Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanse są bardzo marne prędzej w obydwu przypadkach (oznaczenia wiekowe i lokowania produktu). Moim zdaniem pierwszy powinien się zmienić ten drugi system. Durnowate wielkie pomarańczowe oznaczenia "audycja zawiera lokowanie produktu" powinny w końcu zniknąć i zostać zastąpione prostą notką tekstową.

 

Piszcie do KRRiT-u aż do skutku. Jeszcze zapomniałem, prócz "Państwa w państwie" możecie to zgłosić do "Alarmu" w TVP1.

Edytowane przez Adrianwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jaki adres w KRRiTV wysyłać swoje żale i uwagi ? Przepraszam za lenistwo ale wolę wiedzieć o pewnym adresie a nie automacie kasującym wiadomości ;)

Mamy tv cyfrową i przycisk info, EPG więc znaczek w czasie emisji programu nie jest potrzebny. A już zupełną bzdurą jest znaczek na VOD płatnym za każdą pozycje, np. VOD.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnych czasach te wszystkie znaczki powinny zostać po prostu zlikwidowane. Dla mnie to hipokryzja, w internecie można znaleźć najbardziej brutalne rzeczy, a filmy gdzie jest parę strzelanek są oznaczane od lat 16 po godz. 20. Nie wiem czy jeszcze ktoś na to zwraca uwagę, oprócz tego, że zaśmiecają ekran. W latach 90-tych siedziałem wieczorem w wieku 12 lat z rodzicami, oglądałem na VHS różne horrory, filmy sensacyjne jak Szklana Pułapka czy Rocky Balboa, grałem w GTA etc. i myślę, że wyrosłem zdrowy na umyśle. To powinno zależeć tylko od rodziców, lepiej wychowawczo jest gdy oglądają TV pod ich kontrolą niż siedzą w pokoju i oglądają to samo w necie.

Powinna być tylko ustawa, że filmy naprawdę brutalne dajemy od 23, ale też bez oznaczania ich znaczkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mam nic przeciwko informacji o kategorii wiekowej danego programu. Ale niech to będzie przed danym programem albo jak np. na Netflix na początku danego programu przez kilka sekund i podobnie jak w stacjach tv w USA po każdej przerwie reklamowej też na kilka sekund. W dodatku w N czy w stacjach z USA oprócz samej kategorii wiekowej jest też informacja jakie treści zawiera dany program (seks, alkohol, narkotyki, wulgaryzmy itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fox coś takiego daje przed serialami u nas.Natomiast dawniej była taka plansza "tylko dla dorosłych" lub w soboty to się nazywało chyba "kino nocne" i tam nadawano filmy od 18 lat. A samo oznaczenie mogło by być ,tylko nie duży ,transparentny  znaczek. Chyba ,że ustawodawcy głównie chodzi o kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Asterix i Obelix: W służbie jej Królewskiej Mości" według EPG od 0+ na Polsacie 31 marca. Ten sam film stacja TV Puls emitowała z oznaczeniem 12+, a TVP - 7+. Patrząc na ten bajzel, KRRiT mogłoby zmienić ustawę, tak aby właśnie KRRiT ustalał jaki program ma mieć oznaczenie, a nie jak dotychczas, stacja telewizyjna. Również można zwrócić uwagę na "Baywatch: Słoneczny patrol" gdzie HBO emituje to od 18+, a Polsat od 16+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, VG02 napisał:

"Asterix i Obelix: W służbie jej Królewskiej Mości" według EPG od 0+ na Polsacie 31 marca. Ten sam film stacja TV Puls emitowała z oznaczeniem 12+, a TVP - 7+. Patrząc na ten bajzel, KRRiT mogłoby zmienić ustawę, tak aby właśnie KRRiT ustalał jaki program ma mieć oznaczenie, a nie jak dotychczas, stacja telewizyjna. Również można zwrócić uwagę na "Baywatch: Słoneczny patrol" gdzie HBO emituje to od 18+, a Polsat od 16+.


Przecież HBO nie podlega polskiej koncesji, nie pokazuje tych znaczków, a film ten latał u nich w każdej możliwej porze dnia... może chodzi Ci o "18" w jakimś serwisie VOD?
Te znaczki w VOD przeszkadzają mi jeszcze bardziej niż w telewizji, bo tam nie są półprzezroczyste i nie mają wyciętej liczby, a białą, przez co jeszcze bardziej dają po oczach. Też jestem za umieszczaniem ich tylko przez chwilę, ale chyba nieprędko to się stanie. Myślę, że prędzej ktoś wpadnie na pomysł dorzucenia jeszcze czegoś na ekran niż usunięcia z niego oznaczeń. 8)

Ustalanie przez KRRiT kategorii wiekowych to niezbyt trafiony i przede wszystkim nierealny pomysł.

BTW, czy wiadomo jak skończyła się sprawa ze skargą na wczesną emisję filmu "Wołyń" w TVP? Pamiętam artykuły na ten temat, ale nie znalazłem informacji o finale.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, szymekskl napisał:


Przecież HBO nie podlega polskiej koncesji, nie pokazuje tych znaczków, a film ten latał u nich w każdej możliwej porze dnia... może chodzi Ci o "18" w jakimś serwisie VOD?

 

HBO przed emisją filmu pokazuje planszę z informacją od ilu lat jest dany film. A przynajmniej tak było z 2 lata temu, teraz mam tylko HBO GO.

Edytowane przez diabeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, diabeu napisał:

HBO przed emisją filmu pokazuje planszę z informacją od ilu lat jest dany film. A przynajmniej tak było z 2 lata temu, teraz mam tylko HBO GO.

Ach, ok!

Przyznam, że sam nie pamiętam czy w HBO GO informacja o kat. wiekowej pojawia się podczas oglądania czy tylko przy opisie filmu, ale chyba podczas emisji nic nie przeszkadza... Linearnie długo ich nie oglądałem, ale byłoby to dość ciekawe zjawisko zobaczyć planszę "film dozwolony od lat 18" przy emisji o 14:00, a tak "Słoneczny patrol" się też pojawiał. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W HBO GO informacja o kategorii wiekowej jest tylko przy opisie filmu, w linearnych kanałach HBO, jak pisałem wcześniej, pojawiało się takie info przed startem emisji filmu. Czy jest to nadal to nie wiem.

 

Natomiast jeśli film się pojawiał o 14:00 to raczej nie miał oznaczenia +18 bo jak się nic nie zmieniło to HBO nadaje na czeskiej koncesji i filmów z kategorią +18 w day time emitować nie mogą.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej, linearnych kanałów HBO nie mam od ponad 2 lat, mam tylko HBO GO, więc w kwestii emisji materiałów +18 w ciągu dnia widocznie jest teraz inaczej. Więc całkiem prawdopodobne że Baywatch leciało jako +18 w ciągu dnia, a sama różnica w oznaczeniach między HBO a Polsatem może być związana właśnie z wersją tłumaczenia. HBO nie [beep]zieli się zazwyczaj w tańcu i robi konkretne tłumaczenia w przeciwieństwie do Polsatów, TVNełów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Netflix Baywatch jest +16. Ale w sumie niewielka różnica między +16 a +18. Ciekawiej by było jakby jeden film gdzieś był od lat 7 a gdzie indziej od 16 na przykład ;), swoją drogą pewnie by się znalazło coś takiego jakby poszukać :D. Oczywiście w takiej samej wersji bo czasem zdarzają się wersje ocenzurowane.

Edytowane przez diabeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich zainteresowanych, opracowałem propozycje zmian w rozporządzeniach określających sposób wyświetlania oznakowań wiekowych. Tutaj macie linki:

https://drive.google.com/file/d/1Wf8j2VIyFc0D-L-d5wg59D8-XwIWZLbG/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1K3885x1V-SiSRYoOj-wbxx8W2RNIanIC/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1omz7slftny7layyOrXzR3v0hoEvCTnGJ/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1VnCcGFlj8QzaWRzPrRWcXFfNtSbR4RKk/view?usp=sharing

KRRiT jest jednak antyspołeczne w opracowywaniu zmian w prawie medialnym i szybciej moje propozycje nie zostaną przyjęte. Możecie pisać do KRRiT z linkami do moich propozycji zmian, jednak nie gwarantuję że do zmian dojdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest po prostu jakaś paranoja, bo KRRiT jest instytucją antyobywatelską drogi @Adrianwo.

Może jacyś influencerzy bądź Youtuberzy typu Ator czy niedoszły szwagier Martina S. zabiorą w końcu jakiś głos na temat systemu oznaczeń wiekowych?

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...