzyła się w czasie pracy Panasonica. Nawet przy dłuższym zaniku sygnału, nie przełączył się na inny alternatywny kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...