Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z 4Fun Gold to samo co z Polsatem.

Upomnij im się na Facebooku, to pewnie poprawią. 

 

Przy okazji, Polsat przestaje zawyżać klasyfikacje wiekowe. Dzisiaj "Artur i Minimki: Zemsta Salazara" emitowali z 7+ (EPG 12+), a od 29.02 "Hotel Transylvania 2" i "Kevin sam w Nowym Jorku" od 7+. Dotyczy to również pozostałych filmów. Przeglądając EPG, zauważyłem również zaniżanie. 

Edytowane przez VG02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVN nadal zawyża i to od dobre 4,5 roku za fast-foody, czyli jest dowód na to, że są stosowane przez KRRiT tzw. "podwójne standardy". Za "podwójne standardy" uznawane są m. in. niekaranie nadawców za zawyżanie oznaczeń wiekowych czy ignorowanie próśb od widzów o zmianę systemu.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Nieco zdziwiło mnie że Blok Ekipa na MTV została oznaczona jako 12+ (z polskimi oznaczeniami byłoby 16, albo nawet 18), a Catfish bez ograniczeń (w Esce 16).

 

Wygląda to śmiesznie, bo z takim oznakowaniem jak ma właśnie Blok Ekipa, nadaje się kreskówki dla dzieci i filmy animowane.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Pan MarSag

Wymyśliłem że zamiast 12+ będzie coś takiego jak w Stanach Zjednoczonych:

0O1YCZn.jpg

Wiem, fajne są, przepraszam za Off-Topic.

Edytowane przez KiderzynaMadiska655
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie trzeba zmieniać oznaczeń wiekowych, tylko zasady ich stosowania.
Wielkość mogłaby np. być mierzona w pikselach zamiast w centymetrach na ekranie o danej wielkości (to trochę dziwny sposób mierzenia). Przykładowo 40x40 pikseli (niecałe 2/3 wielkości tego, co ma obecnie np. główny Polsat) to wielkość całkiem w porządku. Dodatkowo nakaz, aby oznaczenie było idealnie w 50% przezroczyste.
Można to też rozwiązać w drugi sposób, tj. na początku programu i po każdej przerwie jakaś belka typu "Dozwolone od lat [...]", a przy 16 i wyżej informacja dlaczego - podobnie jak np. na Netflixie. Oznaczenie wiekowe byłoby np. obok tej belki i wisiałoby maksymalnie pół minuty po jej zniknięciu.
Przydałyby się także zmiany regulujące oznaczenie wiekowe w audycjach muzycznych. Nie rozumiem co jest szkodliwego w piosenkach, które nie są wulgarne, że wszystkie mają "dwunastkę", a przykładowo "Jaka To Melodia" leci z zieloną buźką choć grają w niej podobne piosenki do tych ze stacji muzycznych, gdzie jak pisałem wyżej znaczek jest już żółty. Oczywiście, gdyby głównym tematem utworu były treści niecenzuralne, wtedy rzecz jasna oznaczenie by się przydało.
A tej zielonej buźki to w ogóle nie powinni pokazywać, w końcu oznacza ona, że audycja jest dla wszystkich, nie ma ograniczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pan MarSag

@PawopWłaśnie, tak jak mówisz, trzeba je zlikwidować, ale i tak te email'e do organów nic nie dają, dlatego będziemy żyć w czasach gdzie wszechobecne jest 12+ w animacjach w TVN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRRiT wobec żądań od widzów o zmianę systemu oznaczeń po prostu te prośby niestety ignoruje, zachowuje się arogancko i pogardliwie, jest bierna wobec zawyżaniu przez TVN do oznaczenia +12 przy animowanych filmach bądź programach z udziałem dzieci, co oznacza, że zezwala na stosowanie tzw. polityki "podwójnych standardów". MKiDN prawdopodobnie jest bierne wobec prośby o zmianę w systemie oznaczeń wiekowych. Co na to powiedzieliby RPD oraz RPO.

Zatem obecny system oznaczeń wiekowych w TV powinien być już uznany za całkowicie archaiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pan MarSag

@Pepek94Przynajmniej ty nie lubisz jak są zawyżane filmy animowane na TVN z 7+ na 12+, ja też tego nie lubię jak zawyżają oznaczenia, bo KRRiT ma nas w tyłku. Szczerze to chciałbym żeby te oznaczenia pojawiały się tylko 10 sekund po rozpoczęciu audycji, i po bloku reklamowym, i później po 10 sekundach od rozpoczęcia audycji mogłyby zniknąć, przynajmniej ja tak uważam, zgadzasz się ze mną, bo nie cierpię zaśmiecania ekranu jakimiś głupimi oznakowaniami z 12+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pepek94 napisał:

KRRiT wobec żądań od widzów o zmianę systemu oznaczeń po prostu te prośby niestety ignoruje, zachowuje się arogancko i pogardliwie, jest bierna wobec zawyżaniu przez TVN do oznaczenia +12 przy animowanych filmach bądź programach z udziałem dzieci, co oznacza, że zezwala na stosowanie tzw. polityki "podwójnych standardów". MKiDN prawdopodobnie jest bierne wobec prośby o zmianę w systemie oznaczeń wiekowych. Co na to powiedzieliby RPD oraz RPO.

Zatem obecny system oznaczeń wiekowych w TV powinien być już uznany za całkowicie archaiczny.

Było to już kilka razy pisane: zawyżanie nie jest zabronione, a tylko dzięki temu można puszczać reklamy pewnych produktów przy filmach animowanych bez naruszenia paktu o niereklamowaniu niezdrowych rzeczy. Ministerstwo kultury nie musi się w tej sprawie wypowiadać, bo to nie jest w gestii tego resortu, a rzecznicy praw dziecka oraz obywatelskich mają istotniejsze sprawy na głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, TVN Discovery Polska podobnie jak KRRiT stosuje politykę tzw. podwójnych standardów, o czym wielokrotnie wspominałem. Przykładem tych podwójnych standardów jest to, że niemal wszystkie programy na kanałach TVN Discovery Polska nadające z polską koncesją są oznaczone jako +12 w godzinach 6-20, zaś w godzinach 20-6 mogą być podniesione jeśli mogą zawierać brutalne treści. Tak jak wspominałem wcześniej oznaczenia wiekowe wyświetlane przez cały czas trwania to rozwiązanie ultraarchaiczne. Dlatego najwyższy czas zacząć lobbować na rzecz zmiany systemu oznaczeń wiekowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Oznaczenia wiekowe w Polsce.

Jest ich 5:

Uśmiechnięta buźka - program/serial który każdy może oglądać.

Siódemka - program/serial który może oglądać osoba od lat siedmiu.

Dwunastka - program/serial który może oglądać osoba od lat dwunastu.

Szesnastka - program/serial który może oglądać osoba od lat szesnastu.

Osiemnastka - program/serial który może oglądać osoba od lat osiemnastu.

 

Ale pomimo tego że są te ograniczenia wiekowe już 15 lat, bo od 2005 roku, to nie za bardzo jednak kogoś obchodzą.

Młodsze osoby oglądają programy +12 i nic sobie z tego nie robią.

 

Na niektórych stacjach oznaczenia wiekowe są bardzo duże i zasłaniają pół ekranu. Takie były na Polsacie HD aż do zmiany oprawy w 2019 roku, a aktualnie są takie na telewizji WP.

 

Chciałbym tak poruszyć temat oznakowania.

Jest... poprawnie. Ale mogłoby być lepiej.

 

Ostatnio zauważyłem że stacje dostosowują się do obecnych realiów i zawyżają bądź zaniżają ograniczenia wiekowe.

Aktualnie emitowany film komediowy na Siódemce, była scena w prysznicu gdzie zostały pokazane wyraźnie kobiece piersi, leci z oznaczeniem wiekowym +12. W Polsce podobno jest to złe i okropne, ale w TV z oznakowaniem jest inaczej.

To samo z emitowanym w ostatni czwartek filmem "Superhero" na telewizji Metro. Dużo seksualnych podtekstów, i takowych scen, także z oznaczeniem wiekowym +12.

To są przykłady zaniżania.

 

Zawyżanie jest ostatnio bardzo stosowane przy serialach animowanych.

Shrek, który w 2008 roku leciał jeszcze z oznaczeniem dla wszystkich, był stopniowo zawyżany.

ok. 2012 roku było to już oznaczenie z siódemką, a obecnie jest to już dwunastka.

 

Przy innych filmach animowanych to samo. Chodzi mi tu głównie o serie animowana z Minionkami.

A wy co myślicie o takim zachowaniu, i ogólnie oznaczeniach wiekowych w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...