Skocz do zawartości

Wyłączenia sygnału analogowego w Polsce


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z uruchomieniem DVB-T w Polsce, otwieram wątek o Wyłączeniach sygnału analogowego w Polsce, choć Emitel nie podał terminów wyłączeń sygnału analogowego w Polsce.

 

Proponuję tutaj wpisywać wyłączenia kanałów TV w Analogu i zmniejszanie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Od kilku dni znaczne pogorszenie odbioru sygnałów analogowych z lokalizacji Wisła/Skrzyczne.

Odbieram na antenie siatkowej ze wzmacniaczem na strychu.

Najpierw miałem wszystkie kanały z lekkim śnieżkiem, dzisiaj obraz jest strasznie zaszumiony, nie ma dźwięku, koloru, obraz skacze, nie do oglądania.

Pozostałe kanały odbierają bez problemów jak zwykle.

Wzmacniacz wykluczam, bowiem na symetryzatorze(bo mam taką możliwość sprawdzenia)jest to samo.

Problem jest ze wszystkimi kanałami z tego masztu, czyżby planowe obniżenie mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz wykluczam, na symetryzatorze jest to samo.

 

Skoro na symetryzatorze to samo i nie widzisz błędu, to po co wzmacniacz???

 

Symetryzator stosuje się, gdy sygnał jest silny, wzmacniacz gdy słabszy. Wierz mi sporo się natrudziłem, by swego czasu odebrać TVN z Konina (w nienajlepszej jakości), z symetryzatorem nie miałbym nawet "prześwitu" obrazu, dzięki wzmacniaczowi (a raczej przedwzmacniacz - tak w sumie się ta "płytka" nazywa) miałem TVN nadający się (wtedy) do oglądania. Więc skoro na symetryzatorze jest tak samo, to wzmacniacz nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, wyraziłem się nie precyzyjnie - chodzi o to, że "to samo" znaczy że na symetryzatorze jest tak samo gorszy odbiór, jak we wzmacniaczu a właściwie w ogóle już nie łapie, a wcześniej strasznie siało i był kolor, a teraz nie ma w ogóle obrazu, jest szum.

 

Wykluczam wzmacniacz, na pokojowej to samo, reszta kanałów bez zmian, wysokie kanały odbierają, żadnych zakłóceń nie ma, pisałem wcześniej, że inne kanały działają normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz maila do emitela. Może odpowiedzą.

Jeśli masz możliwość wymień kabel i separator zasilania (niekoniecznie nowy, po prostu inny "na 100% sprawne"), ew jeśli masz inny wzmacniacz...

Jeszcze kwestia, na jakich kanałach nadają te "osłabione" i te silniejsze.

Trochę dziwne by było, gdyby osłabili moc nadajników bez żadnego info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP1 24

TVP2 41

Polsat 58.

 

Wzmacniacz i symetryzator przepuszczają na 100% wszystkie kanały do 69, stacje które idą "niżej" i wyżej" odbierają jak zwykle, więc to coś po stronie nadawcy.

Ja też się zdziwiłem że nic nie podają, na serwisie Radiopolska.pl który specjalizuje się w radiu i Tv naziemnym nic nie ma, a forum nie działa bo jest konserwacja.

EmiTel również w tej sprawie milczy.

Znalazłem coś tutaj:

http://www.emitel.pl/strona-glowna/wymiana-anten-telewizyjnych-na-obiekcie-wisla/skrzyczne

Tutaj piszą o wymianie anten na Skrzycznym w związku z docelowymi mocami dla DVB-T. Ciekawe czy tak już będzie do końca emisji odbierać analog ze Skrzycznego, czy tak będzie odbierać tylko tymczasowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynają wyłączanie już w drugiej połowie przyszłego roku.

Nie jest tak do końca pewne. Harmonogram wyłączenia już dawno jest nieaktualny.

harmonogram-wycze-tva.jpg

Wejdź sobie na polskacyfrowa.org i poczytaj (chodź może Ci ułatwię):

18-08-2011

W związku z podpisaniem przez Telewizję Polską S.A. umowy z TP Emitel Sp. z o.o. w sprawie uruchomienia pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1) (czytaj artykuł), w chwili obecnej trwają prace nad ustaleniem szczegółowego harmonogramu wyłączeń naziemnej telewizji analogowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A oto harmonogram wyłączeń telewizji analogowej w Polsce:

 

07.11.2012 - Zielona Góra, Żagań

28.11.2012 - Gdańsk, Iława, Poznań

19.03.2013 - Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wisła

22.04.2013 - Częstochowa, Gorlice, Kłodzko, Opole, Rabka, Szczawnica, Tarnów, Wrocław

20.05.2013 - Zakopane, Białogard, Bydgoszcz, Gniezno, Kalisz, Katowice, Konin, Koszalin, Kraków, Lębork

Łódź, Piła, Świnoujście

17.06.2013 - Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce

Suwałki, Zamość,

23.07.2013 - Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk, Ostrołęka, Piotrków Trybunalski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Najwięksi nadawcy obawiają się, że w Polsce nie uda się wyłączyć naziemnej telewizji analogowej w ustawowym terminie

 

Naziemna telewizja cyfrowa ma całkowicie zastąpić nadawanie analogowe z końcem lipca 2013 r. (teraz na wielu obszarach usługa jest nadawana równolegle w obu systemach). Jak jednak mówił wczoraj na poświęconej cyfryzacji konferencji Nielsena Tomasz Berezowski, dyrektor departamentu technologii w TVN, nie jest pewne, czy do cyfrowej rewolucji dojdzie w terminie.

 

– Problemy pojawią się już w listopadzie tego roku – mówił Berezowski. Wtedy cyfrowe nadawanie ma całkowicie zastąpić analogowe w Lubuskiem, Poznaniu i Gdańsku. – I zapewne telewizja analogowa zostanie natychmiast włączona ponownie – mówił Berezowski.

 

Stanie się tak, bo – zdaniem największych nadawców – rząd przeznaczył zbyt mało pieniędzy na kampanię informującą o zmianach. Jak dowiedziała się „Rz", nadawcy spodziewają się też, że przesunięty zostanie zapisany w ustawie cyfryzacyjnej termin całkowitego wyłączenia analogowego nadawania w Polsce. Tomasz Kolanowski, szef działu analiz i badań w domu mediowym MEC, podkreślał, że najwięksi nadawcy sami powinni mocniej promować tę operację na swoich antenach, a nie czekać na rząd.

 

Nadawcy nie śpieszą się też z uruchamianiem nowych kanałów, które mają działać w ramach nowej usługi. Jak podał Dariusz Dąbski, właściciel i prezes TV Puls, dopiero w lipcu ruszy np. Puls 2.

 

Miesięczny koszt utrzymania stacji w ramach pakietu cyfrowych stacji naziemnych to ok. 3 mln zł.

źródło:Rzeczpospolita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Jestem ciekaw czy na kilka dni przed wyłączeniem telewizji analogowej zostaną wyświetlone min w TVP1, TVP2 czy na Polsacie specjalne paski informujące o wyłączeniu telewizji analogowej. Podobnie tak było min w Niemczech i w Czechach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

http://imageshack.us/a/img16/9995/dscn2115u.jpg

Taki list przed chwilą został znaleziony w skrzynce. W pierwszej chwili myślałem, że chodzi o abonament RTV (ze względu na logo KRRiT nie widoczne na zdjęciu, a także kilka podpisów pod nim również nie będące widoczne), lecz jednak to jest ciekawsze. Nie zmniejszane, by były widoczne literki. Przepraszam za obrus :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisali się: Boni, Dworak i Gaj. Oczywiście wklejone w programie graficznym, żadne oficjalne ;)

Jest jeszcze słowniczek:

Naziemna telewizja cyfrowa: zastępująca dotychczasową naziemną telewizję analogową telewizja nowej generacji dostępna za pośrednictwem naziemnych anten.

MPEG-4: obowiązujący w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce system kodowania sygnału.

Dekoder (nazywany też Set-top-Boxem, skrót STB): urządzenie umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego na odbiornikach starego typu, np. na telewizorach kineskopowych. Dekoder musi spełniać wymagania z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej z 2011 r. nie wolno sprzedawać sprzętu, który nie będzie odbierał naziemnej telewizji cyfrowej (chyba, że klient wyrazi taką wolę na piśmie

 

Z tym listem to wyolbrzymienie, po prostu sensownie złożona kartka A4 doniesiona przez listonosza. Po za tym jeszcze życzenie, by wkroczyć w świat nowoczesnej telewizji. Bez rozkładania na wierzchu jest napisane "WAŻNE!" i loga MMiC, KRRiT oraz UKE. Dlatego z pierwszej chwili myślałem, że dostałem jakieś wezwanie, coby jakieś pewne zaległe długi uregulować... Mimo, iż nie ma za co. Ale to już jest OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...