Skocz do zawartości

Astra 1N i ilość kanałów


Krispl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy napewno wszystkie ? U mnie pojawił się prawidłowy odbiór tylko na częstotliwości 10729 V (Channel 4+1 i inne). Ten transponder był bardzo słaby z Astry 1 D. Praktycznie zawsze był brak odbioru na antenie 110 cm Famaval. Dzisiaj cały wieczór ten transponder chodzi na poziomie jakości 10-15 % co gwarantuje prawidłowy odbiór. Pozostałe transpondery bez zmian - w tej chwili brak odbioru. Dlatego nie mam pewności czy wszystkie kanały przeszly z 2D na 1N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie - zdecydowanie nie, u mnie wyraźna poprawa w H na 10,714H i 10,832H. Teoretycznie powinien być przełączony też 10,891H, ale jakoś nie czuję tego. Z V nie czuję różnicy - jest jak było, ogólnie spory zapas na Laminasie 1800, wieczorami ok. 21 zwykle sygnał nieco siadał (ale i tak był spory zapas, tyle, że była jakaś różnica widoczna), ale akurat dziś nie mogłem podejrzeć, może jutro posiedzę dłużej nad tematem, liczę że nie będzie więcej tych wahań. Jak dla mnie z perspektywy Krakowa zmiany na plus ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie prywatne program ITV 1 HD London, ITV 1-4, C4, E4, More4 i Film 4. Narazie jeszcze brak transpondera z ITV 1 HD Granada i STV HD. Wcesniej nie odbieralem tu kolo Drezna zadnego transpondera z 2D i np. programy BBC do tej pory nie odbieram bo jeszcze siedza na 2D.

Na odbior 2D mozna tu liczyc dopiero od 120cm.

 

Roznica miedzy 2D i 1N jest taki, ze 1N jest mocniejsza, ale na krawedziach beamu sygnal szybciej spada. 2D mozna bylo odbierac prawie w calej Europie o ile sie mialo bardzo duzy talerz. 1N tej mozliwosci widocznie juz nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od piatku wszystkie transpondery BBC znajda sie juz na 1N i odbior tu bedzie mozliwe z talerzami od 60/80cm. Od 2D mozna bylo pomyslec dopiero od srednicy 100-150cm. :brawo:

 

http://www.bbc.co.uk/blogs/aboutthebbc/ ... -sat.shtml

 

No i jaki sens ma mówienie w wypadku Astry 1N o tzw. wiązce punktowej ? Prawie cała Europa zachodnia i środkowa odbiera na antenach do 100 cm ...

 

Jakieś dziwne zjawisko jest przy odbiorze u mnie na antenie 110 Famaval (Sosnowiec śląskie) . Jedyny transponder który działa prawidłowo z 1N to ten z kanałami Channel 4+1 to jest 10729 MHz pol. V. Poziom sygnału od 10-20 % (Ferguson 8900), stabilny i ładny odbiór całą dobę. Pozostałe częstotliwości tak słaby sygnał: 0 % do czasami 9 % (śladowy sygnał). Dlaczego mimo iż jest to nowy satelita są takie różnice w poziomie sygnału ? Wydawało się że poziom będzie równy na wszystkich transponderach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra informacja, ale tylko dla zachodniej części naszego kraju, pozostaje nadzieja że jeszcze coś skorygują z zasięgiem sygnału... U mnie na antenie triax td110 również channell4+1 minimalnie osiągalny w godzinach popoludniowych. Lokalizacja okolice Bochni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od piatku wszystkie transpondery BBC znajda sie juz na 1N i odbior tu bedzie mozliwe z talerzami od 60/80cm. Od 2D mozna bylo pomyslec dopiero od srednicy 100-150cm. :brawo:

 

http://www.bbc.co.uk/blogs/aboutthebbc/ ... -sat.shtml

 

No i jaki sens ma mówienie w wypadku Astry 1N o tzw. wiązce punktowej ? Prawie cała Europa zachodnia i środkowa odbiera na antenach do 100 cm ...

 

Ja raczej sie pytam, po co w ogole uzywac wiazke punktowa, skoro wiekszosc ludzi nie wie o tej mozliwosci, nie zna sie o technicznych detalow odbioru satelitarnego, nie ma mozliwosci zamontowania anteny i/ lub nie zna jezyka angielsko wystarczajaco dobrze, zeby naprawde moc to ogladac?

 

W tych regionach, gdzie wczesniej odbior 2D byl bardzo trudny/niemozliwy a odbior 1N jest mozliwe, liczba osob, ktorzy naprawde beda korzystac to pewnie tylko kilkatysiac. To nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam antenę TRIAX 100cm na obrotnicy, mieszkam w Zawierciu (woj. śląskie). Czy mam jakieś szanse na złapanie sygnału z Astry 1N? Najbardziej zależałoby mi na BBC News (kanale, który do października odbierałem zupełnie dobrze). Pytam, czy w ogóle jest sens sprawdzać czy też nie ma możliwości złapania tego satelity?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poczekać do piątku i wtedy się okaże jaki poziom będzie na transponderach BBC. W piątek zmiana z Astry 1D na 1N. Mogę na razie tylko tyle powiedzieć że z 1N nieźle działa w Sosnowcu tylko 1 transponder - jak pisałem wyżej 10729 MHz pol. V. Reszta poniżej progu odbioru mojego tunera. Czasami wskoczy transponder z ITV do poziomu 10 % (próg odbioru bez szatkowania). Moja antena ma wzmocnienie ok. 40 dB przy zakresie Astry 1 N. Jest to Famaval 110. Możliwe że dużą część transponderów możnaby odbierać już na antenie Laminas 120x130, która ma o 1 dB większe wzmocnienie niż moja antena. 1 dB to nie jest dużo ale przy odbiorze cyfrowym przez 1 dB można czasami wskoczyć powyżej progu demodulatora (C/N 5-6 dB) i wtedy zaczyna się całkiem niezły odbiór. Wydaje się, że niezłą anteną do Astry 1N na śląsku byłaby antena 140-150 cm. Np. Famaval 140 (parabola) albo Laminas 150 (offset). Zakup tych anten to wydatek 800-1200 zł.

 

W piątek mogę napisać jaki jest odbiór z transponderów BBC na antenie 110 cm. Nie wiem jakie wzmocnienie ma Triax 100. Sądze że jest to ok.39-40 dB. Sprawę rozwiązuje np antena Famaval 180 cm o wzmocnieniu 44-45 dB przy 10,7 GHz. Cena ok. 1100 - 1200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wanderer: czy twoje rezultaty osiągnąłeś na antenie 200 cm ?

 

Trochę martwi bardzo duże zróżnicowanie mocy sygnału. Różnica C/N między najsłabszym a najmocniejszym transponderem u ciebie to prawie 6 dB :shock: Aby oglądać kanały najsłabsze to jest dojść do poziomu C/N 5-6 dB musiałbyś przejść na antenę o conajmniej 3 dB większym wzmocnieniu ( 2 razy większa powierzchnia czaszy ). Oznacza to skok na jakieś 3 m średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...