Skocz do zawartości

MUX 3 - Białystok/Cieszyńska


sp4feu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Witam, maszt Emitela przy ul.Cieszyńskiej jest jednym z wielu tzw. masztów miejskich, które doskonale nadają się na doświetlanie sygnału cyfrowego DVB-T na terenie każdego miasta, co ma na celu zapewnienie komfortowego odbioru sygnału z cyfrowych MUX-ów za pomocą anten pokojowych, które nie wymagają tak jak anteny zewnętrzne do odbioru sygnału z dalszych odległości znalezienia odpowiedniego miejsca do ich zamocowania, przeprowadzenia kabla przez ścianę lub futrynę okna a przede wszystkim nie zawsze taka antena (szczególnie w blokowisku) ma możliwość być skierowana bezpośrednio w kierunku nadajnika. Z mego doświadczenia wiem, że owszem przy odrobinie cierpliwości i szczęścia, biegając z anteną pokojową po pokoju można złapać w miarę stabilny sygnał, ale czy zamocowanie takiej anteny w jakimś widocznym i nietypowym miejscu nie zeszpeci nam pokoju. Doskonałym przykładem jest problem z odbiorem MUX-2 na terenie naszego miasta, a nie każdy jest takim fachowcem, żeby potrafić sobie z tym poradzić sam. Dlatego uważam , że docelowo Emitel powinien dążyć do wykorzystania wszystkich masztów miejskich, do zamontowania nadajników na wszystkie MUX-y tak jak to jest teraz robione w Warszawie, po to aby mieszkańcy mogli w łatwy i bezproblemowy sposób wykorzystując anteny pokojowe odbierać kanały tv ze wszystkich MUX-ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety.. Białystok to nie Warszawa. Jakoś wątpię, aby u nas wykorzystali Cieszyńską jako doświetlacz miasta, choć tak jak napisałeś, nadaje się do tego idealnie. TVP biedna, nadawcy komercyjni też pewnie nie będą skorzy do takich kroków bo to stałe dodatkowe koszty, a mapki pokrycia sygnału ani trochę się nie zmienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie TVP wykorzystuje maszt przy Cieszyńskiej do nadawania MUX-3 i jak wynika z tego forum, pomimo o wiele mniejszej mocy nadajnika na kanale 38 /ERP 4,0 kW/ w porównaniu do MUX-2 z Krynic na kanale 49 /ERP 63,0 kW/ nie ma większych problemów z odbiorem MUX-3 na antenie pokojowej na terenie naszego miasta, problem niestety dotyczy odbioru MUX-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem też o niedalekiej przyszłości (docelowo wszystkie 3 muxy będą z Krynic). I wbrew pozorom aż tak dużo czasu nie zostało, wyłączenie analogu w połowie 2013 roku. W miejscach, gdzie zabudowa jest gęsta i nie ma optycznej widoczności nadajnika, odbiór cyfrowych kanałów będzie mocno utrudniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym,że aktualne plany włączania nowych nadajników cyfrowych MUX-ów nie przewidują wykorzystania masztów miejskich na terenach objętych wykorzystaniem nadajników dużej mocy, ale napisałem,że Emitel powinien do tego dążyć, z czasem wymusi to samo życie w postaci wielu skarg mieszkańców takich dużych miast jak Białystok, poza tym nadawcom programów tv nadających je naziemnie i w dvb-t powinno zależeć na jak największej dostępności i oglądalności (chodzi głównie o zyski z reklam). A jak wiadowo odbiór telewizji naziemnie czy też drogą satelitarną wymaga kontretnej instalacji antenowej a anteny pokojowe są najprostszym rozwiązaniem, szczególnie dotyczy to mieszkańców bloków spółdzielczych i nie tylko, którzy ze względu na koszty i możliwości odbioru powinni wybierać najprostsze i najtańsze rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ta opisana sytuacja jest raczej marginalna i większy problem jest odwrotny. poza tym czytałem na jednym z forum,że sygnał cyfrowy wymaga absolutnie jednorodnego widma sygnału, nie zniekształconego tak fazowo jak i amplitudowo. Dla zwykłego laika nic to nie mówi, ale być może sygnał cyfrowy jest bardziej podatny na tłumienie i różnego rodzaju zakłócena zewnętrzne niż analogowy, zarówno ze strony przeszkód optycznych jak i ze strony włączonych nadajników tv analogowej, ale to się wyjaśni po wyłączeniu tych nadajnikó w 2013 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Pisałem też o niedalekiej przyszłości (docelowo wszystkie 3 muxy będą z Krynic).

O właśnie, w związku z niedawnym uruchomieniem MUX1 poszukuję jakichś oficjalnych informacji na ten temat. A konkretnie to interesuje mnie co i kiedy stanie się z MUX3, tzn. czy zostanie dodane trochę watów (na "siatce" w Bielsku Podlaskim przy słabej pogodzie są czasami problemy ) oraz co się stanie z zawartością (np. zdublowane TVP1 i TVP2). Chodzi o to, aby zbyt często nie łazić po dachu. :D Teraz mam siatkę ustawioną na Białystok/Krynice i kierunkową na Łosice a docelowo chcę ustawić kierunkową na Białystok a siatkę testowo na Białoruś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...