Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Na stronie KRRiT pojawił się komunikat o ochronie małoletnich.

Link: http://www.krrit.gov.pl/krrit/aktualnosci/news,2697,ochrona-dzieci-i-mlodziezy---komunikat-krrit.html

Niestety minusem jest to, że ma 10 punktów, a niestety wycięto punkty od 4 do 9. Teraz musi poprawić komunikat tak, aby był w pełnej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest już komunikat KRRiT w pełnej wersji z 10 punktami dzięki interwencji w sprawach technicznych. Niestety o zawyżaniu oznaczeń ani słowa. Co oznacza, że NIK powinna już się brać za kontrolę w zakresie oznaczeń wiekowych albo KRRiT powinna się brać za konsultacje społeczne ws. możliwych zmian, ale pod warunkiem rewizji systemu przewidzianej w strategii.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Komunikat Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

z 17 lipca 2018 roku

 

Ochrona dzieci i młodzieży - priorytetem i zadaniem strategicznym

Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji"

 

(bla, bla, bla w 10 punktach na 4 stronach w tym ostatnia pusta jak cała ta śmieszna Raaada)

 

Przewodniczący KRRiT

Witold Kołodziejski"

 

Wystarczy spojrzeć na kanały w DVB-T i oznakowanie wiekowe na poszczególnych kanałach. Różnice w wielkości tego kolorowego humusu w lewym górnym rogu są prawie 4-krotne. Najmniejsze na Stopklatka, TVP1 HD i TVP2 HD. Największe na Polsat, TV6, WP. I tylko te największe po odpowiednim przymknięciu jednego bleszczatego oka (info dla niekumatych: klasyk Kaźmierz Pawlak, Sami swoi) spełniają wymagania rozporządzenia KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie kwalifikowania audycji lub... (bla, bla, bla). I co towarzyszu przewodniczący Kołodziejski?! Łamanie prawa praktycznie przez wszystkich nadawców naprawdę nikomu nie przeszkadza?! Po co wy (KRRiT) w ogóle istniejecie to pewnie sami nie wiecie!

 

Ps. może być?!

Edytowane przez 16:9 rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że te oznakowanie powinno się pojawiać tylko po rozpoczęciu programu/po reklamie i znikać po 3-5 sekundach. Niech sobie [beep]stwo będzie wielki jakie chce, nawet na pół ekranu :D Jak nadawca się szanuje, to dba o wygląd swojego kanału (np Canal+/nc+) i o to, żeby widzowi się podobało, a taki Polsat i tak się ze wszystkich widzów śmieje i ma ich gdzieś, wgl po [beep]e oni zmienili oznaczenie wiekowe na Polsat HD? Było ładne jak na pozostałych, już tam nie ważne, ze nie wycięte, ale w HD w miarę ujdzie, to na TV6 HD i Polsat HD dali takie coś, ciekaw jestem kto o tym decyduje, w końcu SuperPolsat HD i TV6HD startowały jednocześnie i jeden kanał ma "normalne" jak reszta Polsatów, a drugi.... Do WP (tv) można napisać jakieś pismo zbiorowe, to pewnie to naprawią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

ROZPORZĄDZENIE KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI

 

z dnia 23 czerwca 2005 r.

 

w sprawie kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich oraz audycji lub innych przekazów przeznaczonych dla danej kategorii wiekowej małoletnich, stosowania wzorów symboli graficznych i formuł zapowiedzi

 

§ 6. Symbole graficzne zamieszczane są w czasie trwania całej emisji telewizyjnej, a ich wysokość i długość nie może być mniejsza niż 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 21 cali.

"

 

A teraz zaglądnijcie sobie wszyscy na TTV. No i?! Żółty (w chwili pisania - Ostre cięcie) kwadracik znajduje się w górnym PRAWYM rogu ekranu. I tak już chyba od kilku lat. Przez te kilka lat całej tej śmiesznej KRRiT to nie przeszkadza. A może czekają na formalne zgłoszenie, bo bez takiego zgłoszenia NIC NIE MOGĄ ZROBIĆ?!

 

Ps. to też tak informacyjnie dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się dlaczego w "tym kraju" czasem nie ma pieniędzy na ważne sprawy. Nie ma bo pieniądze są marnowane w dziesiątkach urzędów, o których miliony nawet nie wiedzą, że takowe istnieją, a jakby je zlikwidować to te miliony nie zauważyłyby różnicy. A utworzonym pewnie tylko po to aby królik wraz ze znajomymi mogli gdzieś za dobre pieniądze "pracować" za nic praktycznie nie odpowiadając. Kto by zresztą nie chciał?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież oznaczenia po prawej stronie są nie tylko na TTV, ale też na TVN Turbo, TVN Fabuła , 4fun TV, 4Fun Gold i 4Fun Dance . Już nie wspominając o tym, że na TVP HD oznaczenie, jest mniejsze niż jest w rozporządzeniu i zajmuje powierzchnię mniej więcej 5x mniejszą, niż na Polsat HD :D Dawniej podczas autopromocje Hitu na Sobotę w telewizyjnej jedynce oznaczenie było w dolnym lewym rogu i wyglądało to lepiej niż normalnie.
Na Motowizji przy programach lifestylowych o tematyce "dla pasjonatów wycieczek motocyklowych" " nie ma w ogóle oznaczenia (na tym kanale nie ma ich wcale) podczas gdy tego typu program kwalifikuje się pod oznaczenie i taki "tefałen" pewnie dostał by za takie coś karę. :D
Jedyna rzecz, gdzie podobają mi się polskie oznaczenia wiekowe to autopromocja na Planete+, gdzie obok godziny/daty i nazwy programu jest pokazana klasyfikacja wiekowa przy tytule programu. Ładnie to wygląda.
Jak dla mnie wystarczałaby "notka" pisemną lub audiowizualna dot. ograniczenia wiekowego w danej audycji lub jej potencjalnej szkodliwości dla zbyt młodych widzów, tak jak jest to na AXN czy BBC BRIT

Edytowane przez nieczęstygość99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że te oznaczenia są po prawej stronie również na innych kanałach niczego nie zmienia w tym co napisałem. Ograniczyłem się tylko do kanałów z naziemnej bo do takich mam dostęp.

 

A to, że są one prawie na każdym kanale za małe to pisałem już tutaj wielokrotnie. Jeśli wymóg jest:

 

"...ich wysokość i długość nie może być mniejsza niż 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 21 cali."

 

to na ekranie 42 cale bok tych oznaczeń powinien mieć co najmniej 4 cm. A nawet na Polsacie i WP, gdzie są one największe tyle nie mają. Największe mają bok około 3,8 cm, najmniejsze, na Stopklatka, 2 cm - przypominam: ekran 42 cale.

 

I żeby było jasne: to te oznaczenia najmniejsze (Stopklatka, TVP1 HD, TVP2 HD) są najlepsze, ponieważ są najmniej widoczne, najmniej przeszkadzające w oglądaniu, ale zarazem i tak w 100% spełniają swoją rolę - osób z wadami wzroku tutaj nie biorę pod uwagę. Niemniej prawo jest prawem i należy albo je stosować, nakładając kary, albo (najlepiej) je zmienić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są najlepsze na TVP 1 HD i to jest niepodważalne, Takie wielkościowo jak na Polsacie HD czy WP są po porostu za duże, Chore przepisy... na tyle, że chyba sama KRRiT sobie to odpuściła.

Skoro nie masz dostępu do kanałów z poza NTC , to niestety dużo Cię omija ciekawostek w kwestii polskich oznaczeń wiekowych, nie wiem czy oglądałeś kiedyś poniższe stacje, ale tam dopiero panuje egzotyka :D Jeśli nie to poszukaj zappów.

TVP HD (maluteńkie oznaczenie, wręcz drażni maleńkością :D)

TVS (SD) małe oznaczenie, ale z białym wypełnieniem "12" kompletnie się zlewa i przy tej jakości kanału jest po prostu beznadzieja)

Polsat HD i TV6HD (oznaczenie potwór :D, ogromne, większe jeszcze niż wersji SD)

To!TV ( aktualnie już nie, ale... przez pewien okres, kiedy logotyp był na środku ekranu, oznaczenie to był jakiś twór dziecka w "paincie" , wgl nie podobny do nazuconego wzoru)

Tele5 (SD) (fantazyjna czcionka w prawidłowym wzorze +koszmarne kontury)

Paczka kanałów 4FUN (poszarpane kontury oznaczenia)

Kanały tematyczne Polsatu w HD +TVN24HD i TVN 24BIS HD (oznaczenia ładne, ostre, ale z białym wypełnieniem)

Idealnie jest na TVP 1 i 2 HD, kanałach nc+/C+, stopklatce, kanałach MWE i KPM.

 

Co do TV WP, to wysłałem stosowne zgłoszenie wraz z plikiem graficznym jak powinno to wyglądać i.... w odpowiedzi otrzymałem info, że dział techniczny rozpatrzył zgłoszenie i zajmie się daną sprawą. Ciekawe czy rzeczywiście :)

Edytowane przez nieczęstygość99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wiem, że na kanałach poza DVB-T oprócz wielkości dochodzą jeszcze inne problemy z tymi oznaczeniami (np. białe wypełnienie). Ale jest to tylko kolejne potwierdzenie tego, że KRRiT już dawno powinna coś z tym zrobić.

 

Może po zmianie zapisu w rozporządzeniu z:

 

"...ich wysokość i długość nie może być mniejsza niż 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 21 cali."

 

na np:

 

"...ich wysokość i długość jest równa 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 42 cali."

 

KRRiT powinna udostępniać wszystkim stacjom te oznaczenia wiekowe (5 sztuk lub 2x5 sztuk, osobno SD i HD) w odpowiednich plikach graficznych do wykorzystania? Wtedy wszystkie wyglądałyby tak samo i byłyby umieszczone w tym samym miejscu na ekranie. Czyli byłyby one na wszystkich kanałach jak teraz jest na TVP1 HD i TVP2 HD, że gdy przełączamy się pomiędzy tymi dwoma kanałami to oznaczenie jest dokładnie takie samo i w dokładnie tym samym miejscu i tylko kolor się zmienia (lub nie). I WIELKOŚĆ TYCH OZNACZEŃ BYŁABY WTEDY NA WSZYSTKICH KANAŁACH TAKA SAMA JAK TERAZ JEST NA TVP1 HD/TVP2 HD. Pewnie zaraz ktoś zwróci uwagę na problem wypalania pikseli. Ale jeśli te oznaczenia są różnokolorowe oraz przy reklamach, sporcie czy informacji ich nie ma to nie sądzę żeby problem był większy niż jest teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są gotowce od KRRiT, nawet w Wikipedii do pobrania :D i wielkość ustalona, ale jak widać niektórzy wolą po swojemu. Co do wypalania pikseli, to wystarczy zrobić lekką tranparentność oznaczenia i "każdy piksel w ciągu sekundy będzie wyświetlał" setki odcieni żółtego, a nie ten sam ciągle

Edytowane przez nieczęstygość99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że są gotowce to ja wiem. Są one kolorowe w Załącznikach nr 1 i nr 2 do Rozporządzenia. Link na końcu. Mi chodzi jednak o zrobienie i udostępnienie przez KRRiT plików graficznych czy medialnych (szczegółów nakładania na obraz nie znam), które można by wykorzystać w każdej stacji, po to właśnie aby i efekt wszędzie był ten sam. Oczywiście jeżeli da się coś takiego zrobić. Dodatkowo trzeba by też zmienić zapis we wspomnianym Załączniku nr 1 bo jak byk tam stoi przy "Dozwolone od lat 18":

 

Czerwony kwadrat z białym kluczem w środku. Znak powinien być stosowany w kolorze określonym: 1) w RGB: R:213, G:78, B:77; 2) w CMYK: C:12, M:84, Y:70, K:1; 3) w PANTONE: 7418 C.

 

ale już, co ciekawe, zapewne zwykły polski bałagan, przy pozostałych czterech wzorach (bo, 7, 12, 16) nic o białym wypełnieniu nie ma, np.:

 

Oliwkowy kwadrat z liczbą 12 w środku. Znak powinien być stosowany w kolorze określonym: 1) w RGB: R:208, G:209, B:84; 2) w CMYK: C:22, M:7, Y:83, K:0; 3) w PANTONE: 584 C.

 

Oraz wprowadzenie zapisu o tej konkretnej transparentności - wzór (procent) wziąć z TVP1 HD.

 

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/regulacje-prawne/polska/ochrona-dzieci-i-mlodziezy/roz110829_maloletni.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się zgodzić, że na TVP1 HD nie ma transparentności. Aż podszedłem bliżej do tv i wielokrotnie użyłem funkcji Freeze (stopklatka), aby złapać dwa kolory podkładu, jasny i ciemny, wyraźnie oddzielone i dzielące oznakowanie na dwie części. Kolor żółty tego oznakowania miał dwa wyraźnie różne odcienie. Czyli transparentność jest i to z pewnością większa niż te wspomniane +/-5%. Co do kanałów nc+/MWE (musiałem wygooglać co to jest to MWE) to nie mam jak tego sprawdzić, niemniej jakby ta transparentność zapisana w Rozporządzeniu była odrobinę większa niż teraz jest na TVP1 HD to bym oczywiście nie protestował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest już komunikat KRRiT w pełnej wersji z 10 punktami dzięki interwencji w sprawach technicznych. Niestety o zawyżaniu oznaczeń ani słowa. Co oznacza, że NIK powinna już się brać za kontrolę w zakresie oznaczeń wiekowych albo KRRiT powinna się brać za konsultacje społeczne ws. możliwych zmian, ale pod warunkiem rewizji systemu przewidzianej w strategii.

W tym właśnie sęk, że zawyżanie oznaczeń nie jest zabronione. To jest forma zabezpieczenia się. Kryteria z rozporządzenia, podług których się nadaje oznaczenia, są bardzo szczegółowe, ale czasem nawet zbyt, że tak powiem, podkręcone, dlatego często nadawcy mają problem, czy dany film dać z "7" czy "12". Dochodzi też ta kwestia porozumienia o nienadawaniu reklam fast-foodów, i tam ustalono że nie będzie tych reklamówek przy audycjach z oznaczeniem dla wszystkich albo z "7". Ktoś może uznać że to jest swego rodzaju kombinowane, że da się np. film ze Scoobym Doo z "12" i w tym momencie taki Polsat czy TVN może swobodnie puszczać reklamy chipsów, ale prawo tego nie zakazuje, porozumienie dotyczy tylko wybranej grupy programów.

Poza tym zawyżanie to nie jest coś, co się pojawiło rok czy dwa lata temu. Pamiętam przypadek z 2007 roku, gdy ZigZap zaczął emitować 4 serię kreskówki "Kod Lyoko", i o ile poprzednie odcinki szły jako dozwolone od lat 7, to wiele odcinków z tej właśnie czwartej miało wpisaną "12", choć różnic co do fabuły serialu nie było w ogóle, a patrząc na kryteria z rozporządzenia można stwierdzić że to była nadmierna prewencja bo najbliżej stosunków romantycznych byliśmy jak się Ulrich i Yumi pocałowali w świecie wirtualnym :D I wtedy nikt jakiegoś dymu nie robił, tak naprawdę mało kto na to zwrócił uwagę.

 

Myślę, że tu też trzeba pamiętać o tym, iż te oznaczenia mają charakter doradczy. To nie jest coś doktrynalnego, do czego widz musi się absolutnie stosować. To jest zalecenie, które można wziąć pod uwagę przy wybieraniu programu, ale można to też olać, i tu piłka jest po stronie rodziców, a nie Rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...