Jump to content
vlad1997

Tuner zgodny w 100%

Recommended Posts

zgodny z czym? Koranem, Biblią, Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie przewozu cukierków karmelkowych, prawami Newtona?

Oj tam, w dziale DVB-T, więc zapewne chodzi o wytyczne MI.

Odpowiadam: może jest, ale nie wiadomo, bo wytyczne są tak skonstruowane, że konia z rzędem temu, kto mi to zbada, potwierdzi papierem i da sobie za to uciąć rękę.

Głównie problem rozbija się o:

- kontrola rodzicielska ma działać na bazie "parental_rating_descriptor". Podejrzewam, że chodzi o to, że jeśli załóżmy TVP1 będzie emitować późnym wieczorem horror, to jeśli wstawi w EPG stosowne oznaczenie wieku, to tuner ma ten program zablokować, jeśli w jego ustawieniach określimy ten dopuszczalny wiek. Jeśli w tunerze wskażemy, że dostęp ma być dla widzów do lat 12, a film będzie od 16, to tuner ma to zablokować. Zwykła blokada per kanał nie wystarcza.

- oprócz samego działania E-AC3 wytyczne powiadają, że ma wspierać obsługę metadanych do normalizacji siły dźwięku (czy coś w ten deseń) i coś o miksowaniu ścieżek.

Dodatkowo mało który sprzęt obsługuje aktualizację oprogramowania DVB-SSU, a część ma mniej złącz lub inne wyposażenie, niż określone w specyfikacji (np. nie ma analogowego wyjścia audio albo nie ma cyfrowego audio S/PDiF, albo SCART-a)

Moje zdanie brzmi tak: nie popadajmy w paranoję. Jeśli E-AC3 działa i HD ma działać (specyfikacja), to o resztę nie ma sensu kruszyć kopii, bo to, że nawet coś będzie spełniać wytyczne w 100000% nie znaczy, że to będzie od razu produkt godny polecenia.

popieram ale żyjemy w "innym" kraju niż cywilizacja i znając życie wkrótce mogą się zacząć kontrole po sklepach odnośnie deklaracji zgodności/niezgodności i ładowanie kar ( rozumiem takie wynalazki z allegro co mają ledwie mpg4 w rozdzielczości sd bez hdmi ale przy okazji oberwie się firmą którym może brakować stereo lub aktualizacji DVB-SSU bo każda kasa dobra dla budżetu) bo łatwiej jest trafić do sklepu (byle jaki z elektroniką , tvsat) niż ściganie kogoś po allegro. Ja sobie nie wyobrażam aby przy każdym sprzęcie osobno pisał " nie spełnia ustawy w brak wyj.stereo , brak DVB-ssu itp bo HD i EAC3 to tylko jeden z wielu wymogów. Co o tym sądzicie?

A tak przy okazji czy redakcja SAT KURIERA mogłaby poprosić kogoś z "góry" o jakieś oficjalne stanowisko w związku z tym że przez zbyt wygórowane wymogi większość sprzętu nie spełnia warunków ustawy i czy z tego względu "góra" wprowadzi jakieś środki prawne (kontrole i kary ) czy postara się jakoś obniżyć specyfikacje do najbardziej potrzebnych aby sprzęt był bardziej dostępny ( tańszy )

Jaki jest mój pogląd na sprawę po analizie ustawy:

Generalnie ustawa z tego co czytałem nakłada dwa obowiązki:

1) Napis o treści: "Jedynie odbiorniki cyfrowe zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach dotyczących wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej." - dokładnie taki jak jest w ustawie, umieszczony w widocznym miejscu w sklepie.

2) Do tunerów niezgodnych informacja, że jest niezgodny (do zgodnych nie trzeba, do niezgodnych nie trzeba pisać co niezgodne, ale... przy pewnych modelach byłoby to chyba wskazane, bo jeśli tuner wspiera E-AC3, a nie ma tylko DVB-SSU i SCART, to taka informacja co nie jest zgodne może go "uratować" w oczach kupującego). Sama informacja jak dla mnie powinna być chyba w formie podpisywanego oświadczenia per tuner, czyli dla każdego egzemplarza trzeba by drukować osobno, bo zgodnie z ustawą potwierdzenia faktu, że klient przy zakupie o wszystkim wie sprzedawca musi trzymać.

Wszystko byłoby fajnie spoko, gdyby nie fakt, że wytyczne w obecnej formie wycięły 99,9% sprzętu. Nie ma co kryć - jeśli klientowi dam do podpisania papier, że coś jest z czymś niezgodne, to tego nie kupi, nawet nie ważne co z czym. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że bez przykładowo DVB-SSU sprzęt się obejdzie, jego walory użytkowe nie spadają (kogo stać na wykupienie miejsca w którymkolwiek z MUX dla DVB-SSU?). Ba, jeśli zamiast DVB-SSU jest USB to jest to paradoksalnie lepsze, bo łatwiej producentowi udostępnić aktualizację w taki sposób, a klient jest ją w stanie wykonać samodzielnie nie mniej wygodnie jak w przypadku DVB-SSU (nie licząc faktu, że przy DVB-SSU tuner może by o niej poinformował sam).

Moim zdaniem kluczowe są: wsparcie MPEG-4 SD/HD, wsparcie AC-3/E-AC3, bo bez tego faktycznie może coś przestać działać i być w przyszłości dla klienta problemem. Reszta nie wpływa na działanie/niedziałanie.

(ale z tym E-AC3 i tak mam wątpliwości, bo załóżmy hipotetycznie, że mam tuner, w którym E-AC3 działa. No i teraz TVP puszcza w jednym kanale E-AC3 audiodeskrypcję - po to zresztą E-AC3 miałoby być - tuner musi umieć wykryć ten fakt, że jedna ze ścieżek składowych to audiodeskrypcja, umieć ją wyciąć - bo nie każdy tego potrzebuje, oraz zmiksować - jeśli ktoś potrzebuje; nie chcę być złym prorokiem, ale moim zdaniem żaden sprzęt z E-AC3 oparty na procesorze Mstar tego nie przeskoczy - nie widzę nic w GUI, co mogłoby wskazywać na to, że to miałoby działać, ktoś wreszcie musi puścić test dokładnie w takiej formie jak to miałoby być; mam obawy, że audiodeskrypcja będzie wmiksowana na stałe albo nie będzie działać w ogóle i będzie nowy zgrzyt; no najwyżej jeśli źle rozumiem zamysł audiodeskrypcji w E-AC3 i to miałaby być całkiem osobna ścieżka, ale w takim razie po kiego grzyba rezygnować z dźwięku MPEG, jak i tak pasmo będzie się marnować w inny sposób? pomijając fakt, że w ogóle o sensie stosowania E-AC3 już pisałem - zdania nie zmieniam - jest to zbędnym wymysłem, tłumaczyłem czemu, jak ktoś chce wiedzieć, to proszę skorzystać z wyszukiwarki).

Jednocześnie masz rację, że jeśli wpadłby inspektor PiH i miałby zły dzień, to moja linia obrony by nie podziałała. Dlatego mimo, że sytuacja jest absurdalna, bo trzeba by oznaczyć wszystko, to obawiam się że oznaczać trzeba.

Stanowisko: coś takiego się pojawi, chcemy też apelować o zmiany w rozporządzeniu (m.in. dopisanie aktualizacji via USB jako równoznacznej dla DVB-SSU). Jest też niewielka szansa na strumień testowy ze wszystkimi bajerami, jakie są w rozporządzeniu wypisane, ale załatwienie tego będzie skomplikowane - podejmujemy jednak pewne działania. Może nawet jeszcze w tym tygodniu będziemy o tym gadać z jednym z nadawców.

Wiem @vlad1997, że pewnie wolałbyś, żebym odpowiedział konkretnym egzemplarzem, ale niestety nie jestem sobie w stanie za nic dać ręki uciąć, ręka może mi się jeszcze w życiu przydać ;) Moim prywatnym zdaniem najbliżej ideału może być TechniSat DiGYBOXX T4. Ma on DVB-SSU (ale softu i tak TechniSat w ten sposób nie wysyła), złącza, jeśli dobrze rozumiem parental_rating_descriptor, to też jest - opcja Granica Wieku w Kontroli rodzicielskiej, jest E-AC3 itp. Nie mogę jednak powiedzieć, że jest on bez wad - póki co mam dwie sprawy na widelcu: zgłaszano mi, że w MUX III dubluje niekiedy wpisy EPG, a sam sprawdziłem, że na czuwaniu odcinana jest przelotka do kolejnego urządzenia (oszczędzanie energii zrozumiano chyba przesadnie, aczkolwiek akurat tego nie obejmują wytyczne MI).

Także jestem ciekaw opinii forumowiczów na ten temat, ale jakoś to nie jest nośna kwestia, bo na forum poruszałem sprawę już kilka razy, raczej bez odzewu.

1) Napis o treści: "Jedynie odbiorniki cyfrowe zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach dotyczących wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej." - dokładnie taki jak jest w ustawie, umieszczony w widocznym miejscu w sklepie.

to dostane z Technisata i każdy :read: (mała rzecz a ciesz) gorzej że nie ma sprzętu do deklaracji :(

2) Do tunerów niezgodnych informacja, że jest niezgodny (do zgodnych nie trzeba, do niezgodnych nie trzeba pisać co niezgodne, ale... przy pewnych modelach byłoby to chyba wskazane, bo jeśli tuner wspiera E-AC3, a nie ma tylko DVB-SSU i SCART, to taka informacja co nie jest zgodne może go "uratować" w oczach kupującego). Sama informacja jak dla mnie powinna być chyba w formie podpisywanego oświadczenia per tuner, czyli dla każdego egzemplarza trzeba by drukować osobno, bo zgodnie z ustawą potwierdzenia faktu, że klient przy zakupie o wszystkim wie sprzedawca musi trzymać.

to jest duży problem bo:

-z czasem tych papierów będzie bardzo dużo

-jak identyfikować klientów z deklaracji (żeby była identyfikacja to co każdemu zamiast paragonu imienny rachunek+podpisana deklaracja ( dobre właśnie wpadłem na ten pomysł w uwagach na rachunku info że nie spełnia wymogów ustawy klient się nie wyprze skoro podpisze FV :> ) problemem będzie to że na takiej deklaracji dla identyfikacji przy paragonie musiałyby być dane klienta ( a tutaj wchodzi ochrona danych osobowych ) bo skąd mam wiedzieć że deklaracja na Jana Nowaka tyczy się tego Jana Nowaka a nie innego albo że do niego należy ten zygzak/parafka ) zawsze mogę się podpisać a z paragonem jak będę chciał oddać to wyślę żonę i co wtedy ( ona niczego nie podpisała)

Wszystko byłoby fajnie spoko, gdyby nie fakt, że wytyczne w obecnej formie wycięły 99,9% sprzętu. Nie ma co kryć - jeśli klientowi dam do podpisania papier, że coś jest z czymś niezgodne, to tego nie kupi, nawet nie ważne co z czym. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że bez przykładowo DVB-SSU sprzęt się obejdzie, jego walory użytkowe nie spadają (kogo stać na wykupienie miejsca w którymkolwiek z MUX dla DVB-SSU?). Ba, jeśli zamiast DVB-SSU jest USB to jest to paradoksalnie lepsze, bo łatwiej producentowi udostępnić aktualizację w taki sposób, a klient jest ją w stanie wykonać samodzielnie nie mniej wygodnie jak w przypadku DVB-SSU (nie licząc faktu, że przy DVB-SSU tuner może by o niej poinformował sam).

zgadzam się w 100%

Jednocześnie masz rację, że jeśli wpadłby inspektor PiH i miałby zły dzień, to moja linia obrony by nie podziałała. Dlatego mimo, że sytuacja jest absurdalna, bo trzeba by oznaczyć wszystko, to obawiam się że oznaczać trzeba.

trudno będziemy pisać ( to będzie masakra bo wygrają sklepy bez skrupułów co ściemnią że wszytko jest ok) a my będziemy musieli wycisnąć od chłopaków (importer/producent) co nie działa bo wielu funkcji nie będziemy w stanie sprawdzić ze względu na braku takowych emisji sygnału już widzę te maile :D

" chłopaki beż ściemy jak na spowiedzi pisać co w waszym sprzęcie jest niezgodne z ustawą bo nie mam jak sprawdzić " przyznają się :twisted: :>

Wiem @vlad1997, że pewnie wolałbyś, żebym odpowiedział konkretnym egzemplarzem, ale niestety nie jestem sobie w stanie za nic dać ręki uciąć, ręka może mi się jeszcze w życiu przydać ;) Moim prywatnym zdaniem najbliżej ideału może być TechniSat DiGYBOXX T4. Ma on DVB-SSU (ale softu i tak TechniSat w ten sposób nie wysyła), złącza, jeśli dobrze rozumiem parental_rating_descriptor, to też jest - opcja Granica Wieku w Kontroli rodzicielskiej, jest E-AC3 itp. Nie mogę jednak powiedzieć, że jest on bez wad - póki co mam dwie sprawy na widelcu: zgłaszano mi, że w MUX III dubluje niekiedy wpisy EPG, a sam sprawdziłem, że na czuwaniu odcinana jest przelotka do kolejnego urządzenia (oszczędzanie energii zrozumiano chyba przesadnie, aczkolwiek akurat tego nie obejmują wytyczne MI).

ja też w naszym kraju przestałem zastawiać głowę lub rękę bo już dawno byłbym kaleką ale taka jest polska rzeczywistość i dzięki za zajęcie stanowiska. patrząc po forach to w sprawie zgodności chłopaki praktycznie w 99% skupiają się na eac-3 a reszta wytycznych jest pomijana

Także jestem ciekaw opinii forumowiczów na ten temat, ale jakoś to nie jest nośna kwestia, bo na forum poruszałem sprawę już kilka razy, raczej bez odzewu.

spoko rozkręcimy ten temat w ostateczności na SATKRAKU będziemy zbierali podpisy pod petycją obywatelską :mrgreen:

chyba miałeś rację że ludzi mało to interesuje a potem będa pretensję że ich tunerki nie spełniają wymogów

ps.

dowiedziałem się przypadkiem że na pulsie poprzez OTA ma być aktualizacja dla tunków technisata ( mają gest chłopaki i poawżnie podchodzą do tematu :brawo: )

Jakiś oficjalny test w formie pliku TS byłby wskazany.Chyba ze jedynym testem ma być program TVP.Z drugiej strony nadawcy DVB-T mają duże problemy z nadawaniem samego obrazu wypełniającego w pełni ekran że szkoda się martwić na zapas.Jeszcze dużo czasu upłynie zanim dojdziemy do standardu z ustawy. :lol:

byłby potrzebny ochotnik co jest w zasięgu mux3 i nagrałby TVP1 z 10 min z DD+ plik zajmowałby z 250-300mega i wrzuciłby go na jakiś FTP (rapid, megaupload albo coś podobnego bo chyba w dobie megabitowych łączy to nie problem ?)

nie martwię się nadawcami tylko kontrolerami np z PiH bo oni nie będą sprawdzali nadawców tylko to czy odbiorniki spełniają ustawę i będzie im obojętne czy ktokolwiek wykorzystuje te wyjscia albo czy ktokolwiek bedzie nadawał DD+ czy aktualizację OTA (klapki na oczach a 99,9% nie spełnia ustawy bo zawsze czegoś brakuje choćby osobnego wyjścia stereo)

dzięki na forum emitela chłopaki mają problem z wrzuceniem plików większych niż 10mega , normalnie porażka w dobie megowych łączy ale filmiki po parę giga to pewnie umieją ściągnąć :D przetestuję jutro to dam znać :brawo::wink:

Ja przetestowałem ten Twój pliczek.Jest on w formacie *.ts(transport stream).

Wg analizy VLC playera zawiera on 5 strumieni.

Strumień 0 obraz 720*576.

Strumień 1 dźwięk MPEG stereo.

Strumień 2 teletex.

Strumień 3 dźwięk AC3.

Strumień 4 dźwięk z tym [beep]nym formatem E-AC3.

Pendrive wypróbowałem w dwu urządzeniach.

Najpierw tuner Strong 8110 podłączony do TV LCD po przez HDMI.Przy ustawienia wyjścia audio jako PCM rozpoznaje wszystkie 3 ścieżki dźwiękowe ale brak informacji co to jest.Przy ustawieniu wyjścia Audio jako RAW(dźwięk w postaci oryginalnej) odtwarza tylko ścieżkę 1 czyli MPEG stereo.Moja ocena jest taka że strong 8110 robi tylko downmix także formatu E-AC3.Taka deklaracja jest w instrukcji odnośnie downmix formatu AC-3.O E-AC3 nic nie piszą ale gra.

Drugi test zrobiłem na odbiorniku TV LG 42LE4500.W tym odbiorniku mamy możliwość ustawić ustawić cyfrowe wyjście audio albo jako AUTO albo jako PCM.Na obu ustawienia odbiornik odtwarza wszystkie 3 strumienie.Ścieżkę 1 rozpoznaje jak MPEG.Ścieżkę 2 rozpoznaje jak AC-3 .Ścieżkę 3 rozpoznaje tez jak AC-3 tak jakby robił downmix E-AC3 do AC3.W instrukcji TV pisza ze odbiornik ma E-AC3 ale w trybie HDMI E-AC3 nie jest obsługiwany tylko zamieniany na AC-3.

Podsumowanie ogólnie jestem zadowolony że mój sprzęt "nie jest głuchy" na ścieżce E-AC3 ale nie jestem pewien czy jest zgodny w 100% z ustawą w zakresie audio( trybu E-AC3). :read:

Z jakich źródeł takie informacje?

Televes Zas HD nawet nie ma specyfikacji na stronie producenta.

Viola HD T1 otrzymał tylko 29 punktów za zgodność z rozporządzeniem w rankingu tunerów DVB-T na stronie Cyfrowego Doradcy

Zamierzam kupić Technisata Digyboxx T4, ale będąc w dwóch różnych sklepach zauważyłem dziwną przypadłość tego odbiornika, a mianowicie chwytając za złącza z tyłu odbiornika odnosi się wrażenie, że obudowa odbiornika jest nie przykręcona do jego wewnętrznej strony. Złącza są luźne, a nawet z przodu klawisze ròwnież są nie dokręcone. Zupełnie tego nie rozumiem, jak niemiecka precyzja może doprowadzić do takiego stanu? Czy jest to ogólna przypadłość tej serii odbiorników i tak musi być, czy jest to przypadek, ale skoro jest to przypadek, to jak mógł mieć miejsce w dwóch różnych sklepach, jednocześnie z takimi samymi błędami konstrukcyjnymi? Czy jest mi ktoś w stanie odpowiedzieć na moje wątpliwości? Szczególnie liczę na odzew osób, ktòre się spotkały z tego typu problemem w tym odbiorniku, a także liczę na klika słów wyjaśnień od p. Mr Orbity, czy Marcina1984, który ma na ten temat najwięcej do powiedzenia.

To nie jest przypadek, nie jest to także błąd konstrukcyjny. Płyta główna faktycznie nie jest przykręcona do obudowy i nie ma możliwości jej przykręcenia. Jest utrzymywana przez zatrzaski (jak rozkręcałem swego czasu, to o ile pamiętam były od strony przedniej) + dwa bolce mające uniemożliwić zbytnie poruszanie się płyty głównej (aczkolwiek luz jest i jego objawem jest właśnie to wrażenie, którego doświadczyłeś). Tak mają wszystkie egzemplarze, stopień "ruszalności" może się w niewielkim zakresie różnić między egzemplarzami (kwestia odlewu obudowy), ale "sztywnego" raczej trafić się nie uda. Jednocześnie nie należy się tego obawiać - konstrukcja wewnątrz wymagałaby naprawdę dużej siły, żeby ją naruszyć (na razie nie znam przypadku, aby komukolwiek się to udało, ale jednocześnie proszę posiadaczy o nie próbowanie :P )

Jedyne śrubki obecne w odbiorniku to trzy na ścianie tylnej pozwalające zdjąć górno-czołowy płat obudowy i delektować się elektroniką :D (przy okazji zerknąłem, że sercem urządzenia jest procesor NEC, gdzieś w notatkach zgubiłem niestety model).