Skocz do zawartości

DVB-T Powiat suski


jack323f
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Chyba najlepiej jak widzę pod Olsztyn.

Ale poważnie. To wszystko się zgadza- nasza górska populacja cieszyła się niezmiernie jak wprowadzano tv satelitarną, licząc na lepszy sygnał ( to był przełom) i "rozwód" z oszukańczą KRRiT, ale okazało się, że rozwodu nie będzie, bo nie zwalnia to nas od płacenia abonamentu za coś czego i tak nie ma(tzn. jest ale w kratkę z odbicia, nie wszystko{brak Tvp3 zawsze, polsatu, tv4, tvn-u od kiedy zawitały na analogu} i z dźwiękiem mono. Zatem wraz z cyfryzacją pojawiła się iskierka nadziei. Gaśnie jednak nim na dobre zdoła się rozpalić.

Jeśli ma ktoś coś konkretnego do zaproponowania, to proszę- step by step.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qrzysztof 30 lipca podniesli, bo 31 lipca kończyli okres testowy na słabym sygnale, ale ostatnio nie zauważyłeś że sygnał jest słabszy? Zresztą i tak docelowo będzie 100kW, więc na razie nie ma się co przywiązywać do tego czy jest 63kW czy 50kW.

 

Jak mogłem zauważyć, skoro chorągwicę widzę z okna :lol: Wg. mnie przyczyną jest kiepska pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Chyba najlepiej jak widzę pod Olsztyn.

Sorry za żarcik. No ale ręce i nogi opadają...

CSA w niewybredny sposób zasugerował, że nie masz szans na stabilny odbiór NTC, bo jesteś w czarnej dziurze razem z milionem innych Polaków. I pewnie ma rację. Pozostaje tv-sat, jakaś tania opcja (tp czy tnk). Ja też jestem w takiej mini-dziurze (choć innej natury) i od 3 lat wolę dopłacić te 5-10zł miesięcznie i się nie męczyć z kiepskim odbiorem analogowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle, po prostu chyba najlepiej będzie zamontować antenę z obrotnicą. Popularne rozwiązanie w USA. Ale tam ludzie mogą kupić w sklepie antenę kolateralną która odbiera z 200mil. A po dachach można znaleźć w zależności od potrzeb różne formy anten parabolicznych, logarytmicznych i quassikolinearnych. U nas wybór jest nikły, nawet obrotnicę do anteny naziemnej ciężko kupić.

 

Co do powiatu suskiego to na terenie znajduje się przekaźnik i ten przekaźnik może zapewnić odbiór na terenie całego powiatu. Tylko jest analogowy i Emitel twierdzi że zostanie zlikwidowany w 2013 roku. Bo nie będzie potrzeby go wykorzystywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom sygnału 90%, natomiast jakość nie jest stabilna, skacze non stop od 0 poprzez kilka procent do kilkudziesięciu, a nawet pojawia się 100%, by za chwilę znów spaść niemal do 0. Naturalnie nie da się tego oglądać, chyba, że ktoś ma mocne nerwy.

Wina to przesterowanego sygnału, sumatora, czy telewizora?

jak pisałeś, z anten podłączanych niezależnie masz w miarę prawidłowe odbiory - więc jest to na 99,9% problem zakłóceń generowanych przez wpływające na siebie wzmacniacze.

 

Ok, jestem skłonny wywalić wzmacniacze z puszek, dać symetryzatory, ale co dalej?? Sumator? Zwrotnicę? Jaki zatem dać wzmacniacz sumujący?

Już i tak dużo kosztowały mnie te eksperymenty.

Wpuścili Cię w koszty.

 

OK, możesz zrobić próbę low-costem:

  • wyjmujesz z obu anten wzmacniacze i zakładasz do obu anten po symetryzatorze na IV/V pasmo. Może masz, jak nie to trzeba kupić i przeboleć, ale to są pojedyncze złotówki;
    .
  • łączysz anteny razem przy pomocy sumatora. Na początek dajesz odcinki kabli od anten do sumatora tej samej długości - nie jest istotna sama długość - może być zasadniczo dowolna - jak pasuje.
     
    Sumator to powinno być coś takiego: http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizyjny_st_1-60_C0910.htm (choć ten nie jest najlepszy, bo bez metalowej obudowy i złącz F), a lepiej coś w takim klimacie: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_mm-307_uhf-uhf-vhf-fm_na_zlaczach_f_alcad_R902042.htm (nieużywane wejście VHF zakręcamy dopasowanym obciążeniem).
     
    Ale, do prób możesz spoko wykorzystać rozdzielacz 1/2 - coś w klimacie: http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rip-2-1f_ekranowany_do_montazu_na_maszcie_C0920.htm lub http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm, ewentualnie podobnego innego. Jak nie masz, kup np. Signala za całe 6zł.
     
    Anteny podłączasz do wyjść rozdzielacza, jego wejście staje się wyjściem do TV. Ot, i wszystko.
     
    .
  • próbujesz dla porządku odbiorów na tak połączonych antenach (wtedy wtyczka antenowa przy TV musi być zwykła), ale wiemy, że to nie za bardzo u Ciebie działa, więc trzeba dodać wzmacniacz.
    .
  • no to trzeba dodać wzmacniacz. A więc bierzesz pierwszy z wymontowanych z anten wzmacniaczy dopuszkowych, i w miejsce anteny dokręcasz mu symetryzator (taki sam, jak do anten - IV/V pasmo), tym samym robiąc mu wejście niesymetryczne 75Ohm. Pozostaje Włączyć wzmacniacz pomiędzy rozdzielacz a TV.
    .
  • Sprawdzamy odbiór - jeśli masz zasilacz regulowany - można sobie poregulować. Jak nie jest dobrze -kręcimy trochę antenami i napięciem wyjściowym wzmacniacza. Jeśli specjalnie nie pomaga, a masz inny typ wzmacniacza dopuszkowego - zamieniasz je.
     
    Ale, jestem dobrej myśli, że ma prawo się udać. Tylko, w ogóle nie sugeruj się jakością analogów. Nie ma ich w ogóle, zjadła je czarna dziura... :D

 

No, i za kilkanaście zł możesz sobie zrobić próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris. To mi się podoba. Jednak moja wyobraźnia trochę szwankuje i w związku z tym mam prośbę o rozwinięcie pkt. dotyczącego 1.sumatora http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm - taki mam, ale czy mam przeciąć bezpowrotnie te zwory (opis ze zdjęcia foto. wnętrza-w przypadku nieinstalowania wzmacniacza antenowego należy przeciąć zwory) i wtedy otrzymam zwykły rozgałęźnik. Czy kable do niego(od anten) mają mieć taką samą dł. co do 1cm, czy muszą być idealnie równe?

2. wzmacniacz daję gdzie? miedzy sumator a TV? bliżej TV czy sumatora, czy gdzie mi jest wygodniej.

do wzmacniacza od strony gdzie przychodziła antena dokręcam, dolutowuje symetryzator i kablem do sumatora- tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.sumatora http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm - taki mam, ale czy mam przeciąć bezpowrotnie te zwory (opis ze zdjęcia foto. wnętrza-w przypadku nieinstalowania wzmacniacza antenowego należy przeciąć zwory) i wtedy otrzymam zwykły rozgałęźnik.
no, to przyoszczędziłeś parę zeta :D

 

Nie musisz przecinać zwór. Wzmacniacz sam z siebie odcina zasilanie od swojego wejścia - żeby normalnie nie przedostawało się do dipola anteny (bo byłoby jedno wielkie ZWARCIE), więc w tym przypadku nie przedostanie się ono do wejścia sumatora i dalej do anteny przez nieprzecięte zwory.

 

Dlatego mógłbyś zastosować również najzwyklejszy rozdzielacz TV, wspominany choćby R-2.

 

Czy kable do niego(od anten) mają mieć taką samą dł. co do 1cm, czy muszą być idealnie równe?
w tym układzie anten nie muszą być równe, ale dla tzw. 'świętego spokoju' zrób je na początek równe z dokładnością do 1cm.

 

2. wzmacniacz daję gdzie? miedzy sumator a TV? bliżej TV czy sumatora, czy gdzie mi jest wygodniej.
tak, pomiędzy sumator a TV. Z zasady powinno się dawać wzmacniacz jak najbliżej źródła, czyli w tym przypadku jak najbliżej sumatora. Ale nie jest to 'gardłowa sprawa' przy testach, chyba, że kabel jest bardzo długi i próbowałbyś dać ten wzmacniacz np. po 20 metrach. To byłaby trochę przesada.

 

do wzmacniacza od strony gdzie przychodziła antena dokręcam, dolutowuje symetryzator i kablem do sumatora- tak?
tak, skręcasz łapki symetryzatora z płytką / łapkami wzmacniacza (pasują 1:1). A wejście symetryzatora łączysz kablem antenowym z sumatorem.

 

Możesz mieć tylko problem, jeśli miałbyś symetryzator i wzmacniacz z otworami połączeniowymi do anteny wykonanymi bezpośrednio w płytkach drukowanych - wtedy trzeba chwilę pokombinować - np. połączyć kawałkami grubego drutu.

 

No, to czekamy na spektakularny sukces!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziałam jak znajdę wolną chwilę, a potem czemu nie, jak zatrybi i wszystko będzie hulać- spektakularnie, a jakże obwieszczę całemu światu tą radosną nowinę. Może komuś się to przyda w "nielubianym" przez KRRiT sektorze.

Owszem mam TNK i mógłbym oglądać i spać spokojnie, ale, ale, ALE po co jest to forum, wydaje mi się, że po to by dzielić się wiedzą i pomagać sobie nawzajem, choć tak na prawdę na oczy się nigdy nie widzimy.

Na razie- pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziałałem. Korzystając z pięknej pogody, zmontowałem wszystko wg recepty chrisa. Symetryzatory w puszkach,wzmacniacz regulowany Sowar SWA-36 combi w poblizu sumatora itd. W stosunku do tego co było jest lepiej. Mux3 kanał 62 Wisła Skrzyczne- siła sygnału 93, jakość 100, Mux2 k.61 Rabka Luboń- siła 92, jakość 100. Ktoś powie rewelacja. No była by, ale co chwilę przerwa, spadek jakości do 0 i brak obrazu, powrót do 100, minutka ( częstotliwość różna) i znowu to samo. No szału można dostać.

Nie wiem skąd te zakłócenia, tak jakby w Rabce wyłączali i włączali co 5 min nadajnik. Może oni tam testuja naszą cierpliwość?

Rozumiem spadek ze 100 o kilka procent, ale do zera to już jest ponad moje siły.

Help.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w Chabówce pociągi co 5 minut odjeżdżają :)

 

Szkoda że się nie udało, opis był całkiem dobry i miałem cichą nadzieję że jednak się uda. Jak sprawdzałeś na mapie na http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html profil terenu to okazuje się że do Rabki masz nadajnik zasłonięty. Dobrze (teoretycznie) odbiera Skrzyczne. Tutaj walka będzie chyba dość trudna. Skrzyczne 10kW w odległości 50km, Luboń 1kW w odległości 25km, lekko zasłonięty, czyli wymagane wzmocnienie dla obu sygnałów powinno być inne, albo po prostu inne anteny a z tym samym przedwzmacniaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak. Rozumiem, nadajnik zasłonięty= sygnał słaby. Ale przecież sygnał 92% i jakość 100%. Przecież te góry się nie przesuwają. Częstotliwość zacięć rożna bardzo, z tego wniosek, że pociągi w Chabówce jeżdżą jak chcą. :brawo::brawo:

Anteny są inne przedwzmacniacz dla obu ten sam.

Dobrze, że jest "Jasiu wędrowniczek" na sobotni wieczór, więc i zaniki obrazu nie są już tak dotkliwe( a leci Forrest Gump).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten profil może oznaczać, że nie ma odbioru bezpośredniego tylko tropo. Zresztą ten sygnał 92% i jakość 100% to tylko procenty. Nie masz możliwości uzyskania jakichś bardziej porównywalnych danych siła sygnału w dB albo BER w ułamkach? Na czym odbierasz NTC? To telewizor, czy jakiś dekoder?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tv Philips 42PFL7655 pokazuje tylko poziom siły i jakość w procentach, a w nawiasie jest coś takiego, ale to się nie zmienia:(BER.00X1E-6).

Częstotliwość dla kanałów Rabki pokazuje 794.00 MHz, Nazwa sieci; TP EmiTel, QAM modulation - 64-QAM .

Dla Wisły jest to: 802.00 MHz, nazwa sieci: NW 06 Slaskie, QAM modulation - 64-QAM - na tym kanale poziom jakości sygnału spada ze 100 do ok. dwudziestu, dwudziestu kilku, czasem pięćdziesięciu, sześćdziesięciu procent (bo jak obserwuje różnie z tym bywa), ale generalnie się nie zacina na tym kanale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mux3 kanał 62 Wisła Skrzyczne- siła sygnału 93, jakość 100, Mux2 k.61 Rabka Luboń- siła 92, jakość 100. Ktoś powie rewelacja.
no, sukces jest połowiczny, ale jest już z czym walczyć. Pamiętaj, to test zrobiony na szybko.

 

Te % są podejrzane.

 

Na czym odbierasz te DVB-T?

 

No była by, ale co chwilę przerwa, spadek jakości do 0 i brak obrazu, powrót do 100, minutka ( częstotliwość różna) i znowu to samo. No szału można dostać.

Nie wiem skąd te zakłócenia, tak jakby w Rabce wyłączali i włączali co 5 min nadajnik. Może oni tam testuja naszą cierpliwość?

Rozumiem spadek ze 100 o kilka procent, ale do zera to już jest ponad moje siły.

spoko, robisz ekstremalną ekwilibrystykę i to w klimacie low-cost, a do tego trzeba mieć dużo cierpliwości.

 

Takie duże wahania bywają zwykle z dwu przyczyn:

1. zakłóceń impulsowych, wyłapywanych przez anteny, lub przez kabel antenowy i osprzęt (nieekranowane złącza śrubowe, brak metalowych obudów wzmacniaczy i rozdzielaczy, czy kabel o niskim współczynniku ekranowania (albo w ogóle bez takowego...)

Zakłócać może wszystko, co ma cokolwiek wspólnego z elektrycznością (poczynając od 'siatki' sąsiada, poprzez przejeżdżające opodal samochody, etc.

 

2. niewłaściwym wzmacniaczem.

 

mogą występować osobno, lub łącznie. Walka bywa trudna. Mnie wygląda to raczej na wzmacniacz.

A co do tych 0 i 100%, to jak pisałem wyżej, podejrzane są wskazania tego twojego sprzętu. Potrafi on pokazać jakieś wartości poziomu sygnału i jakości pomiędzy 0 i 100 (92)% ?

 

Na obu mux-ach jest taka sama częstotliwość zakłóceń i ich charakter?

 

masz jakiś inny wzmacniacz i zasilacz regulowany?

 

sprawdzałeś na sumie anten pasywnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ jack323f - Kolego ! Twój przypadek nie jest pierwszy i niespotykany dotychczas.... Przyczyną "cyklicznego zaniku " /np. co 1 sek . najczęściej w praktyce/ sygnału w Twojej lokalizacji jest pełne, lub częściowe przesłonięcie odbioru u Ciebie / nadajnik i odbiornik sie nie widzą , niestety .../ . Instalowałem wiele anten / różne typy i wzmacniacze/ wysokiej klasy i powiem Ci ,że tego się nie przeskoczy , jedynie czasem może wpłynąć na zmianę umiejscowienie anteny w innym miejscu , najlepiej wyżej .... Może być i tak ,że " przysłonięcie "nadajnika" masz w pobliżu i trzeba to ominąć.Tak więc popróbuj , bo siła sygnału , chociaż zanikająca jest b.wysoka i warto to popróbować . Sprzęt odb. nie warto zmieniać,jest na pewno dobry, świadczą o tym parametry .... Ja też mam taki sam / dosłownie / przypadek i nie mam szans na podniesienie ant. o 10 m , niestety..., ale mam odbiory z innych nadajników .Pozdrawiam.Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak. Tv naturalnie pokazuje sygnały jakości i siły nie tylko 0 i 100. Wartości pośrednie pojawiają się również. Sygnał z Wisły spada jak pisałem również co jakiś przypadkowy czas (nie udało mi się skojarzyć częstotliwości z częstotliwością przejeżdżających samochodów, przelatujących samolotów czy owadów). Dzieje się to zarówno w dzień, jak i w czasie głębokiej nocy(brak poruszających się pojazdów). Sygnał z Wisły spada do swojego minimum ok. dwudziestu kilku procent (nie do zera) i obraz się nie zacina.(bardzo rzadko artefakty).

Wobec tego mam takie podejrzenie, iż wzmacniacz po sumatorze wzmacnia mocniej(bo nadajnik bliżej) sygnał z Rabki i go przesterowuje i TV sobie z tym nie radzi. Natomiast słabszy sygnał z Wisły jest wzmacniany do siły jakosci 100%, ale nie jest to w tym wypadku jak się okazuje problemem i obraz nie tnie.

Spróbuję zatem najpierw zmniejszyć potencjometrem we wzmacniaczu siłe wzmocnienia, albo lekko odchylić antenę od kierunku Rabka.

Ale to już jutro.

Zastanawiam się czy jest możliwość zastosowania np jakiegoś filtra na kanał 61?

Odniosłem również wrażenie, że obecna kombnacja anten i wzmacniacza spowodowała, efekt jaki zaobserwowałem przy sygnale z anteny satelitarnej. Mianowicie obraz wydaje sie ok, ale jak się bliżej mu przyjrzeć, albo wręcz z bliska, to widoczne są jakby(cieżko mi to nazwać) aureole wokół linii np. wokół symbolu TVP tak jakby się coś tam mieniło wokół. Wydaje mi się, ze jak wzmacniacze były w puszkach to tego efektu nie było i dlatego zachwycony byłem obrazem (oczywiście wtedy kiedy był) i jego jakością w stosunku do SAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego mam takie podejrzenie, iż wzmacniacz po sumatorze wzmacnia mocniej(bo nadajnik bliżej) sygnał z Rabki i go przesterowuje i TV sobie z tym nie radzi. Natomiast słabszy sygnał z Wisły jest wzmacniany do siły jakosci 100%, ale nie jest to w tym wypadku jak się okazuje problemem i obraz nie tnie.

Spróbuję zatem najpierw zmniejszyć potencjometrem we wzmacniaczu siłe wzmocnienia, albo lekko odchylić antenę od kierunku Rabka.

twój wzmacniacz wzmacnia wszystkie kanały w przybliżeniu w takim samy stosunku (30dB = 1000x).

 

Problem w tym, że owe 100% oznacza jedynie, że poziom na wejściu odbiornika jest większy od jakiegoś umownego progu, znanego tylko producentowi odbiornika (zwykle jest to poziom ~ -50dBm lub -60dBm). Z kolei odbiornik DVB-T nie lubi, jeśli poziom sygnału jest zbyt duży (analogowy TV był tu o wiele bardziej tolerancyjny). I tu możesz mieć rację, że po wzmocnieniu sygnał z Lubonia jest za duży dla odbiornika. Ale, bardziej prawdopodobne jest, że wzmacniacz jest w ogóle przesterowany innymi sygnałami, w tym analogami, i to również z kierunku Skrzycznego lub w ogóle z jakiegoś innego. I wszystko się w tym biednym wzmacniaczu kotłuje, od czasu do czasu przekraczając dobrą wolę odbiornika.

 

Spróbuję zatem najpierw zmniejszyć potencjometrem we wzmacniaczu siłe wzmocnienia, albo lekko odchylić antenę od kierunku Rabka.

dobry kierunek. Od tego trzeba zacząć. Poruszaj kolejno oboma antenami.

 

Masz jakiś inny wzmacniacz, tu lepiej powinien sprawować się masztowy lub wewnętrzny. Wygląda, ze wzmocnienie pewnie powinno być max 15..20 dB.

 

Zastanawiam się czy jest możliwość zastosowania np jakiegoś filtra na kanał 61?

to zawsze bardzo dobrze robi - ale takie filtry trzeba zamawiać - może Waldi? Nie musi być stricte kanałowy - wystarczyłyby pasmowe do kilku kanałów wokół k61...k62, po jednym na każdą antenę.

 

Alternatywnie wzmacniacz z selektywnie strojonymi kanałami (np. coś z Telmoru)- ale to już drogie zabawki.

 

Ewentualnie stosuje się pułapki antenowe, aby stłumić najbardziej wredne kanały zakłócające - np.: http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalowy_fr-413_na_zlaczach_f_alcad_R90212.htm Niedrogi, a dobry i skuteczny.

 

Odniosłem również wrażenie, że obecna kombnacja anten i wzmacniacza spowodowała, efekt jaki zaobserwowałem przy sygnale z anteny satelitarnej. Mianowicie obraz wydaje sie ok, ale jak się bliżej mu przyjrzeć, albo wręcz z bliska, to widoczne są jakby(cieżko mi to nazwać) aureole wokół linii np. wokół symbolu TVP tak jakby się coś tam mieniło wokół. Wydaje mi się, ze jak wzmacniacze były w puszkach to tego efektu nie było i dlatego zachwycony byłem obrazem (oczywiście wtedy kiedy był) i jego jakością w stosunku do SAT.

taki efekt to efekt zbyt silnej kompresji video, i nie ma to nic wspólnego z odbiorem. Audycje kompresowane są zwykle statystycznie, więc takie historie zwykle pojawiają się przypadkowo. Po prostu wcześniej tego nie zauważałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nikt takiego dekodera nie ma. Sąsiad w końcu nie wytrzymał i spytał, czego ja szukam tymi antenami. Kiedy się dowiedział :shock: i stwierdził, ze jestem :crazy: , bo tego to jeszcze długo nie będzie i szkoda mojego czasu.

Ale zmniejszyłem na podkówce we wzmacniaczu siłę wzmocnienia i ; poziom sygnału spadł dla Rabki do 90% stabilny, a co za tym idzie, jakość również spadła (już nie 100%) oscyluje wokół 60, ale ani na moment nie jest stabilnie ( co sekundę się zmienia a wartości skaczą tak-np;76,81,94,61,47,58,63,91,61,56,63,52 itd.

Dla Wisły ujecie wzmocnienia na wzmacniaczu oznacza spadek poziomu sygnału do 81%, natomiast jakość waha sie w okolicach 25% (też stale się zmienia; 25,27,18,27,29,24,17,30,28 itd.

Podsumowując jest trochę lepiej, bo obraz już nie znika tak często, czasami pojawiają się pikselozy, czasami lekkie zaciecia, Ale dalej dalekie jest to od ideału i nie jest do przyjęcia w XXI w.

Generalnie tnie mi Rabkę, wiec spróbuję osłabić jeszcze sygnał odsuwając antenę od kierunku, bo odejmując na wzmacniaczu stracił bym Wisłę.

C.D.N. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nadal,Kolego nie rozumiem,dlaczego w tych warunkach nie założysz prostego przełącznika anten /np.Dipol-a/.W wersji siermiężnej ręcznego,w wersji komfortowej sterowanego pilotem.Wzmacniacz /jeden/można zamontować za przełącznikiem,od strony tunera.Przy tak dużych wahaniach sygnałów sumowanych jest mało prawdopodobne,abyś uzyskał zadowalający i stabilny odbiór wszystkich programów.Chyba,że wzmacniacz antenowy miałby ARW /automatyczną regulację wzmocnienia/,co jest mało realne przy instalacji indywidualnej i odbiór miałbyś dalej mało stabilny.Myślę,że w Twoim przypadku metoda przełączania to najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie,choć oczywiście nie obarczone wadami-jednak czasami trzeba wybierać kompromis pomiędzy elegancją i urodą.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tnie mi Rabkę,
a próbowałeś odbierać Gubałówkę? To, co prawda ~50km i profil terenu niezaciekawy, ale moc 20kW to znacznie więcej niż 1kW z Rabki. I kąt ustawienia anten o wiele bardziej ciekawy. To po pierwsze. A po drugie, to mając stabilny mux-3 ze Skrzycznego (na pojedynczej antenie) powinien się pokazać i mux-2 - co prawda idzie z małą mocą, ale za to na dużo niższym kanale. Na Venie powinieś go mieć.

 

Generalnie wygląda tak, że ten wzmacniacz się nie nadaje, ma za duże wzmocnienie, a jak mu skręcasz wzmocnienie to dzieje się bóg wie co. Notabene regulacja powinna być ciągła - próbowałeś różnych ustawień potencjometru ("podkówki")?

 

% wyświetlane przez TV są oczywiście informacyjne, ale w ogólności jest tak, że jeśli wskazanie poziomu sygnału jest dużo większe od jakości sygnału (tak, jak u Ciebie) oznacza TOTALNY problem ze wzmacniaczem. Chyba, że ten twój TV tak dziwnie pokazuje.

 

Ustaw anteny na max jakości i wywal w ogóle ten wzmacniacz - napisz, jakie wtedy będą poziomy i jakości sygnałów.

 

Jak patrzę w parametry Veny (http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_94-21-69_vena_A3380.htm) to mi się trochę dziwnie robi - ona ma opis, że pracuje w paśmie do k69, a na wykresie wzmocnienia jest pokazana do k60, a dalej to wygląda na ostry spadek. Ale, niezależnie - próbowałeś zamienić anteny? Tak, czy inaczej Vena ma więcej pary niż ta Yaga, więc może Rabka byłaby stabilniejsza.

 

I co do Veny - wszystkie elementy 'X' mają być do siebie równoległe (nie mówię już, że idealnie), sprawdź, czy się nie powyginały, bo wtedy szybko mogą zdegradować się parametry anteny. I powinna być daleko od dachu i ścian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie i ogromną pomoc w rozwiązywaniu mojego przypadku.

W zasadzie najlepiej było by, wszystko rozpocząć po kolei i od nowa. Pewnie efekt byłby dużo lepszy, ale skończyło by się zapewne rozwodem.

Kiedy wczoraj "skręciłem" potencjometr wzmacniacza, było, a przynajmniej tak mi się wydawało dobrze- dopóki dzisiaj nie włączyłem tv.

Kanały z Rabki dramatycznie często się zacinały. Wlazłem więc na dach (z myślą w głowie, że to już tak czy siak ostatni raz) i odchyliłem antenę by osłabić jej sygnał. Aktualnie poziom sygnału-86, jakość sygnału między20, 30 a 40%. Ale nie ma juz takich gwałtownych zwyżek i spadków jak wcześniej i obraz nie zacina się, czasem rzadko- artefakty

Na chwilę obecną pomogło i jestem zadowolony. Nie wiem co będzie jutro i np. przy zmianie pogody.

Oczywiście próbowałem już na początku zmagań i tej nierównej walki, ustawień anten bez wzmacniaczy, ale nie dawało rady. Poziomy 0%.

Witam,

nadal,Kolego nie rozumiem,dlaczego w tych warunkach nie założysz prostego przełącznika anten /np.Dipol-a/.W wersji siermiężnej ręcznego,

Mam nawet taki, ale wolę walczyć póki się da niż w nocy wstawać, żeby zmienić kanał.

To be continued...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie najlepiej było by, wszystko rozpocząć po kolei i od nowa. Pewnie efekt byłby dużo lepszy, ale skończyło by się zapewne rozwodem.

no, nowe, pasujące i dobre anteny, kabel antenowy, sumator i wzmacniacz, bo testy wyszły moim zdaniem całkiem obiecująco... no, nic - czekamy na wyniki kolejnych zmagań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...