Skocz do zawartości

Astra 1N i ilość kanałów


Krispl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem coś takiego w necie:

 

The Astra 1N Satellite

Flight Mission: Ariane Spaceflight number 203

Following a successful launch on August 6 2011, the satellite is currently being moved to 28.2° East and will undergo testing before being made operational.

ASTRA 1N will provide DTH broadcast services, notably digital and HD television. The satellite will first provide interim capacity at 28.2° East for the UK and Ireland before being re-located to 19.2° East after the launch of Astra 2E.

Astra 1N is expected to turn on it's transponder mid September 2011, when testing is complete. There is no confirmation on which transponders have already be assigned, though it is almost certain those to be used will be in band C (10.95-11.20 GHz). ITV has already signed up for three transponders on Astra 1N.

 

Czy to znaczy że z 104 dostępnych kanałów Astra 1 N będzie nadawała na pozycji 28 st. tylko na 16 kanałach w paśmie 10.95 do 11.20 GHz ? Reszta będzie niejako "zamrożona". :shock:

 

Transponder capacity: 52

TWTA output power: 130

EIRP: 54 dBW

All transponders are eclipse protected: Yes

Transponder bandwidth: 26 and 33 MHz

Polarization: Linear (horizontal and vertical)

 

Total Ku-band channels: 104

10.70-10.95 GHz: 16 channels (band D)

10.95-11.20 GHz: 16 channels (band C)

11.45-11.70 GHz: 16 channels (band B)

11.70-12.10 GHz: 20 channels (band E)

12.10-12.50 GHz: 20 channels (band F)

12.50-12.75 GHz: 16 channels (band G)

 

Wszystko odbywa się w jakiejś dziwnej tajemnicy ... może pasmo D Astry 1 N przejmie częstotliwości z wyeksploatowanej już Astry 2D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym co zapowiadano pierwotnie - Astra 1N podmieni Astrę 2D, więc wykorzystane mają być pasmo D i jako nowość C (jak na 28,2°E była Astra 2C, to ITV korzystał już wtedy z jednego transpondera, ale pojawiła się konieczność przesunięcia Astry 2C na inną pozycję i musieli się wycofać). Pasma B i G nie mogą być użyte na 28,2°E, bo kolidują z EuroBird-em 1 z 28,5°E. Teoretycznie band E i F mogą zastąpić wybrane transpondery Astry 2A i 2B.

 

Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce jak ruszą z emisją ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Ja mam teraz 4.4dB ale sygnał ma bardzo duże wahania.

EDIT:

Na 11,127V u mnie jest Channel 4 HD, bez nazwy, sygnał bardzo słaby, nie mam stabilnego odbioru - szatkownica.

he, he, ale jaja, na Śląsku są miejsca gdzie odbierają tą częstotliwość na 70cm antenach :mrgreen:

 

EDIT:

Dzisiejszy pomiar sygnału z polaryzacji H pozostawiam na pamiątkę i tak nikt nie uwierzy. :mrgreen:

2047Wzh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70cm :shock: Jutro muszę posiedzieć nad tym dłużej.

 

Co do "H" - w sumie jakoś szczególnie nie zwracałem uwagi, ale jak dla mnie jest podobnie jak było, "V" też ("V" wyraźnie silniejsze od "H" w Krakowie). Gdyby tak samo się rozłożyły moce i zależności no to byłoby to jak szóstka w Lotto (znaczy nie tak szczęśliwe, bo mogłoby być lepiej, tylko tak nieprawdopodobne :P )

 

Jutro będę patrzył na "H" - byłoby miło, gdyby zaskoczyło na stałe 24/7 :D

 

Dodano następnego dnia, posty połączone.

 

Dzisiaj siedzę na 28,2E i jest po prostu lipa. Odbiór Channel 4 HD mam na granicy, niemal jak "H" z 2D (momentami nawet gorzej!). Teraz przykodowali przekaz, ale obrazu z pewnością nie miałbym stabilnego. Karta DVB raportuje mi tylko 6,5 dB. Jeśli zmieniliby FEC z 2/3 na 3/4, to już zapewne nie wskakiwałoby "lock".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie (zachodniopomorskie) sygnał ok- ca 56. Ciekawe, czy wszystkie transpondery będą miały tutaj taką moc?

Tuner Kathrein 910 - Antena offset- 1,15. Wcześniej, na 2D (parabola 1,5 m) miałem tylko polaryzacvję H - sygnał ca 42-45.

 

Czy Freesat dalej jest nadawany przez 2D? czy już w całości z Astry N?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nadal na 1D ponieważ u mnie odbiór następuje jak zwkle od 10 rano do wieczora ale tylko polaryzacja V i większości wyższe czestotliwości - antena 110 Famaval. Co do transpondera Astra 1N z Channel 4 to niestety w Sosnowcu (śląskie) brak sygnału na mojej antenie Ferguson 8900 nie pokazuje nawet 1 % jakości sygnału. Z pierwszych testów widać że zachodnia część Polski będzie miała bezproblemowy odbiór a wschodnia już nie. W Warszawie nawet na antenach 180 cm nie ma śladu sygnalu. Wiązka punktowa jest ostro ścięta na terenie Polski. Np. Kopenhaga ma normalny odbiór tego transpondera nie mówiąc już o Holandii gdzie poziom sygnału i jakości na wskaźnikach tunerów jest prawie 100 % ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działał dzisiaj ten tp. 11,171H? Jak skanowałem koło 15, to zgłosił mi się blind-scanem 11,165H z SR=1000 i FEC=5/6, bez przekazu żadnego kanału (ale bardzo silny sygnał). Sprawdziłem na tunerze - potwierdziło się. 11,165H uniemożliwiłby działanie 11,171H z SR=22000 (King of Sat twierdzi, że dziś zmienili). Nie kumam tego, albo trafiłem na jakąś przerwę albo już nie wiem o co chodzi... Teraz nie bardzo mogę podjechać, dopiero jutro tam zajrzę jeszcze raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...