Skocz do zawartości
  • 0

Uniwersalny zestaw od odbioru TV satelitarnej


Sky Hunter
 Udostępnij

Pytanie

Witam!

 

Mam ochotę przerzucić się z telewizji kablowej na telewizję satelitarną ale jestem zielony w tym temacie bo nigdy z niej nie korzystałem. Po przeczytaniu wielu stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu (w tym i tego forum) doszedłem do wniosku, że najlepiej byłoby gdybym zakupił zestaw uniwersalny, którym mógłbym odbierać dowolną wybraną polską platformę cyfrową oraz kanały FTA w zależności od tego, która z nich ma aktualnie lepszą ofertę programową i cenową. Zdaję sobie sprawę, że takie podejście jest droższe niż umowa promocyjna z jakąś platforma satelitarną ale postanowiłem je ponieść. W związku z tym moje oczekiwania to zestaw dostosowany od odbioru sygnału z satelitów Hotbird i Astra oraz dekoder HD niekoniecznie z opcją PVR i HDD ale posiadający sloty CI i CA. Mam wobec tego następujące pytania:

 

1. Aby móc odbierać sygnał z dwóch satelitów można zastosować konwerter hybrydowy lub metodę "na zeza". Która opcja jest lepsza?

 

2. Nie wiem czy opłaca mi się brać konwerter Twin w takiej sytuacji?

 

3. Czy antena 80 cm zapewni mi dobrą jakość odbioru z tych satelitów? Czy lepiej jest kupić antenę stalową czy aluminiową?

 

4. Jeśli chodzi o sam tuner satelitarny to chciałbym się dowiedzieć czy opcja 1xCI+1xCA jest dużo gorsza niż 2xCI+2XCA jeśli w tym samym czasie korzystałbym tylko z jednej płatnej telewizji (n, PC, C+ - jeszcze nie wybrałem konkretnej platformy)?

 

 

Z góry dziękuję za pomoc i czekam na odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Czytałeś? Nie wydaje mi się.

Na 3 pierwsze pytania odpowiedzi powinieneś znaleźć w ciągu kilku minut. Drobna podpowiedź: nie ma czegoś takiego jak "konwerter hybrydowy" więc nie wiem skąd takie określenie wytrzasnąłeś.

Jeśli chodzi o pytanie nr 4 to jest one po części bez sensu (większa ilość czytników czy slotów to tuner gorszy?) oraz jak w przypadku pierwszych 3 pytań - także możesz szybko znaleźć odpowiedź jaki platformy są możliwe do odbioru na "własnym" tunerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

- wyobraź sobie, że na trzy pierwsze pytania odpowiedzi nie znalazłem. Masz jakieś linki?

- faktycznie - zamiast "hybrydowy" miało być "monoblock"

- co do pytania czwartego to nie chodzi o to czy lepszy czy gorszy tylko o to czy tańszy lub droższy z powodu większej ilości slotów i opłacalności takiego zakupu pod kątem tego co chcę na nim odbierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do pkt. 4 podpowiem tyle: Oferty platformy "n" napewno na swoim własnym dekoderze nie obejrzysz, a tylko na tym, który wypożyczają ci podczas podpisywania umowy. Cyfrowy Polsat - może jak uda ci się gdzieś nabyć ich moduł CI z kartą, wtedy przez slot CI odbierzesz ofertę CP. Najłatwiej będzie z C+, TNK SD oraz TNK HD z modułem CI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

OK, zmarnuję trochę czasu ale Ty go też zmarnuj i poczytaj dział dla początkujących.

 

1. Obie opcje są dobre, obie mają swoje plusy i minusy. Dla początkującego łatwiej zamontować Monoblock, także jest mniej sprzętu i kabelków. O plusach i minusach obu rozwiązań musisz poczytać sam.

2. Twin - możliwość podłączenia dwóch tunerów lub jednego dwugłowicowego. Jeśli zamierzasz w niedalekiej przyszłości rozbudować lub powiększyć instalację zrób zakupy już "na wyrost', będą mniejsze koszta później.

3. Tak, wielkość odpowiednia, materiał z jakiego ma być wykonana - kwestia indywidualna.

4. Na własnym tunerze, przy wykorzystaniu modułów oraz kart kodowych od operatorów możesz mieć dostęp co Cyfry+, TNK, TNK HD oraz Cyfrowego Polsatu. "n"-ka jest technicznie niemożliwa. Problem może być również z CP, gdyż aktualnie jest "deficyt" na moduły (przynajmniej w opcji pre-paid).

 

Co do tunera - jak nie musi być PVR, to na pewno będzie "PVR ready", tunery HD mają złącze USB pod które możesz podłączyć dysk i będzie opcja nagrywania. Pozostaje kwestia czy bierzesz tuner "czysto satelitarny" czy może combo z dodatkową funkcją odbioru telewizji cyfrowej naziemnej. Kolejne ważne kroki przy wyborze tunera to oczywiście jego przydatność (współpraca) z danymi platformami cyfrowymi (np. nie wszystkie sobie dobrze radzą z modułem dostępu od TNK HD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Więc podsumowując:

 

Ad. 1 - Zdecyduję się raczej na ten monoblock bo mniej chyba zabawy z tym jest choć sam raczej tego nie będę montował bo się nie znam. A ile obecnie kosztowałaby instalacja takiego zestawu przez fachowca?

Ad. 2 - Jak wyczytałem TWIN może też służyć do podłączenia dekodera do drugiego telewizora a to by mi się nawet przydało tylko jeszcze się muszę dowiedzieć jak byłoby z kosztami.

Ad. 3 - Co do średnicy anteny to na monoblock taka będzie w sam raz. Nie wiedziałem tylko jak byłoby z "zezem". Natomiast co do materiały na antenę to wyczytałem tutaj, że stalowe rdzewieją i boję się że taka szybko stanie się bezużyteczna. Z kolei aluminiowe są dużo droższe.

Ad. 4 - Tutaj właśnie jest spore zamieszanie z tym jaką platformę można oglądać w Polsce na Ci i CA a do tego znalazłem na necie info, że są jeszcze dostępne takowe karty dla telewizji zagranicznych. Na razie rozumiem, że n-ka odpada w moim przypadku ale w sumie mała strata bo tej platformy bym nie wybrał z powodu braku tam kanałów Polsatu. Raczej preferowałbym Cyfrowy Polsat a więc szkoda, że mogą z nim być jakieś problemy. Cyfra+ jest raczej za droga w sensownym pakiecie. Sprawdzę jeszcze ofertę TNK HD ale tam chyba zbyt wiele kanałów płatnych w porównaniu z klasycznymi platformami nie ma. No i jeszcze żeby było śmieszniej to znalazłem informację, że C+ oferuje możliwość odbioru swoich pakietów dla posiadaczy innych platform choć nie wiem czy byłoby to możliwe w moim przypadku. Na koniec nie wiem jak wygląda sprawa podpisywania umowy z CP lub C+ jeśli ma się cały własny sprzęt i chce się tylko płacić abonament. Czy są to takie same warunki (umowa na czas określony) jak przy zakupie z wynajmem ich dekodera czy też są inne opcje/ceny?

 

 

W temacie tunerów DVB-T/C to tak się składa, że mój nowy telewizor ma taki dekoder oraz slot CI wbudowane więc tuner satelitarny combo jest mi chyba niepotrzebny? Tak więc przeglądając ofertę zainteresowałem się modelami Opticum HD X402p i Opticum HD 9600.

 

Opcja z użyciem PVR/HDD (nazywa sie to chyba TimeShift) to nie wiem czy jest bardzo przydatna bo nigdy nie używałem... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1. Jak zlecasz to "fachowcowi" to możesz zdecydować się na "zez". Ale to już musisz sam zadecydować, rozważyć za i przeciw, wybrać najdogodniejsze rozwiązanie dla siebie. Koszta robocizny różne, musisz sam się dowiadywać w firmach.

 

2. Konwerter single - do podłączenia jednego tunera, twin - dwóch, quad - czterech.

 

3. Owszem, stalowa zardzewieje, może po 10 latach.

 

4. OK, jak już to bardziej w stronę Opticum x402p, są to nowsze modele, C+, CP oraz TNK (SD i HD) są możliwe do odbioru na tym tunerze.

Zagraniczne pakiety - chodzi pewnie m.in. o pakiet MTV Unlimited, kodowany w Conax, można upić w Polsce, nie ma problemu z działaniem na większości tunerach, są tez karty z pakietami programów erotycznych, różne systemy kodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No faktycznie sporo mi się teraz rozjaśniło:

 

- podzwonię po Świętach Bożego Narodzenia po firmach z okolicy jakie są koszty robocizny i ewentualnie materiałów. Z tego co czytałem to w okolicach 100-200 zł przeważnie. Niestety nie mam nikogo znajomego kto się tym zajmuje.

 

- chyba jednak najlepsze wyjście to będzie konwerter TWIN choć jest dwa razy droższy od SINGLE. A jakie firmy robią dobre konwertery MONOBLOCK TWIN?

 

- jeśli zardzewieje po 10 latach a jakość odbioru jest taka sama to nie ma co się zastanawiać - biorę antenę stalową!

 

- Opticum X402p to model 1xCI+1xCA ale ponieważ więcej kart do nie zamierzam do niego wkładać więc rozglądnę się za nim bo i cena o 200 zł niższa i CP chyba prędzej zadziała.

 

- Tak, o takich zagranicznych opcjach płatnych kanałów czytałem. Jednak po przemyśleniu sprawy są raczej małe szanse abym je kupował choć nawet nie sprawdzałem cen.

 

- Jeśli chodzi o opłaty za pakiety pre-paid w PC to znalazłem taki cennik http://www.cyfrowypolsat.pl/cennik-dla- ... 010-02.pdf Wynika z niego, że jest drożej a zawartość pakietów gorsza niż w ofercie umowy na czas określony z wynajmem ich dekodera szczególnie, że wszystkie kanały HD są w osobnym pakiecie co robi całą tą imprezę dość drogą. Oferty prepaid C+ i TNK HD też nie wyglądają ciekawie bo ilość kodowanych kanałów mała a ceny dość duże. Może więc jednak lepiej jest podpisać zwykłą umowę na czas określony niż korzystać z ofert prepaid? Swoją drogą dziwne, ze słuch zaginął o planowanej przed rokiem darmowej platformie satelitarnej TVP, na której każdy mógłby oglądać bez abonamentu TVP1, TVP2, TVP HD i inne kanały publiczne. Obecnie można to robić tylko na platformach komercyjnych za opłatą.

 

PS. A tak przy okazji to czy z takiej anteny mógłbym odbierać sygnał z satelity Astra 28.2°E bo tam jest dużo więcej fajnych kanałów anglojęzycznych niż na Astrze 19,2E i Hotbirdzie 13E?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
- chyba jednak najlepsze wyjście to będzie konwerter TWIN choć jest dwa razy droższy od SINGLE. A jakie firmy robią dobre konwertery MONOBLOCK TWIN?
Możesz wziąć Monoblock Twin, czyli odbiór dwóch satelitów na dwóch tunerach. Wypadało by wybrać coś lepszego (i droższego) aby nie było problemów. Polecani producenci to np. Maximum czy Inverto.

 

- Jeśli chodzi o opłaty za pakiety pre-paid w PC to znalazłem taki cennik http://www.cyfrowypolsat.pl/cennik-dla- ... 010-02.pdf Wynika z niego, że jest drożej a zawartość pakietów gorsza niż w ofercie umowy na czas określony
Ceny wyższe ale oferta identyczna jak przy "umowach". Różnica jest taka, że w pre-paid są dostępne "stare" pakiety, może niedługo pojawi się możliwość zakupu "nowych" pakietów.

 

PS. A tak przy okazji to czy z takiej anteny mógłbym odbierać sygnał z satelity Astra 28.2°E bo tam jest dużo więcej fajnych kanałów anglojęzycznych niż na Astrze 19,2E i Hotbirdzie 13E?
W zasadzie nie ma problemu. Antena musi być ustawiona w kierunku 19,2E i po obu stronach konwertery zezujące na 13 i 28E. Tutaj już trzeba użyć osobnych konwerterów, monoblock odpada. Warto też użyć większej anteny - 90 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@hunter, bądź bohaterem w swoim domu. Cała ta zabawa z pomocą tego forum to pikuś, po co ci firma (a kasę dorzuć do sprzętu)

Ja polecę; antena stalowa 80 cm (55 zł) , konwerter Twin (35 zł) i drugi single 10-15 zł) + przełącznik (15 zł) i zez (praktyczniejsze, można coś zmienić i lepiej dostroić), z tunerów poleciłbym Arivę 200 (ma być soft pod TnK HD, a także ma "ukryte" super niespodzianki) lub Combo (opticumy lubią gryźć się z niektórymi konwerterami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Arivę 200? Nie, nie polecam tunerów Ferguson. Może i w Opticum znajdzie się kilka niedogodności (ba, tuner idealny nie istnieje) ale to pikuś przy tym co dzieje się z np. z Arivami. Suport nędzny, błędy w oprogramowaniu (poprawki wychodzą ale niczego nie wnoszą, np. moduł TNK HD dalej nie działa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no, pitter , nie będę się spierał w Wigilię.

Sam używam Arivę 100. Prawie rok chodzi super (2-3 zwiechy), prezent w postaci RAI i 39 Est, łatwe i niezawodne nagrywanie (można nagrać film w obcym języku, scalić plik, podłożyć napisy i obejrzeć na tv z kompa), spliter, "premium" :wink::wink: dla kart Tnk, odbieram C+ bez zadnych problemów i to wszystko za niecałe 300 zł.

Miałem muła Opticum 7300L, zawiechy, numer z konwerterem (brak polaryzacji V) i wyleczyłem się z Globo...

co do braku taniego i w pełni funkcjonalnego tunka HD to masz pełną rację.

W każdym można znaleźć sporo niedoróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uff, tak więc antenę mamy wybraną (80-85 cm stalowa), konwerter też (Mononlock Twin w/w producentów), dekoder - to jednak na Opticum X402p bym się zdecydował. Dzwoniłem do administracji budynku i montaż anteny mogę wykonać tylko na balkonie. Mieszkam na parterze ale chyba nie powinno być problemów z wizowaniem na satelitę bo wychodzi on dokładnie na południe i inni lokatorzy już tak anteny zainstalowane mają.

 

Może jeszcze wyjaśnię o co chodzi mi z satelitą Astra 2. Otóż czytałem, że na Hotbirdzie i Astrze1 dominują obok arabskich kanały niemieckojęzyczne bo są one celowane w Europę Środkową a więc kraje takie jak Niemcy, Austria, Szwajcaria. Ja niestety nie znam niemieckiego więc żaden dla mnie z nich pożytek. Natomiast czytałem, że Astra 2 wisi na wyspami brytyjskimi i dominuje tam język angielski, który znam a ponadto uruchomiono na nim darmową platformę Freesat z wieloma fajnymi kanałami. Stąd pomysł podpięcia się pod tego satelitę. Niestety jak widzę aby odstawić te trzy satelity to musiałbym na antenie robić dwa zezy lub też monoblock i zeza oraz użyć większej anteny co jednak mocno komplikuje całą sprawę. Z związku z tym mam pytanie gdzie można znaleźć aktualne spisy kanałów telewizyjnych dostępnych na Hotbird 13E, Astra 19.2E i Astra 28.2E?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Listy kanałów, satelitów, itp. to np. www.flysat.com www.lyngsat.com

 

Astra2 - nie wszystko jest do odebrania. Wiązka satelity Astra 2D jest kierowana tylko na Wyspy, transpondery z pozostałych satelitów na 28,2E są do odebrania w Polsce bez problemów. Przy spisach kanałów, na wyżej podanych stronach, będziesz miał przy danych częstotliwościach zaznaczone z jakiej satelity są nadawane, tam gdzie będzie "2D" - zapomnij.

 

Instalacja na 3 pozycje nie skomplikuje tak bardzo zestawu (szczególnie kiedy jest to stawiane od zera) ale w tym przypadku, powtarzam, tylko osobne konwertery, monoblock odpada z przyczyn technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aha. Po przeglądnięciu tego wszystkiego to sądzę, że optymalna konfiguracja dla mnie to Hotbird 13E (kodowane platformy polskie) oraz Eurobird 28,5E (największa ilość kanałów angielskich FTA). Tylko teraz nie wiem ile konwerterów bym do tego wszystkiego potrzebował. Sądzę, ze byłoby tak:

 

- jeden do Hotbirda 13E

- drugi do Eurobirda 1 i ewentualnie Astry 2 A/B

- trzeci do Astry 1 19,2E

 

Czy dobrze kombinuję?

 

Zresztą po przejrzeniu dokładnie zawartości kanałów transmitowanych z Astry 1 i Hotbirda można dojść do wniosku, że poza TVP Historia wszystkie pozostałe kanały polskojęzyczne sa dostępne na Hotbirdzie tylko zakodowane w jakiejś polskiej platformie cyfrowej. Stąd wniosek, że można odpuścić sobie w ogóle Astrę 1 jeśli wykupi się jakiś pakiet płatny polskiej platformy. Wobec tego pokombinowałbym z ograniczeniem się do dwóch konwerterów: Horbird 13E i Eurobird1/Astra2. Takie monoblocki chyba nie są dostępne więc pozostaje zezowanie z dwoma konwerterami. A jak wtedy zrobić wyjście jedno TWIN z obu konwerterów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

TWIN jest Ci potrzebny wtedy gdy chcesz odbierać kanały na dwóch dekoderach lub gdy dekoder, który posiadasz ma opcję nagrywania kanałów i jednoczesnego oglądania innych dowolnych kanałów. W innym przypadku wystarczą dwa konwertery single. Można to zrobić w dwojaki sposób w zależności od posiadanej anteny. Na większej antenie można spróbować ustawić ją na 28,2E i zezować na 13E. Na 115 cm antenie osiągnąłem takim sposobem bardzo dobry rezultat. Przy mniejszej antenie trzeba ją ustawić pomiędzy 13E a 28,2E i zezować na obie te pozycje. Chociaż popróbowałbym zezowania z 28,2E na 13E z czystej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No właśnie obawiam się czy ta różnica kątowa 15,5 stopnia to nie jest za dużo aby dostać dobry odbiór sygnału z obu satelitów na antenie o średnicy maksimum 90 cm. Poza tym wypadałoby, żeby to były konwertery TWIN bo chciałbym docelowo obsłużyć dwa telewizory tylko znów wyczytałem, że może być problem z przełączaniem DiSEqC przy takim schemacie. W sklepie Hollex proponują zakup dodatkowego przełącznika Axing/Wavefrontier 5-2 za 70 zł i ogólnie koszt całej tej imprezy idzie mocno w górę. Dlatego też zastanawiam się czy nie ograniczyć się tylko do satelity Hotbird 13E w takim układzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie będzie kłopotów jeśli kupisz konwertery i przełącznik renomowanej firmy a nie szmelc aby taniej. Polecam Inverto Black Ultra Twin ale jeśli chcesz zaoszczędzić to wybierz coś tańszego z Inverto lub Golden Interstara i też powinno działać bez problemów. Separacja wejść w przełączniku powinna wynosić 35 dB i tylko takie bierz pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To podsumujmy taki zestaw (będę się posiłkował ofertą Hollexa). Zakładam montaż anteny stalowej 85-90 cm wyposażonej w dwa konwertery TWIN patrzące na pozycje 13E i 28,5E w wariancie podwójnego zeza (centrum anteny skierowane byłoby gdzieś na Astrę 1). Do tego potrzebuje jeszcze układu DiSEqC o separacji wejść 35 dB. Tak więc wybór elementów:

 

- antena Famaval 85LH lub Corab 900 - 70-75 zł

- dwa konwertery typu GI-202 Twin Platinum X - 120 zł

- przełącznik DiSEqC 2/1 WaveFrontier - 19 zł

- balkonowy uchwyt antenowy - 20 zł

- mocowanie drugiego konwertera - 10-30 zł

- przejściówka okienna slim - 7-18 zł

- przewód antenowy Triset 113 - 1,8 zł/m

- dwa złącza typu F - 2 zł

- odbiornik satelitarny Opticum HD X402p - 350 zł

 

Razem wychodziłoby to około 650 zł bez montażu. Gdybym się zdecydował tylko na odbiór z jednego satelity to zaoszczędziłbym na jednym konwerterze oraz jego mocowaniu jakieś 80 zł więc w sumie niezbyt wiele w stosunku do układu dwukonwerterowego. Czy dobrze to sobie zaplanowałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Złączek F powinno być 6: dwie przy konwerterach, dwie wpinane do przełącznika i dwie na kablu do tunera. Jeśli i tak będziesz ustawiał antenę na Astrę to proponuję zakup trzech konwerterów, przełącznika zamiast 2/1 to 4/1 i dodatkowych dwóch złączek F. Od razu będziesz miał odbiór Astry 1 a jest tam trochę ciekawego do oglądania. Ale to już Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...