Skocz do zawartości

Dziennik Telewizyjny


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy temu...

Trudno powiedzieć, nie wiadomo czy zachowało się nawet w archiwach TVP. Wersja emitowana w TVP Historia kończy się na sporcie. Często wycinano z taśm sport i pogodę by zaoszczędzić miejsce. I tak pamiętajmy że to było ostatnie główne wydanie DT, gdyż do sierpnia 1990 poboczne wydania nie miały czołówki "Wiadomości". Ciekawi mnie, jak to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Pojawił się interesujący film. Jest to praktycznie rzecz biorąc obraz artystyczny. Jego autorem jest Zygmunt Rytka. Kręcił on kamerą przez kilka lat programy informacyjne TVP za komuny. Efektem tego jest film "Retransmisja", składający się właśnie z takich skrawków, puszczonych w przyśpieszonym tempie:

 

http://artmuseum.pl/pl/filmoteka/praca/rytka-zygmunt-retransmisja

 

Co prawda nie słychać oryginalnego dźwięku z programu, ale myślę, że warto choćby dla samych kadrów to zobaczyć. Oprócz "Dzienników" są też fragmenty ze "Studia 2". Przy czym taka uwaga: co prawda w opisie jest wzmianka o okresie 1979-1983, ale jeśli chodzi o DTV, to najstarsze ujęcia (nagrany w tym przypadku został chyba cały program) pochodzą z 15 listopada 1981. Są tam ciekawostki, takie jak na przykład to, że główne weekendowe wydania określano jako "magazyn sobotni" i "magazyn niedzielny", widać też kilka wydań późnowieczornych, nazywanych jako "DT 3".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię po roku, bo mam znalezisko. Przypadkowo trafiłem na stronę pewnego gościa, który robił zdjęcia z odbioru telewizji w latach 80-tych i 90-tych, polską telewizję też łapał. Oto dwa zdjęcia z "DT-Komentarzy" z 1987 roku:

 

https://www.flickr.com/photos/tim_anderson/19089100785/in/album-72157648696156213/ - to najprawdopodobniej czołówka programu

 

https://www.flickr.com/photos/tim_anderson/18466560794/in/album-72157648696156213/ - studio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Myślę, że ani wpadka, ani plansza wyrównująca, po prostu pokazano aktualną godzinę (oczywiście w momencie emisji premierowej Dziennika). Nie tylko w Polsce zresztą przy końcówce wiadomości był zegar. A to jest też znak, że nie przemontowywano tego wydania. Bo wiele Dzienników emitowanych w TVP Historia miało wmontowywane czołówkę i końcówkę. Za to czasem, ale to już w wydaniach z 1988 roku bodajże, zostawiano tyłówkę z napisami końcowymi, w których przedstawiano wydawcę programu, realizatora i redaktora dnia. I z tego co pamiętam to takie wydania z zegarem się czasem też trafiały.

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

W sumie to może być nawet jeszcze z września, bo przez pierwsze 3 miesiące nadawania Dzienników z ostatniego studia w historii kadrowano na mapy w zależności od tego, czy podawano informacje krajowe, czy zagraniczne (w niedzielnym wydaniu całe kadrowano na mapę świata). Pod koniec '88 kadrowano już na ekrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...