Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co dokładnie oznacza znaczek 12? Wczoraj na TVP2 wieczorem leciał serial - Rozbite marzenia. 1918-1939. Znaczek 12 a akurat jak przełączyłem na ten kanał była scena na jakimś basenie z którego wychodził goły facet i był frontem do kamery. A chwilę później jakaś pani z panem, też nadzy, odchodzili od kamery. Czy to się łapie na dozwolone od 12 lat? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, G2000 napisał:

Co dokładnie oznacza znaczek 12? Wczoraj na TVP2 wieczorem leciał serial - Rozbite marzenia. 1918-1939. Znaczek 12 a akurat jak przełączyłem na ten kanał była scena na jakimś basenie z którego wychodził goły facet i był frontem do kamery. A chwilę później jakaś pani z panem, też nadzy, odchodzili od kamery. Czy to się łapie na dozwolone od 12 lat? :)

W TVP są setki filmów i seriali  z podobnymi scenami emitowanymi nawet w ciągu dnia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że serial rozpoczął się przed 22. No i nie tylko obraz był tam kontrowersyjny. Goła pani widząc gołego pana powiedziała coś w stylu - Nie wiedziałam że jest pan Żydem. Oczywiście patrząc wcześniej w określone miejsce. :) A oglądałem tylko minutę więc na reszcie serialu może być jeszcze ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym w tym wątku wielokrotnie. Napiszę raz jeszcze:

 

 

ROZPORZĄDZENIE

KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI

z dnia 23 czerwca 2005 r.

w sprawie kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich oraz audycji lub innych przekazów przeznaczonych dla danej kategorii wiekowej małoletnich, stosowania wzorów symboli graficznych i formuł zapowiedzi

 

stanowi, że:

 

§6.Symbole graficzne zamieszczane są w czasie trwania całej emisji telewizyjnej, a ich wysokość i długość nie może być mniejsza niż 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 21 cali.

 

A wystarczy, zmienić wspomniany paragraf na:

 

§6.Symbole graficzne zamieszczane są w czasie trwania całej emisji telewizyjnej, a ich wysokość i długość jest równa 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 42 cali.

 

i problem nadmiernej wielkości oznaczeń wiekowych by się rozwiązał! Oznaczenia wiekowe po takiej zmianie na wszystkich kanałach byłyby nawet odrobinę mniejsze niż te, jakie są obecnie na TVP1 HD / TVP2 HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzisz, że tego nie zrobiłem?! Błąd. Pisałem do nich TRZY RAZY na przestrzeni kilku lat! I za każdym razem otrzymałem odpowiedź na odczepnego w stylu: "nie prowadzimy prac, ale jeśli będziemy to może... bla, bla... kiedyś... bla, bla... uwzględnimy..." A co do wspomnianych telewizorów CRT to problem nie jest z nimi, ale z wielkością ekranu, która oczywiście rośnie i te oznaczenia wiekowe nie są potrzebne aż tak duże.

Edytowane przez 16:9 rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa z 2005 roku, a mamy 2019. Wiele zmieniło się od tej pory. Telewizory urosły. Mamy telewizję cyfrową, gdzie w EPG można sprawdzić ograniczenia wiekowe i inne informacje o aktualnym programie. Zresztą sam wiek niewiele mówi. Powinny być oznaczenia jak są w grach lub w Netflixie. Strach, wulgarny język, narkotyki, alkohol, seks, przemoc, błyskające światło - konkretne hasła, czego możemy się spodziewać. Wyświetlać przez 10 sekund po zakończonym bloku reklamowym. I wystarczy. Klawisz Info na pilocie obecny w 99% tunerów/telewizorów. Analog z kablówki ogląda chyba tylko 1% widzów. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, że pomoże. Jest jeszcze jedna opcja to zaproponować jakiś tekst do portalu Odkrywamy Zakryte, w którym ujawnia skrywaną prawdę i łamie stereotypy i mam nadzieję, że zostanie opublikowany artykuł.

Wciąż będziemy się męczyć najgorszym systemem oznaczeń wiekowych na świecie.

W jakiej epoce żyje KRRiT? Odpowiedź brzmi: w erze telewizji analogowej naziemnej, a nie cyfrowej.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tutaj zabijać entuzjazmu, ale... jaka to "milcząca prawda" kryje się za obecnym systemem oznaczeń wiekowych? Bo ja mam wrażenie, że dla większości widzów to nie ma żadnego praktycznie znaczenia, zarówno to, czy program jest oznaczony od 7 czy od 12, jak i kwestia tego, czy znaczek jest bliżej czy dalej krawędzi ekranu.

  • Popieram 3
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest chyba to wcześniej omawiane(jego część) rozporządzenie KRRiT z 23 czerwca 2005 roku:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051301089/O/D20051089.pdf (§ 6), a tu znajduje się być może jedna z "nowelizacji" tego rozporządzenia KRRiT: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111550923/O/D20110923.pdf z 12 lipca 2011 roku (nie odnosząca się do poruszanej tu ostatnimi czasy(i chyba nie tylko ostatnimi)problematyki wielkości i położenia znaków graficznych ograniczenia wiekowego).

 

Wydawało mi się, że to rozporządzenie KRRiT porusza również kwestię dokładnego miejsca, umieszczenia znaku ograniczenia wiekowego na ekranie, ale nie widzę tego(tj. np. w jakiej odległości, od której krawędzi ekranu ma być ten "znak graficzny" umiejscowiony).

 

Uważam, że znak ograniczenia wiekowego dla omawianej kwestii powinien być na tą chwilę ustalony jako co najwyżej wielkości tego "znaku", jaki stosuje kanał: Stopklatka TV(lub TVP1 HD, TVP2 HD - w zależności od tego czy te kanały czy kanał Stopklatka TV ma ten "znak" mniejszy albo jak informują użytkownicy tutaj: "już niegdysiejsza" wielkość tego "znaku" używana przez kanał TVP HD), zaś jego rozmieszczenie na ekranie: maksymalnie wysunięte w lewym górnym rogu ekranu.

 

16:9 rulez, a może lepiej choćby pod względem przyszłościowym zamiast zapisu: "jest równa", użyć sformułowania: "co najwyżej" i tu podać konkretny, przemyślany wymiar ?

 

Kanał telewizyjny: TTV, chyba nadaje na swoim kanale znak ograniczenia wiekowego w prawym górnym rogu ekranu ? Rozporządzenie mówi chyba o "górnym lewym rogu ekranu".

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...