Skocz do zawartości

Ferguson Ariva 102E


jeneka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Witam.

 

W tematyce telewizji satelitarnej jestem nowicjuszem, do tej pory miałem cyfrowy polsat. Po rozwiązaniu umowy na tej samej antenie podłączyłem tuner 102e + tnk n smart hd.

Stosując rady z forum zrobiłem aktualizację softu (tuner kupiłem używany, soft aktualny ze strony producenta).

Siła sygnału 80%, jakość 70%.

 

Problemem jest niska rozdzielczość, w opcji "system TV" jak ustawię na wyżej jak 576p to się nie da oglądać, obraz tnie.

Jak ustawię "by source" to jest ok ale rozdzielczość słaba a po przełączeniu na kanał hd (np TVP 1 HD) znów tnie.

 

Poprzedni tuner cyfrowego polsatu mini hd 2000 (najsłabszy który mogłem dostać) na tych samych kablach i antenie bez problemu pracował na rozdzielczości 1080.

Gołym okiem widać było że obraz był lepszy, nawet na kanałach SD, a kanały HD przycinały ale raz na jakiś czas (co 10, 15 minut).

Dodam że konwerter jest na 2 tv, na drugim odbiorniku nadal działa CP. Mój telewizor to samsung le37c, połączyłem oczywiście przez hdmi.

 

czy to normalne że ten tuner nie obsługuje wyższych rozdzielczości?

jeśli nie to co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamilmg

Pytanie: Na jakim kanale jakość sygnału masz na poziomie 70%? :roll:

Skoro na kanałach HD "tnie" (np. na wspomnianym TVP1 HD) to na początek proponuję ci sprawdzić poziom sygnału (jakość) na tym właśnie kanale lub innym z tego samego transpondera. Bardzo prawdopodobne jest, że na transponderze, z którego nadawany jest kanał TVP1 HD osiągany przez twój tuner poziom sygnału (jakość) jest znacznie niższy. Jeśli tak jest to ustawienie anteny i/lub tzw. skrętu konwertera do poprawki. Przy jakości sygnału na poziomie 70% z pewnością nie powinno "przycinać".

Dla ułatwienia dodam, że aby sprawdzić poziom sygnału na danym kanale, wystarczy na pilocie od tunera wcisnąć biały przycisk "Edit" i w okienku, które się pojawi, u góry są wskaźniki siły i jakości sygnału na aktualnie odbieranym kanale. Należy też pamiętać, że jakość sygnału jest ważniejsza od jego siły i to właśnie na jakość trzeba głównie zwracać uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdz w opcję System TV i prawidłowe ustawienie pod HDMI powinieneś mieć takie :

rozdzielczość wideo -> 720p_50 (pod HDMI), 576p (pod SCART)

proporcje obrazu -> automatycznie

wyjście wideo -> YUV (pod HDMI), RGB (pod SCART)

 

Jeżeli takie masz ustawienie w swoim odbiorniku a nadal występują problemy z obrazem to szukał bym usterki w przewodzie hdmi lub usterki w dekoderze.

Co do jakości sygnału z satelity to te 70% jakości sygnału wykluczają nieprawidłowość w ustawieniu anteny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jakości sygnału z satelity to te 70% jakości sygnału wykluczają nieprawidłowość w ustawieniu anteny .

No niekoniecznie, bo przy niezbyt dokładnie ustawionej antenie lub tzw. skręcie konwertera te 70% może być z jakiegoś bardziej mocnego transpondera, na którym są same kanały SD, a z transpondera, gdzie są kanały HD i który jest słabszy, jakość sygnału może być niższa i to na tyle, że odbiór może już "przycinać". Ja tak właśnie kiedyś miałem. Zanim kupiłem tuner "HD", czyli posiadanego przeze mnie obecnie Fergusona Arivę 202E to używałem wcześniej tunera Ferguson AF-7318UCI (SD), na którym to niemal na każdym kanale z Hot Bird'a miałem jakość sygnału na poziomie 80-90%. A gdy potem do tej samej anteny (antena 80 cm) podpiąłem już tego nowego Fergusona to większość kanałów HD właśnie mi "przycinała", a części z nich nie odbierało mi wcale (brak sygnału). W międzyczasie antena nic nie była ruszana. Więc poszedłem do anteny, przekręciłem nieco konwerter w uchwycie i pomogło. :) Od tamtej pory wszystkie kanały HD odbiera mi rewelacyjnie, bez żadnych "przycięć". :) Sygnał (jakość) na nich mam na poziomie 70-80%, a na większości kanałów SD na poziomie 80-90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za podpowiedzi.

 

co do anteny to mam oryginalną cyfrowego polsatu, rozmiaru nie pamiętam wieczorem sprawdzę.

 

jak ustawię rozdzielczość wideo -> 720p_50 (pod HDMI) - to tnie albo wcale nie działa.

co do jakości sygnału na poszczególnych kanałach:

TVN jakość 70 siła 90

nsport jakość 72 siła 90

TVP 1 HD jakość 10 siła 90

 

wychodzi na to że to problem z anteną, ale w takim razie dlaczego dekoder cyfrowego polsatu na kanałach SD dawał dużo lepszy obraz a kanały hd prawie bezproblemowo odbierały...

anteny nie ruszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a dlaczego nie bierzecie pod uwagę felernej Arivy. Ktoś, kto sprzedał - moze wiedział co sprzedaje.

Zdarzają się takie Arivy , ot kiedyś miałem w ręku a100E, która bardzo często się "zamulała".

TVP1 HD może być żle odbierany na źle wytłoczonej antenie lub zawieszonej na uchwycie, który odstaje od pionu... ale jak źle odbiera np. TVP2 HD to wina leży po stronie tunera (szrot)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

współdzielę antenę z teściami ale cały czas coś oglądają.... więc jutro rano sprawdzę u nich.

 

po ponownym przeszukaniu kanałów (fastscan/tnk hd) pojawiły się pozostałe kanały hd (może były wcześniej ale na dalszych kanałach)

i tak:

polsat hd, tvp 2 hd, minimini hd, tvr hd odbierają bez problemu (przy opcji w system tv rozdzielczości 576p przy wyższej tnie i zielone poziome linie) - jakość sygnału 68-70% ber stały

teraz to już w ogóle nie rozumiem, nadawca dostarcza do mnie sygnał w 720p a mój dekoder HD musi to skalować do 576p żeby móc normalnie oglądać...

opcje by source i by nativ nie pomagają

może to być wina kabla hdmi?

czy to dekoder uszkodzony?

 

tvp 1 hd nadal jakość 10% - tu pewnie chodzi o ustawienie anteny więc pomijam ten kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem rozwiązany:)

 

wystarczyło zmienić kabel HDMI (kupiłem lepszej jakości), teraz jak ustawię nawet 1080 to działa bez problemu.

Wcześniej używałem kabla który był dołączony z dekoderem cyfrowego polsatu, wtedy nie było z nim problemu - dlatego początkowo wykluczyłem tą opcję.

 

dziękuję za wszystkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy będzie jakiś nowy soft do arivy102e? Czy ktoś może wie? Dawno nie dali nowego, przedtem co kilka miesięcy a teraz taka przerwa.

Ostatnie dwa softu robiła "nowa " ekipa programistów i za miast naprawić softy ,popełniła kolejne błędy i to takie proste podstawowe błędy :censored: . Pewnie teraz Ferguson szuka kolejnych "nowych" programistów ,z mniejszym ego a z większymi umiejętnościami + wiedza :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam

 

Czy jest sens zmieniać tuner na chipsecie Ali 3602, tj. Ariva 100/200, Opticum X402p/403p na Arive 102e, chodzi mi tylko i wyłącznie o jakość obrazu?będzie lepsza czy taka sama?

Róznicę trudno zauważyć, natomiast na pewno jest miedzy tymi arivami, a @link 100 lub @link200 na korzyść linków, które są na sti podobnie jak stare HF-y.

Trzeba wziąć pod uwagę, że linki są bardzo kaprysne z kolei i mają słabe wsparcie, choć stare arivy 100/200 tez obecnie żadnego nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu bojach ze sobą:) postanowiłem dać szansę nowej Arivie Link 200. Za takie pieniądze tj. 144 zł z wysyłką można zaryzykować. Opiszę moje wrażenia w odpowiednim wątku, jak już ją przetestuję. A co do wsparcia, to np. Globo też nie jest lepsze od Fergusona. Mam Opticuma X402p i ostatni oficjalny soft jest datowany na końcówkę 2012 roku i nie sądzę żeby wyszedł jakiś nowy. Wcześniej miałem Arive 100 i soft był strasznie niedopracowany, także wiem coś o firmie Ferguson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten tunerek od dwóch dni, więc mogę coś o nim powiedzieć. Testowałem go z kartą Smart Hd+. Pierwsze co rzuca się w oczy to oczywiście jakość obrazu, która jest zauważalnie lepsza od Arivy 100/Opticuma x402p(procesor Ali 3602). Niektórzy na tym forum piszą że lepszy jest na procesorach Sti, lecz nie w tym przypadku. Myślę że procesor zastosowany w tym tunerze tj. dwurdzeniowy M3606 może spokojnie konkurować z Sti pod względem jakości obrazu, która jest bardzo dobra. Tuner działa bardzo stabilnie (żadnej zwiechy), kanały przełączają się szybko, świetna współpraca ze Smart Hd+. Listę kanałów można sobie zedytować na komputerze i później wgrać, wszystko działa bez najmniejszych problemów. Jeśli ktoś ma podłączony dysk twardy to nieużywany wchodzi w stan uśpienia i nie pracuje niepotrzebnie. Fajny wygodny pilot, lepszy niż w poprzednim modelu. Rozkład epg jest beznadziejny, nieczytelny, o wiele lepszy był w Arivie 100. Wczytywanie się epg takie sobie, na Disney Channel w ogóle nie wyświetla informacji. Na minus też to że nagrywa zaszyfrowane pliki, których nie można odtworzyć na komputerze. Funkcji internetowych nie testowałem, bo i tak bym nie używał. Jak za taką cenę mogę ten tuner polecić, jestem bardzo zadowolony z zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...