Jump to content
qqq_b

Oznakowanie wiekowe programów

Recommended Posts

Są na to znikome szanse, w sumie prawie żadne, bo nie jest to jakoś bardzo palący całą opinię publiczną w Polsce problem.

• Sad 2

Dokładnie. Ani petycja, ani jakaś audycja radiowa nie pomoże.

• Sad 2

A właśnie, że pomoże. Jest jeszcze jedna opcja to zaproponować jakiś tekst do portalu Odkrywamy Zakryte, w którym ujawnia skrywaną prawdę i łamie stereotypy i mam nadzieję, że zostanie opublikowany artykuł.

Wciąż będziemy się męczyć najgorszym systemem oznaczeń wiekowych na świecie.

W jakiej epoce żyje KRRiT? Odpowiedź brzmi: w erze telewizji analogowej naziemnej, a nie cyfrowej.

Edited by Pepek94
  • Haha 4

Nie chcę tutaj zabijać entuzjazmu, ale... jaka to "milcząca prawda" kryje się za obecnym systemem oznaczeń wiekowych? Bo ja mam wrażenie, że dla większości widzów to nie ma żadnego praktycznie znaczenia, zarówno to, czy program jest oznaczony od 7 czy od 12, jak i kwestia tego, czy znaczek jest bliżej czy dalej krawędzi ekranu.

• Like 1
  • Upvote 3

Tutaj jest chyba to wcześniej omawiane(jego część) rozporządzenie KRRiT z 23 czerwca 2005 roku:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051301089/O/D20051089.pdf (§ 6), a tu znajduje się być może jedna z "nowelizacji" tego rozporządzenia KRRiT: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111550923/O/D20110923.pdf z 12 lipca 2011 roku (nie odnosząca się do poruszanej tu ostatnimi czasy(i chyba nie tylko ostatnimi)problematyki wielkości i położenia znaków graficznych ograniczenia wiekowego).

Wydawało mi się, że to rozporządzenie KRRiT porusza również kwestię dokładnego miejsca, umieszczenia znaku ograniczenia wiekowego na ekranie, ale nie widzę tego(tj. np. w jakiej odległości, od której krawędzi ekranu ma być ten "znak graficzny" umiejscowiony).

Uważam, że znak ograniczenia wiekowego dla omawianej kwestii powinien być na tą chwilę ustalony jako co najwyżej wielkości tego "znaku", jaki stosuje kanał: Stopklatka TV(lub TVP1 HD, TVP2 HD - w zależności od tego czy te kanały czy kanał Stopklatka TV ma ten "znak" mniejszy albo jak informują użytkownicy tutaj: "już niegdysiejsza" wielkość tego "znaku" używana przez kanał TVP HD), zaś jego rozmieszczenie na ekranie: maksymalnie wysunięte w lewym górnym rogu ekranu.

16:9 rulez, a może lepiej choćby pod względem przyszłościowym zamiast zapisu: "jest równa", użyć sformułowania: "co najwyżej" i tu podać konkretny, przemyślany wymiar ?

Kanał telewizyjny: TTV, chyba nadaje na swoim kanale znak ograniczenia wiekowego w prawym górnym rogu ekranu ? Rozporządzenie mówi chyba o "górnym lewym rogu ekranu".

Edited by DVB-T(2) INQUIRING
  • Upvote 1

TVN Turbo, Fabuła i Polsat Music również. Pewnie jeszcze coś się znajdzie.

To, że jest kilka kanałów na których oznaczenie wiekowe jest umieszczone w górnym PRAWYM roku ekranu (w DVB-T chyba tylko TTV) i KRRiT NIC Z TYM NIE ROBI świadczy najlepiej o całkowitej fikcji tych oznaczeń. Oraz o marnowaniu publicznych pieniędzy na coś takiego jak KRRiT! Tego nie da się bowiem nie zauważyć!

Oznaczenie wiekowe na kanałach TVP1 HD i TVP2 HD jest, przynajmniej w odniesieniu do obecnych przepisów, bardzo dobre. I wszyscy pozostali nadawcy powinni je po prostu skopiować (wielkość, przeźroczystość, umiejscowienie - tutaj praw autorskich przecież nie ma), nie przejmując się przepisami, jeśli, jak widać, KRRiT i tak to lotto.

@DVB-T(2) INQUIRING Zamiast "jest równa" - "co najwyżej"?! Ależ taki zapis pozwalałby nadawcom na dowolne zmniejszenie tego oznaczenia. Po pierwsze nie ma szans na taką zmianę, po drugie byłoby to sprzeczne z intencją ustawodawcy (oznaczenia mogłyby być zbyt słabo widoczne), a po trzecie te oznaczenia byłyby wtedy różnej wielkości (bałagan jak obecnie tyle, że w drugą stronę)...

1 godzinę temu, 16:9 rulez napisał:

To, że jest kilka kanałów na których oznaczenie wiekowe jest umieszczone w górnym PRAWYM roku ekranu (w DVB-T chyba tylko TTV) i KRRiT NIC Z TYM NIE ROBI świadczy najlepiej o całkowitej fikcji tych oznaczeń. Oraz o marnowaniu publicznych pieniędzy na coś takiego jak KRRiT! Tego nie da się bowiem nie zauważyć!

A jaką robi to Tobie różnice gdzie ono się znajduje? 😳

Jest w ogóle jakiś zapis w ustawie o KRRiT, bądź innym dokumencie, odnośnie tego gdzie takie oznaczenia mają być, a gdzie nie?

Oczywiście, że jest! Gdzie? Znajdziesz w moim poście na poprzedniej stronie. Link na końcu. A jaką robi mi różnicę? A czy ja gdziekolwiek napisałem, że robi mi różnicę? Nie. Bo nie o to w tym chodzi. Ale o bezczelne łamanie od wielu lat obowiązującego prawa przez telewizję TTV (i nie tylko) oraz o brak reakcji odpowiadającej za to instytucji czyli KRRiT, którą jak widać, ja jako podatnik, niepotrzebnie finansuję!

Edited by 16:9 rulez

Nie potrzebna ta drama o te TTV. To że znaczek jest po innej stronie nie powinno robić problemu. Jednakże jestem za tym że KRRiT jest nie potrzebne. 

• Upvote 1

Jak już tak piszecie do KRRiT to zapytajcie ich czy robili jakieś badania skuteczności oznaczeń wiekowych w TV. Bo chyba jakąś podstawę by te oznaczenia były muszą mieć. A jeśli nie przeprowadzali to może powinni. Przecież mogą być nieskuteczne i trzeba wymyślić coś innego. :)  I co z ochroną polskich widzów którzy oglądają kanały nadające na innych koncesjach, bez oznaczeń wiekowych. Czy to nie powoduje że oznaczenia kanałów na polskiej koncesji nie są iluzoryczne?

• Upvote 1

Te oznaczenie to rozwiązanie archaiczne.Wychowuje dwójkę dzieci i w życiu na to nie patrzyłem.

Ba,dzieci jak chcą to znajda tysiąc innych dróg by obejrzeć niedozwolone.To zawsze kusi.Kwestia by dziecku wytłumaczyć.

• Like 1

Mam nadzieję, że rewizja systemu oznaczeń wiekowych powinna już być konieczna.

Zamiast oznaczeń wiekowych, powinni prowadzić coś jak ma PEGI. Odpowiednie znaczki typu "Przemoc" (i np poziom 1, 2, 3), "Wulgaryzmy" (stopień 1, 2, 3) itd.

W dniu 13.01.2019 o 19:58, nieczęstygość napisał:

Całkiem ładnie to wygląda (przynajmniej na TV4), tylko mogłoby to się pojawiać w jakimś logicznym miejscu, a nie na "środku ekranu".

Powód, dlaczego tak ustawili - paradokumenty. W tych ze studiów Tako Media i Outset Films logo paradokumentu pojawia się w lewym dolnym rogu ekranu przez cały czas jego trwania.

Nie kolego, tak jest na wszystkich programach na ich stacjach, a dla przykładu na TVP oznaczenie to jest obok oznaczenia wiekowego. 

Edited by nieczęstygość

Czy ktoś może pisał teraz do KRRiT-u propozycje zmian w systemie oznaczeń wiekowych programów TV? Piszę do nich i NIESTETY, nie dostaję ŻADNEJ odpowiedzi.

Zmiany powinny też objąć system oznaczeń dla audycji zawierających zarejestrowane lokowanie produktu. Polska wymaga chyba NAJWIĘKSZYCH oznaczeń dla takich audycji na świecie. Np. we Włoszech dla takich audycji wystarczy zwykła notka tekstowa, a w Wielkiej Brytanii jest niewielki znaczek. Nam się mózgi pomieszały i zdecydowaliśmy się na wielkie pomarańczowe znaki. Powinno się to wreszcie po ośmiu latach zmienić!

Także i w tej sprawie piszę do KRRiT i też nie dostaję żadnej odpowiedzi.

Brak odpowiedzi mnie nie dziwi, gdyż zdaniem KRRiT nie jest to sprawa, którą trzeba by było się pilnie zajmować.

Odpowiedź możesz dostać za 5 miesięcy.

Czas żeby tym się zajął program Polsatu Państwo w państwie. Oznaczenia wiekowe przez cały czas trwania programu - także w stacjach muzycznych nadających teledyski przez całą dobę - oraz wielkie oznaczenia audycji z lokowaniem produktu - to coś, co nigdzie indziej nie jest problemem. Czas na jak najszybsze zmiany. Tą sprawą trzeba się pilnie zająć!

Wydaje mi się, że "Państwo w Państwie" stworzono do nieco bardziej bulwersujących spraw niż kwestia oznaczeń wiekowych w telewizji...

Posted (edited)

Jak widać, KRRiT niestety bagatelizuje problemy i skargi ze strony widzów. Niestety, wszystko winnemu jest biurokracja.

Edited by Pepek94

Tylko, że sprawę ograniczeń wiekowych masz w ustawie, KRRiT nie ma kompetencji do zgłaszania ustaw. Piszcie, albo najlepiej zgłaszajcie się do posłów z waszej okolicy, bo inaczej będzie kicha.

"Państwo w Państwie" powinno mieć oznakowanie wiekowe, już wystarczy obejrzeć jeden odcinek aby to wywnioskować. Tak samo stacje muzyczne. Patrząc na poziom zboczenia tych teledysków, dzieci nie powinny oglądać takich materiałów. Takie stacje jak Polo TV i 4Fun Dance wprowadziły odpowiednie ramówki przeznaczone dla dzieci.