Skocz do zawartości

Przechwytywanie obrazu (zgrywanie VHS): sprzęt, technika, soft


Rekomendowane odpowiedzi

.... pomysł zgrania ważnych materiałów VHS przyszedł mi równo 10 lat temu. Myślę sobie... kaseta VHS roku już nie przeżyje, a płytę DVD będę miał na wieczność. Ciężkie pieniądze wydałem na przegranie swojej ulubionej kasety. Co się stało po 10 latach?

Ano wyciągam ową płytę DVD i jest częściowo nie do odczytania :)

...10 letnie DVD-R dawno już wyparowały a VHS jest jednak nieśmiertelny :)

 

Mam podobne doświadczenia z płytami DVD. W ciągu ostatnich 10 lat nagrałem ich już kilkaset, może nawet z pół tysiąca. Ogólnie wygląda na to, że niektóre z nich nie wytrzymują próby czasu. Podobno coś tam się utlenia. Podobno płyty nie trzymają rozmiaru (zwłaszcza jak się nagrzeją w odtwarzaczu). Podobno przyklejenie etykiety na płytę też może zaszkodzić. Objawy są różne, w zależności od odtwarzacza — albo w ogóle nie widzi płyty, albo widzi ją jako czystą, albo widzi i nie odtwarza, albo odtwarza tylko do połowy albo tak jak mu się chce.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w przyszłości pojawią się jednak takie odtwarzacze, które dadzą radę to wszystko odtworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na próbę zakupię jeszcze taśmę czyszczącą (jestem ciekaw ile coś takiego jest warte, w porównaniu z moją własną techniką :] ) i w przyszły weekend siądę nad taśmą tą w stereo, na której wyskakuje mi "STEREO" w OSD. Celem byłoby tak perfekcyjne doczyszczenie głowicy, aby ilość migającego "STEREO" na obrazie zminimalizować do jak najmniejszej ilości, wynikającej tylko i wyłącznie ze stanu taśmy i samego kiepskiego nagrania.

 

Kasetę czyszczącą bym odradzał. Ja czyszczę alkoholem izopropylowym + szmatka jakaś bez włosków itp... "gładka" np. ja mam taką z zestawu do czyszczenia, niektórzy polecają też papier kredowy. Alkohol szybko wyparowuje i nie pozostawia żadnych śladów.

Co do napisu "STEREO" - powinieneś mieć opcję w menu, która wyłącza OSD w czasie oglądania. Ja mam dwa magnetowidy JVC i Thomsona i w każdym z nich mam taką opcję. Thomson też jest u mnie czuły na zmiany audio, ale niestety słychać zmiany z mono na stereo czy odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, skoro już rozmawiacie o czyszczeniu to może mi ktoś podpowie gdzie jest mniej więcej ta głowica, bo otwarłem swój magnetowid i nie bardzo wiem co mam wyczyścić?

na przykładzie tej ilustracji http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Vcr_innards.JPG&filetimestamp=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej to na bębnie znajdują się głowice wizyjne, takie małe "wypustki" na dole bębna wirującego. Przy czyszczeniu proszę uważać, aby ich nie uszkodzić, nie dociskać za bardzo. Obracać bęben zgodnie ze wskazówkami zegara. Pomału i powinno się udać :). Warto też przeczyścić wszystkie rolki, jak i głowicę kasującą i audio. Wszystko ładnie przedstawione na zdjęciu poniżej, zdjęcie z Wikipedii:

764px-VHS_diagram..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kshycho, wielkie dzięki przyda się ta pomoc. Dzisiaj zabiorę się za czyszczenie a jak wszystko dobrze pójdzie to przegrywam stare kasety na DVD.

 

A powiedzcie mi jeszcze jedno mój magnetowid niema wejścia scart a chce go połączyć ze stacjonarną nagrywarką, w jaki sposób, i na jakim poziomie w nagrywarce na AV2 czy AV3 nagrywać bo na AV1 mam podpięty dekoder Cyfrowego Polsatu z którego nagrywam, i czy do nie będzie kolidowało??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko tak na odległość powiedzieć. AV powinieneś mieć w instrukcji dokładnie opisane. W magnetowidach np. tych które ma, do AV1 podpina się TV, a do AV2 - np. dekoder. W magnetowidzie nie masz w ogóle Scart? Czyli masz tylko wyjścia i wejścia Chinch? Są takie kable w sprzedaży, sam ma taki, 6xRCA-EURO i nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odświeżam ;)

 

Wróciłem do eksperymentów. Najpierw sprawdziłem ile warte są kasety czyszczące. Ogólnie efekt końcowy był zgodny z oczekiwanym, czyli po (celowym) odtworzeniu kompletnie zniszczonej taśmy, która uwaliła obraz/dźwięk kaseta czyszcząca sobie poradziła. Plusy: szybko i nie trzeba się męczyć samemu, czyści wszystko, w tym rolki - samodzielne objechanie całego układu chwilę trwa. Minusy: kosztuje, brak kontroli nad tym, co się dzieje.

 

Ponieważ stale dążę do perfekcji, to mam nowy zgrzyt ;) Mam jakiś przydźwięk na fonii, słychać go, gdy nic nie jest odtwarzane, staje się głośniejszy po wejściu do OSD (po wyświetleniu białych elementów na ekranie). Próby regulacji głośności nie usuwają problemu, bo jeśli wyciszę dźwięk na poziomie systemu, to "brumienie" znika dopiero po całkowitym wyciszeniu, czyli w ogóle wraz z dźwiękiem. Wychodzę z eurozłącza, spróbowałem wyjść samą fonią po Cinch, ale jest to samo (nieco ciszej). VHS nie ma wtyczki z uziemieniem, podejrzewam, że coś mi tu się indukuje, ale jeszcze nie mam koncepcji jak się tego pozbyć. W sumie podczas odtwarzania nie przebija się (dźwięk jest dużo głośniejszy), ale fakt obecności tego czegoś zapewne ma wpływ na dźwięk na końcu, więc muszę coś z tym zrobić jeszcze.

 

Spotkaliście się z takim przydźwiękiem? Zwracał ktoś w ogóle na to uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że uziemienie zrobisz przykładając magnetowid do np. kaloryfera, ale wątpię żeby to rozwiązało problem.

 

Co do fonii sprawdź kondensatory w sprzęcie.. może jakiś jest spuchnięty.

Druga opcja to użyć redukcji szumu.. ale to ma ograniczoną skuteczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem jak jest wyprowadzona masa, ale jest ok. Kombinacje z tym związane nie pomagają. Z kondensatorów to co widać jest ok, ale część jest pod mechanizmem i tych nie widzę. W sumie nie zawadzi tam zajrzeć, bo może akurat coś wpadnie w oko, w sumie to stary sprzęt ;)

 

Nie jest to kwestia samych kaset (choć są leciwe), ponieważ przydźwięk jest nawet bez taśmy.

 

Zerknąłem też na możliwość wyłączenia OSD (kwestia "STEREO"), ale nic takiego nie widzę - dziwne. Ogólnie model wydaje się być dość "wypasiony", a tak banalnej sprawy brak. W każdym razie zresztą i tak te krótkie przełączenia mono-stereo słychać, więc kluczem do sukcesu jest jednak możliwie najlepsze doczyszczenie głowicy audio, żeby ograniczyć problemy po stronie sprzętu. Po dzisiejszej serii brudzenia i później czyszczenia wydaje mi się, że jest lepiej, ale ponieważ skupiłem się na przydźwięku, to nie patrzyłem dokładnie na ekran, jak odtwarzałem, wnioskuję tylko po "słyszeniu", może w przyszły weekend się ustawię na kolejne podejście do tej jednej kasety, zależy od wolnego czasu.

 

Dzięki za podpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic się nie indukuje, ani żadne kondesatory nie spuchły ...

 

 

brzęczenie foni po wyświetleniu OSD jest normalnym zjawiskiem, bo wówczas nastepuje przesterowania toru wizyjnego, pojawienie sie harmonicznych i wejście tych harmonicznych na fonię

 

możesz pobawić się ARW w obwodach wizyjnych, ale w magnetowidach lepiej tego nie ruszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Podbijam temat. O lata za późno, ale w końcu zacząłem digitalizację swoich zbiorów. :jupi: Do tego celu użyłem karty NOT ONLY TV LV5HD, specjalnie szukałem tunera DVB-T i grabbera w jednym. Obraz jest DOBRY. Spodziewałem się czegoś gorszego, tym bardziej, że 99% materiału była nagrywana z analogu. Jako Ripper posłużył mi AVC Video Recorder, bez zarzutów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zbytnio pośpieszyłem się z opinią. Ten sprzet to jedno wielkie g.... i nie polecam. Zgrałem jedną kasetę - OK. Przy nastepnych są mocne szumy co kilkanaście sekund i nie tylko ja mam ten problem - poszukajcie na necie. Róźne sterowniki, programy, 2 magnetowidy, kilka kaset i dalej to samo. Na TV jest ok. Tak jakby urządzenie nie potrafiło zinterpretować jakiegoś rodzaju sygnału i zamieniało samowolnie na szum - i czasami w tym czasie, śnieg na ekranie. To ja się pytam po co oni dawali to złącze AV? Żeby se Blue Ray podłączyć :?::evil: Gwarancja>?? Mogę się założyć, że nie znajdą usterki... Już raz tak miałem z laptopem, aż po pół roku doczekałem się zwrotu gotówki. I teraz co mi z tego przegrywania jak połowę będzie do ciachnięcia. Pisałem do pomocy technicznej, ale po tym co mi odpisali zwątpiłem w sens życia. Opisuję im dokładnie problem, a oni "Czy próbowałem zmieniać ustawienia" :censored::censored::censored: Może Pan Orbita zna jakiś pomysł na to, albo niech zapyta producenta co to może być, TYLKO NIECH ODPOWIE NA TEMAT, A NIE UWAŻA KLIENTÓW ZA [beep]ÓW. SZKODA, ŻE MAŁO KTÓRY (PRODUCENT) POTRAFI PRZYZNAĆ SIĘ DO BŁĘDU!!!!!

W poniedziałek upłynie 10 dni od zakupu. Jeszcze mogę zwrócić, ale i tak będę do tyłu, no bo przecież muszę im to jakoś wysłać...... Jak macie jakieś pomysły to piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 6 lat później...

Z automatu to jest ustawiony format 16:9.Sam zgrywam sobie filmy z vhs i ze starej kamery na komputer(stacjonarny).A potem to już w mpeg2(dvd);mpeg4 (divix),czy jak kto woli.Można sceny wycinać,wklejać, dogrywać muzykę i napisy.Jest tj.linia czasu na której widać wszystkie sceny względem zegarka.Ja używam tego programu już z 10 lat.Od tamtej pory pojawiło się sporo wersji tego oprogramowania.Tu masz kolego więcej szczegółów. http://download.komputerswiat.pl/muzyka-i-wideo/montaz-filmow/ulead-mediastudio-pro-8

Edytowane przez ARTIPAPK
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zacząłem zgrywać przez Grabbera wraz z darmowym softem AVS Video Recorder (uwaga przy instalacji - instalator zajmuje jakieś 140 MB, ale sam program tylko kilka MB, reszta to śmieci, trzeba uważać przy instalacji i odznaczyć Editor, a po zainstalowaniu odinstalować z systemu updater i product catalog). Póki co program działa najlepiej i mam najlepsze możliwe efekty. Grabber wprawdzie nadal gubi pojedyncze klatki, ale ma przewagę nad HU2200 - pozwala ukryć 5 linii obrazu od dołu "w locie" - pozbywam się śmieciowych linii powstałych z winy VHS).

Czy u Ciebie w AVS-ie też dźwięk leciał na jednym głośniku? Ja mam tak u siebie i nie wiem jak to zlikwidować :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie miałem tak - wprawdzie już dawno się tym nie zajmowałem, bo nie miałem potrzeby, ale sprawdziłem teraz stare pozgrywane materiały (do tej pory trzymam na HDD, niech mi dysk strzeli, to będzie kolorowo...) i brzmią jak to na VHS-ie, ale stereo i obydwa kanały są.

Najpierw zbadaj uważnie okablowanie, np. spróbuj zamienić lewy i prawy i po tym dojdziesz czy leci zawsze w tym samym głośniku, czy zamienia się, więc czy to nie przewód. A jeśli nie, to grzebnij w ustawieniach grabbera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...