Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Antena gubi sygnał na skrajnych pozycjach, czyli "patrzy" poniżej lub powyżej tamtejszych satelit. Trzeba poprawić ustawienie kąta szerokości geograficznej na obrotnicy (kierunek góra–dół). Można to zrobić w pozycji zerowej anteny poprzez np. lekkie podniesienie obrotnicy na maszcie i jednoczesne obniżenie anteny – tak żeby została ona na swoim miejscu (wtedy nic się nie straci). Potem trzeba sprawdzić co się zmieniło na skrajnych pozycjach. Jeśli się polepszyło, to można dalej robić to samo (podnosić obrotnicę i obniżać antenę w pozycji zerowej), by uzyskać jak najlepszy efekty. A jeśli się pogorszyło, to trzeba zadziałać odwrotnie, czyli obniżyć obrotnicę i podnieść antenę. Może też być tak, że z jednej strony się polepszyło, a z drugiej pogorszyło. Wtedy trzeba lekko obrócić obrotnicę na maszcie i kombinować dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy istnieje możliwość aby z konwertera Unicable poprowadzić sygnał jednym kablem, a później rozdzielić to przełącznikiem? 2 kable podłączone byłyby do tunera Wifibox +, a 3 kabel podłączony do innego tunera, który obsługiwałby obrotnicę. Czy przełącznik nie będzie przeszkadzał systemowi USALS i czy w ogóle prąd będzie dochodził z odbiornika, który obsługuje obrotnicę?

Edytowane przez Barti
Przeniesiono wątek do odpowiedniego działu forum i połączono z wątkiem dotyczącym obrotnicy. Nie dublujemy wątków na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można jednocześnie stosować przełącznika DiSEqC i obrotnicy. Albo jedno albo drugie w danym czasie.

W przypadku korzystania z dekoderów dedykowanych polskich platform wszelkie kombinowanie z obrotnicą mija się z celem, gdyż na tego typu sprzęcie i tak nie odbierzemy nic poza Hot Birdem 13°E i Astrą 19,2°E.

W dodatku dekodery dedykowane platform cyfrowych nie mają możliwości sterowania obrotnicą, co, jak zauważyłem, chyba już wiesz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam znowu problem z obrotnicą.

 

Mam teraz https://sklep.awhandel.pl/obrotnica-superjack-diseqc-motor-dg-320.html

 

O ile sygnał do 42 E obraca antenę bez problemu to w drugą stronę na 30 W zatrzymuje się w okolicy Amos'a 4 W. Niby jakieś sygnały do obracania odbiera, ale obrotnica się zatrzymuje. Później powrót, nawet na HB, jest problematyczny.

 

Co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować. W przypadku mojej obrotnicy jej reset niestety nie pomógł. :? Obrotnica w ogóle na niego nie reagowała.

Na początku też się "tylko" zacinała, aż po pewnym czasie "zdechła" całkowicie, tzn. może nie tak całkiem do końca, bo "kręciła", ale tylko w jedną stronę i to też tylko w stronę wschodnią. Dlatego też poszła wtedy do reklamacji.

Z tego, co opisałeś, u ciebie może być podobna sytuacja. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jaką polecacie obrotnicę o kącie obrotu 150 stopni (75* wschód - 75 zachód)? O Motecku SG-2100 naczytałem się wiele dobrego, ale przy centralnej Astrze 19,2 to wychodzi na to, że nie dojedzie mi do Yamala 90E, co jest dla mnie wymogiem.

Edytowane przez moimzdaniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 tygodnie później...

10kg na obrotnicę to już trochę wagi jest. Ogólnie to ludzie piszą że najlepiej na obrotnicę wieszać coś w miarę najlżejszego np. laminas 120 waży ok. 6kg. Jak chcesz to zaryzykować możesz ale ja bym się wahał. Przy 10kg antenie + wiatry/burze itp. wichury, pojawią się po jakimś czasie luzy. Obrotnica to nie jest jakiś mocarny mechanizm, jedno to to, co jest napisane w parametrach jako obciążenie maksymalne, a drugie to jest to co wychodzi w praktyce. Są też duże obrotnice do cięższych i większych anten, ale to już jest kosztowniejszy temat. Ja od czasu pisania powyższych postów rozmyśliłem się z kupna obrotnicy, poszedłem od razu w siłownik i nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2020 o 06:18, MEQSATYH napisał:

Pytanie za 100pkt czy amiko 3800 utrzyma famaval TRX 110 ? Jakieś 10kg + -

 

Obrotnica utrzyma właściwie każdą antenę, tyle że jak będzie ona za ciężka, to będą problemy z obrotem. Ciężką antenę można używać na obrotnicy, ale tylko w niewielkim odchyleniu od pionu (pozycji zerowej) – na moje oko jakieś 20° co najwyżej. Jak odjedzie się więcej, to antena przechyli się znacznie na bok i silnik obrotnicy może po prostu być za słaby, żeby pociągnąć ją z powrotem do pozycji zerowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko trzyma się póki co :)  kręcę od 31e do 5w także nie przechyla za bardzo. Odbiór mam ale nie jestem zadowolony w pełni. Jeśli latitude mam 50 to daję tyle na obrotnicy i reszta antena? Bo cały czas nie kumam tej instrukcji , napisano tam find declination angle w tabeli więc dla 50 = 7,3  , następnie set declination angle na antnie 35st - declination  7,3 to by na antene wychodziło 27,7 + -  28 (skąd te 35st?). No dobra ale wg satlex dla 19.2 (pkt 0 dla mnie to 20e)kąt elewacji = 32.87  . Bo najbardziej mnie wkurza tp 11662 na hb całe 13e swieci a tylko tam mam skoki 14 ,13 ,6db i pikseluje tv , a talerz góra dół nie zwiększa sygnału dlatego szukam przyczyn : ) może odpisze ktoś szybciej niż 3tyg :)

Edytowane przez MEQSATYH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie działa jeden transponder na HB (i to wcale nie najsłabszy), to nie jest wina złego ustawienia obrotnicy, tylko ze sprzętem coś nie tak. Kiedyś gdzieś też tak miałem na jakichś włoskich kanałach muzycznych – sygnał był silny, a obraz się zacinał. Ale po pewnym czasie chyba samo się to "naprawiło" (nie pamiętam, żebym coś tam zmieniał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Widzę, że to jest jakiś nowy Famaval i poprawili w nim to mocowanie z tyłu - jest bardziej solidne. Ja miałem kiedyś jakiegoś starszego aluminiowego 110cm, to nawet przy lekkich podmuchach trząsł się jak galareta i tamtego bym nie polecił do obrotnicy. Kilka lat temu sprzedałem go i kupiłem Laminasa 120cm. Niestety wkrótce przeprowadzam się do nowego mieszkania i tam będę miał aluminiową balustradę tak jak Ty, która wygląda na dość delikatną. Mógłbym się pokusić o wykorzystanie Twojego sposobu mocowania, bo wydaje się być odpowiednie w mojej sytuacji, ale u mnie balkon jest o wiele większy(12m2) i w związku z tym chyba cała jego konstrukcja jest bardziej podatna na działanie siły. Zrobię zdjęcia albo nagram filmik, to może ktoś doradzi mi jakieś rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, strzala napisał:

Widzę, że to jest jakiś nowy Famaval i poprawili w nim to mocowanie z tyłu - jest bardziej solidne. Ja miałem kiedyś jakiegoś starszego aluminiowego 110cm, to nawet przy lekkich podmuchach trząsł się jak galareta i tamtego bym nie polecił do obrotnicy. Kilka lat temu sprzedałem go i kupiłem Laminasa 120cm. Niestety wkrótce przeprowadzam się do nowego mieszkania i tam będę miał aluminiową balustradę tak jak Ty, która wygląda na dość delikatną. Mógłbym się pokusić o wykorzystanie Twojego sposobu mocowania, bo wydaje się być odpowiednie w mojej sytuacji, ale u mnie balkon jest o wiele większy(12m2) i w związku z tym chyba cała jego konstrukcja jest bardziej podatna na działanie siły. Zrobię zdjęcia albo nagram filmik, to może ktoś doradzi mi jakieś rozwiązanie.

Cześć,

U mnie balustrada wykonana jest ze stali nierdzewnej, czy czegoś podobnego. Na pewno nie jest to aluminium, bo jest ładnie pospawana, a jak dokręciłem cybanta na maksimum to nawet nie został najmniejszy ślad.

Maszt w moim przypadku to rura ze stali nierdzewnej o długości 220cm, fi=42mm kupiona na metry w sklepie metalurgicznym i dwie odskocznie 40cm stąd: https://allegro.pl/oferta/obejma-dystansowa-sr-5076-40-9238692947

Antena to Famaval 110 TRX-EL Alu.

 

Edytowane przez Kami3n147
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kami3n147 napisał:

Parę dni temu wyregulowałem sobie na błysk obrotnicę. Odbieram od 66.0*E do 45.0*W. Antena to Famaval 110 TRX-EL Alu. Polecam każdemu taki zestaw!

 

Super to wygląda. Jedna uwaga. Z doświadczenia mojego, co na dworze to zawsze wymieniam wszystkie śruby na takie z nierdzewki. A końcówki cybantów zabezpieczam rurkami termokurczliwymi. Po 10 latach wszystko jest jak nowe. No chyba że od razu śruby, podkładki czy nakrętki masz "lepsze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli na 0 mam dobry sygnał a na 42e spada to mam dać na obrotnicy wyżej a antena niżej czy odwrotnie ? Bo jak niżej talerz to będzie problem bo musiałbym antenę dać na sam koniec obrotnicy bo mam po środku + - i dotyka prawie ta rurka i dalej nie przechyle . Jak coś to zniżę antenę ale chciałbym się upewnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 0 masz dobry sygnał jak tam nie ma żadnej satelity? Jest 0.8*W, a potem 1.9*E. Podaj swoje współrzędne to zobaczymy jaki masz punkt 0.

W dniu 18.11.2020 o 22:21, pixi napisał:

Witam

Pozycja zerowa dla mnie przy danych (53°00'33.5"N 16°54'24.1"E) to satelita Eutelsat 16A (16°E) ? i jaki jest max zasięg na E i W ?

Cześć,

Obrotnica potrafi obrócić się 80.0 stopni na wschód i zachód. Na Wschód możesz pojechać do 96.0*E, a na zachód do 64.0*W, ale skrajny satelita na wschód, który odbieralny jest w Polsce to 90.0*E, a na zachód musisz sprawdzić tutaj, bo nie pamiętam: https://www.satbeams.com/footprints

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórym to i nawet dalsze sygnały od silnego 90E udaje się złapać, np. 93,5*E we wschodniej połowie kraju, a gdzieniegdzie to i parę innych pozycji się ludziom odezwało. Praktycznie dalej od Hispasata 30*W w paśmie Ku nie ma już czego szukać, na zachód od tej pozycji jest co łowić ale w paśmie C i na dużych antenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...