Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na wszystkich kanałach SD  (co prawda z opóźnieniem, ale zawsze) też podmienili (ujednolicili),  przy swoich pozostały tylko kanały produkowane przez ZPR i ATM Rozrywka.

Graficy z DPM widać, że nie byli przygotowani na ujednolicenie, bo zmiana położenia oznaczenia wiekowego powoduje nakładanie się  obecnie na nazwę pasma ?

Edytowane przez nieczęstygość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele lepiej to się teraz ogląda. Ale… Oczywiście nie zabrakło błędów. Oznaczenia mają swoje różne położenia na ekranie. Można to podzielić na kilka grup.

 

Polsat czy Polsat News 2 mają swoje niezależne położenie. TV 6 również. TV 4 jest razem z Polsatem 2. Ciekawy przypadek. W innej grupie są razem Super Polsat, Polsat Film, Polsat Café, Polsat Play. Polsat Romans - oddzielnie. Nie wiem jak to wygląda z Polsat Doku, Polsat Games czy Polsat Rodzina, bo nc+ ich nie oferuje u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy była podawana o tym informacja, chociażby na tym forum, w tym bądź innym wątku, ale z tego co zauważyłem (mogę się mylić) już jakiś czas temu: "oznakowanie wiekowe programów"(znak graficzny) nadawane na kanale: TV Puls 2 (Puls 2) zostało zmniejszone względem poprzednio nadawanego rozmiaru tego znaku graficznego tamże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak emitowany jest serial "Wikingowie" na History o godzinie 21:00? To też nie widziałem zapowiedzi przed filmem, dla jakiej publiczności jest adresowany ten serial. No i brak oznakowania wiekowego.

Edytowane przez Barti
Tytuły seriali, filmów, audycji, utworów itp. podajemy w cudzysłowie. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, zamiast tych durnych "znaczków", wystarczyła by plansza z napisami i lektorem (przed rozpoczęciem i ewentualnie po reklamie), dla jakiego widza jest przeznaczony program i jakie zagrożenia niesie za sobą dla nieodpowiednich widzów (jak na przykład na BBC BRIT, AXN, czy Fox Comedy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Adrianwo napisał:

Polsat dokonał tych zmian wraz ze zmianą belek informujących o dostępności napisów i audiodeskrypcji.

Jest to podyktowane rozporządzeniem KRRiT dot. udogodnień dla niesłyszących i niedowidzących: http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/regulacje-prawne/polska/kontrola-nadawcow/d2018000226101.pdf ( §12, pkt. 2)

 

4 godziny temu, DVB-T(2) INQUIRING napisał:

Nie wiem, czy była podawana o tym informacja, chociażby na tym forum, w tym bądź innym wątku, ale z tego co zauważyłem (mogę się mylić) już jakiś czas temu: "oznakowanie wiekowe programów"(znak graficzny) nadawane na kanale: TV Puls 2 (Puls 2) zostało zmniejszone względem poprzednio nadawanego rozmiaru tego znaku graficznego tamże.

Jest już tak od 1 sierpnia ubiegłego roku, zresztą pisałem już o tym we właściwym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2019 o 23:51, manieq01 napisał:

Jest to podyktowane rozporządzeniem KRRiT dot. udogodnień dla niesłyszących i niedowidzących: http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/regulacje-prawne/polska/kontrola-nadawcow/d2018000226101.pdf ( §12, pkt. 2)

Hmm. Z jednej strony TVN także dokonał zmian belek informujących o dostępności napisów i audiodeskrypcji. Są one teraz takie same na kanałach TVN i TVN 7 i w sumie podobne do tych wyświetlanych na kanałach Polsatu. Z drugiej strony w rozporządzeniu KRRiT nie znalazłem nic na temat konieczności informowania za pomocą belek, czyli właściwie stacje w ogóle nie muszą takowych wyświetlać. Przykładowo na kanałach TVP takich belek w ogóle nie ma (i bardzo dobrze, po co dodatkowy spam na ekranie :smile:), na kanałach TVN-u belki wyświetlane są tylko na początku audycji, a na kanałach Polsatu - na początku i po każdej przerwie reklamowej. Czyli wszystko zależy od nadawcy.

P.S. §12, pkt. 2 rozporządzenia odnosi się do teletekstu, czyli telegazety. Nie chodzi tu o belki. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2019 o 12:01, Adrianwo napisał:

Polsat dokonał tych zmian wraz ze zmianą belek informujących o dostępności napisów i audiodeskrypcji.

Całkiem ładnie to wygląda (przynajmniej na TV4), tylko mogłoby to się pojawiać w jakimś logicznym miejscu, a nie na "środku ekranu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem sympatyczny jest ten nowy podpis o napisach na Polsacie. Ale umiejscowienie jest do poprawy. Zdecydowanie lewy lub prawy dolny róg lub wysuwanie się z oznaczenia lub logotypu.

 

Natomiast informacje o oznaczeniach wiekowych, audiodeskrypcji, dźwięku Dolby (tam gdzie jest wszędzie i na stałe), itd. powinny być ustawowo obowiązkowymi. Tak jak to jest we Francji. Znaczy, nie wiem czy tam CSA tego wymaga, ale tamtejsze autopromocje są schludne i przejrzyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVN 24, TVN 24 BiS i kiedyś TVN Meteo to dla mnie w ogóle było i jest jakieś zdziwienie. Ogólnie cała Grupa TVN była chwalona za oznaczenia wiekowe na tle wielu różnych kanałów, a tutaj takie kwiatki. Polsat na szczęście się ogarnął. Chociaż zajęło im to kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem to: "oznakowanie wiekowe programów"(znak graficzny) nadawany na kanale: TV Puls, został zmniejszony względem poprzednio nadawanego rozmiaru tego znaku graficznego tamże i chyba jego usytuowanie zostało zmienione - został chyba przesunięty bliżej "rogu", krawędzi ekranu. Teraz jego wielkość i umiejscowienie na ekranie jest chyba takie same jak na kanale: TV Puls 2(Puls 2).

 

 

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest kilka zmian na plus w oznakowaniu wiekowym. Wreszcie ktoś w Polsacie "poszedł po rozum do głowy" i zadecydował o zmniejszeniu tych oznaczeń. A przynajmniej na tych kanałach które mam czyli Polsat, Polsat2 i Super Polsat. Są teraz takie same wielkościowo jak na TVN, ale lepiej umiejscowione bo bliżej rogu. Nie piszę że brawo ponieważ już dawno powinni je zmniejszyć i ujednolicić. Również oba Pulsy oznaczenia mają teraz mniejsze i położone w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...