Skocz do zawartości

DVB-T Powiat suski


jack323f
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Nie wiem, czy to coś wniesie do wątku, ale wczoraj udało mi się złapać MUX-2 z Lubonia (przynajmniej tak mi się wydaje).

Mieszkam w Makowie Podhalańskim. Ustawiłem antenę na południowy-wschód bardziej na wschód.

Antena z DIPOL-a aktywna ze wzmacniaczem. Kierunkowa. Zysk bez wzmacniacza 12 dB. Zamontowana na balkonie do barierki, 2 piętro.

Pomimo przeszkód w postaci drzew oraz Koskowej Góry odbiór jest dobry na 90% (od czasu do czasu zanika na 1-2 sek., po czym wraca na kolejnych paręnaście minut).

 

Ciekawe, czy dałoby się złapać jeszcze sygnał z Chorągwicy?... na razie nie udało się, pomimo ponoć mocnego sygnału (100kW!)

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy dałoby się złapać jeszcze sygnał z Chorągwicy?... na razie nie udało się, pomimo ponoć mocnego sygnału (100kW!)

próbuj, tu masz kierunki na najbliższe nadajniki: http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark16261

Generalnie, to poza kierunkiem na Skrzyczne - marniawo to wygląda. Ale może coś z odbić...

 

Antenę masz nie taką - powinna być z maksymalnym zyskiem i wzmacniaczem o możliwie małym wzmocnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, popróbuję.

Antenę mam tą:

 

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1615.htm

 

Chyba nie taka zła jest, skoro złapałem ten Luboń, a w mojej okolicy złapać ten nadajnik pomimo odległości 25km w linii prostej nie jest łatwe.

Skrzycznego nie łapię w ogóle. Może spróbuję z drugą anteną w drugą stronę...

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie namawiam,ale rozważyłbym jeszcze tę antenkę:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A8812.htm;

Co prawda ma niepełne pasmo odbioru /38-69 kan./,ale w tym przypadku stanowi to zaletę-jest wymarzona na kanały ze Szczyrku i Chorągwicy,że o niektórych czeskich mux-ach nie wspomnę...LNA-177 też się przy niej nie zmarnuje.

Ostatnio się nią jakiś czas bawiłem i uważam,że jest na teren,o którym mowa jedną z najlepszych.Oczywiście i na moim maszcie też już wisi.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poszedłem za sugestią _chris_'a i kupiłem tą antenkę Maximum UHF-200. Dokupiłem przedwzmacniacz Philips PH-0006 (duże wzmocnienie, powyżej 40dB!) i jest bomba! Odbieram bez problemów MUX-2 z Lubonia Wielkiego (Rabka).

Dodatkowo puściłem tym samym kablem SAT z multiswitcha (4 konwertery :D) za pomocą sumatora/rozdzielacza. Zasilanie wzmacniacza w antenie DVB-T pociągnięte w jednym z przełączników z zasilania konwertera. I działa bez żadnych problemów.

Dzięki za sugestie.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję samozaparcia. Ale mam dla Ciebie złą wiadomość. Ten przedwzmacniacz to wcale nie jest Philips, Philips PH-0006 to kamera internetowa na chipie Sunplusa, mam taką. Ktoś musiał nazwać tak nazwać jakąś chińską płytkę. Ale nie powinno się to absolutnie martwić ;) Dobrym rozwiązaniem jest puszczenie sygnału do multiswitcha. Szkoda że odbiór wymaga bardzo mocnej anteny i mocnego przedwzmacniacza. Bardzo dobrze że Ci się udało. Będzie wiadomo teraz co robić, żeby złapać sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale ten model wzmacniacza antenowego wpisałem tu z głowy. Nie pamiętam dokładnego znaczenia, to typowa płytka stosowana w antenach m.in. siatkowych. Bardzo duże wzmocnienie. Nie będę rozkręcał puszki w antenie, bo już wisi. Przy okazji zapytam sprzedawcę o dokładne oznaczenie tego wzmacniacza, mogę wówczas podać ją zainteresowanym kolegom. :D

Sygnał bez zacięć, cały czas, nawet pomimo różnych zmian pogody.

Odbieram jak dotąd jedynie sygnał z tego przemiennika na Luboniu Wielkim z okolic Rabki. Czyli 8 programów w paczce MUX2. Ciekawe, czy doskoczy w niedalekiej przyszłości coś więcej?

Inny przemiennik na Chorągwicy mógłbym odebrać, ale zasłania mi go niestety dość wysokie wzniesienie (Beskid Makowski). Gdyby antenę powiesił wyżej, może udało by się.

Trzeci kierunek, czyli Skrzyczne, mam po drugiej stronie budynku, więc odpada, a sygnał z Katowic jest już całkiem słaby, chodź przestrzeń na północnym zachodzie mam stosunkowo odsłoniętą. Tam też jednak są spore wzniesienia Beskidu żywieckiego.

Co ciekawe, z odbiorem sygnału analogowego z Lubonia zawsze były u nas kłopoty. Jedyny "słuszny" przekaźnik suski nadający analogowo jedynkę i dwójkę skutecznie zakłóca inne sygnały. Od wielu, wielu lat nasz rejon był olewany przez TVP. Całkowicie. Do tego stopnia, że bardzo często przekaźnik ulegał awariom. A jak już działał, to i tak odbiór był cienki. Na osiedlach zrobiona "pseudokablówka" od kilku lat serwuje kilka programów odbieranych z Suchej i ze Stryszawy bądź z Katowic (analogowo), ale obraz nie jest i nigdy nie był czysty. A to wszystko za cenę odpowiadającą cenie kablówki w innych dużych miastach, np. Krakowie czy Bielsku, albo Wadowicach. Do tej pory nic nie poprawiono. Dramat.

Mam nadzieję, że Idąca pełną parą cyfryzacja TVP przyczyni się do diametralnej poprawy sytuacji, bo jak ktoś słusznie wcześniej zauważył, zawsze nasz rejon był traktowany po macoszemu. A wcale nie jest to malutki zagajnik, tylko kilka miejscowości liczących w sumie po kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

 

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

Nie no tego już za wiele. Czytam na forach, że ludzie "łapią" mux1 z Rabki w Juszczynie, nawet w odległym o ponad 100 km Grybowie, a ja choć odbieram mux 2 z RABKI nie mam nawet cienia sygnału z tegoż Lubonia (oczywście mux1). Wielkie było zatem moje zdziwienie jak w moim tv pojawiła się regionalna z Krakowa. Sprawdzam częstotliwość a tu zoonk- Gubałówka :-). Co dziwniejsze anteny mam skierowane na zachód (Skrzyczne) i wschód Rabka, a kierunek Gubałówka jest dokładnie na południe od Makowa. ????????????????????????????????? Zatem mocne odbicie ?

Teraz mam dwa muxy1 ze Skrzycznego i Gubałówki (ktoś wyżej pytał) w tym Tvp Katowice i Kraków, a Rabki nie mam. Rozumie ktoś coś z tego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, pewnie było by lepiej, ale jak tego dokonać, oto jest pytanie. Gubałówki w ogóle nie chciałem a mimo woli mam. Skrzyczne i Rabkę ustawiałem 4 mies. i chyba przez to , że musiałem użyć 2 anten i sumatora zdarzają się przycięcia(dzięki Bogu) tylko głosu, nienawidzę tv naziemnej i kłopotów z nią związanych (bez końca).

Nie wiem czy Gubałówka mux2 nadaje z taką samą mocą co mux1, ale śladu po niej nie mam.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem co u mnie jest nie tak.Rabka na kan. 61 odbiera idealnie(MUX2) a na kanale 32(MUX1) zero,wiem że taka moc nadajnika to tylko chyba dla Rabki(jestem z Juszczyna)

Ustawiłem 5 elementową starą antenę na kierunek południowy i kompletne zaskoczenie.Kanał 25(MUX1) czasami przycina ale i antena stara i pogoda kiepska) a na kanale 49(MUX2).To dziwne,bo 49 kanał to Katowice a 25 to Kraków.Kraków i Katowice zasłonięte przez budynek!Są jeszcze słabe sygnały na kanałach : 35,39,64 ale nie wgrywa i nie wiem co to może być?Słowacja?Telewizor plazma LG50.PQ3000.z DVBT Mpeg4.

Liczę że ktoś mi odpowie na mój post

Pozdrawiam

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...