Skocz do zawartości

DVB-T Powiat suski


jack323f
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś orientuje się jaka jest szansa na odbiór programów cyfrowych w powiecie suskim.

Zawsze byliśmy tu traktowani po macoszemu- ledwo tvp 1 i 2 i jak przez mgłę widzialny polsat ze Skrzycznego. Bez programu regionalnego, tvn-u czy tv4. Dramat.Koniec świata.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro odbiera zaszumiony polsat, to nie powinno być również problemów z odbiorem MUX2 k38 i MUX3 k62 z tego obiektu. Jeśli TVP1 i TVP2 odbierasz z Lubonia, to z niego idzie MUX2 na kanale 61.

 

W twoim rejonie powinien być także dostepny MUX2 na kanale 64 z Chorągwicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak zwanym miedzyczasie porobiłem trochę prób na pożyczonej antenie Sowar Reflekta. Nawet jedyny w okolicy sklep, który mi ją pożyczył nie był zorientowany w temacie naziemnej telewizji cyfrowej.

Myśle, że może sie to komuś przydać, wiec zamieszczę tu swoje obserwacje.

Antena nie jest idealna, ale udało mi się złapać sygnał z nadajnika Luboń, choć moc nadajnika nie jest wielka jak na tutejsze tereny (zaledwie 1Kw), oczywiście jedynie Mux2, gdyż transmisja Mux3 nie jest nadawana i nie wiadomo bliżej kiedy będzie.

Postanowiłem zatem złapać sygnał z odleglejszego nadajnika Skrzyczne, skierowałem antenę w przeciwną stronę z nadzieją odbioru obu Mux-ów. Niestety na tym sprzęcie byłem w stanie jedynie na odbiór Mux3 (10 Kw), a Mux2(1,25Kw) nie był osiągalny.

Wnioski; aby oglądać dwa pakiety muszę zastosować dwie anteny skierowane w przeciwne strony i sumator, lub spróbować zastosować jedną mocną antenę kierunkową np. taką; http://allegro :censored: i skierować ją na Skrzyczne. Tą próbę przeprowadzę po powrocie z wakacji i podzielę się spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jack323f - nie wolno bezpośrednio łączyć anten sumatorem. Od tego są zwrotnice!

 

Z sumatora korzysta się wtedy, kiedy ma się do czynienia z dwoma wyodrębnionymi sygnałami, czyli potrzebujesz do tego dwa filtry na kanały 61 i 62. Inaczej nie będzie ci działać, albo będzie, ale nie tak jak powinno.

 

W twoim przypadku wystarczyła by antena ATX91 lub ATX107. Niestety MUX2 jest nadawany na tym samym kanale co analogowe TVP1 ze Św.Krzyża, które powoduje problemy w odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam po wakacjach.

"Rzutem na taśmę" kupiłem dwie anteny; dipol DVB-T DIPOL 19/21-69 i włożyłem płytkę wzmacniacza wa-501s-3( Rabka-Luboń śmiga) i drugą DIPOL 94/21-69 VENA(to samo co ATX91) (Wisła Skrzyczne) oraz płytkę wzmacniacza SWA-6000/6T. Pojedynczo wszystko gra. Jednak kiedy zamontowałem anteny niemalże tyłem do siebie na jednym maszcie i spiąłem zasugerowanym przez sprzedawcę sumatorem- odbieram ok kanały z Rabki natomiast mimo iż tv znalazł kanały z Wisły to przebijają na nich kanały z Rabki i nie da się ich w ogóle oglądać- tnie i przebija(sygnał pojawia się i znika). Jak mam podpiąć jednym kablem anteny ustawione w przeciwne strony? Widzę że kolega Qrzysztof zabrania łączenia sumatorem, nakazuje zwrotnice, ale JAKĄ i dlaczego gość od tv sprzętu kazał mi sumatorem a ja jak baranek za nim. Help Help :roll: !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena nigdy nie jest idealnie kierunkowa i zawsze będą przebicia od tyłu. Sygnał "leci" i wpada w minimalnie różnym czasie do obu anten. Tak się może stać, że w jednej antenie sygnał jest w fazie a w drugiej w przeciw-fazie. W takim wypadku, ten sam sygnał z obu anten może się częściowo lub całkowicie znieść w sumatorze.

 

Tymczasowe rozwiązania:

1. Wymontuj z jednej z anten wzmacniacz i wstaw zwykły symetryzator. Ewentualnie sprawdź czy nie możesz wyregulować wzmocnienia do anteny skierowanej na luboń.

To powinno pomóc, a jak nie, to będziesz musiał poczekać na uruchomienie MUX1 na kanale 32 z lubonia (za parę miesięcy).

2. Czy ta antena typu "ATX" jest skierowana na luboń? Jak tak to obróć ją na skrzyczne i sprawdź czy odbierasz MUX2 z kanału 38.

Uwaga! MUX2 na k38 jest nadawany z mocą 1 lub 1.25kW a MUX3 z mocą 10kW, więc różnica w poziomie sygnału może być zauważalna.

 

Jeżeli robisz jakąś większą instalację, to to się może przydać: http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-tv-sa ... e,4421.htm

Ale nie wiem czy jest jakikolwiek sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymontowanie wzmacniacza = utrata sygnału z Lubonia. Regulacji tez nie ma. Zastanawia mnie dlaczego pojedynczo obie anteny dawały radę, a na jednym maszcie nie? Czy to wina sumatora, czy mam założyć zatem jakąś zwrotnicę. Oczywiście można poczekać na Mux 1, ale po co wydałem taaką kasę? Żeby kawki miały gdzie przysiadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję i napiszę jakie efekty jutro, a dzisiaj cieszę się cyfrową jakością obrazu polsatu. Mam nadzieję, że jutro zobaczę więc wreszcie informacje z terenu: na Tvp info Kraków, a nie(jak z satelity) warszawka warszawka i tylko warszawka. A co mnie to obchodzi jakaś tam warszawka!!! Poza oczywiście tym, że stolicą Polski jest. :locked:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dlatego, że zależy mi na Mux3, bo Mux2 łapie z Lubonia. Na mux3 są wspomniane Tvp info Kraków i Katowice. W ogóle to jaja sobie z nas robią w tej "telewizji", żeby anteny po 100 zł za szt. kupować i dalej borykać się z przeszkodami. Ale tu zawsze tak było. Zero sygnału. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał jest i to nawet mocny ale z nadajnika 500kW z kanału 53 TVP Info. Cena anteny nie ma znaczenia. Najważniejsze są parametry nadajnika i jego lokalizacja. Nadajnik 100kW w okolicach Babiej Góry miałby zasięg w całym województwie małopolskim i śląskim, Chorągwica na 400m odbiera w Małopolsce wschodniej bo w zachodniej zasłaniają go dużo wyższe pasma górskie. W tym momencie problem będzie w powiecie suskim nawet z przemiennikiem. Nie wiadomo na razie co z przekaźnikiem Grzechynia-Zarąbki. O ile pamiętam zapewnia sygnał telewizji analogowej dla Makowa, Suchej i Zembrzyc. Może będzie jakoś wykorzystany w przyszłości do odbioru cyfrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po wakacjach.

"Rzutem na taśmę" kupiłem dwie anteny; dipol DVB-T DIPOL 19/21-69 i włożyłem płytkę wzmacniacza wa-501s-3( Rabka-Luboń śmiga) i drugą DIPOL 94/21-69 VENA(to samo co ATX91) (Wisła Skrzyczne) oraz płytkę wzmacniacza SWA-6000/6T. Pojedynczo wszystko gra. Jednak kiedy zamontowałem anteny niemalże tyłem do siebie na jednym maszcie i spiąłem zasugerowanym przez sprzedawcę sumatorem- odbieram ok kanały z Rabki natomiast mimo iż tv znalazł kanały z Wisły to przebijają na nich kanały z Rabki i nie da się ich w ogóle oglądać- tnie i przebija(sygnał pojawia się i znika).

przy odbiorze tylko DVB-T można spokojnie stosować sumatory, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 

  • co do zasady powinno się sumować anteny pasywne (czyli wyposażone w symetryzatory), a stosować jeden wzmacniacz po sumatorze (lub wzmacniacz sumujący), o ile zachodzi taka konieczność.
     
    Zastosowanie wzmacniaczy w puszkach antenowych tylko w przypadku absolutnej konieczności. A i tak powinny to być przedwzmacniacze o małych wzmocnieniach (powiedzmy max.15dB).
     
    Przy silnych wzmacniaczach w antenach zwykle pojawiają się dodatkowe sygnały zakłócające generowane przez same wzmacniacze oraz przesunięcia czasowe pomiędzy odbieranymi kanałami, które to czynniki mogą powodować dowolne efekty zakłócające odbiór DVB-T, nie mówiąc już o analogu.
    .
  • anteny po zsumowaniu należy zwykle również odpowiednio ustawić. Wykorzystując kierunkowe charakterystyki anten ustawia się je tak, aby uzyskać max jakości odbieranych sygnałów DVB-T. Co oznacza, że w szczególnych przypadkach anteny nie muszą być skierowane dokładnie na nadajniki.
     
    Czasami wymaga to cierpliwości i posiadania anten o wyraźnie kierunkowych charakterystykach.
     
    ! Oczywiście, mówimy tu o zestawianiu anten pasywnych. W przypadku przesterowanych wzmacniaczy montowanych w puszkach antenowych, a posiadających duże wzmocnienia, jest to w praktyce bardzo trudna do zrobienia, z uwagi na to, że wraz z kręceniem antenami drastycznie i w dowolny sposób zmieniają się sygnały zakłócające generowane przez wzmacniacze.
    .
  • Co do zasady anteny łączymy kablami do sumatora o takich samych długościach, ale czasami potrzebna jest korekta długości kabli (ich zróżnicowanie) aby osiągnąć max jakości. Zwykle nie jest to potrzebne, jeśli stosuje się anteny o wysokich kierunkowościach (zarówno w odniesieniu do odbioru z kierunków bocznych, jak i z tyłu, jak w twoim wypadku), ale w praktyce to z antenami bywa różnie.
    .
  • i na koniec o sumowaniu się sygnałów przy antenach połączonych w przeciwnych kierunkach. Sygnały danego kanału odbierane przez obie anteny będą się sumować - będą się odpowiednio dodawać lub odejmować, w zależności od odległości elementów czynnych (puszek antenowych) obu anten, różnicy długości kabli do sumatora oraz częstotliwości kanału. Czyli dla każdego odbieranego kanału będzie inaczej. Ale nie ma się tym faktem specjalnie co przejmować. Różnica w zyskach typowych anten na kierunku do przodu i do tyłu to przynajmniej 20..26dB. Przy zastosowaniu tego samego typu anten różnica owych 20...26dB (czyli 100...400 krotna różnica w poziomach sygnału) jest na tyle duża, że wpływ ten może być pomijalny, a odbiornik cyfrowy (obwody synchro) doskonale sobie z tym radzi.
     
    Oczywiście, jeśli zastosuje się różne anteny o dużych różnicach zysku i kierunkowości, to może się okazać, że w niekorzystnej sytuacji ta różnica spadnie do kilkunastu dB, co może zacząć oddziaływać (mniej lub bardziej znacząco) na odbiór DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wyczerpująca odpowiedź. Dziękuję. Jednak praktyka pokazuje, że coś co wydawać by się mogło jednego dnia "gra" bez większych zarzutów, następnego niemalże nie funkcjonuje. Nie mam już pomysłu co zrobić, by obraz nie pikselował, zacinał się, czy wręcz na długo znikał.

Poziom sygnału 90%, natomiast jakość nie jest stabilna, skacze non stop od 0 poprzez kilka procent do kilkudziesięciu, a nawet pojawia się 100%, by za chwilę znów spaść niemal do 0. Naturalnie nie da się tego oglądać, chyba, że ktoś ma mocne nerwy.

Wina to przesterowanego sygnału, sumatora, czy telewizora? O pomoc musiał bym chyba poprosić "Adama Słodowego" z reklamy tv., bo ja juz nie mam do tego nerwów. Jeśli tak ma wyglądać cała ta cyfryzacja, to ja dziekuję.

Gdyby ktoś miał jakiś sprawdzony sposób, to może jeszcze raz spróbuję. Jak nie wracam do satelitki.

Może jakaś zwrotnica z pułapkami, wzmacniacz wewnętrzny, zamiast płytek w puszkach, a może płytki ekranowane(WZMACNIACZ CERAMICZNY MC-9102B ), sam już nie wiem.

 

"co do zasady powinno się sumować anteny pasywne (czyli wyposażone w symetryzatory), a stosować jeden wzmacniacz po sumatorze (lub wzmacniacz sumujący), o ile zachodzi taka konieczność."

 

Ok, jestem skłonny wywalić wzmacniacze z puszek, dać symetryzatory, ale co dalej?? Sumator? Zwrotnicę? Jaki zatem dać wzmacniacz sumujący?

Już i tak dużo kosztowały mnie te eksperymenty.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina to przesterowanego sygnału, sumatora, czy telewizora?

 

Raczej to pierwsze. Niestety ale wcisneli ci rozwiązanie które niema prawa działać. Ostatnie co możesz zrobić to wymienić wzmacniacze na symetryzatory lub zdjąć jedną z anten i zainstalować w zupełnie innym miejscu tak aby nie występowało sprzężenie między nimi, ale nie gwarantuję poprawnego odbioru.

 

Jeśli tak ma wyglądać cała ta cyfryzacja, to ja dziekuję.

 

Narzekać to będziesz mógł jak uruchomią wszystkie sieci. Docelowo mux1 powinieneś mieć z lubonia, a ten ruszy w czerwcu przyszłego roku.

btw. mux1 na skrzycznym i tak wejdzie za mux3, więc nie wiem czy będziesz miał dostęp do TVP Kraków z tego obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to akurat wina usadowienia nadajnika w stosunku do odbiornika, jak zrobisz sobie przekrój terenowy to zauważysz że w stronę Katowic masz góry, w stronę Chorągwicy masz jeszcze większe góry a w stronę Rabki to szkoda w ogóle mówić, odbiornik na 400mnpm nie jest w stanie odebrać nic z tamtej strony powodu Koskowej Góry

 

ciężko jest cokolwiek odebrać jeśli nadajnik o małej mocy jest wielokrotnie przesłonięty, w takim przypadku odbiór może pojawiać się głównie przy dobrych czyli złych ;) warunkach pogodowych gdzie pojawia się silne odbicie sygnału, sprawę mógłby poprawić przekaźnik na Zarąbkach grzechyńskich ale on jest na razie analogowy

 

nie ma co wydawać kolejnych sum pieniędzy na coś co uczciwie powiedzmy na razie nie będzie działać tak jak powinno, ciężko jest dobrać dobre rozwiązanie w tak niekorzystnej sytuacji, jeszcze teraz kiedy z Chorągwicy obniżyli moc nadajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam wyjęcie z puszek wzmacniaczy i zastapienie ich symetryzatorami. Ale jestem pewien, że sygnał będzie za słaby i będę musiał go wzmocnić. Interesuje mnie, czy mam zostawić sumator i przeciąć zwory które w tej chwili pozwalają zasilać wzmacniacze i zamontować wzmacniacz na trasie sumator TV, czy może lepiej zamiast sumatora dać jakiś symetryzator? Jaki?

Wzmacniał bym sygnał wspólny z dwóch anten i może nie będzie nakładania, dodawania, odejmowania itp??

Jeszcze raz odepnę po kolei anteny i sprawdzę czy pojedynczo będą funkcjonowały bez zakłoceń. Jesli tak dowiodę sobie, że wina lezy po stronie sumatora i w tym kierunku będę kontynuował działania.

Gdyby jeszcze dostępny była zwrotnica AMS ZA8 z korektorem to mógłbym spróbować takiego rozwiązania jak w załączonym linku z tym tylko, że oczywiście odpowiednio Skrzyczne i Rabka(kanały 61 i 62): http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3f4 ... 84446.html

Chorągwicy nie biorę w ogóle pod uwagę ponieważ tuż za domem mam Makowską Górę(prawie 700mnpm) natomiast kierunek wschód zachód jest w miarę odsłonięty(ułożenie geo. doliny Skawy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

polecam Ci,Kolego jeszcze jedno rozwiązanie:

http://www.dipol.com.pl/przelacznik_tv_ ... _E2024.htm

Wydaje mi się,że to dla Twojego przypadku skuteczne,tanie i do zestawienia bez przyrządów pomiarowych rozwiązanie.Poczytaj,może się zdecydujesz.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie róbmy z odbioru telewizji naziemnej badania kosmosu! Trzy anteny dwa przełączniki, trzy przedwzmacniacze? Odbiór NTC powinien być wszystkie muxy z jednej anteny. A nie kombinowanie i wydawanie setek złotych na mało wydajny sprzęt.

 

@Qrzysztof 30 lipca podniesli, bo 31 lipca kończyli okres testowy na słabym sygnale, ale ostatnio nie zauważyłeś że sygnał jest słabszy? Zresztą i tak docelowo będzie 100kW, więc na razie nie ma się co przywiązywać do tego czy jest 63kW czy 50kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najkorzystniej będzie chyba oddać to wszystko do sklepu, wyrejestrować na poczcie odbiornik i przestać płacić za coś czego się nie dostało. Nie dość że multipleksy są na sąsiednich kanałach to porozrzucane po różnych nadajnikach. KRRiT przewidziała że 3% populacji tj 1,2mln Polaków zostanie objętych wykluczeniem cyfrowym i nie dostaną DVB-T. Takie szczęście spotyka mieszkańców ziem górskich już od lat. W przekroju całej Europy można porównać do wygranej w Lotto. Chyba warto wysłać kupon.

 

Kolega jack323f już chyba blisko 500zł wydał na poprawę odbioru. Gdzie tu ta szeroko reklamowana telewizja cyfrowa za darmo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...