Skocz do zawartości

Astra 1N i ilość kanałów


Krispl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba poczekać do piątku i wtedy się okaże jaki poziom będzie na transponderach BBC. W piątek zmiana z Astry 1D na 1N. Mogę na razie tylko tyle powiedzieć że z 1N nieźle działa w Sosnowcu tylko 1 transponder - jak pisałem wyżej 10729 MHz pol. V.

Hej. Jak tam z odbiorem BBC z 1N w Sosnowcu? Jakies zmiany w odbiorze z 1N w porownaniu do tego co pisales wczesniej? Czy twoim zdaniem tuner z czulsza glowica cos by jeszcze poprawil w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem aktywny w niemieckim forum sat dx. Tam wlasnie probujemy przygotowac mape odbioru 1N w Europie. Do tego celu uzywalismy miedzy innymi waszy raporty. Mam wam dziekowac w imieniu wlasciciela tej strony i zapraszam na http://www.dxtv.de

Mozna tam tez pisac po angielsku.

 

Tu link do watka wraz z aktualna mapa odbioru: http://forum.dxtv.de/wbb/thread.php?thr ... =0&page=80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poczekać do piątku i wtedy się okaże jaki poziom będzie na transponderach BBC. W piątek zmiana z Astry 1D na 1N. Mogę na razie tylko tyle powiedzieć że z 1N nieźle działa w Sosnowcu tylko 1 transponder - jak pisałem wyżej 10729 MHz pol. V.

Hej. Jak tam z odbiorem BBC z 1N w Sosnowcu? Jakies zmiany w odbiorze z 1N w porownaniu do tego co pisales wczesniej? Czy twoim zdaniem tuner z czulsza glowica cos by jeszcze poprawil w tym temacie?

 

Dzisiaj bardzo słaby odbiór. Nawet Channel 4+1 spadł do poziomu 2-5 % (może ze względu na pogodę, deszcz i duże zachmurzenie). Na antenie 110 cm całkowity brak innych transponderów. Według moich ocen na śląsku trzeba anteny 150-180 cm żeby mówić o stabilnym odbiorze i to nie wiem czy wszystkich transponderów. Niestety transpondery z BBC nie wykazują odpowiedniej mocy do odbioru na małych antenach. Astra 1 N pracuje w połowie Polski na tzw obszarze "przelewania" - raz sygnał jest a raz ucieka. Podobnie jak 1 D. Trzeba czekać na rozpogodzenie i może wtedy coś się objawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie transpondery Astry 1N ładnie odbierają oprócz 10.891 H - tutaj tylko skacze sygnał i nie można nic wyszukać. Odbieram na antenie 95 cm w Szamotułach, tj. ok. 30 km na północny zachód od Poznania, jest 22:00.

 

U mnie na odwrót niż w Szczecinie - polaryzacja V jest wyraźnie mocniejsza, a H zdecydowanie słabsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mniej więcej się zgadza (Sosnowiec). Na antenie 110 cm w miarę działa tylko jeden transponder 10729 V.Reszta poniżej progu demodulatora. Szacuję, że antena 180 cm o wzmocnieniu o ok. 4.5 dB większym niż moja podniesie sygnał większości transponderów powyżej progu. Widziałem na innym forum, że zmierzona rozpiętość poziomu sygnał/szum dla wszystkich odbieranych transponderów Astry 1N wahała się od 5,5 dB dla najsłabszych (H) do 11,5 dB dla najmocniejszego (V). 6 dB różnicy to 4 x większa powierzchnia anteny i 2 x większa średnica. Niewykluczone, że dopiero antena 200 cm umożliwiałaby mi prawidłowy odbiór wszystkich transponderów.

 

Może ktoś wrzuci komplet pomiarów C/N np z Poznania albo gdzieś bliżej granicy zachodniej żeby można było porównać czy tam również jest taka różnica między najsłabszym a najmocniejszym transponderem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum ( z club w nazwie ) przeczytalem ze na antenie laminas 1200x1300 odbieraja w Siewierzu i okolice Olkusza. Maja cala polaryzacje V , natomiast H bez 3 tp. Wszystkie najwazniejsze kanaly w zasadzie odbieraja. Niektore transpordery bez zapasu na zla pogode ale tylko niektore. W zasadzie mysle ze na tej antenie mozna odbierac w okolicach Katowic.

 

Natomiast w Rybniku podobny czesciowy odbior na 105 cm wg raportu forumowicza z tamtego forum. To tylo co znalazlem dla okolic Katowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wrzuci komplet pomiarów C/N np z Poznania albo gdzieś bliżej granicy zachodniej żeby można było porównać czy tam również jest taka różnica między najsłabszym a najmocniejszym transponderem.

W Dreznie roznica miedzy najslabszym i najmocniejszym transponder wynosi okolo 2 dB i 10729 V jest tylko o 0,6 dB mocniejszy od najslabszych.

 

Talerz 85cm, nie na 100% ustawiony - kiedy mialem dobrze ustawiony to 10964 H, 11053 H i 11126 V byly jeszcze 1 dB mocniejsze - reszta byla jeszcze na 2D i oprocz regularnych logow ale bez wczytania transponderow nic nie odbieralem.

Rano do popoludnia sygnal na wszystkich transponderach jest o 1 dB mocniejsze

 

10714 H 09,9 dB

10729 V 10,5 dB (!)

10744 H 10,4 dB

10758 V 10,0 dB

10773 H 10,1 dB

10788 V 10,7 dB

10803 H 10,0 dB

10818 V 09,9 dB

10832 H 10,7 dB

10847 V 10,7 dB

10862 H 10,5 dB

10876 V 10,5 dB

10891 H 10,2 dB

10906 V 10,8 dB

10921 H 10,3 dB

10936 V 10,6 dB

10964 H 12,0 dB

11053 H 11,7 dB

11126 V 11,4 dB

 

Jak widac, nie mozna nawet powiedziec, ktora polaryzacja tu mocniejsza.

Tu mapa raportow 1N w calej Europie:

http://dxtv.de/1n.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sprawdziłem jak to wygląda u mnie na 200cm. dzisiaj w interesującym nas paśmie odbieram następujące częstotliwości.

1=10714,H,21999,5/6,QPSK

2=10744,H,21999,5/6,QPSK

3=10832,H,22000,5/6,QPSK

4=10729,V,22002,5/6,QPSK

5=10759,V,22000,5/6,QPSK

6=10788,V,22000,5/6,QPSK

7=10818,V,22000,5/6,QPSK

8=10847,V,22999,8/9,S2,QPSK

9=11009,V,22500,4/5,16APSK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Witam, potrzebuje informacje na temat możliwości odbioru Astry 1N na podkarpaciu. Czy ktoś z kolegów jest z tych okolic, ma jakieś doświadczenie? Przypuszczam, że trzeba czasze 3 metrową :) - da się zrobić jeśli trzeba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi ostatnio dorwali jakąś antenę (+/- 80 cm średnicy) i próbujemy ustawić ją na Astrę 1N co by mieć BBC i mogli sobie trochę podszkolić angielski. Na którą częstotliwość polecacie ustawiać antenę? Na najsłabszej z podanych częstotliwości przez Wanderer mam ok 60% sygnału (karta anysee E7 S2 CI Plus, progdvb w wersji free) i stabilny odbiór.

Lokalizacja: pogranicze francusko-szwajcarskie, okolica Genewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...