Skocz do zawartości

Podział sygnału DVB-T na kilka odbiorników


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wystarczy pierwszy lepszy rozdzielacz. Ta antena jest wyposażona w wzmacniacz, poza tym z mojego doświadczenia takie "krokodyle" niezbyt dobrze się spisują, tzn. do miejskiego odbioru mogą być. Proponuję zwykłą antenę logarytmiczną bądź antenę yagi bez wzmacniacza (z symetryzatorem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie,czy antena z linku poniżej będzie ok dobra

 

http://img198.imageshack.us/img198/7343/1allegro.jpg

 

Parametry

 

Zysk anteny: 6 - 10dB

Długość anteny 65cm

Kanały: 21-60

antena posiada symetryzator

 

Jest jeszcze wersja ze wzmacniaczem i zasilaczem

 

Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli siatka którą posiadasz jest w dobrym stanie to wyjmij z niej wzmacniacz i włóż symetryzaotr, zastosuj rozgałęźnik na 2 OTV, zwykłe wtyczki przy TV i będzie działać.

Jeśli siatka jest zardzewiała i połamana kup 16 elementową kierunkową yagi z symetryzatorem + rozgałęźnik i zwykłe wtyczki TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak ale pamiętać należy iż propagacja fal w całym paśmie nie jest równomierna a tłumienie osprzętu (kable, wtyczki, odgałęźniki, gniazda antenowe itp) rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości.

Czyli sama antena być może tak ale już cała instalacja niekoniecznie :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda, tyle, że przeciętny Kowalski ma od anteny pociągnięte 10m kabla do telewizora, jeśli jest to dobry kabel to wzrost tłumienia wraz ze wzrostem częstotliwości nie ma większego znaczenia. Przy większych instalacjach ustawia się poza wzmocnieniem odpowiednie nachylenie charakterystyki na wzmacniaczu i problem załatwiony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,pytanie mam czy będzie strata na sygnale gdy podłączę kilka telewizorów pod antenę naziemną?Konkretnie chodzi mi o 3 telewizory z wbudowanymi dekoderami dvb-t mpeg-4 no i czy potrzeba coś dodatkowo oprócz anteny ,kabla,rozgałęźników?

Czy zasilacz będzie konieczny?

Czy ciągnąć 3 kable antenowe od rozgałęźnika przez mieszkanie czy lepiej po "drodze" dołączać rozgałęźniki?

Czy na dwóch telewizorach jak będą obydwa włączone w tym samym czasie np. na kanale HD to czy jakość może drastycznie spaść?

Do nadajnika mam około 35 kilometrów nadajnik Chorągwica w rejonie Wieliczki.

Możliwe też aby antena była mała ale żeby zysk był duży--> [nie chcę podpaść wielką drabina administracji bloku]-jeśli w ogóle mała antena da mi odpowiedni zysk sygnału na 3 telewizory-jeśli nie da to kierunkowa musi zostać.Wstępne próby wypadły pomyślnie na antenie kierunkowej bez symetryzatora z zasilaczem a testowane na jednym telewizorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeśli chcesz,Kolego wykonać instalację szeregową,to kolejno montujesz antenę ze wzmacniaczem,którą już masz,potem separator sygnału TV/DC i zasilacz antenowy,/ODgałęźnik -6 dB /z odgałęzienia kabel do pierwszego OTV.Z wyjścia ODgałęźnika kabel do miejsca,gdzie jest drugi telewizor.Łączysz go z wejściem ROZgałęźnika /2 wyjścia -3,6 dB/.Obydwa jego wyjścia podają sygnał antenowy do drugiego i trzeciego OTV,oczywiście oddzielnymi kablami. :)

To,czy włączony jest jeden,czy trzy odbiorniki nie ma znaczenia,stratę sygnału powodują rozgałęźniki i odgałęźniki,także inne elementy bierne,również kable.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przecież Kolega wyraźnie napisał,że przeprowadził wstępnie udane próby z użyciem wzmacniacza...

Zatem nie ma mowy o zbyt silnym sygnale,zawsze lepiej mieć pewien zapas,oczywiście w granicach normy.

Jest oczywiste,że nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać próbę z symetryzatorem. :smile:

Niemniej dziękuję za recenzję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To parter kolega mi pożyczył na razie do testów kierunkową.Bez zasilacza nie próbowałem.W telewizorze w wbudowanym dekoderze dvb-t też jest chyba jakiś wzmacniacz,jeśli nie to może w błędzie jestem.W innym miejscu na balkonie na 4-tym piętrze chyba sygnał nawet za silny był na jakimś kanale bo "obwódka gorączki" się pojawiła wokół logo stacji.Łapało 3 regionalne i czwartą też chciało ale tylko info było o stacji[kielce]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Chcę podłączyć antene do odbioru DVB-t na 4-ch odbiornikach.

Lokalizacja w Szczecinie, blok, raczej nie mam zbyt dużo przeszkód bo przed blokiem mam sporą przestrzeń, dopiero później jest kolejny blok który nie zasłania mocno.

Do nadajnika w Kołowie mam około 5/5,5km. Jedyne co mam to rozgałęźnik TELMOR RM-4F. Będę potrzebował anteny możliwie jak najtańszym kosztem. Ogólnie to chcę zrobić instalację taką jak na załączonym obrazku.

 

95739769954619522120_thumb.png

 

PS na różowo to kabel :)

PS2 1 rozgałęźnik ma iść na 4 wyjścia bo bedzie jeszcze wieża podłączona obok TV2.

 

Tylko jeden TV ma wbudowany MPEG-4. Polecicie jakiś tanie dekodery stacjonarne do kolejnych 2 i jeden pod komputer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ten dział.

 

Antena - prawdopodobnie zwykła Yagi z symetryzatorem załatwi sprawę.

 

O co chodzi z wieżą? Ją należałoby do anteny radiowej podłączyć, a nie telewizyjnej. To nie do końca to pasmo.

 

Z dekoderów stacjonarnych np. Wiwa HD-90, Ferguson Ariva T65, Ferguson Ariva T650i.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz widzę, że zły dział. W takim razie proszę o przeniesienie.

 

A jakieś konkrety anteny mogę bo nie wiem co znaczy zwykła antena? Myślałem, że symetryzator odpowiada tylko za dopasowanie impedencji anteny i okablowania, czy się mylę?

 

Z wieżą miałem na myśli, żeby dopasować taką antene żeby też odbierała stacje ale to w takim razie pomińmy.

 

Dekodery są stabilne i mało awaryjne względem innych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś konkrety anteny mogę bo nie wiem co znaczy zwykła antena? Myślałem, że symetryzator odpowiada tylko za dopasowanie impedencji anteny i okablowania, czy się mylę?

Z symetryzatorem masz rację - mam na myśli użycie samego symetryzatora, bez przedwzmacniacza. Jaka antena konkretnie? Ciężko coś wskazać nie znając dokładnej sytuacji, możesz spróbować np. z 19-elementową. Myślę, że siatkowa (bez wzmacniacza - z symetryzatorem) też powinna się sprawdzić.

 

Z wieżą miałem na myśli, żeby dopasować taką antene żeby też odbierała stacje ale to w takim razie pomińmy.

Możesz spróbować podłączyć antenę TV, pewnie odbierzesz coś więcej niż na samym kabelku. Ale tak jak mówię - radio UKF to trochę niższe pasmo (bliskie pasmu telewizyjnemu VHF, a w zasadzie częściowo pokrywające się z nim, ale od wyłączenia analogu, telewizji w paśmie VHF już w naszym kraju nie ma), poza tym często wykorzystuje polaryzację pionową, tymczasem telewizja w Polsce to tylko polaryzacja pozioma.

 

Dekodery są stabilne i mało awaryjne względem innych?

Jeśli chodzi o awaryjność, przy wszystkich dekoderach jest mniej więcej taka sama, natomiast te dekodery są najstabilniejsze z będących na rynku. Mają najlepiej dopracowane firmware.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka antena pasywna z zyskiem koło 15dB wystarczy? Bo na kablu jak i rozgałęźnikach są straty przecież.

A te rozgałęźniki to aktywne czy pasywne? bo ma ich być dwa.

 

Bo sporo się naczytałem tutaj tego i czasem tematy zaprzeczały same sobie dlatego wolę dobrze sobie zaplanować zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

polecam antenę:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

sygnału powinno wystarczyć,w razie czego trzeba będzie użyć wzmacniacza,jednak najpierw spróbuj,Kolego na samym symetryzatorze.

Do podłączenia dwu pierwszych odbiorników użyj ODgałęźnika:

http://www.dipol.com.pl/odgaleznik_tv_2 ... 602208.htm

kabel od anteny podłącz do wejścia odgałęźnika IN,wyjścia oznaczone jako TAP 8 dB do 2 pierwszych odbiorników,wyjście OUT do następnego miejsca podziału sygnału,czyli wejścia IN ROZgałęźnika:

http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60102.htm

Rozgałęźnik chyba nie wymaga opisu /wyjścia OUT do 2 kolejnych odbiorników/.

Takie podłączenie zapewnia w miarę równy rozdział sygnału,odradzałbym kaskadowe połączenie dwu rozgałęźników,chyba,że chciałbyś od posiadanego rozgałęźnika z podziałem na 4 puścić oddzielne kable do każdego z OTV.

Opisane tu akcesoria możesz również kupić w sklepie wysyłkowym HOLLEX'u.

Powodzenia. :)

Pozdrawiam.

 

P.S.Aby uzyskać dobry odbiór UKF FM /stacji radiowych/ najczęściej trzeba zamontować dodatkowo antenę radiową dookólną lub kierunkową,w zależności od tego,jak są rozmieszczone nadajniki radiowe w Twojej okolicy.

Sygnały z anteny TV i radiowej łączymy używając zwrotnicy UHF / UKF FM ,zaś w miejscu,gdzie będzie wieża i telewizor zamontuj gniazdo tzw.końcowe TV/Radio.

Ponieważ przy silnym sygnale możesz uzyskać poprawny odbiór stacji radiowych z anteny TV,lepiej budować instalację w dwu etapach /w pierwszym tak,jak w opisie bez anteny radiowej i zwrotnicy,tylko z dodatkowym gniazdem TV/Radio,koniecznie końcowym/.Dopiero gdy to nie wystarczy-dodaj antenę radiową i zwrotnicę.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeśli chcesz,Kolego wykonać instalację szeregową,to kolejno montujesz antenę ze wzmacniaczem,którą już masz,potem separator sygnału TV/DC i zasilacz antenowy,/ODgałęźnik -6 dB /z odgałęzienia kabel do pierwszego OTV.Z wyjścia ODgałęźnika kabel do miejsca,gdzie jest drugi telewizor.Łączysz go z wejściem ROZgałęźnika /2 wyjścia -3,6 dB/.Obydwa jego wyjścia podają sygnał antenowy do drugiego i trzeciego OTV,oczywiście oddzielnymi kablami. :)

To,czy włączony jest jeden,czy trzy odbiorniki nie ma znaczenia,stratę sygnału powodują rozgałęźniki i odgałęźniki,także inne elementy bierne,również kable.

Pozdrawiam.

A jest gdzieś schemat jakiś bo ja muszę na to spojrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie taką instalację z użyciem odgałęźnika /pierwszy OTV/ i rozgałęźnika na pozostałe 2 TV opisałem wyżej.Czyli wszystko na jednym kablu-z wyjścia odgałęźnika kabelek do pierwszego telewizora,z wyjść rozgałęźnika do drugiego i trzeciego.Gdyby brakło sygnału-dokładasz wzmacniacz antenowy /wraz z zasilaczem/ tak,jak już próbowałeś.

q.e.d. :)

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...