Skocz do zawartości

Podział sygnału DVB-T na kilka odbiorników


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Najprostsze rozwiązanie tego problemu to dwa rozgałęźniki dwudrożne spięte ze sobą wejściami. Wówczas wyjścia jednego z nich będą pełniły rolę wejść (rozgałęźnik można używać również jako sumator). Jeśli do wejść podłączysz anteny na różne pasma to będzie to w miarę poprawnie działać, jeśli na to samo np. na UHF to bez pułapek kanałowych sygnały DVB-T pochodzące z jednej anteny mogą zakłócać sygnały DVB-T z drugiej co może (ale nie musi) powodować pogorszenie odbioru lub nawet jego brak. Takiego rozwiązania nie stosuj przypadkiem do sumowania sygnału z anteny naziemnej i sieci kablowej, bo się narazisz operatorowi i sąsiadom ;) . Jeśli obydwie anteny masz z wzmacniaczami to ich zasilanie najlepiej podać przed sumowaniem sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha a możecie podać link do kupna takiego czegoś?

Przykładowo mogą to być dwa takie: http://www.hollex.pl/akcesoria/rozgalezniki-tv-sat/888-rozgaleznik-signal-tv-r-2. Na popularnym serwisie znajdziesz zapewne masę innych podobnych ofert ;) Tak jak pisałem wcześniej, jeśli anteny masz ze wzmacniaczami to napięcie podaj przed sumowaniem sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraków Chorągwica - MUX1

A nr.2 Chyba z skrzyczne wisła (TEGO NIE JESTEM PEWIEN)

 

A gdzie mieszkasz? Bo wydaje mi się, że na jednej antenie spokojnie powinieneś objąć oba mux-y z Krakowa, a może nawet trzeci. Skoro jednak odbierasz MUX1, to pod MUX2 polecam wymianę anteny na tą o większym zysku na wyższych kanałach, ewentualnie ze wzmacniaczem, skoro odbiór jest taki słaby.

 

Aha. I nie da się od tak zsumować dwóch anten. Nie ma takich urządzeń na rynku, albo są tylko na zupełnie inne zakresy częstotliwości. Zawsze możesz zamówić u sprzedawcy zwrotnicę do połączenia kanałów 25 i 38, jednak nie wiem czy jest tego sens, skoro i tak za parę miesięcy multipleksy zostaną przeniesione na docelowe kanały z większymi mocami.

 

adrian1981-owi chodziło o spięcie dwóch takich rozdzielaczy/sumatorów. Niestety spowoduje to spadek sygnału o 6dB (czterokrotny), a po podpięciu anten może powstać sprzężenie, które uniemożliwi odbiór obu multipleksów. Był tu jeden użytkownik z Suchej Beskidzkiej, który tak podłączył anteny i nie uzyskał odbioru jednego ani drugiego multipleksu (tutaj kanały 61 Luboń i 62 Skrzyczne), chociaż na osobnych antenach miał poprawny odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mieszkam w Górach na wsi (Żarnówka) koło makowa podhalańskiego i tylko 1 mux odbiera mi z krakowa.

Mam 2 anteny:

-Kierunkowa

-Oraz taka duża TELMOR

2.za parę miesięcy multipleksy zostaną przeniesione na docelowe kanały z większymi mocami. IIIIIIIIIIIIIIIIIII Skąd to wiesz możesz mi podać wiecej informacji np. kiedy?

 

A może być tak że jedną antene dam do pokoju (pokojową) a druga zostanie, i złącze te anteny zwykłym rozgałęziaczem.

Da się tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem przecież, że zaproponowane rozwiązanie niekoniecznie przyniesie zadowalający efekt, ale teoretycznie jest poprawne. Zastosowanie zwrotnicy. którą można porównać w przybliżeniu do sumatora wraz z użyciem rozgałęźnika tak jak proponuje Qrzysztof także spowoduje tłumienie o ok. 6 dB (rozgałężnik/sumator to w zasadzie to samo jest przecież - można używać zamiennie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś jakoś uzasadnić swoją wypowiedź? Rozgałęźnik/odgałęźnik pasywny bo o takim tu mówimy w każdej sieci telewizji kablowej oferującej internet jest przecież także sumatorem, ponieważ transmisja w takiej sieci jest dwukierunkowa. W sieci tvk elementów pasywnych (rozgałęźników/odgałęźników) są tysiące i wszystko działa poprawnie (rozdziela i sumuje sygnały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.za parę miesięcy multipleksy zostaną przeniesione na docelowe kanały z większymi mocami. IIIIIIIIIIIIIIIIIII Skąd to wiesz możesz mi podać wiecej informacji np. kiedy?

Docelowo ma być:

 

Kraków / Chorągwica

23 - MUX2 - 100kW

25 - MUX1 - 100kW

50 - MUX3 - 100kW

 

Rabka / Luboń

34 - MUX3 - 10kW

36 - MUX2 - 10kW

43 - MUX1 - 10kW

 

Wisła / Skrzyczne

41 - MUX3 - 50kW

55 - MUX1 - 50kW

58 - MUX2 - 50kW

 

Dat nie znam, ale wszystkie zmiany mają się dokonać po wyłączeniu analogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie rozgałęźnika jako sumatora jest niepoprawne.

Przy sumowaniu anten dla odbioru cyfrowego jest to jak najbardziej prawidłowy układ, wykorzystujący cechy transmisji OFDM. Można wykorzystać do tego celu standardowy sumator antenowy zewnętrzny, przykładowo: RSI-02 lub zwykły rozgałęźnik wewnętrzny, przykładowo wymieniony wcześnie R-2 Signala (zabezpieczony przed działaniem warunków zewnętrznych). Istotne jest oczywiście odpowiednie ukierunkowanie obu anten, tak, aby uzyskać MAX jakości sygnałów z wszystkich odbieranych mux-ów. Czasami wymaga to trochę cierpliwości, ale jest do zrobienia.

 

Istotne jest jedynie, aby sumowane anteny były wyposażone w symetryzatory, gdyż jeśli jedna z anten jest wyposażona w symetryzator, a druga we wzmacniacz, lub obie we wzmacniacze, ale o dużej różnicy wzmocnień (>5...10dB) zestawienie zestawu może być nie możliwe.

 

Przy odbiorze analogowym to układ z sumatorem bywa bardo trudny w zestawieniu uwagi na wzajemny wpływ anten i tam staramy się stosować odpowiednie zwrotnice. Można oczywiście stosować zwrotnice do odbioru cyfrowego, ale normalnie, przy przyzwoitych antenach, dobrych kablach antenowych i prawidłowo wykonanym sumowaniu, jest to zwyczajnie niepotrzebne.

 

@ burdziupl: więc dwa rozgałęziacze i masz po problemie sumowania / rozgałęziania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich :D

Mam niedługie pytanie..

Jaki rozdzielacz do anteny Dvb-t i modulatora analogowego [ewentualnie jeszcze do dekodera z wyjściem antenowym]

w sprawach anten dvbt i itd znam się jak wilk na gwiazdach :lol2: [ no troszeczkę coś się wie ] :twisted:

Z góry dziękuje wam za odpowiedź

Jeszcze jak by ktoś podał namiary takiego czegoś to byłbym wdzięczny 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi Ci o rozgałęźnik sygnału antenowego a nie o rozdzielenie sygnału AV bo to dwie różne sprawy. Na forum jest u góry takie coś co się zwie wyszukiwarka, temat poruszany wiele razy był, ale widać kolega leniwy jest ;) Pierwszy z brzegu porządny rozgałęźnik http://www.hollex.pl/akcesoria/rozgalezniki-tv-sat/888-rozgaleznik-signal-tv-r-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulator z dekodera nie ma przypadkiem przelotki antenowej? Jeśli ma podłącz antenę pod wejście modulatora, pozostanie wtedy tylko problem zsumowania tego sygnału z modulatorem analogowym - najprościej kupić rozgałęźnik taki jak powyżej lub podobny i użyć go jako sumatora. Jeśli modulator w dekoderze nie ma przelotki potrzebny będzie rozgałęźnik trójdrożny - do jego wyjść podłączasz urządzenia, do wejścia telewizor. Rozwiązanie to jest najprostsze, ma tylko taką wadę, że tłumi sygnał o ok. 6 dB. Nie zapomnij modulatorów ustawić na kanały, na których w powietrzu nic nie nadaje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma :/ , czyli mam rozumieć że ten rozgałęźnik działa w obie strony ? [ach to bycie laikiem :D].

Co do tych 6dB to raczej przeżyje bo na antenie kierunkowej z dużym zyskiem [ 25km od nadajnika , ale na antenę nie żałowałem :lol2: ] odbieram z jakością i sygnałem w przedziale 95/100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma ten dekoder z modulatorem odbierać ?

Swoją drogą jeśli musisz dokupić wszystkie elementy to modulator i dekoder kup z przelotką.

Łączysz wszystko w szereg i gotowe.Odpada ten tłumiący sumator.

Kanały modulatora i dekodera musisz ustawić aby nie zakłócały sie nawzajem i nie leżały na częstotliwości odbieranych nadajników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

Obecnie korzystam ze starej anteny siatkowej w połączeniu z jakimś wzmacniaczem no-name i dekoderem ADB 5800S + Donagle ADB 100-t.Chciałbym korzystać z DVB-T na dwóch TV,oczywiście w pełni niezależnie.Mógłby ktoś polecić mi jakiś dobre elementy czyli antenę,wzmacniacz,rozgałęźnik aby to wszystko miało ręce i nogi.Moja odległość od nadajników to 25km do PKiN oraz 30km do Raszyna i na obecnej już dość starej antenie siła sygnału to 78% a jakość 85%.Oczywiście potrzebuje dobrej jakości w rozsądnej cenie więc wiadomo czy taniej tym lepiej,ale jeśli kilkadziesiąt złoty zrobi jakąś różnice to wiadomo że dołożę

 

Z góry dzięki za pomoc

 

edit:Odległość odbiorników od anteny to kolejno 8 i 10m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...