Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno wprowadzili takie oznakowania, żeby było takie same jak w innych krajach EU. Oczywiscie kłamali, bo w innych krajach a) są inne B) nie są non stop na ekranie.

Jak mozna tak kłamac!? ...

 

A to jest dobre pytanie (!) :D

 

... ale tak sobie myślę, że: "Jaki Pan, taki kram". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dobrym przykładem może tu być serial CSI gdzie każdy odcinek stanowi całość. Niektóre odcinki są dosyć lekkie i przyjemne (że tak to określę) i spokojnie można zastosować ograniczenie +12, a niektóre odcinki mogły by mieć nawet oznaczenie +18.

Według Rzeczpospolitej tv niektóre odcinki CSI są tak super lightowe, że mogą być emitowane nawet z oznaczeniem bez ograniczeń:

rzeczpospolitatv2.jpg

Rzeczpospolita tv 20 - 26 kwietnia 2012, strona 15

 

Również w dzisiejszym dniu na TV4 według Rzeczpospolitej tv można zobaczyć wiele ciekawych audycji bez ograniczeń wiekowych:

rzeczpospolitatv1.jpg

Rzeczpospolita tv 20 - 26 kwietnia 2012, strona 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno wprowadzili takie oznakowania, żeby było takie same jak w innych krajach EU. Oczywiscie kłamali, bo w innych krajach a) są inne B) nie są non stop na ekranie.

Jak mozna tak kłamac!? ...

 

A to jest dobre pytanie (!) :D

 

... ale tak sobie myślę, że: "Jaki Pan, taki kram". ;)

To źle myślisz kolego. Nie wiem, może nie dojrzałeś albo nie chciałeś dojrzeć, co pisałem powyżej. Kolego @TimeSquare pomylił się. Nikt nigdy nie tłumaczył oznaczeń wiekowych prawem unijnych, a wprowadzenie oznaczenia lokowania produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ten zielony klaps na ekranie do niczego nie pasuje, co ta mordka ma oznaczac ? albo klucz w czerwonym kwadracie ? audycja programowa kodowana ? :lol2:

No coz, ludzie to maja pomysly. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nigdy nie tłumaczył oznaczeń wiekowych prawem unijnych

Faktycznie nikt nigdy nie tłumaczył obowiązku stosowania oznaczeń wiekowych wymogiem unijnym, choć teksty na niektórych portalach medialnych mogły lekko wprowadzać w błąd:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostosowała polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej. Na mocy wydanego właśnie rozporządzenia stacje telewizyjne wprowadzą nowe oznaczenia wiekowe oraz będą informować o tzw. product placement.¹
KRRiT dostosowała polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej. W myśl wydanego rozporządzenia stacje telewizyjne wprowadzą nowe oznaczenia wiekowe i będą informować widzów o product placement.²

Co prawda z powyższych tekstów nie wynika, że oznaczenia wiekowe to wymóg unijny, ale są napisane w taki sposób, że wiele osób w ten sposób może je odczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytowane portale wprowadziły czytających w błąd. A nawet w dwa błędy, gdyż nowa oznaczenia wiekowe oraz oznaczenie lokowania produktów zostały wprowadzone dwoma różnymi rozporządzeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Anonymous

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określa tylko wygląd, wielkość oraz położenie oznaczeń wiekowych. Żeby oznaczenia wiekowe zniknęły trzeba zmienić prawo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele państw posiada systemy klasyfikacji programów pod względem przeznaczenia wiekowego, jednak Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, w którym telewidzowie o kategorii wiekowej audycji informowani są za pomocą znaku graficznego zasłaniającego powierzchnię ekranu przez cały czas trwania audycji. Zasłanianie ekranu obrazami i znakami graficznymi przez cały czas trwania audycji to najgorszy sposób informowania widza o czymkolwiek. Pomysł zrobienia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej to być może jedyny sposób, aby zmienić złe prawo. Jednak mam pewne wątpliwości, czy to się uda. Ewentualne podpisy osób z tego forum to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Musielibyśmy wyjść na ulicę i zbierać podpisy od przechodniów. Pytanie, ile osób zechciałoby jako wolontariusze zbierać podpisy od przechodniów na ulicy? Druga kwestia to taki projekt nie może polegać na likwidacji oznaczeń, jak zaproponował to kiedyś Matthías, tylko na zmianie sposobu ich wyświetlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musielibyśmy wyjść na ulicę i zbierać podpisy od przechodniów.

Powoli. Najpierw maszerujmy w imieniu TV Trwam. Oznaczenia wiekowe mogą być nawet na pół ekranu, a TV Trwam musi być w DVB-T. Idźmy maszerować, bo przecież ma "zniknąć wraz z analogiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musielibyśmy wyjść na ulicę i zbierać podpisy od przechodniów.

Powoli. Najpierw maszerujmy w imieniu TV Trwam. Oznaczenia wiekowe mogą być nawet na pół ekranu, a TV Trwam musi być w DVB-T. Idźmy maszerować, bo przecież ma "zniknąć wraz z analogiem".

 

Dobra, dobra - nie zmieniaj tematu. No to, żeby zgłosić inicjatywę ustawodawczą potrzebujemy (z tego co wiem):

- napisać naszą wersję ustawy, którą chcemy zmienić

- znaleźć 100 000 dorosłych Polaków, którzy pod naszą inicjatywą się podpiszą

- zgłosić to do Sejmu (dokładniej chyba do Marszałka Sejmu, czyli do pani marszałek Ewy Kopacz).

 

Coś pominąłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli. Najpierw maszerujmy w imieniu TV Trwam.

Zwolennicy TV Trwam są dobrym przykładem, jak należy walczyć o swoją sprawę. Gdyby przeciwnicy spamowania powierzchni ekranu znakami graficznymi przez cały czas trwania audycji, zachowywaliby się tak jak osoby popierające obecność TV Trwam w DVB-T, to prawdopodobnie już dawno zmieniono by sposób wyświetlania oznaczeń wiekowych.

 

W ogóle tych oznaczeń nie powinno być bo i tak nikt na nie nie patrzy.

Zgadzam się, ale lepiej jednak, aby oznaczenia pozostały. Próba całkowitej likwidacji oznaczeń wiekowych, mogłaby zostać przez niektórych odebrana jako demoralizacja dzieci i młodzieży. Namęczylibyśmy się przy zbieraniu podpisów, a potem Sejm zaprzepaściłby naszą ciężką pracę odrzucając projekt. Dla tego lepiej jest nie próbować całkowicie likwidować oznaczeń wiekowych, a jedynie starać się zmienić ich nieprawidłowy sposób wyświetlania. W sumie to nie przeszkadza nam to, że istnieje coś takiego jak oznaczenia wiekowe, tylko to że w Polsce są one w nieprawidłowy sposób wyświetlane. Znaki graficzne zasłaniające fragment powierzchni ekranu przez cały czas trwania audycji rozpraszają w oglądaniu i psują estetykę obrazu telewizyjnego. Gdyby były wyświetlane, np. cały czas tylko na pasku EPG, a na ekranie wcale lub tylko przez kilka pierwszych sekund audycji, lub też jako plansza przed audycją, jak zaproponował to kiedyś Logomaniak, to wtedy nie byłoby problemu. Ten szczegół jest jeszcze do ustalenia. Pamiętajmy, że aby nasz projekt został przegłosowany przez Sejm, potrzeba ludzi widzący konieczność oznaczeń wiekowych również musi być uwzględniona. Dla mnie ważne jest, aby nie było zaśmiecania powierzchni ekranu przez cały czas trwania audycji.

 

Coś pominąłem?

Tak, pominąłeś kilka ważnych szczegółów:

● Potrzebna nam jest grupa minimum 15 pełnoletnich obywateli do utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej.

Osoby te musiałyby złożyć pisemne oświadczenie o przystąpieniu do komitetu, ze wskazaniem imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL. Jacyś chętni?

● Jedna osoba z komitetu musiałaby zostać jego pełnomocnikiem, a druga zastępcą.

● Potrzebna nam jest siedziba komitetu.

● Aby zgłosić projekt do Marszałka Sejmu potrzebna jest najpierw lista 1000 podpisów pełnoletnich obywateli popierających nasz projekt.

Ten 1000 podpisów stanowi część tych 100000 łącznie wymaganych. W miejscu zbierania podpisów obywateli musi być oczywiście wyłożony do wglądu projekt ustawy.

● Na zebranie kolejnych 99000 podpisów mamy czas tylko 3 miesięcy. Bardzo ciężko jest zebrać tak duża liczbę podpisów w tak krótkim czasie. Do tego celu potrzebna jest ogromna liczba wolontariuszy.

● Pełnomocnik komitetu ma obowiązek złożyć ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych sprawozdania finansowego o źródłach pozyskanych funduszy na cele inicjatywy ustawodawczej w terminie 3 miesięcy od dnia wniesienia do Marszałka Sejmu projektu ustawy.

 

To tylko najważniejsze szczegóły z ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Pełna jej treść znajduje się pod tym adresem: http://www.sejm.gov.pl/prawo/inicjat.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech lepiej rozwiązali problem - przed audycjami pojawia się plansza graficzna oraz z lektorem, w którym informuje się od jakiego wieku audycja powinna być oglądana. Za to podczas filmu nie ma nic, no chyba, że po przerwach reklamowych (czego pewien nie jestem). Podwyższonego stopnia demoralizacji tam do tej pory nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie najlepszy pomysł ma Logomaniak i Karol, czyli aby przed audycjami pojawiała się plansza graficzna wraz z czytaniem lektorem, zawierająca informację o zalecanym minimalnym wieku, od którego daną audycję można oglądać. Dodatkowo wprowadziłbym również obowiązek wpisywania tej informacji do EPG. Natomiast oczywiście zniesiony powinien zostać przymus przekazywania tej informacji za pomocą znaku graficznego zasłaniającego fragment powierzchni ekranu przez cały czas trwania audycji. Myślę, że co do tego ostatniego wszyscy się zgadzamy i jest to oczywista i bezdyskusyjna prawda. Zdecydowanej większości telewidzów zasłanianie fragmentów obrazu telewizyjnego znakami lub obrazami graficznymi przez cały czas trwania audycji, w większym lub mniejszym stopniu przeszkadza. Dla tego przekazywanie informacji w ten sposób jest oburzające i niedopuszczalne. Jeszcze około rok temu niektórzy nadawcy informowali ten sposób nie tylko o kategoriach wiekowych audycji, ale również reklamowali swoje audycje:

spampodlogiem.png

Na szczęście te bulwersujące praktyki niektórych nadawców zostały zakazane nowelizacją ustawy medialnej. Mam nadzieję, że w przyszłości to samo zostanie poczynione z nieprawidłowym sposobem informowania widza o kategoriach wiekowych audycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Oznaczenia w ogóle nie są potrzebne, a dobrym zwyczajem jest nadawanie programów, w których zawarte są treści nieodpowiednie dla osób małoletnich np. po godzinie 23:00.

 

Tak więc można by z powodzeniem przyjąć taki schemat:

 

- 6-20 programy bez ograniczeń wiekowych

- 20-23 programy z ograniczeniem od 16 roku życia

- 23-6 programy dla widzów powyżej 18 roku życia.

 

Dodatkowo przed emisją programów szczególnie drastycznych, można by umieszczać informację, analogicznie jak to ma miejsce na kanałach BBC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak gdzie indziej, ale w Vectrze w przypadku niektórych stacji ograniczenie wiekowe jest podawane w EPG.

W UPC również są oznaczenia wiekowe w EPG:

oznaczeniawiekowewepg.png

Jednak to czy dany operator podaje w EPG informację o kategorii wiekowej programów jest wyłącznie jego decyzją. Uważam, że jeśli już koniecznie widzowie muszą być informowani o zalecanym minimalnym wieku, od którego małoletni mogą daną audycję oglądać, to właśnie powinno się to robić za pomocą paska EPG, a nie znaku graficznego zasłaniającego fragment powierzchni ekranu przez cały czas trwania audycji.

 

Oznaczenia w ogóle nie są potrzebne

Prywatnie się z tym zgadzam. W czasach swojego dzieciństwa oglądałem wiele programów telewizyjnych, których przy współczesnych oznaczeniach teoretycznie nie mógł bym oglądać, i jakoś nie wyrosłem na osobę zdemoralizowaną. W przeszłości nie było żadnych systemów klasyfikacji programów pod względem przeznaczenia wiekowego, a decyzję o tym co wolno oglądać dzieciom podejmowali rodzice kierując się zdrowym rozsądkiem. Nie sądzę, aby wprowadzenie oznaczeń wiekowych spowodowało zmniejszenie demoralizacji małoletnich. Jednak nie wydaje mi się, aby projekt całkowitej likwidacji oznaczeń miał szansę zostać zaakceptowany przez Sejm. Dlatego lepiej jest walczyć nie o likwidację oznaczeń, a zmianę ich nieprawidłowego sposobu wyświetlania w polskiej telewizji. Najważniejsze jest to, aby obraz telewizyjny nie był zaśmiecany znakami graficznymi przez cały czas trwania audycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...