Skocz do zawartości
pitter

DVB-T - Co i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka podstawowych kwestii związanych z Naziemną Telewizją Cyfrową, drobny zbiór często zadawanych pytań oraz odpowiedzi. FAQ ma na celu wyjaśnienie podstawowych spraw związanych z DVB-T dla osób, które dopiero zaczynają interesować się tą "technologią".

Na początek polecam przejrzenie oficjalnej strony o cyfryzacji, prowadzonej przez Ministerstwo Infrastruktury: http://cyfryzacja.gov.pl oraz UKE - http://www.polskacyfrowa.org/

 

 

Czy jestem w zasięgu sygnału DVB-T? Jeśli nie, to kiedy będę?

 

DVB-T jest nadawane z obiektów firmy Emitel oraz INFO-TV-OPERATOR. Na ich stronie www można znaleźć aktualne informacje o działających i planowanych nadajnikach.

- MUX1 z kanałami takimi jak: Eska TV, TTV, ATM Rozrywka, Polo TV i innymi

- MUX2 z kanałami takimi jak: Polsat, TVN, Puls i innymi

- MUX3 z kanałami TVP

- MUX4 z kanałami kodowanymi

 

Istnieją również serwisy "hobbystyczne" z mapami, wykazami nadajników, cyfryzacją, itp. Przykładowo:

- http://przelaczenie.eu

- http://www.dvbtmap.eu

- http://www.telewizja-cyfrowa.com

- http://www.cyfrowydoradca.pl

 

Proszę pamiętać, że zamieszczone mapy pokrycia mogą mieć charakter orientacyjny, czyli w praktyce mogą się różnić (na korzyść lub niekorzyść) od stanu faktycznego.

Na odbiór ma duży wpływ zastosowana antena, jakość instalacji antenowej, sprzęt (telewizor, tuner, karta komputerowa).

Niektóre informacje na stronach hobbystycznych mogą być nieaktualne lub nieprecyzyjne.

 

Telewizja zostanie wyłączona? Co to znaczy? Będę musiał zainstalować antenę satelitarną?

 

Zostanie wyłączona jedynie naziemna telewizja analogowa (planowane do 31.07.2013), a jej miejsce zajmie naziemna telewizja cyfrowa. Telewizory z tunerem analogowym (kineskopowe i starsze LCD) będą wymagały podłączenia zewnętrznego tunera DVB-T (najczęściej przez złącze Euro).

Również starsze telewizory LCD i plazmowe mogą wymagać podłączenia zewnętrznego tunera jeśli wbudowane w nie tunery obsługują jedynie kompresję MPEG-2. W Polsce jest stosowana kompresja MPEG-4, tunery MPEG-2 jedynie wyszukają kanały ale obrazu nie wyświetlą.

W telewizorach z tunerem DVB-T MPEG-2 oraz złączem CI istnieje możliwość zastosowania modułu CAM, który pozwala na "zdekodowanie" kompresji MPEG-4. Nie jest to rozwiązanie idealne, nie każdy telewizor może współpracować z takim modułem, dodatkowo, moduł nie poradzi sobie z kanałami HD oraz dźwiękiem AC-3 (o ile telewizor nie posiada możliwości obsługi AC-3).

 

Kiedy zniknie telewizja analogowa?

 

Aktualny harmonogram wyłączeń telewizji naziemnej analogowej jest dostępny na stronie UKE: http://www.polskacyfrowa.org/wazne-daty ... gowej.html

 

Czy muszę wymienić swoją antenę naziemną?

 

Nie ma podziału na anteny do odbioru analogowego i cyfrowego. Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy obecna instalacja jest w stanie odebrać sygnał DVB-T jest podłączenie jej do telewizora z tunerem DVB-T lub osobnego tunera i przeskanowanie pasma. Jeśli odbiór będzie prawidłowy, nie musisz nic robić.

W przypadku braku odbioru (o ile nie jest on spowodowany brakiem emisji cyfrowej w danym rejonie) należy upewnić się czy antena jest przystosowana do odbioru częstotliwości na których nadaje DVB-T, czy jest nakierowana na właściwy nadajnik. Należy również skontrolować przedwzmacniacz w antenie (w razie potrzeby usunąć go i zastąpić symetryzatorem), zwrotnicę antenową (czy nie wycina jakiegoś pasma), i inny osprzęt zastosowany w instalacji.

 

Czy tuner DVB-T za 99 zł. będzie dobry?

 

Nie patrz na cenę, tylko parametry sprzętu. Chociaż cena może dużo powiedzieć o "jakości" danego tunera. Jak jest po bardzo okazyjnej cenie, upewnij się, czy jest z nim wszystko w porządku.

Oto kilka parametrów, które musi spełniać tuner, który pozwoli na odbiór telewizji cyfrowej:

- obsługa kompresji MPEG-4

- obsługa rozdzielczości SD i HD

- obsługa dźwięku stereo, AC-3 (Dolby Digital) oraz E-AC-3 (Dolby Digital Plus)

- downmix dźwięku przestrzennego (AC-3 i E-AC-3) do stereo

Brak któregoś z tych parametrów może skutkować brakiem obrazu lub dźwięku (lub tego i tego).

 

Ale ja nie potrzebuję HD, bo tuner będzie podłączony do starego CRT, który nie obsługuje HD.

 

Owszem, nie uzyskasz rozdzielczości HD, ale tuner musi obsługiwać HD. Jeśli tuner nie będzie miał obsługi rozdzielczości HD nie uzyskasz w ogóle obrazu na kanałach HD.

 

Dlaczego MUX3 ma tak nędzne pokrycie sygnałem? Czy na kanały TVP będę musiał czekać jeszcze kilka lat?

 

Kanały TVP (TVP1, TVP2 i TVP info z okienkami lokalnymi) są również tymczasowo w MUX1 (wraz z 4 innymi kanałami). Zasięg MUX1 jest prawie ogólnokrajowy (powyżej 90% populacji kraju).

MUX3 w niektórych przypadkach jest nadawany na częstotliwościach przejściowych. Po wyłączeniu emisji analogowej nastąpi zmiana częstotliwości i wzrost mocy nadajnika (MUX ten ma mieć zasięg ogólnokrajowy).

 

Odwiedziły mnie dzisiaj dwie osoby, które proponowały nabycie sprzętu do telewizji cyfrowej, gdyż niebawem zostanie wyłączona telewizja analogowa. Podpisywać? Podobno promocyjna cena za montaż.

 

Zdecydowanie nie! Te osoby, bazując na niewiedzy, próbują wcisnąć umowę na pakiet którejś płatnej telewizji satelitarnej. Do tego, cena za usługę montażu i sprzętu jest mocno zawyżona.

Naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna, prócz ewentualnego sprzętu (zewnętrzny tuner czy modernizacja instalacji antenowej) nie ponosi się żadnego kosztu. Abonament radiowo-telewizyjny pozostaje bez zmian.

 

Czy te cyfrowe kanały zostaną zakodowane? Będę musiał wymieniać tuner?

 

MUX 1, 2 i 3 mają być niekodowane (FTA) przez cały czas.

MUX4 składa się z kanałów kodowanych, do oglądania potrzebny jest dedykowany tuner od operatora.

W dalszym etapie cyfryzacji mogą pojawić się kolejne MUXy z kanałami kodowanymi lub bezpłatnymi.

 

Jakie kanały znajdę w tej całej DVB-T?

 

MUX1: TVP1, TVP2, TVP Info (z lokalnymi okienkami), Polo TV, Eska TV, TTV, ATM Rozrywka TV

MUX2: TVN, TVN Siedem, Polsat, Polsat Sport News, Puls, Puls2, TV4, TV6

MUX3: TVP1, TVP2, TVP Info (z lokalnymi okienkami), TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia

MUX4: Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, TVP Seriale, Kino Polska, Comedy Central, Nick i kilka stacji radiowych. Kanały w MUX4 są zakodowane.

 

 

 

Artykuły prasowe.

10 mitów o naziemnej telewizji cyfrowej

Cyfrowa rewolucja u bram Polski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×