Skocz do zawartości

DVB-T Zagraniczne na Podkarpaciu


mathome
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz raportami z odbioru zagranicznych kanałów dvb-t na terenie Podkarpacia.

 

U mnie (15 km na południe od Mielca) jest ciężko złapać coś z zagranicy.

Walczyłem z k.62 Bardejov lecz na razie bez skutku... Jednak nie poddaję się...

Wiem, że w kwietniu ruszają kolejne MUX-y słowackie ze zwiększona mocą także może wtedy uda mi się coś złapać...

 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mathome - Napisz gdzie mieszkasz ... , " 15 km na połud. od Mielca " ... Ja u siebie w połudn. cz. Dębicy , łapie w tzw. 'Analogu " w średniej jakości /od kilkunastu lat/ 2- 3 progr. slowackie / STV 1 i 2 , Markiza/, nadajnik Poprad / 140 km od Dębicy/... Ale analogi w Słowacji już zaczęli wyłączać / w I kw. wyłączenie m.in. Bardejova ../, koniec z tym niedługo .. Bardejov w Dvb-t / k.42/ nie ma u mnie zasięgu , a moc nadajn. bardzo mała / 8 kW /niestety , ale jest możliwość złapac to / mux-1, SKV/ w pasie pokrycia /ok. 10-15 km na zachód od lini D-ca - Mielec / od Połańca,przez Radomyśl Wielki i na południe / ..... Mięlec i Dębica były by w zasięgu ale raczej nadajnika Poprad / dobre ukształtowanie terenowe / o mocy np. 50 kW / może 30,40 też / , lub dużo większej mocy nadajnika Bardejov / ma gorsze ukształtowanie terenu / , nie 8 ale 30- 50 kW ... Znając Słowaków to raczej nie puszczą Polakom tej mocy więcej / jak więsz co ma być i w jakiej mocy / nadajniki / to napisz , lub podaj strnę słowacką .... Myślę , że łapiesz ich Dvb-t w polaryzacji " V " /pion./... Napisz o tych" zwiększonych mocach "...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" 15 km na połud. od Mielca " - Radomyśl Wielki

 

Bardejov Stebnická Magura

 

KWIECIEŃ 2011

 

Wyłączony zostanie analog:

STV 1 - K40 + STV 2 - K37

 

Włączone zostaną MUX-y:

Mux 1 - K62 (ERP ↑) + Mux 2 - K40 + Mux 3 - K54

 

źródło: http://www.power.szm.com/

 

 

(ERP ↑) zapewne oznacza to zwiększenie mocy nadawania na obecnie dostępnym k. 62

 

Nie znalazłem informacji co do tego z jaka mocą mają nadawać w/w MUX-y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkasz w centrum Radomyśla Wlk. to szanse na złapanie Mux-1 z Bardejova sa mniejsze , ale wokół Radomyśla / wkoło / sa duże ... , zapewne znasz mapy Nadajników w Europie i sprawdzałeś , ale na wszelki wypadek podaję Ci - www.dvbtmap.eu . Sprawdziłem Twój profil terenu/ między nadajn. Bardejova Radomyślem W./ z nadajn. Bardejov - jest b. dobry ... Zwiększenie mocy nadawczej + ewent. polaryzacja kierunkowa / nie dookólna / dawała by byc może nadzieje ... Na koniec - Czesi dają u siebie moce 50 i 100 kW w nadajnikach - ich zasięg w PL sięga 1/3 na kierunku północnym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda , wszystkie informacje i szczegóły na temat wypinania analog. i włączania poszczególnych nadajników Dvb-t / trzy muxy / podają internet. portale ze Slovenska , tam informacje są podawane bardzo rzetelnie , zdecydowanie nawet Słowacy nas w tym wyprzedzili / nie mówię o Czechach , sa jeszcze dalej w przodzie /... Co ciekawe większość nadajników ma planowaną moc 50 kW a nawet 100 kW/ niektóre np. Kosice / .... Ciekawe co to będzie oznaczac dla Polski połudn. - wschodniej , wiele nadjników ma polaryzację "D" / kierunkową /, znane są już wszystkie szczegóły zmian ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączone zostaną MUX-y:

Mux 1 - K62 (ERP ↑) + Mux 2 - K40 + Mux 3 - K54

 

źródło: http://www.power.szm.com/

 

 

(ERP ↑) zapewne oznacza to zwiększenie mocy nadawania na obecnie dostępnym k. 62

 

Nie znalazłem informacji co do tego z jaka mocą mają nadawać w/w MUX-y

 

Moc nadawania Mux 1 zostanie zwiększona z obecnej 8,5 kW do 50 kW, Mux 2 i Mux 3 również będą nadawały z mocą 50 kW.

 

Poniżej zamieszczam dokładniejsze informacje dotyczące nadajnika Bardejov Stebnická Magura

Bardejov_hrppqhh.JPG

 

Szczegółowe informacje na temat pozostałych słowackich nadajników:

http://www.power.szm.sk/dvb-t/dvb-t_01.xls

http://www.power.szm.sk/dvb-t/dvb-t_02.xls

http://www.power.szm.sk/dvb-t/dvb-t_03.xls

 

Parametry techniczne i mapy zasięgu poszczególnych multipleksów:

Mux 1 - http://www.teleoff.gov.sk/data/files/1831.xls

Mux 2 - http://www.teleoff.gov.sk/data/files/1931.xls

Mux verejnoprávny (Mux 3) - http://www.teleoff.gov.sk/data/files/1881.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodni później...

W dniu dzisiejszym nareszcie udało mi się odebrać wszystkie trzy MUX-y z Bardejova.

Pomogło przedłużenie masztu anteny o dwa metry.

Zatem antena jest obecnie na wysokości 10-ciu metrów od ziemi.

Przeszkodą jest las ( niezbyt duży lecz wysokie drzewa )

oddalony od instalacji antenowej o 50 metrów.

Antena: szerokopasmowa ( siatkowa ) No Name ;)

Wzmacniacz antenowy: SWA-9701

Miejscowość: ok.Radomyśla Wielkiego

Odległość od nadajnika: 95 km

Profil terenu:

bardejov.jpg

 

Poniżej jako dowód screeny poszczególnych kanałów:

 

markizak62.th.jpg

jojk62.th.jpg

stv2k62.th.jpg

stv1k62.th.jpg

stv3k54.th.jpg

stv2k54.th.jpg

stv1k54.th.jpg

markizak40.th.jpg

jojplusk40.th.jpg

jojk40.th.jpg

domak40.th.jpg

bardejov.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a jak poradziłeś sobie z polaryzacją pionową bo tak nadają sąsiedzi V -- a u nas jest pozioma H trzeba wykręcić antenę czy co? I jeszcze jaki to tuner bo to bardzo ważne.Pozdrawiam --

dziękuje jak przyjdzie swa 9701 to napisze moje uwagi co do słowackich muxów obecnie mam swa 7 wszystko chodzi to co ma chodzić..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

W Rzeszowie powinien dobrze odbierac Mux-3(vermux) z Dubnika wys.obiektu 873 +295m. K25 pol.V moc 31.622KW i niema tlumienia v dB na twoj kierunek. Z Bardejova masz tlumienie K40 6dB, K54 8dB,nadajnik nadaje z nizszej wysokosci ok.960m. nie mowiac o mocy w KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Mam jeszcze takie pytanie. Czy to bedzie dobra antena na ten nadajnik z Dubnika http://allegro. :censored:?? Czy z tej anteny odebrałbym jeszcze Mux-2 z Suchej Góry, czy potrzeba jeszcze jednej ?? Mam chyba 20 letnią antene na dachu a lapie w dvb-t tylko MUX-3 z Baranówki. Z Suchej Gory paczka polsatu to 0 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam-ja mieszkam w Rzeszowie na B-4 trzecie pietro Okno i balkon w prost na nadajnik na Baranowce.Odbior na K-35 super.z Suchej Gory poczatkowo odbieralem na antenie Atrax-300 kanal -42 odbieralo dosc dobrze natomiast K-61 roznie raz dobrze raz szadkowalo.Wiec zalozylem antene siatkowa z symetryzatorem mysle ze do chwili zwiekszenia sygnalu z S.G.a pozniej znow zaloze ta ATRAX-300 ze wzgledu na estetyke bo jest zamontowana na balkonie.Interesuja mnie kanaly ze Slowacji mam wzmaczniacz LNA-177 napiszcie czy warto kombinowac ,czy ten odbior jest mozliwy i stabilny czy da sie to ogladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam-ja mieszkam w Rzeszowie na B-4 trzecie pietro Interesuja mnie kanaly ze Slowacji mam wzmaczniacz LNA-177 napiszcie czy warto kombinowac ,czy ten odbior jest mozliwy i stabilny czy da sie to ogladac.
Witam. Tu jest odpowiedz: https://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?f=140&t=19178#p492929 + antena siatka ze wzmacniacz.LNA-177 ewentualnie dobre rezultaty daje antena szerokopasmowa DIGITmax HD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Sam zacząłem się zastanawiać czy u mnie tj 7 km na zachód od Jarosławia dałoby się odebrać słowackie DVB-T. Może liczę na cud, ale zapytać nie zaszkodzi. Poniżej załączam profil terenu:

Bardiów:

bardejov.th.png

Koszyce:

kosicex.th.png

Planuję zakupić ATX-107 (zysk 19 dB) oraz SWA-9701 (wzmocnienie do 45 dB).

Ale obecnie moja sytuacja wygląda następująco:

antena jest skierowana na Krosno (różnica w odchyleniu między Bardiowem a Krosnem to 8 stopni), czyli kierunek prawie się pokrywa ze słowackim nadajnikiem. Mam antenę siatkową ze wzmacniaczem (wzmocnienie do 35 dB) ustawioną w polaryzacji poziomej. Tuner na kanale 40 pokazuje jakość 20% (niestety nie pokazuje siły sygnału). W pobliżu nie ma żadnych drzew czy innych przeszkód.

Jak myślicie jest sens modyfikować instalację antenową? Da się jakoś tych Słowaków odebrać? Gdzie kierować antenę? Bardiów czy Koszyce?

I jeszcze coś, czy te muxy nadają już z mocą docelową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... jeżeli masz jakość 20 % ,to może i warto / rozumiem ,że mówisz o Bardejowie czy Kośice - Dubnik ?/ , ja bym proponował dobrać antenę wysoce kierunkową / np. firmy Fracarro - szczególnie , mam z nimi dobre doświadczenia - patrz strony np. w Warszawie ../ + wzmacniacz przy puszce np. 23 dB , f-my Solid , niebieski - nie przpuszczający napięcia na symetr. / nie sciągać oryg. symetryzatora - taką mam zasade i doświadczenia / ..... Nie więrzę w te SWA ... / 45 dB- nie ma takich wzmocnień! / . Nie wiem skąd na 40 k. masz te sygnały , w Dvb-t na Słowacji nie ma takiego kanału obecnie ... Sprawdż ten kanał 40-ty ... Sucha G. jest na 42 - gim kan. .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi chodziło właśnie o Dubnik i Stebnicką magurę, kolejno MUX VP i MUX2, te dwa powinny najlepiej działać najlepiej. Szkoda tylko, że z Dubnika tylko ten jeden MUX nadaje. Jak popatrzę na odbiór radia (antena radiowa dookólna ze wzmacniaczem na balkonie około 5 m. wys. wzgl., odsłonięte południe) to Jemne melodie 50 kW Koszyce działają znakomicie w skali 1-6 dałbym 5, ale już Rado Slovensko 10 kW Bardiów oceniłbym na 3. Jeżeli chodzi o odbiór analogowej TV to na 2-3 oceniłbym STV2 z Koszyc, jednak wtedy miałem antenę ustawioną na Przemyśl.

 

Jakby się ktoś dziwił czemu tak słabo radio gra to mówię, że antena od TV jednak wystaje ponad komin, a od radia stoi na balkonie.

Co do kanału 40 to narazie nic go nie zakłóca, ale jak Ukraińcy włączą z Lwowa z Wysokiego zamku DVB-T2 to może być problem, o bo ile z Bardiowem nie ma bezpośredniej widoczności, to lwowski nadajnik moja antena widzi, nie ma tam żadnej zasłaniającej górki, idealnie wręcz. Kolejnym problemem może być tuner, jeden z najtańszych NOT ONLY TV LV6T BOX(tak to na nim te 20% było), ale za parę lat planuję zakup nowego telewizora a ten powinien już mieć czulszy wbudowany tuner (może nawet przydałoby się DVB-T2, bo z odbiorem Ukraińców problemów nie będzie).

Jakby kogoś ciekawiło, to proszę, Lwów:

lvivh.th.jpg

i nadajnik 1kW na 40 kanale http://www.ukrtvr.org/index.php?option=com_content&task=view&id=215&Itemid=41

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...