Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Wybór padł na SuperJack DG-320. Obrotnica na pierwszy rzut oka wykonana jest solidnie, metalowa, ciężka. W weekend instalacja.

2ex4fow.jpg
 

 

Jeszcze parę  pytań odnośnie instalacji w\w sprzętu, mianowicie czy dobrze rozumie:
-Moje współrzędne to 50.1, 19.8
-Najbliżej punktu 0 jest 19.2*E

-Więc skręcam obrotnice i antenę tak, aby były w jednej linii jak na zdjęciu poniżej,
-Na dekoderze wpisuje swoją lokalizację,
-Wybieram jakiś kanał z Astry, aby obrotnica pojechała na 19.2*E i wtedy ustawiam maks sygnał i to wszystko?
beztytuumr2ak1qf6.jpg

Edytowane przez Kami3n147
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko od  Hotbird 13.0° E do Yamal 402 54.9E w jedną stronę zasłania sąsiedni blok, a w drugą mój własny balkon i dach. Jak patrzę na Twój zakres to ja mam malutki, ale na dobry początek w zupełności wystarczy szczególnie, że wcześniej miałem tylko 13,19 i czasami 28.  Antena co Corab 90 Alu. Mogłem kupić większą co? Eh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 13*E do 55*E jest trochę pozycji, więc było warto. Mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, więc nie chciałem robić zachodu i montować na dachu, bo z jakiś czas może mnie tu nie być. Mam schowanego Famavala 110, więc jak będę mieć kiedyś lepszy widok na orbitę to zamienię. Póki co na ten zakres ta jest idealna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 13*E do 55*E jest trochę pozycji, więc było warto. Mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, więc nie chciałem robić zachodu i montować na dachu, bo z jakiś czas może mnie tu nie być. Mam schowanego Famavala 110, więc jak będę mieć kiedyś lepszy widok na orbitę to zamienię. Póki co na ten zakres ta jest idealna.

Żle zrozumiałem że zasłonięte masz z jednej i drugiej strony.Szkoda że nie masz postępu do np 5W bo jeszcze za 13E jest kilka ciekawych pozycji do 5W.A na jakim sprzęcie odbierasz chodzi mi o dekoder?Linux czy zwykły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według specyfikacji większości obrotnic maksymalna wielkość anteny to 120cm. Ja swoją mam już długo, ale w zasadzie od początku co jakiś czas muszę kroczkami doprecyzować wszystkie pozycje, mimo że 0 mam zawsze tam gdzie być powinno (akurat mam łatwo bo centralnie na 21.5E). W zasadzie to nie wiem czym to jest spowodowane, tak się domyślam, że może elektronice po prostu się miesza gdy np. doprecyzuję sobie o dwa kroczki jedną pozycję i później pojedzie na drugą, to już o te dwa za daleko. Ogólnie jak się ma dobry dostęp, tak jak u mnie czy @Kami3n147 to nie jest większym problemem instalacja obrotnicy.

 

EDIT. Moja jest stalowa i jakoś odpukać się ciąga od wschodu do zachodu:)

Edytowane przez emirates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma znajomego/rodzinę w Anglii, to warto zwrócić uwagę na Technomate TM-2600. Można kupić tę obrotnicę na brytyjskim Amazonie za ok. 42£ co przy obecnym kursie funta jest bardzo atrakcyjną ceną. 

Na opakowaniu chwalą się metalowymi zębatkami i że obsługuje czasze do 140cm(oczywiście aluminiowe), a jak tu już wcześniej pisaliście zazwyczaj obrotnice z tego przedziału cenowego mają w specyfikacji 120cm,

chociaż widzę, że te Wasze RE-DMPRO15 też mają 140cm. Zapewne ta TM-2600 to jest jakiś kolejny chiński wynalazek, ale z opinii w internecie można wywnioskować, że ogólnie urządzenia z zakresu techniki satelitarnej

brandowane logiem Technomate raczej należą do solidnych. 

Ja sam posiadam od 5 lat Golden Media GM-50-120, czyli również raczej niska półka chociaż z metalowymi zębatkami. Do dzisiaj nie mogę na nią narzekać, ale używam jej tylko od czasu do czasu hobbistycznie. 

Przez jakiś czas miałem na niej zawieszonego aluminiowego Famavala 110cm, ale nie polecam takiego rozwiązania. Ta antena ma takie dosyć długie(głębokie) to gniazdo mocujące z tyłu, które w dodatku jest mało sztywne. 

Powoduje to, że antena nie jest stabilna i ciągle się buja nawet przy niewielkim wietrze. W związku z tym sprzedałem Famavala i zakupiłem używanego Laminasa OFC-1200 za ok. 300zł (nowa niestety jest prawie 2x droższa). 

Jednak bardzo polecam to rozwiązanie. Antena wagowo zbliżona do aluminiowej, ale jest bardziej sztywna. Poza tym gniazdo jest bardzo krótkie(płytkie) i również dość sztywne, zatem nie ma problemów z bujaniem jak przy Famavalu. 

W moim przypadku jest jeszcze jedna zaleta. Otóż Famaval nie ma mocowania na środku tylko przesunięte ku dołowi. U mnie przez to na zachodzie antena szybciej spotykała się ze ścianą i maksymalnie miałem 27,5W na styk.

Natomiast Laminas jest mocowany na środku i mimo, że jest o 10cm wyższy od Famavala, to bez problemu dojeżdżam już teraz do 30W. Na wschodzie mam do ok. 60E, bo dalej już mi niestety przysłania inny budynek.

Laminas ma też niestety pewien minus. Nie ma skali na jego mocowaniu, przez co nie można sobie ustawić na starcie właściwej elewacji, żeby później po założeniu na maszt martwić się już tylko azymutem. 

Pod tym względem Famaval i inne czasze ze skalą są dużo łatwiejsze do ustawienia na obrotnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka.  Antena 90cm   ogarnia wiatr do 140kmh   . Antena 140cm  wiatr do 80cm.           Famavala miałem  110cm . Porażka  sprzedałem.

 

Stabilny maszt to podstawa  u mnie to nawet komin nie był prosty więc było  utrudnienie.

 

Tutaj taki sobie klip jak prawidłowo ustawić  wszelkie  kąty elewacji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...