Skocz do zawartości

E-AC3,HE-AAC,AC-3 w tunerach DVB-T czy to to samo


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest bardzo ważna sprawa przy zakupie TV i tunerów, zeby w przyszłości po zakupie nie zostać bez fonii podczas oglądania programów.Dzisiaj jest wiele tunerów DVB-t i wiadomo że jak mają MPEG 4 to będzie dzialało , ale TVN robił próby z dżwiękiem w lutym i wiele tunerów nie zdało egzaminów.W opisie jest wiele symboli i stąd pytanie czy to to samo . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, są to trzy różne systemy. Sytuacja jest taka:

 

AC3 = Dolby Digital - to testował TVN w lutym i odbiorniki, które AC3 nie miały - padły

E-AC3 = Dolby Digital Plus - wyższy standard AC3, póki co w Polsce nikt tego nie testował i się nie zanosi. Nadawcy są nastawieni wobec E-AC3 sceptycznie, bo nie ma sensu jego stosowania do takich transmisji. Mimo tego E-AC3 jest wymieniony w zaleceniach Ministerstwa Infrastruktury względem odbiornika DVB-T, opublikowanego bodajże w grudniu 2009 (podobno TVP to przepchnęło)

 

HE-AAC - zupełnie osobny format, nie jest wymieniony w zaleceniach, nikt w Polsce jeszcze tak nie nadawał.

 

Z jednej strony dobrze byłoby, żeby wybrany model wspierał jak największą liczbę standardów dźwięku, bo jeśli nadawcy wymyślą coś w przyszłości, to będzie zgrzyt. Z drugiej: HE-AAC nie ma w zaleceniach, więc jak ktoś taki dźwięk odpali, to będzie w sprzeczności z przyjętymi na początku zasadami. Dodatkowo im więcej standardów fonii - tym więcej licencji płacą producenci sprzętu i tym samym odbiorniki bardziej uniwersalne mogą (ale nie muszą, to skomplikowane, zależy jeszcze od innych spraw) być droższe.

 

Podstawa to czytać specyfikację. Jeśli producent czymś się nie chwali = tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno implementacja E-AC3 jest bezpłatna jeśli producent płaci za licencję na AC-3. Więc to tylko kwestia chęci i dobrej woli producenta sprzętu żeby obsługę E-AC3 dodać w sofcie. Wszystkie współczesne chipsety obsługujące AC-3 obsłużą również E-AC3.I nie jest prawdą że "Nadawcy są nastawieni wobec E-AC3 sceptycznie, bo nie ma sensu jego stosowania do takich transmisji" - sens jak najbardziej jest w przypadku dodatkowych ścieżek audio np. audiodeskrypcji dla niewidomych czy przekazach 5.1 - E-AC3 pozwala oszczędzić sporo pasma które wtedy można przekazać na poprawienie jakości video. I mam nadzieję że w końcu w MUX2 to wprowadzą wywalając ścieżkę MPEG-2 bo przy 8 programach jakość obrazu będzie średnia. Na przeszkodzie stoją konieczne inwestycje w procesie produkcji materiału AV - Emitel jest gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie jest prawdą że "Nadawcy są nastawieni wobec E-AC3 sceptycznie, bo nie ma sensu jego stosowania do takich transmisji"
E-AC3 pozwala oszczędzić sporo pasma które wtedy można przekazać na poprawienie jakości video.

Odpowiedź przedstawił na forum EmiTel-a Tomasz Berezowski z Grupy ITI. Na jego wniosek utrzymano zresztą na razie dźwięk MPEG i jak widać słusznie, bo TVN (czyli także Grupa ITI) jako pierwsza wyłączyła MPEG na próbę na weekend w lutym udowadniając, że po prostu rynek odbiorników (i telewizorów także!) nawet na zwykłe AC3 nie jest gotowy, a co dopiero E-AC3 (które zresztą nie po to tworzono, żeby dźwięk mono dla audiodeskrypcji nadawać). W odpowiedzi jest także ujęta kwestia oszczędności pasma, która to oszczędność jest raczej iluzoryczna.

 

5. Wprowadzenie E-AC-3 w miejsce AC-3 umożliwiło by oszczędność około 128 kbps, gdyż zamiast tworzyć odzielną kompletną ścieżkę audio z audiodeskrypcją (192kbps) można by stworzyć ścieżkę mono (64kbps, z samym lektorem audiodeskrypcyjnym), zaś odbiorniki E-AC-3 zmiksowałyby ścieżkę oryginalną, że ścieżką audiodeskrypcji. Na tym właśnie polega główna przewaga E-AC-3 nad AC-3, możliwość miksowania wielu ścieżek dzwiękowych. Jak widać E-AC-3 ma sens głównie w przypadku programów tworzonych na rynek wielojęzyczny, gdyż umożliwia zaoszczędzenie pasma w przypadku wielu ścieżek językowych. W przypadku polskiego DVB-T oszczędności są niewielkie. Stąd moja niechęć do E-AC-3 wyrażona podczas prac Zespołu Międzyresortowego. Dodatkowo produkcja programów w E-AC-3 generuje wiele problemów, wymaga upgrade całego procesu produkcyjnego, zaś korzyści dla nadawcy (nie wielojęzycznego) są nikłe. E-AC-3 samo z siebie nie zmniejsza pasma potrzebnego na nadawanie poszczególnych ścieżek dźwiękowych, to jest ten sam algorytm kompresji co AC-3.

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=32423#p32423

 

Oczywiście producenci mogliby spokojnie "dogonić" kwestię E-AC3, ale uważam to na bazie mojej wiedzy za niepotrzebną komplikację. Ponieważ jednak E-AC3 jest w zaleceniach, to można przypuszczać, że stopniowo na rynku sytuacja się unormuje i większość produktów E-AC3 mieć będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując

HE-AAC raczej stacje telewizyjne nie wprowadzą bo nie ma w zaleceniach Min.Infr.chociaż to wyciągnełem z jednego tunera obecnego na rynku który nie ma e-ac3

AC-3 jest bardzo pożądane bo jest w zaleceniach i z pewnością kiedyś bedzie

E-AC3 trochę na wyrost jest w zaleceniach ale nie wprowadzą stacje bo to kosztowne i sp[adła by ogladalność tych stacji.

Proszę jeszcze o odpowiedz czy te rodzaje kodowania to dotyczą tylko tunerów zewnetrznych czy jak się kupuje nowy TV z tunerem wewnatrz to też trzeba patrzeć żeby był i DD i DD+

Był pomysł by w z sklepach wprowadzić przy sprzedaży klauzule dla konsumentów z adnotacją że spełnia wymagania MIn.Infrastr.

Sklepy nie chcą tego sugerując że kolejna papierkowa robota a mnie sie wydaje że nie o to chodzi. Mnie się wydaje że część TV nie spełnia W PEŁNIwymogów zaleceń Min.Infras.i te telewizory w przyszłości musiałby być zaopatrzone w jkąćś dodatkową skrzynkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanko czy jak tuner ma E-AC3 czyli DD+ , to automatycznie zawiera też w sobie AC--3 czyli DD. Czy musi w opisie mieć to i to. I jak myslicie czy jakby jakaś stacja uruchomiła DD+ zamiast kodowania MPEG -2 to % ile sprzetu odbierałoby fonię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up: tak. Obsługa E-AC3 automatycznie pociąga za sobą obsługę AC3.

 

Wszyscy wg. mnie powinni przejść na AC3. Jak już przechodzimy na MPEG4 to ulepszmy też dźwięk.

A dla tych co sobie nie mogą poradzić, powinna być ścieżka MPEG mono lub stereo max. 128 kb/s.

Razem dla 8 stacji - 128 kB/s to nie jest tak dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupienia Arivy T60 w ich opisie jest E-AC3 ale nic nie ma o AC-3 i dlatego pytanie czy posiadacze T60 mieli fonię w lutym na TVN i TVN7 podczas prób z Ac-3.Np w opticiumie T50 piszą że mają DD i DD+. Pojawiło się jeszcze nowe pojecie po przecinku i wymienieniu wyżej wymienionych digital dolby audio tak jakby to nie było to samo co digital dolby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupienia Arivy T60 w ich opisie jest E-AC3 ale nic nie ma o AC-3 i dlatego pytanie czy posiadacze T60 mieli fonię w lutym na TVN i TVN7 podczas prób z Ac-3
Wtedy jeszcze nie było tego odbiornika na rynku.

 

Tu jest tabelka porównawcza odbiorników: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=893 a tu wątek o T-60: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=1709

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wynika z tego dokumentu:

http://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev ... _audio.pdf

E-AC3 zawiera efektywniejszy kodek niż AC-3 - 256 kbit versus 384 kbit dla 5.1

E-AC3 potrafi zastąpić równoległe nadawanie AC-3 i MPEG-2 - odbiornik sam potrafi zdekodować sobie zarówno stereo jaki AC-3 z takiego strumienia- wtedy oszczędzamy 320kbit na jednym kanale DVB-T

Wniosek jest prosty - E-AC3 natychmiast zanim zaleje nas ten chiński szajs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli E-AC3 różniłoby się w jakimkolwiek stopniu kodowaniem, to by nie było kompatybilne z AC3 (pomijam już nawet fakt, że cały ten tekst jest tak rzetelny jak ulotka reklamowa, tym bardziej, że jej autorem jest pracownik Dolby Laboratories i wcale nie pisze tam nic o efektywniejszym kodowaniu, tylko że zdaniem autora 384 kbit/s AC-3 jest takie jak 256 kbit/s E-AC3, bez udowodnienia tego w jakikolwiek sposóB)

 

Oszczędność 320 kbit/s - nie prawda.

 

MUX-2:

Większość kanałów nadaje tylko dźwięk MPEG-2 192 kbit/s, oprócz TVN i TVN Siedem nadających jednocześnie AC-3. TVN - 448 kbit/s, a TVN Siedem - 384 kbit/s.

Wniosek: Dla większości kanałów oszczędności nie będzie żadnej, dla TVN - może 320 kbit/s (jeśli jednocześnie zamiast 448 kbit/s w AC-3 wystarczyłoby 320 kbit/s w E-AC3 dla TVN i 256 kbit/s dla TVN Siedem)

 

MUX-3:

Większość kanałów nadaje tylko dźwięk MPEG-2 192 kbit/s, oprócz TVP 1 i TVP 2 nadających jednocześnie AC-3 384 kbit/s.

Wniosek: Dla większości bez sensu jak w MUX-2, dla TVP 1 i TVP 2 - może 320 kbit/s (jeśli jednocześnie zamiast 384 kbit/s w AC-3 wystarczyłoby 256 kbit/s w E-AC3)

 

Zgodnie z dokumentem nie jest też możliwe wykorzystanie E-AC3 na sprzęcie z tylko AC3 (Fig. 4 - pojawia się E-AC3/AC3 to AC-3 Converter & Decoder), bez wcześniejszej obróbki.

 

Uruchomienie w takiej sytuacji emisji E-AC3 byłoby głupią fanaberią i to już nawet nie chodzi o chiński szajs. Ogrom już sprzedanych urządzeń, w tym telewizorów, E-AC3 nie wspiera i wspierać nie będzie, bo szanse na aktualizacje oprogramowania są żadne. E-AC3 w ogóle nie powinno się znaleźć w specyfikacji, bo nie da kompletnie nic, oszczędności są dokładnie tak jak pisałem - dla większości kanałów żadne, dla kilku - niewielkie, zbyt małe, żeby wpłynęły na widoczną poprawę jakości obrazu.

 

W każdym razie E-AC3 w zaleceniach jest. Lepiej kupować sprzęt, który E-AC3 wspiera. Mimo tego część osób zostanie ze sprzętem bez E-AC3 i w związku z powyższym mam nadzieję, że żaden nadawca nigdy na E-AC3 nie przejdzie, bo nie dość, że dopiero niektórzy musieli wymieniać TV/odbiorniki/kombinować z modułami transkodującymi z uwagi na przeskok MPEG-2 do MPEG-4, to teraz dzięki następnej fanaberii (bo inaczej nie da się tego nazwać) część osób będzie musiała znowu zmieniać sprzęt. O ile jeszcze zmianę MPEG-2 na MPEG-4 popierałem jako optymalną, o tyle zbędnemu zastosowaniu E-AC3 jestem absolutnie przeciwny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlatego sklepy bronią się przed przepisem by klient dostał przy z sprzedaży kwit że zakupiony towar spełnia wymagania min. infr. bo wtedy mógłby rozścić w przyszłości prawo wymiany sprzętu albo dostanie za darmo jakieś przystawki żeby mu fonia wróciła.W wiekszości telewizorów w opisie nic nie ma o fonii a sprzedawcy też nie za bardzo wiedzą co odpowiadać na pytanie o kodowanie audio.Masowy klient kupuje TV na 10-20 lat i moze określić stan na dzień zakupu.Ciekawe czy stacje przy koncesji na NTC mają obowiazek nadawać dzwięk w systemie MPEG -2 do końca świata , a jak chcą np ac3 czy e-ac3 to muszą to robić jednocześnie i bezterminowo.I jeszcze jedno po co jest tyle rodzajów kodowania audio tymbardziej że najmniejsze wymagania ma mpeg2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wysłałem do kilku sprzedawców tunerów MPEG 4 mających A-C3 zapytanie co z E-AC3 to odpowiedzieli że jak bedzie w przyszłości konieczność to zmienią soft i z ich strony internetowej za darmo bedzie do pobrania bez zadnej komplilkacji ani montażu dodatkowych fizycznych elementów.Jak myslicie czy tylko tak mogli mówić by sprzedać ? Bo jeżeli to jest stwierdzenie prawdziwe to dlaczego w opisie urzadzenia nie ma takiego zdania że Eac3 do pobrania na naszych stronach z chwilą takiej potrzeby.Z drugiej strony ponośc ferguson T50 i T60 to własnie tylko zmiana softu z uwzgledniniem E-ac3 w T60 a tak to niczym się nie różnią z T50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie da takiej gwarancji, bo wsparcie sprzętu nie jest wieczne. Jeśli dany model nie będzie w sprzedaży przez x czasu i nagle nastąpi zmiana na E-AC3, to producent może nie mieć już możliwości wykonać takiej poprawki. T50 i T60 to kompletnie różne sprzęty oparte o różny hardware.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dotyczy np WIWA H80 taka korespondencja

Treść wiadomości: moja sugestia

Sprzet niezgodny z zaleceniami Min. Infrastruktury brak ac3 i eac3 (ukrywacie ją) w przyszłosci klienci zostaną bez fonii. Będzie donos obywatelski.

odpowiedż

Jak Pan coś napisze to proszę to najpierw sprawdzić.

 

E-AC-3 - tego faktycznie nie ma na dzień dzisiejszy ale nie znaczy ,że go nie będzie (jeśli będzie taka potrzeba) - wystarczy aktualizacja softu

 

 

albo taka odpowiedż

 

Takie pytania Powinien Pan skierować do 99% sprzedających a w zasadzie do dystrybutorów tych produktów , bo to oni w zasadzie odpowiadają za takie rzeczy .Ja to wszystko wiem ale niestety taka jest Polska.Proszę zobaczyć jakie odbiorniki DVB-T sprzedawane są na allegro : bez HD, bez AC-3 a E-AC-3 nie wspomnę , bo to już nie jest problem.E-AC3 to nowsza wersja AC-3 i tu wystarczy aktualizacja softu.Na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie ma , więc niektóre firmy tego nie dodają (wiadomo-chodzi o koszty licencji).Nie znaczy to ,że jak będzie taka potrzeba ,to soft będzie.

W naszej ofercie mamy dekodery w 100% zgodne z zaleceniami MI - Ferguson ARIVA T60 i Not Only TV .

Wiwa HD 80 i Wiwa HD 100 - obsługują HD i AC-3 (nie obsługują E-AC-3).

Aktualizacje do tych wszystkich produktów ,dostępne na stronach dystrybutora - nigdy nie były i nie będą płatne czy to w okresie gwarancyjnym czy też po.

Dokładnym przykładem ,że sprzęt może po aktualizacji może obsłużyć E-AC-3 jest ferguson T60.Wcześniejsza jego wersja T50 tego nie obsługiwała i niczym po za tym się nie różniła.Dodano obsługę E-AC-3 , zmieniono nazwę na T60 i jest OK.

 

Pozdrawiam

 

Ps: Skoro produkt WIWA HD 80 został wyróżniony , to chyba ktoś lepiej znający się od nas musiał go przetestować i sprawdzić dokładnie jego możliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząć trzeba od tego, że to są zalecenia/wymogi, ale wcale nie ma żadnego obowiązku ich realizować, więc producenci, a tym bardziej dystrybutorzy nic w tym zakresie nie muszą. Po prostu trzeba czytać opisy produktów i kupować z głową. Nie jest też powiedziane, że kiedykolwiek E-AC3 zostanie wdrożony - w tej chwili się na to nawet nie zanosi, bo samo AC3 jest rzadkością. E-AC3 znalazło się w zaleceniach za sprawą TVP (mimo tego, że TVP nie jest gotowa do emisji w E-AC3).

 

Wyróżnienia i nagrody nie są obiektywnym sposobem oceny produktu, bo to nie oznacza, że dany sprzęt był porównywany ze wszystkim, co jest dostępne na rynku, tylko wygrał w konkurencji z kilkoma innymi sprzętami.

 

Ilość odbiorników wspierających E-AC3 robi się duża, w tej chwili są to:

- Argosy HV335T/HV339T

- Ferguson Ariva T60

- Goclever Cineo 200/300

- Maximum T-102 FTA

- Not Only TV LV6T

- RWT DTV-401T/421T HD

- TechniSat DiGYBOXX T4/HDT4

- Televes zAs HD

- Triax TR40

- Signal HD-507 (po aktualizacji oprogramowania)

- Wikami 777

 

Większość z w/w jest stale dostępna do kupienia, kilka modeli wyszło już z produkcji. Reszta E-AC3 może mieć będzie, ale szczerze powątpiewam. Jak pisałem wyżej - produkt ma wsparcie tak długo, jak długo jest w produkcji i sprzedaży. Jak jego "życie" na rynku się skończy, to szansa na uzyskanie jakiejkolwiek aktualizacji maleje w szybkim tempie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie ma , więc niektóre firmy tego nie dodają (wiadomo-chodzi o koszty licencji).Nie znaczy to ,że jak będzie taka potrzeba ,to soft będzie.

Totalne bzdury. Chyba ktoś jest upośledzony. Jeżeli ktoś wykupił licencję na ac-3 to firma dolby daje im ZA DARMO licencję na e-ac3. Aktualna lista jest tutaj: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=893

Jeżeli w liście jest jakiś błąd proszę o PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że zagrozenie z brakiem e-ac3 mają też telewizory.W sklepach nic o systemie kodowania dzwięku telewizorów nie ma . Teraz oglądając telewizory trzeba będzie każdemu patrzeć w instrukcję i dane techniczne.Trochę bedzie cięzko szukać tej informacji w kilkunastu telewizorach naraz.Ciekawe dlaczego opticum przespał sprawę i nie stworzył tunera do crt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idziesz do sklepu i kupujesz to co Ci sprzedawca wciśnie. Zawsze jak zachodzę do takiego sklepu to sprzedawca nigdy nic nie wie. Jak proszę o telewizor z dvb-c to wciska mi tv z gniazdem CI (dla niego jest to samo). Z takich sprzedawców wtedy robię pośmiewisko. Nie ma dużo producentów sprzętu, więc przejrzenie oferty i wybranie kilku modeli w sklepie nie zajmuje długo. Jak sobie szukałem to zajeło mi 30 minut. Jak ktoś jest głupi i kupuje byle co to niech nie narzeka, że potem coś mu nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...