Skocz do zawartości

Jaką antene i akcesoria do odbioru DVB-T ( Sony Bravia EX6)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem lajkiem w tej dziedzinie, szczerze mówiąc nie zdawałem se sprawy że już takie coś istnieje :oops:

Więc zaczynając mieszkam w woj. podlaskim dokładnie w Siemiatyczach.

Najbliższy nadajnik znajduje się w Łosicach (odległość 35-40km ~ odległość jak się jedzie samochodem) w linii prostej do nadajnik będzie zapewne mniej.

TV który posiadam: Sony Bravia EX6.

Meritum postu, co kupić aby odbierać tę telewizję w b. dobrej jakości?

Tuner mam wbudowany w tv, ok.

Potrzebna na pewno będzie:

1. Antena- mieszkam w bloku na 3 piętrze więc mógłbym na balkonie zamontować jakąś kierunkową dobry pomysł? mogli byście podać jakieś modele? Czytałem trochę i piszą że siatkowe odpadają a pokojowe to tym bardziej.

2. Kabel- mogli byście tu podpowiedzieć który typ kupić? Bo różnią się chyba tłumieniem. Odległość jaką potrzebuję to max 5m żeby przeciągnąć z balkonu do tv. Nawet 4 wystarczy ale chyba 5 lepiej wziąć w zapasie 1m nic nie zaszkodzi?

3. Wtyczki - jaka do podłączenia do anteny a jaka do tv>?

4. Zasilacz? - trzeba czy nie? bo widziałem schemat że bez się da ale z zasilaczem chyba większa moc anteny?

5. Wzmacniacz-? będzie potrzebny?

6. Może o czymś zapomniałem?

 

Nawaliłem sporo może znajdzie się ktoś kto jednak podejmie się lektury, za co mu serdecznie dziękuję!

 

Pozdrawiam,

Aralfocino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup antenę kierunkową ATX-51, przy długości kabla 5 metrów wystarczy moim zdaniem zwykły kabel antenowy,ale dla pewności kup jakiś lepszy kabel np.c firmy triset.Zamiast wzmacniacza zastosuj tzw. symetryzator na kanały 21-69.Jak sygnał będzie za slaby to kup wzmacniacz np Dipol LNA-177 lub słabszy LNA-101. Jak założysz wzmacniacz to musisz założyć zasilacz,a jak założysz symetryzator to zakładasz zwykły wtyk antenowy. Do tych wzmacniaczy kabel dołączasz za pomocą wtyku "F" takiego samego jak do satelity.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź!

Mógłby Pan podać jakiś link do modelu konkretnego (żeby dała radę na 40 km) ? Bo jak patrzę z serii ATX jest multum o różnych zyskach nie wiem jedni piszą że ma 45dBi inni 18dbi i się gubię. (zakres cenowy jest ogromny.. )

Mógłby Pan wytłumaczyć mi to: przy symetryzatorze nie jest potrzebny zasilacz? przy wzmacniaczu jedynie?

I od razu gdyby nie było to problemem jakie końcówki dokupić żeby pasowały do anteny i tv>? (na kabel)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena atx-91 Pozwala ona na odbiór z około 160km w lini prostej:http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm

Wzmacniacz dipol LNA-177: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm

Do symetryzatora nie trzeba zasilacza,do wzmacniacza trzeba zasilacz.Do tego typu wzmacniacza co podałem kabel podłączamy wtykiem "F", wzmacniacze mają już zamontowany wtyk antenowy i do niego za pomocą śrubokręta przykręcamy kabel.

 

Ps. Link do symetryzatora: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od profilu terenu.Jeżeli na linii nadajnik-antena niema jakiś dużych wzniesień,lasu,czy wyższych budynków w pobliżu twojej anteny to powinno działać.Jeśli będą jakieś większe przeszkody to może wtedy ciąć obraz,lub nie być wcale odbioru.W tym przypadku będziesz musiał zaopatrzyć się w wzmacniacz.

Najlepiej wybierz się do jakiegoś dobrego sklepu z branży tv-sat i tam ci pomogą dobrać wzmacniacz odpowiedniej mocy. Nie możesz przeholować z wzmocnieniem wzmacniacza,ponieważ jak za mocno wzmocnisz sygnał,to wtedy możesz przesterować głowicę w tunerze telewizora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w paru sklepach niektórzy sprzedawcy wiedzieli mniej od mnie :<

Znalazł się jeden w miarę ogarnięty powiedział, że antena bez wzmacniacza nie wystarczy..

Znalazłem takie zestawienie:

antenty_dvbt-tabelka.jpg

Mój nadajnik znajduje się około 40km od odbiornika, wybrałem kilka powiedzcie którą wybrać:

1.Tę polecił mi w sklepie sprzedawca: fracarro-blu220f-13db-dvb-t-uhf-

2. antena-siatkowa-szerokopasmowa

3. antena-telewizyjna-dvb-t-42db-ze-wzm-i-zasil

4. najmocniejsza-antena-siatkowa-dvb-t-i-analog-tv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w paru sklepach niektórzy sprzedawcy wiedzieli mniej od mnie :<

Znalazł się jeden w miarę ogarnięty powiedział, że antena bez wzmacniacza nie wystarczy..

Znalazłem takie zestawienie:

antenty_dvbt-tabelka.jpg

A dla jakiej mocy nadajnika ta tabela? Pamiętajmy, że dużo zależy od mocy nadajnika, np. 20kW a 100kW to duża różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nadajnik 50kW i odległość 40km to przy zewnętrznej antenie ze wzmacniaczem musi ruszyć. A jeśli korzystny układ terenu i brak przeszkód to i bez wzmacniacza da radę :)

No może jeszcze ważna czułość tunera, ale to już raczej mniejsze ma znaczenie, chociaż... Właśnie testuję tunerek TechniSat AirStar USB, taki podłączany do netbooka i w Ostródzie odbieram Mux2 z Kisielic na dołączonej antence pokojowej, którą postawiłem na parapecei okna od strony Kisielic. Odległość to prawie 40km ale nadajnik ma moc 100kW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wypróbowanie nie dadzą, ale wymiana na inny model (bo i tak jakąś antenę kupisz) nie powinna być problemem.

Boję się, że wzmacniacz może być za duży (zresztą wzmacniacz zawsze można wymienić na inny) - ja do nadajnika będę miał jakieś 30 km i mogę Ci najpóźniej w piątek (jak Emitel w czwartek uruchomi nadajnik - też 50 kW jak u Ciebie) powiedzieć jak wygląda sprawa na kilkuletniej siatkówce z kilkuletnim kablem i 20 dB wzmacniaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w ofercie Dipola mniejsze wzmacniacze 15 dB i 24 dB - wtedy czekają Cię koszty zakupu kolejnego wzmacniacza niestety - od ok.10 zł + koszty wysyłki. Dogadaj się ze sprzedawcą żebyś mógł wymienić sam wzmacniacz (niestety koszty wysyłki pozostaną), albo w okolicznym sklepie pogadaj, żeby sprowadzili wzmacniacz jaki chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co obleciałem dziś sklepy i pytałem czy jeśli nie będzie dobrze odbierać i takie tam czy zwrócą mi lub zamienią w jednym sklepie koleś się zgodził. W każdym sklepie zapewniali mnie że zwykła siatkówka ze wzmacniaczem koszt 40zł łapie (że ich znajomi z niej łapią i takie tam) więc pomyślałem, że jak mogę zwrócić to wezmę tą za 40zł coś takiego:921_634072165480781250.jpg opis do ~42db ... owszem znalazło 8kanałów. (polsat, tvn, tv6,tv4, jakiś sport.. ) Nie znalazło najważniejszych TVP1, TVP2 i TVP Białystok :/ spakowałem przed chwilą antenę i jutro albo w poniedziałek idę wymienić bo nie ma co :| ale te 8 kanałów co znalazło miało (jakość i sygnał na poziomie wysokim) więc czemu nie złapało tych 3kanałów (tvp1,tvp2,tvp biał.??)

Jednak kierunkowa podoła? jakąś tam miał za 80zł kierunkową firmy dipol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...