Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Adrianwo napisał:

Dla wszystkich zainteresowanych, opracowałem propozycje zmian w rozporządzeniach określających sposób wyświetlania oznakowań wiekowych. Tutaj macie linki:

https://drive.google.com/file/d/1Wf8j2VIyFc0D-L-d5wg59D8-XwIWZLbG/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1K3885x1V-SiSRYoOj-wbxx8W2RNIanIC/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1omz7slftny7layyOrXzR3v0hoEvCTnGJ/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1VnCcGFlj8QzaWRzPrRWcXFfNtSbR4RKk/view?usp=sharing

KRRiT jest jednak antyspołeczne w opracowywaniu zmian w prawie medialnym i szybciej moje propozycje nie zostaną przyjęte. Możecie pisać do KRRiT z linkami do moich propozycji zmian, jednak nie gwarantuję że do zmian dojdzie.

Odniosę się tylko do jednej kwestii. Innych dokładnie nie czytałem, ani nie wiem czy by "przeszły" w procesie zmian w przepisach.

Z pierwszego linku w tabeli: "Rozmiar symbolu graficznego" - jednostki są przedstawione w pikselach ? Rozumiem, że tak zaproponowane rozwiązanie prowadziłoby do tego, że czym generalnie większa rozdzielczość, tym mniejszy rozmiar symbolu graficznego ? Nie mam jak sprawdzić tego, ale tak licząc "na oko" to chyba niezależnie od rozdzielczości wielkość tych znaków byłaby taka sama z wyjątkiem rozdzielczości pierwszej i drugiej zaprezentowanej w tabeli poczynając od najmniejszej... Czy ta różnica nie byłaby za mała: pomiędzy dwoma pierwszymi poczynając od najmniejszych rozdzielczości, a tymi trzema kolejnymi ? Nie wiem... Najlepiej myślę, że byłoby to zobaczyć i ocenić wizualnie na podstawie konkretnych zdjęć, grafik, screen'ów.

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Frontowiec napisał:

To nie jest temat tabu, tylko po prostu nikogo to nie obchodzi. A jak ci przeszkadza znaczek z buźką lub ''12'' na ekranie, to zakryj go czymś :D

Oczywiście że przeszkadza. Ja rozumiem że niektórzy wolą oglądać śmieci na ekranie zamiast właściwego filmu czy serialu ale bez przesady. Te znaczki w dobie tv cyfrowej są nikomu niepotrzebne. Na dekoderach czy w tv wystarczy info w epg o klasyfikacji wiekowej i dany program można nawet w ten sposób zablokować, a taki nic nie warty znaczek na ekranie nie spowoduje że nagle 13 latek nie obejrzy filmu +16.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach DVB nie powinno być żadnych oznaczeń. Diabeu ma rację. Nie ma właściwie analogu, a kontrolę rodzicielską można bez problemu realizować za pomocą odbiornika. Powinno się zrealizować jakąś kampanię, co to jest EPG lub HbbTV.

 

Problem w tym, że dla większości to żaden problem, że mają coś na ekranie. Kiedyś było tak z paskami toolbar w przeglądarkach. 

 

Znaczek nie chroni dzieci, ponieważ oni mogą "złe i brzydkie" treści bez problemu obejrzeć w Internecie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2019 o 14:29, bugmenot napisał:

Są dość dyskretne ;). Pojawiają się dosłownie na 2-3 sek.

 

sciencedis.jpg

 

I to się nazywa dopiero system oznakowań wiekowych i opisu występującej zawartości.

Dla zainteresowanych, nieco poprawiłem moją wersję polskiego rozporządzenia dot. oznaczeń wiekowych.

Link: https://app.box.com/s/sec8cadzrmh5pkikdi38myzhymnk6c0l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznakowanie wiekowe i opis występujących zawartości to inaczej jako podwójne oznaczenie.

W zwiastunach oznaczenie wiekowe powinno być moim zdaniem być pod koniec zapowiedzi obok udogodnień dla osób niesłyszących i niewidomych drogi @Adrianwo.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czy mi się wydaje, czy Nickelodeon również zawyża bajki/seriale? TMNT 2012 było jakiś czas temu od 7+, a teraz jest 12+. Również dotyczy to reszty produkcji, gdzie można zauważyć że w EPG jest 7+ a na ekranie 12+. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś było takie coś, że podwyższyli praktycznie wszystkie kreskówki i seriale o jeden poziom np. Spongebob albo pingwiny z Madagaskaru były z uśmiechem a seriale pokroju iCarly były z siódemką. Słuszna zmiana, bo w np. spongebobie są różne dziwne sceny, które napewno się nie nadają dla najmłodszych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...