Skocz do zawartości

Ferguson Ariva 120 Combo


artek85
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No chyba rzeczywiście ten ostatni konwerter sobie odpuszczę.....

 

Ten pierwszy wygląda na prościutki.

Zobaczymy czy da radę...

No to przede mną zakup Arivy i zabawa... :)

 

Bo możliwość odtwarzania na niej filmów była głównym warunkiem co do jej wyboru.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zakup tego tunera. Głównie zalezy mi na odbiorze astry 28,2. Ale mam pytanie dotyczące C+

 

Czy jak mam pakiet C+ z pakietami HD to na arivie 120 odbiorę programy HD?

 

Bo wyczytałem w innym wątku że do TNK HD potrzebuję moduł CI( a gniazdo ma ariva 220 + dodatkowy zakup modułu http://www.hollex.pl/moduly-ci-cams/175 ... dla-tnk-hd). Wynika to z tego że karta TNK HD jest parowana, bo karta Tnk SD chyba nie miała parowania tak jak C+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwazylem 1 problem w oprogramowaniu, rowniez najnowszym Ariva 120 Combo: na kanalach polskiego DVB-T nie dziala ustawiona PROPORCJA OBRAZU, na programach z satelity dobrze dziala i np. pokazuje 16:9 letterbox, ale na wszystkich programach w DVB-T to rozciaga kazdy obraz.

 

czy bedzie to wkrotce poprawione w sofcie? czy macie na to jakiś sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiesz o co chodzi

 

zarówno mój TV jak i tuner-usb w laptopie normalnie rozróżniają proporcje obrazu DVB-T, np. 4:3 w tv4 pokazują z czarnymi paskami z boku na ekranie 16:9, a tvn16/9 pokazują na pełen ekran.

 

 

ten tuner kanały DVB-T rozciąga po same brzegi i zniekształca obraz przez to, że np. 16:9 ściska w telewizorach o ekranie 4:3, zamiast dać ustawiony letterbox.

 

 

rozumiesz już? ustawienia proporcji obrazu nie działa na DVB-T w tym tunerze, na satelicie działa ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież to poważny błąd w sofcie bo de facto podstawowa funkcja, czyli wyświetlanie obrazu, jest niesprawna

 

 

oglądanie np. programu nadawanego w 4:3 na tv4 albo polsacie rozciągnietego 50% mocniej na boki w TV 16:9 nie należy do przyjemności

 

podobnie jak wydłużone w pionie twarze np. faktów tvn na telewizorach 4:3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CSA piszesz aby pisać cokolwiek ?! takie głupoty i oczywiste herezje, że szok :(:?

 

 

chodzi o problem w tunerze 120 Combo a nie o całe NTC, bo NTC nadaje w Polsce dobrze, skoro laptopy i TV LED normalnie rozumieją różnice 4/3 a 16/9, a to że takie programy jak TV4 i Puls nadal nadają w 4:3 z letterboxem, zamiast 16:9 to już ich problem, a nie tunera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszę żeby Cię pocieszyć :)

 

kupiłeś tuner zgodny ze standardem NTC, ustalonymi wymaganiami techniczno-eksploatacyjnymi dla odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej, w Polsce kanały cyfrowe powinny być 16:9 (MPEG-4 part 10, standard H.264) a że nie są to przecież nie problem twój ani dekodera, wcześniej czy później nadawca i tak to zmieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie rozumiesz

 

tu nie chodzi o 16/9 tylko o ten tuner ze nie rozpoznaje proporcji obrazu DVB-T, jak ciągle mozesz tego nie rozumieć?!

 

 

ZAWSZE, nawet za 10 lat, będą istnieć programy nadawane w 4:3 np. na TVP1 (które idąc Twoją teoria juz nadaje w 16/9...) i np. puszczą film z 90 roku w 4:3... to ten tuner go rozciągnie po brzegi na 16:9 zamiast puscic czarne pasy po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumentacja MPEG-4 part 10 ani H.264 absolutnie nie narzuca Aspect Ratio nadawcom (mało tego - grafiki w dokumentacji MPEG-4 part 10 są w 4:3 :lol2:). Żaden z dokumentów normatywnych nie nakazuje emisji w 16:9, nie zakazuje w 4:3, norma obejmuje kilkanaście tzw. aspect radio indicators (w normie H.264 zgromadzone w tabeli E-1) i każdy tuner powinien to umieć poprawnie interpretować, pozwalając na zachowanie poprawnych proporcji obrazu. Także Polskie wytyczne w dokumentacji Ministerstwa Infrastruktury nie nakazują emisji w 16:9.

 

W polskim DVB-T znaczniki aspect_radio_ids są nadawane poprawnie. Dla 4:3 w strumieniu leci ID: 2, czyli 12:11 (4:3 frame with horizontal overscan), a dla 16:9 w strumieniu leci ID: 4, czyli 16:11 (16:9 frame with horizontal overscan). Dodatkowo TVP i TVN stosują dynamiczną zmianę proporcji w trakcie emisji (przykładowo przy reklamach w TVN to widać). Wszystko to tuner musi umieć obsługiwać, bo to obejmuje norma H.264.

 

Do poprawki w sofcie, zapewne banalne do zrobienia, jeśli na satelicie jest OK i czarne pasy dokłada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką dokumentację przytaczasz? ISO 14496-10:2004? Tam Annex E to oznaczenia nie wymagania. Zauważ jakie są komentarze PKN na końcu.

 

Zresztą nawet wymagania Ministerstwa Infrastruktury nakazują w dekoderach stosowanie przełącznika 4:3 i 16:9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie Annex E, dział E.2, tabela E-1 + wytyczne MI, pkt. 7 f. Tuner nie może realizować 7 f, jeśli nie wspiera aspect ratio idc i po prostu 4:3 (które w polskim DVB-T istnieje) sztucznie rozciąga, nie zachowując prawidłowych proporcji obrazu.

 

Powtarzam po raz kolejny: Dokumentacja MPEG-4 part 10 ani H.264 absolutnie nie narzuca Aspect Ratio 16:9 nadawcom, więc nie ma mowy, żeby wszystkie kanały polskiego DVB-T musiały na 16:9 przejść. Żaden z dokumentów normatywnych, nie nakazuje emisji w 16:9, nie zakazuje w 4:3. W całej normie nie ma słowa o proporcjach obrazu poza Annex E, gdzie pojawia się kilkanaście tzw. aspect radio indicators (w normie H.264 zgromadzone w tabeli E-1) i każdy tuner powinien (owszem - na bazie samej normy nie musi, ale na bazie rozporządzenia MI - już musi, bo jak ma wyglądać przełączenie na 4:3, jeśli obraz cały czas jest rozciągnięty do 16:9?) to umieć poprawnie interpretować, pozwalając na zachowanie poprawnych proporcji obrazu. Także Polskie wytyczne w dokumentacji Ministerstwa Infrastruktury nie nakazują emisji w 16:9. Punkt 7f zarządzenia MI: formatowanie obrazu dla stosunku boków 4:3 i 16:9. Rozciąganie 4:3 - błędna interpretacja (lub jej brak) aspect ratio idc i tym samym na koniec złe formatowanie obrazu, tj. nie pozwalające na zachowanie prawidłowych proporcji nadawanego materiału na ekranie w określonych sytuacjach.

 

Zresztą nawet wymagania Ministerstwa Infrastruktury nakazują w dekoderach stosowanie przełącznika 4:3 i 16:9

I w ostatnich postach mowa o tym, że on po prostu nie działa w tym przypadku i mimo emisji w 4:3 obraz jest zawsze rozciągany do 16:9, mimo że dla kanałów satelitarnych jest OK.

 

Pomijam sam fakt, że brak wsparcia zachowania proporcji obrazu w 4:3 po prostu w pewnych przypadkach (TV szerokoekranowy + widz chcący zachować proporcje obrazu) najzwyczajniej w świecie utrudnia oglądanie i póki coś takiego stosowane jest, to obecność obsługi takich emisji powinna być oczywista. Dlatego hecol pisze dobrze i ma rację, możliwość doklejenia przez tuner czarnych pasów przy 4:3, aby zachować proporcje na ekranach 16:9 (oraz w drugą stronę - doklejenie czarnych pasów do 16:9, żeby proporcje były OK na TV 4:3) być powinny, na bazie rozporządzenia MI pkt. 7 f, stosując metodę normatywną zgodną z H.264, opisaną w dokumentacji i używaną w polskim DVB-T (wstawiałem zrzuty ekranowe swego czasu z AltDVB, gdzie u góry można przy kanałach 4:3 zobaczyć opis 12:11 wypluwany przez kodek, co oznacza, że dane są dostępne). Może najwyżej @hecol niewystarczająco jasno to tłumaczy, co chce powiedzieć :P

 

Upewnij się @hecol, czy po wybraniu kanału DVB-T w ustawieniach tunera jest wszystko tak jak być powinno i mimo tego obraz zostaje rozciągnięty. Jeśli masz pewność - do poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Mr. Orbita za obszerne informacje, tak jak widać mam pełną rację bo to wada softu tunera Ariva 120 Combo a nie nadawców, co cały czas tłumaczyłem CSA.

 

mam już 100% pewności, tylko nie wiem komu poza fergusonem bardziej bezpośrednio można to zgłosić? wada softu jest ewidentna, szczególnie ze z tego samego kabla laptop z tunerem usb normalnie pokazuje 4:3 na ekranie 16:9 (z pasami pionowo po bokach), podobnie dobrze reaguje TV LG LED.

 

wcześniej mialem różne tunery, w tym ariva 100 i opticumy 9500 i 9600, dlatego na punkcie proporcji obrazu miałem przeczulenie bo nienawidzę np. grubych niskich postaci w 4:3 na telewizorze 16:9 itp.

 

 

mam 100% pewności i w google widzialem ze np. na ceneo.pl więcej osób o tej wadzie softu też wspominało, gdzie mógłbyś to zgłosić Mr. Orbita ?

 

wada ta praktycznie.. dyskwalifikuje wg norm jakie muszą spełniać tunery cyfrowe go jako sprawny sprzęt, niby malutki drobiazg, ale ostatecznie zniekształca obraz.

 

dzieje się tak na 100% kanałów z DVB-T, zarówno mux2 jak i mux3, za to satelitarne wersje TVN, czy TVP działają b.dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, bez przesady z tą dyskwalifikacją... Drobny bug, podejrzewam, że łatwy do poprawienia. Zresztą jak widzisz z dyskusji teoretycznie można twierdzić, że jako Annex E H.264 nie jest obligatoryjny, to można to olać. Dopiero w połączeniu z rozporządzeniem MI moim zdaniem sytuacja ulega zmianie. W każdym razie jedynym miejscem do zgłaszania jest Ferguson - chyba najłatwiej mailowo. Spreparuj najlepiej krótkie info z modelem TV, wersją softu tunera i opisem problemu (tj. rozciąganie 4:3). Wyślij to do nich. Wrzuciłem dla Ciebie przykład z TVP Kultura obrazujący sytuację: http://www64.zippyshare.com/v/79997075/file.html - dwa obrazy - z czarnymi pasami oraz rozciągnięty. Zerknij czy to tak u Ciebie wygląda i jeśli tak - możesz dołączyć, żeby lepiej objaśniało w czym rzecz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w ostatnich postach mowa o tym, że on po prostu nie działa w tym przypadku i mimo emisji w 4:3 obraz jest zawsze rozciągany do 16:9, mimo że dla kanałów satelitarnych jest OK.

 

Bo nie powinno być emisji 4:3, w przytoczonych wytycznych Ministerstwa Infrastruktury odnośnie sygnału jest zezwolenie na dwie warstwy MP@L3 i MP@L4 a te warstwy opisują sygnały o założonych proporcjach obrazu 16:9. Gdyby była MP@L2, to byłby to zwykły standard 4:3, najbardziej zbliżony do analogowego. Regulator słusznie przyjął standaryzację sygnału w kierunku rozwojowym 16:9.

 

W dokumentach których używamy jest dość sporo niespójności, które tylko świadczą o tym że zagadnienie nie zostało dobrze rozpoznane przez ministerstwo. Zresztą widać spore różnice w poziomie profesjonalizmu w dokumentach MI w stosunku do dokumentów ISO i UKE.

 

@hecol Jeśli problem dotyczy 100% kanałów to dekoder powinien wrócić do sprzedawcy, bo to jest wada ukryta sprzętu. To nie jest drobny bug tylko naruszenie wymagań opisanych w komunikacie ministerstwa infrastruktury w sprawie regulacji prawnych dotyczących odbiorników cyfrowych telewizyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem dotyczy 100% kanałów, ale z DVB-T

 

kanały z satelity DVBS i DVBS2 dobrze rozpoznaje i wyświetla wg ustawień ekranu.

 

 

przesłałem info do fergusona o bugu w ich sofcie dla arivy 120 combo, nie wiem jak w innych modelach, ale pewnie w tunerach 2XX combo, obsługujących też DVB-T mają podobny soft i może jest ten sam błąd, ale ja mam to sprawdzone na arivie 120 combo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam nic z tunerem, tylko to oficjalny błąd softu fergusona, support już sam przyznał że potwierdza ten problem i "w najnowszej aktualizacji zostanie to naprawione"

 

CSA, Twoje wypowiedzi akurat były mylące i nie rozumiałeś długo nawet o co chodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tuner ferguson ariva 120 i problem. Co jakis czas obraz mi się tnie, czasem zatnie się na amen i trzeba przelaczyc program i wrocic i jest ok. Chyba najczesciej na kanalach tvn, tvn turbo z tego co widzę. Czasem tnie co 20s i sam się nie chce ruszyć, trzeba przelaczać

Oprócz tego zrobiłem sobie listę ulubionych (chyba z 15 ) i jak po nich przelaczam to czasem pokazuje mi na ktoryms "ZAKODOWANE" i musze przelaczyc i wrocic i juz jest ok.

Soft wgrywałem ze strony fergusona przez USB, kartę mam Cyfry+ ale przez splitter przewodowy. Siłę sygnału pokazuje 1 pasek na 90%, drugi na 76%. Poprzednio miałem stary tuner philips 6010 i nie było problemu. Zastanawiam się czy to wina splitera czy moze powinienem pozmieniać coś w ustawieniach (jakieś transpordery itp itd? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sprzęcik 2 dni, oczywiście to za mało na obiektywną ocenę jednak na gorąco opinię wyrażę.

Nie jest ideałem, przy przełączaniu kanałów czasem wyskakuje "zakodowany", albo 15sekund czekania albo przełączyć na inny kanał i wrócić. Jednak oceniajmy sprzęt miarą "stosunek jakości do ceny".

Jeśli bym kupił tuner za 1000-1500, to na najmniejszy błąd bym klął, tutaj... no cóż ekonomia.

Tuner za 250zł, funkcje: DVB-S/S2, DVB-T, HD, PVR, Radio web, Odtwarzanie z dysku, również MKV!! Za niewielkie pieniądze mamy bardzo ciekawy sprzęcik. Ma wady, jednak ma wiele więcej zalet. Włącza się szybko (w porównaniu z Philipsem PVR C+), szybko przełącza kanały, obraz ładny. Popatrzcie inaczej, za 150-200zł macie tuner DVB-T, tutaj za niewiele więcej macie SAT i odtwarzacz multimedialny.

Na razie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...