Skocz do zawartości

4°West - Amos 2/3


maresz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
Amos 3 gotowy do startu

Spacecom, operator satelitów Amos, ogłosił, że jego najnowszy satelita telekomunikacyjny Amos 3 przeszedł ostateczne testy i zostanie wyniesiony 24 kwietnia z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Trafi na pozycję orbitalną 4°W zapewniając rozbudowę systemu Amos i jednocześnie pojemności awaryjne i zastępcze dla wysłużonego Amosa 1.

 

Amos 3, zaprojektowany i skonstruowany przez Israel Aerospace Industries MBT Space Division, aby powiększyć konstelację satelitów Spacecom na pozycji orbitalnej 4°W, dostarczając zapasowej pojemności i niezawodności.

 

Satelita, mający masę zaledwie 1.250 kg, przeszedł ostateczne testy, by 24 kwietnia wystartować przy użyciu rakiety nośnej Zenit-3SLB. Amos-3 będzie stacjonować na pozycji orbitalnej 4°W, gdzie znajdują się także satelity Amos-1 i Amos-2, ewentualnie zastąpi Amos-1. Amos-3 zaoferuje dodatkową pojemność, dodatkowe tereny pokrycia i zaawansowane transpondery pasma Ka każdy do 500 MHZ oraz 12 transponderów pasma Ku - 72MHZ ze sterownymi wiązkami i pokryciem światowym.

źródło: satkurier

Czy teraz będzie lepiej? Czy odbiór kanałów z transponderów, które obecnie znajdują się na Amosie1 a już niedługo (miejmy nadzieję) na Amosie3 będzie lepszy? Czy łatwiej będzie dobrać m.in. polski TMT? Na poprawę jakości nie ma co liczyć, bo jak wiadomo "wymiana" satelity nie polepszy jakości obrazu i dźwięku, a co najwyżej jakość sygnału, pytanie czy tak się stanie. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy teraz będzie lepiej? Czy odbiór kanałów z transponderów, które obecnie znajdują się na Amosie1 a już niedługo (miejmy nadzieję) na Amosie3 będzie lepszy?
Odpowiadając na to pytanie, posłużę się mapkami, na której każdej z nich jest zaprezentowana wiązka "Europe" kolejno satelitów: Amos 1, Amos 3, a zaszelę - dam też Amos 2.

 

Wiązka "Europe" Amos 1:

Amos1_EU_big.gif

 

Wiązka "Europe" Amos 3:

EU(1)_new.gif

 

Wiązka "Europe" Amos 2:

EU.jpg

 

Nowy Amos 3 będzie silniejszy niż jego starsi "bracia", aczkolwiek kierowana wiązka tego satelity będzie dla nas mniej korzystniejsza niż obecnie wiązka Amos 1, toteż sądzę, że na dużą poprawę sygnału nie ma co za bardzo liczyć, mieszkańcy niektórych rejonów mogą nawet odczuć pogorszenie odbioru częstotliwości z Amos 1, jak przejdą na "trójkę" :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie sygnał jest bardzo silny.

Szkoda, że nasze platformy są tak bardzo bogate i nie interesują się niczym innym jak Astra czy HB.

Jak przymierzałem się do Astry 3A wiele osób mi twierdziło, że będzie trudno ze 120cm anteną.

Na koniec złapałem stabilny obraz już na 90cm :lol2: , ze 120-ką mam rezerwę mocy.

pokryti_3A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy Amos 3 będzie silniejszy niż jego starsi "bracia", aczkolwiek kierowana wiązka tego satelity będzie dla nas mniej korzystniejsza niż obecnie wiązka Amos 1, toteż sądzę, że na dużą poprawę sygnału nie ma co za bardzo liczyć, mieszkańcy niektórych rejonów mogą nawet odczuć pogorszenie odbioru częstotliwości z Amos 1, jak przejdą na "trójkę" :crazy:
Wróóóćććć!!! Źle się wyraziłem :oops: W gorszej sytuacji mogą być jedynie mieszkańcy północno-zachodniej Polski (głównie Szczecin). W tym obszarze kraju wiązka nowego Amosa 3 jest trochę mniej korzystna przyrównując zasięg starego Amosa 1. Jednak to są tylko mapki, praktyka może pokazać zupełnie inaczej. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno siła sygnału się poprawi, ale czy poprawi się "komfort" odbioru takich kanałów jak TMT? To ciężko powiedzieć, parametry nadawania mogą pozostać takie same (czyli koszmarny FEC) i sytuacja może być dalej taka sama (a może silniejszy sygnał to zrekompensuje?). Trzeba poczekać, a się okaże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Choć Amos 1 jest wciąż aktywny, to jednak zdecydowałem o aktualizacji nazwy dla tego wątku ;)

 

 

Na Amos 3 zostało już przeniesionych wiele serwisów ze starego i wysłużonego Amos 1, pozostało jeszcze kilka kanałów nadawanych w wiązce izraelskiej. Teraz możemy ocenić, czy sygnał transponderów z Amos 3 uległ wzmocnieniu, czy też nie. Parę informacji o moich wynikach:

 

tp. 8U (11.260 H SR=27500 FEC=3/4) - provider: Telespazio Hungary. Za czasów starego Amos 1 siła z tego transpondera była wyższa, często sygnał nie spadał poniżej 70%, a dochodził nawet do 75%. Od kilku dni niestety zauważam dość znaczny spadek i waha się w granicach 61-64%. Dlaczego tak jest? Nie wiem.... Według mapy wiązek Amos 3 dla mojej lokalizacji (Białystok), powinno być lepiej, a jest dużo gorzej.

 

 

 

Parę informacji o odbiorze wybranych kanałów scpc...

 

tp. 9 (11.323 H SR=3350 FEC=3/4) Net TV

tp. 9 (11.338 H SR=2600 FEC=5/6) 5csatorna

tp. 10 (11.412 H SR=7926 FEC=5/6) Paczka HBO Poland

tp. 10 (11.441 H SR=3350 FEC=3/4) Nova TV

Tutaj osiągi uzyskuję mniej więcej takie same, może lekko wzrosły, ale tylko o kilka punktów procentowych. Wcześniej około 65% mocy sygnału, dzisiaj 69-74%.

 

 

Dość ciekawe rezultaty uzyskuję dla częstotliwości Oltenia TV (tp. 10, 11.435 H SR=2089 FEC=3/4). Moc sygnału dochodzi nawet do 94% (!!!-patrz wartość SR), wcześniej za czasów Amos1 było też podobnie.

 

Informacje o sprzęcie i lokalizacja: antena - 85 cm, Echostar DSB-780FTA, konwerter Lemon, są to dane dla Białegostoku.

 

 

 

Czekam na Wasze raporty o odbiorze serwisów emitowanych z pokładu nowego satelity Amos 3. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

Witam. Chiałbym się dowiedziec o amos 3 ,jutro chciałbym przestawic antene na amosa , tylko nie wiem w ktora strone mam przekrecic antene ,aktualnie mam na hotbirdzie patrząc na południe. I 1 jedno czy pasno jakie mam ustawic aby odebrac np OBN ma być Ku band ,czy np c band? :?:(:| i czy obn jest na 11351h 3350 3/4 czy na 11347h 3350 3/4?? Bo na niektórych stonach jest tak i tak:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zabrałem się dzis za szukanie Amosa.Ruszyłem antenę troszkę dalej za Sirusa i ustawiłem najwyższy procent mocy 65%.Potem ruszyłem antenę pionowo i obniżyłem troche niżej,pokręciłem konwerterem i udało się! z tp 11304 uzyskałem jakość 82%.Nie

wiem czemu ale mialem bardzo dobry sygnał tylko z 3 tp ale wśród znalezionych kanałów jest upragniony OBN.Ogólnie

aby złapać Amosa trzeba ruszać anteną poziomo i pionowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Działa Wam tp. 10759 H (ten z m.in. STB i M1)? Od jakiegoś czasu mam problemy z jego odbiorem nawet w pogodny dzień, podczas gdy inne tp. działają bez problemu (antena 90 cm, Lublin).

 

Edit: Podobna sprawa jest z tp. 11647 H, chociaż tutaj szatkowanie występuje rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Kiedyś właśnie idealnie łapałem Amosa, teraz na każdym transponderze mam ok 70% sygnalu, lecz po kilku sekundach nagle sygnał spada do zera(antene nastawiam, kiedy widze ze jest 70% dokrecam antene , przez ok 5 sekund jest nadal sygnał potem całkowicie zanika). Thor na 0,8W normalnie łapie, antene mam 60cm. W czym więc leży problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie dokręcisz anteny, to sygnał też znika?

Bo jeśli nie, to znaczy że po dokręceniu antena zmienia swoje położenie i po prostu gubi syganał. Zmiana ta jest minimalna, ale przy niezbyt dużej antenie i nie najmocniejszym sygnale z Amosa ma to swoje znaczenie. W takim przypadku trzeba trochę pokombinować przy ustawianiu i niejako "przewidzieć" położenie anteny po dokręceniu. Ewentualnie wcześniej dokręcić ją mocniej, a przy ustawianiu używać większj siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...