Skocz do zawartości

Technisat DigiCorder ISIO S


ernet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wystarczy. Te odbiorniki mają dziwny soft. Obsługuje 1.0 i 1.2, a nie obsługuje 1.1. Tak jest przynajmniej HD S2. Problem pojawia się jak masz więcej niż 4 satelity - to akurat definiuje standard 1.1. Jak to trafnie ująłeś pomijając formę wypowiedzi kolegi Świastaka, to też nie mam pojęcia czemu są takie dziwaczne problemy z tymi odbiornikami. To jest kolejny idiotyczny problem typu Twojego problemu z TechniLink. To znaczy to w sumie to mam pojęcie czemu są takie problemy z softem. Patrz mój post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę, to problem jest inny IMO. Wydaje się mi,że nie zapoznaliście się ( liczba mnoga, bo jest tu więcej osób niezadowolonych ) z możliwościami i ograniczeniami swoich Technisatów przed ich zakupem. Ja zanim kupiłem swój -można powiedzieć-,że wiedziałem o w/wymienionych. Z różnych, bardzo różnych źródeł ( strony internetowe, testy, fora/w tym zagraniczne/ itd. ) I żeby nie być niekonsekwentnym: brak TechniLink mnie zaskoczył, ale dlatego,że nie leżał on w moich kryteriach, więc nie sparawdziłem tego przed zakupem. Chcę jasno powiedzieć: wiedziałem, co kupuję i nie rozczarowałem się. Natomist nie chće aby zabrzmiało to protekcjonalnie, ale , jak wam się udaje używać sprzętu, który was - delikatnie mówiąc- nie satysfakcjonuje, a mam wrażenie, że was wręcz " wnerwia" ? Rozumiem: nie był tani, ale ja bym go od razu sprzedał, nawet z jakąś stratą. Satysfakcja i zdrowie są najważniejsze ;-). Miałem kiedyś taką sytuacje z telewizorem ( kupiłem za mały ). Juz po tygodniu się go pozbyłem, bo- właśnie- oglądanie programów było zdominowane przez brak zadowolenia z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż mylisz się w całej rozciągłości. Nie da się sprawdzić przed zakupem, że Techniport zawiesza się przy plikach większych niż 2GB, nie jesteś w stanie przewidzieć, że Technisat wyda soft, który zepsuje obsługę praktycznie wszystkich modułów CI na polskim rynku, nie ma możliwości przewidzenia, że ktoś w centrali sztucznie podzieli odbiorniki, nie przyjdzie Ci do głowy, że ktoś zarzuci support odbiornika po niecały dwóch latach na rynku, nie da się przewidzieć, że usuwanie oczywistych błędów w oprogramowania zabiera rok itd. NIC z tych rzeczy nie jesteś w stanie sprawdzić przed zakupem. Co więcej wydając dużo pieniędzy masz duże oczekiwania. A rzeczywistość jak widać. Nie podzielam tezy, że widziały gały co brały. To jest sztuczne maskowanie, nieudolności, ignorowania użytkowników, olewania polskiego rynku przez firmę. Niczym to się nie różni od polityki np. Fergusona. Dzisiaj walczyłem z zawieszającym się HD S2, musiałem resetować u znajomych listę kanałów. Kochany Technisat nie był łaskaw uaktualnić od ponad roku listy transponderów w sofcie, zobacz sobie jak wygląda skanowanie HotBirda od zera. Nie Ernet.. Ja nie mówię, że to jest zła konstrukcja. Ja mówię, że Technisat ma polski rynek, polskich użytkowników w głębokim poważaniu. A support do tych odbiorników nie istnieje. Fajnie, że jest z kim o tym pogadać, tylko nic z tego nie wynika. I to jest największym szokiem - firma z fabryką w Polsce nie jest w stanie w ciągu dwóch lat zrobić listy kanałów dla polskiego rynku, a potrafi np zepsuć możliwość korzystania z modułów Cyfrowego Polsatu (przypadek HD8). Tego nie przewidziałem... I piszę to, żeby inni mieli świadomość czego się spodziewać. Bo już mam dość udawania, że nie ma problemu. Wracając do Fergusona... To ja się publicznie pytam obecnych na tym forum przedstawicieli Technisata, gdzie jest soft z poprawkami do HD8 przywracający prawidłową obsługę modułów Cyfrowego Polsatu. I czy doczekamy się softu, który umożliwi bezproblemową współpracę modułów Cyfry i Cyfrowego Polstau? Ja go nie widzę...

Aha jeszcze jedno. Nie jest moją winą, że Technisat (w tym biuro w Polsce) jest nieudolny. To jest ich wina Ernet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - mnie też jest przykro. Bo poprzednio przechodziłem gehennę z Topfieldem. Najlepsze było jak mi polski dystrybutor wmawiał, że mam problem z instalacją, a już wiedziałem po dyskusji z Koreą, że jest błąd w obsłudze DiSEqC. Który oczywiście usunięto... Dałem sobie z Koreą i postawiłem na Niemcy - a właściwie Polskę. I co? Mnie Technisat naprawdę irytuje, bo to są odbiorniki naprawdę udane technicznie z szeregiem znakomitych rozwiązań. I poraża na tym tle partactwo programistów na spółkę z nieudolnością polskiego przedstawicielstwa. To jest straszny dysonans... Oczywiście na rynku są głównie odbiorniki dużo gorsze od Technisata, ale z drugiej strony jest niewiele droższych od Technisata. I tu, delikatnie mówiąc jest coś fundamentalnie nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę subtelnie zauważyć, że schodzicie mocno z tematu dyskusji - jak będzie z ISIO S - dopiero zobaczymy (chociaż wprowadzenia polskiego ISIPRO chyba nie dożyję ;) liczyłem, że TechniStar S1 jako zalecany dla TNK HD będzie to miał, ale niestety odbiornik zapytał się mnie jakie wersje MDR, NDR, WDR i paru innych wolę ;) ).

 

Moim zdaniem problem jest bardziej złożony - nie chodzi o nieudolność. Jestem przekonany, że centrala TechniSata poprawiłby wszystkie problemy, tylko duzi producenci, jak wspomniany Topfield, czy Humax, robiący odbiorniki "z górnej półki" patrzą niestety na słupki sprzedaży, a specyfika polskiego rynku jest taka, że sprzedają się tanie odbiorniki Fergusona, czy Globo, na tanich podzespołach. W efekcie producent skupia się na rynkach, na których dużo zarabia. Przypuszczam, że TechniSat robi podobnie (choć z pewnością w mniejszym stopniu) i na wyniki patrzy - to biznes. Oczywiście centrala w Polsce walczy o wyniki, robią dużo, żeby nakręcić sprzedaż i żeby Polska zaczęła się liczyć w słupkach - listopad z wielu względów będą mogli zaliczyć do bardzo udanych miesięcy i oby było jeszcze lepiej ;) Może gdy centrala zobaczy, że Polska też się liczy na wykresach, słupkach i zestawieniach - przyłożą więcej energii.

 

Trochę też brak im szczęścia - z odbiorników SD wręcz słynęli - były niemal niezniszczalne. Stosowały je nawet chętnie sieci kablowe, bo nie zawieszały się, mogły działać 24/7 bezawaryjnie latami. HD to niestety bardziej złożony temat, mnogość CAM-ów, rozwiązań itp. nie ułatwia sprawy, co jest problemem nr. 2 - z doświadczenia wiem, że pewne kombinacje są trudne do zbadania, zwłaszcza w kwestii gryzienia się CAM-ów i kart, nie każdy błąd jest łatwy do namierzenia, czasami trzeba byłoby mieć z 10 kart CYFRY+ z różnymi pakietami aktywnymi i to samo z modułami Cyfrowego Polsatu, TNK, TNK HD oraz TP/Orange, żeby móc sprawdzić każdą ewentualność, siedząc nad tym przez kilka miesięcy (bo nie zawsze problem może wyjść natychmiastowo)... Ja sam prywatnie mam dostęp tylko do jednego CAM-a CYFRY+ (z aktualizacją 4, zamiast używanej obecnie 11), jednej karty z pełnym pakietem i jednego CAM Polsatu też z pełnym pakietem i już nie mogę sprawdzić co będzie jak przykładowo na C+ będę miał coś, czego w Polsacie aktywnego nie mam, ale jednocześnie jest w pakiecie.

 

Oczywiście inne błędy - takie łatwo wykrywalne, jak problemy z WebInterface, polskimi znakami, czy jakieś inne w ten deseń to osobna sprawa - wtedy pozostaje monitować o poprawki. Mimo tego mam nadzieję, że ISIO S się wybije i zdeklasuje resztę - zobaczymy w przyszłym roku ;)

 

Padł przykład Topfielda - wiecie jak jest z ich bieżącymi modelami? Ostatni soft do 2410 jest z listopada 2009 i ma zepsute przełączanie na górne pasmo (nie wiem jak można było tego nie zauważyć podczas testów wewnętrznych - sprawdzają oni w ogóle soft? to przecież nie jest trudni do wyłapania błąd z gryzieniem się CAM-ów, czy inne egzotyki, tylko podstawa!). W efekcie sprzedawane są odbiorniki z działającym starszym softem z października 2009, bo nowszego przez rok nie wydano. W tym samym czasie w Niemczech ten sam model miał soft aktualizowany kilkanaście razy, ale co z tego, jak "niemieckiego" softu do "polskich" Topfieldów wgrać się nie da (różne wersje loaderów - retrospekcja z czasów 7700). Korea nawet wcale się z tym nie kryje, że softu się robić nie opłaca, bo w Niemczech sprzedało się dziesiątki tysięcy Topfieldów, w w Polsce o rząd wielkości mniej. Mimo starego softu oczywiście 2410 działa, ale na pewno drobne poprawki w pewnych miejscach by się przydały, a na to się nie zanosi.

 

Nie wiem po co producenci na siłę robią wersje odbiorników na różne kraje - robi się z tego tylko problem później.

 

Proszę w miarę możliwości wrócić do tematu ;) Jeszcze nie wiemy czym ISIO S nas zaskoczy, a już jest kasowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tego ciągnąć, ale pozwolę sobie nie zgodzić z Twoją oceną sytuacji. Sprzedaż na polskim rynku to ponad 200 tysięcy sztuk odbiorników i o takich cyfrach mówimy. To na pewno ma znaczenie z punktu widzenia centrali i mogłoby być więcej. Pytanie dlaczego inne platformy podchodzą z rezerwą do ich dekoderów- jedno już wiemy na pewno - praca polskiego supportu nie pomaga. Więc jak pozwolisz pozostanę przy swojej ocenie polskiego biura Technisata. A piszemy to wszystko dlatego, że mamy nadzieję, że wraz z ISIO coś się zmieni. Może choćby ktoś z firmy to przeczyta i weźmie się za robienie tego za co mu płacą... 8)

BTW. Włożenie modułu SCM do odbiornika i zobaczenie, że się sypie dekodowanie Polsatu HD nie jest ciężką pracą. Należy mieć moduł na byle jakim pakiecie, otworzyć klapkę, wcisnąć moduł, nacisnąć na pilocie ok i wybrać stację (dla jasności w rozlicznych nazwach tych samych odbiorników mówimy o sofcie do HD8-S wersja 10). To nie jest sytuacja o której piszesz. Po prostu polskie biuro działa jak działa... Ale miejmy nadzieję, że coś się zmieni - tu się zgadzamy i nie topię z góry tego odbiornika. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Świstak, skoro wiedziałeś, że nie wspiera Diseqc 1.1 to po co kupiłeś ten odbiornik ?? Po to żeby wypisywać bluzgi typu "techniszmat"..... ?

Jeśli potrzebowałeś odbiornika z Diseqc 1.1 to trzeba było taki kupić, każdy dobiera odbiornik pod swoje wymagania/oczekiwania, prawda? :wink:

 

Oto chodzi, ze dalem sie zrobic w potezne jajo... Nie wzielem tego wogole pod uwage, ze moze byc inaczej. Fakt, ze wybralem wtedy tez HD S2 ze wzgledu na mozliwosc skompletowania Polskich platform - moduly C+ i CP oraz w czytnikach Conax TNK i MTV. Wtedy bylo to dla mnie najwazniejsze. Przyznam, ze na poczatku byly to niezle cyrki, bo C+ z CP wogole nie chcialy razem chodzic! Oddalem pierwszego Technisata wiec spowrotem i dostalem nowego. A ISIO tez nie ma diseqc 1.1, bo czytalem w niemieckim necie. A szkoda, bo myslalem, ze bedzie sie naucza...

 

Moge tylko dobrze poradzic! Jezeli ktos zastanawia sie nad kupnem swietnego tunera satelitarnego i wybiera Technisata musi sie dobrze zastanowic, czy bedzie w przyszlosci chcial podlaczyc wiecej jak 4 pozycje satelitarne. Rozbudowa anteny przez diseqc 1.2 nie ma sensu, bo tego sie na dzien dzisiejszy nie da poprostu ogladac. Nie mozna sobie np. powybierac najlepsze programy z 16 satelit i poustawiac i wymieszac miedzy soba, bo przelaczajac np. z kanalu France 2 z Atlantic Bird 5°W na M6_Suisse na Eutelsacie 7°E ukazuje sie szara plansza miedzy kanalami z napisem "kreci do Atlantic Bird 5°W" i tak w kolko. To jakis walniety Niemiec chyba wymyslal! Sama ta ukazujaca sie plansza miedzy kanalami dodaje w przelaczaniu kanalow napewno z 2sek dodatkowo. To jakis obled!!! Po co ta plansza wogole? Czarny obraz i to wszystko. Mam np takiego innego Technisata Digiplus STR1 i w tym jest dokladnie tak samo. To jakas choroba tej firmy. :crazy: Myslalem, ze z nowym softem, cos zmienia i tak czekam po dzien dzis. No a przeca tak fajnie sie wgrywa przez satelitke, nie? I wielkie "G" z tego! :censored:

 

Ta lista kanalow, ISIPRO, co wgrywaja tez przez "satelitke", to jest tez wielkie badziewie... Tez jakis walniety gosc to uklada. Najfajniej jest gdy tej aktualizacji sie nie wylaczy i pouklada sobie wszystkie kanalki recznie przez noc tak jak mu sie podoba a rano wstanie Zona, wyskakuje plansza "ISIPRO" - nowa lista programow dostepna a Zona bach na guzik "aktualizowac"... :mrgreen:

 

Albo jeszcze lepsza jest pozycja po przyszeszukiwaniu satelity. Gdy tuner przeszuka satelite lub transponder wyskakuje plansza z nastepujacymi pozycjami pod soba. Najpierw na pierwszej pozycji "posortowac kanaly" a na drugiej "dolaczyc kanaly". Jezeli ktos sam sobie poukladal w jednym z tych wszystkich Technisatow liste C+, czy CP to nie radze wybierac tej pierwszej pozycji, bo wiadomo co sie stanie.... :crazy:

 

To sa wlasnie te super Techniszmaty "Made of Germs". :brawo:

 

Pozdrawiam wszystkich DXerow! :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że to temat o ISIO, a nie o HD S2, czy innych modelach i biadoleniu na nie.

 

Co do DiSEqC 1.2, to w zamyśle nie służy on do obsługi zwykłych przełączników, więc się nie dziw, że działa to jak działa. Normalnie DiSEqC 1.2 stosuje się do instalacji obrotowych. Pamiętam jak swego czasu poskładałem coś takiego na Humaxie HDCI-2000, który też DiSEqC 1.1 nie miał. Efekt końcowy był taki, że po włączeniu tuner się zastanawiał przez 5 minut gdzie jest sygnał i to dopiero było wielkie "G". Plansza musi być, bo jak byś miał obrotnicę, to chyba jakoś musi pokazywać, że jedzie? A to, że masz przełącznik dla tunera nic nie znaczy, bo nie wie co masz, tak jak do obrotnicy puszcza kolejne komendy DiSEqC zgodnie ze specyfikacją DiSEqC 1.2 licząc na pojawienie się sygnału. Po prostu tuner bez DiSEqC 1.1 nie nadaje się do obsługi więcej niż 4 satelitów w inny sposób niż poprzez układ obrotowy na antenie i wszelkie kombinacje z przełącznikami podpiętymi jako DiSEqC 1.2 to tylko proteza, zawsze będą działać albo źle albo przynajmniej nie komfortowo. Bez DiSEqC 1.1 to nigdy nie będzie wygodne w użytkowaniu, na żadnym tunerze.

 

Dołączanie/sortowanie kanałów: jest od tego instrukcja obsługi - jak ktoś nie czyta, tylko klika, to tak się to kończy :P Zresztą nazwy opcji mówią same za siebie. Prywatnie uważam oprogramowanie TechniSat-ów za wyjątkowo egzotyczne i ciężkie w użytkowaniu, zwłaszcza po przesiadce z innych tunerów, bo mają sporo rozwiązań autorskich, ale akurat z tymi opcjami to nigdy problemu nie miałem.

 

Zgadzam się natomiast co do ISIPRO, które chyba nigdy nie zostało zrealizowane dla polskiego rynku tak jak powinno (albo ściąga niemiecką listę albo chyba HD-8SX ściągało swego czasu polską tylko dla CYFRY+, mocno nieaktualną) i jeśli już jest wersja eksportowa z osobnym softem, to najlepiej byłoby tą funkcję po prostu wywalić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączanie/sortowanie kanałów: jest od tego instrukcja obsługi - jak ktoś nie czyta, tylko klika, to tak się to kończy :P Zresztą nazwy opcji mówią same za siebie. Prywatnie uważam oprogramowanie TechniSat-ów za wyjątkowo egzotyczne i ciężkie w użytkowaniu, zwłaszcza po przesiadce z innych tunerów, bo mają sporo rozwiązań autorskich, ale akurat z tymi opcjami to nigdy problemu nie miałem.

 

Alez drogi Panie Orbito! Ja instrukcje czytalem. Chodzi oto, ze przysnalem i pyk... Cala lista programow kaputt... Po niemiecku nazywa sie to, ze cos nie jest idiotensicher. Czy musze to tlumaczyc? :mrgreen: Poprostu niechcaco palcem pstryk i... nie ma! Takie cos sie nie moze zdazac, to wina Technisata. Powiedzmy taki dziadek w Niemczech, to cos tam mach i wszystkie Bayerisches Fernsehen na opak. :lol2: Zle rozwiazane i tyle. Duzo jest takich punktow w Technisatach. Trzeba byc poprostu bardzo ostroznym.

 

Nastepna sprawa, ktora mnie poprostu gnebi (i to jest we wszystkich mojich 3 Technisatach tak, wiec w ISIO napewno tez nie bedzie inaczej), to wybor dzwieku. Brakuje wyboru drugiego jezyka i wtedy np. na takich kanalach jak Euronews, czy Arte zawsze wybiera zawsze niemiecki. Gdy sie na kanale manualnie przestawi na angielski, to dekoder zapamieta ale po jakims czasie ponownie zapomina i wraca do niemieckiego. Przeciez to jest jakas kpina. Takie proste rzeczy za tyle kasy??? Okey, okey... Juz nie biadole! Czekam na opis testu VT-1 w Satkurierze! :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

W nowym, majowym Sat Kurierze jest test ISIO i.. niestety Mr Orbicie test nie wyszedł zupełnie. Mocno się rozczarowałem. Nie wypada co prawda krytykować Admina, ale każdemu się zdarzają wpadki:

- ANI JEDNEGO ZDJĘCIA z pracującego odbiornika z podglądem kanału, nie wiadomo jak wygląd belka narzędziowa (ZERO SZTUK - to kolega Admin lekko przesadził)

- ANI jednego (ZERO) zdjęcia nowego serwera WWW,

- Brak testu modułu Cyfrowego Polsatu w odbiorniku,

- Brak testu poprawności pracy karty MTV Unlimited,a więc brak testu równoczesnej pracy karty Conax i modułu CI,

- Brak testu odbiornika przy kilku włożonych modułach CI (a to już kompletne niedopatrzenie),

- Brak testu pracy serwera DLNA (Mr Orbita... Ratunku chociaż podstawowe nowości można było przetestować)

- Brak testu pracy klienta DLNA (Mr Orbita... instalacja i konfiguracja PS3 Media servera w Windows zabiera jakieś 90 sekund...),

- Brak sprawdzenia czy nowe oprogramowanie działa dobrze jako klient Samby z Windows 7 (w HD8-S nie działa). Coś pisze o sieci, ale JEDNO zdanie...

- Brak info o nowym pilocie (można obsługiwać inne TV czy dalej tylko Technisat?),

- Na zdjęciach ustawień stron kodowania jest CP 850, nie wiadomo czy jest UTF-8 (a jest???)

 

Ogólnie. Niestety z tekstu nie można się właściwie niczego dowiedzieć o nowościach w odbiorniku. Jest za to obszerny opis menu (ale ono jest praktycznie identyczne z HD-8S). Panowie... Co się mi jeszcze nie zdarzało w Sat Kurierze... NIE polecam tekstu. :/

Może tekst o nowym DigiCorderze będzie ciekawszy - zostanie zrobione to wszystko, czego w tym tekście nie ma.

Dla ciekawych jak to wszystko działa w tym odbiorniku pozostają materiały Technisata na YouTube. Tam paradoksalnie więcej można zobaczyć i więcej się dowiedzieć. Z miłych ciekawostek jest np. przeprojektowany wygląd listy kanałów na ekranie z podglądem programu. To drobna rzecz, ale fajnie wygląda. Można też zobaczyć jak działa przeglądarka WWW. To wszystko niestety na You Tube, a nie w Sat Kurierze. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dziękuje za odzew. Poprzedni mój tuner to iCordHD i muszę stwierdzić, że kilka rozwiązań w ISIO mnie zaskoczyło.

Ale jednocześnie, po krótkim testowaniu mogę stwierdzić, że jest to pozytywne zaskoczenie.

Pytań zapewne będę miął sporo ale na początek :

1. Czy jest możliwe włączenie na stałe TimeShift`a. Obecnie działa tak. Po naciśnięciu przycisku nagrywania włącza się TimeShift

i później można zdecydować czy zachowujemy nagranie, czy rezygnujemy.

2. Czy można zmienić nazwę kanału na liście ?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin1984 dziękuję za odpowiedź. Oto następne pytania :

1. Czy użytkował ktoś kartę WiFi TELTRONIC USB-WLAN Adapter.

W menu jest możliwość odpalenia takiego połączenia z siecią poprzez taką kartę.

Czy działa to bez problemów.

2. W ustawieniach można skonfigurować godzinę i kanał pobierania EPG(SFI).

Ustawiłam dla C+ kanał OrangeSport. Ale mam wrażenie, że tuner lepiej odbiera

EPG bezpośrednio, w chwili przełączenia na ten kanał.

Czy ktoś miał podobne obserwacje, czy robię coś niewłaściwie ?

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin1984 kolejny raz dziękuję za wyjaśnienia. Zamontowałem kartę sieciową, działa rewelacyjnie.

Ale pojawiły się następne pytania :

1. Aby odpalić filmik na YouTube tuner próbuje dokonać aktualizacji Flash Playera. Czy wykonywał ktoś taką aktualizację ?

2. Czy poprzez USB można podłączyć do tunera klawiaturę lub myszkę ? Podobnie jak w PS3.

 

Czy wiadomo kiedy pojawi się nowa wersja softu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...