Skocz do zawartości

DVB-T/T2 w Opolskim


jurekp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

"ScrLK" u ciebie w grę wchodzi nadajnik Opole/Chelice. W lini prostej masz ok.63 km. To czy odbierzesz mux 3 na 43 k to się okaże w praktyce, możesz próbować ale radziłbym anteny mocno kierunkowe np.ATX91 do tego przedwzmacniacz i może pójdzie . Moc nadajnika na tym kanale to 2,5kW więc mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 10 miesięcy temu...

Witam. Jaki jest docelowy kanał Mux2 z Chrzelic? Obecnie Mux2 z nadajnika Opole/Chrzelice nadaje na kanale 34. Jak wiadomo od 22 kwietnia 2013 roku na tym kanale będzie 34 będzie nadawany Mux3 od TVP z nadajników głównych w Opolu i Oleśnie, oraz z gapfillera(nadajnik doświetlający malej mocy) w Wierzbicy Górnej koło Kluczborka/Wołczyna.

 

Orientuje się ktoś może jaka będzie moc z nadajnika głównego w Oleśnie?

Moc gapfillera/nadajnika w Wierzbicy Górnej koło Kluczborka/Wołczynu będzie podobno wynosiła 12 kW ERP.

 

Obecnie z nadajnika w Wierzbicy Górnej nadaje Radio Maryja z mocą 5 KW ERP. Sygnał ten odbieram za pomocą do-okólnej anteny radiowej na dachu. Jeśli potwierdzi się moc gapfillera czyli 12 KW ERP i nie będzie to emisja kierunkowa to za pomocą anteny kierunkowej powinienem odbierać MUX3 z Wierzbicy Górnej. Mieszkam w Wieluniu(południowy-zachód woj.Łódzkiego). Być może odbiorę sygnal również z Olesna.

 

PS. Do nadajnika w Oleśnie mam około 36 km w linii prostej, a do nadajnika w Wierzbicy Górnej około 46 km w linii prostej.

 

PS. Pozdrawiam. Sławek z Wielunia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Gdzieś widziałem listę nadajników i według niej jako nadajniki główne widniały te w Opolu/Chrzelicach i Oleśnie,a nadajnik w Wierzbicy Górnej widniał na niej jako gap-filler. Nie wiem tylko czy na tej liście nie ma błędu.

 

Link do tej listy: http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12837

 

Mowa oczywiście o MUx3. Pisze tam że Mux3 będzie na kanale 34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gap-filler, to jest urządzenie, które przechwytuje sygnał nadawany na tym samym kanale a następnie go emituje. Ważne jest aby sygnały z anteny odbiorczej i nadawczej dało się oddzielić, co jest jednak trudne przy tak dużych mocach. 200-300 watów to jest chyba najwięcej ile taka stacja może mieć. Głowną cechą gap-fillera jest oszczędność pasma i pieniędzy, gdyż nie trzeba robić specjalnych łączy do każdej górskiej wieży, bądź nie trzeba koordynować dodatkowych kanałów.

 

Poderzewam, że tam wkradł się zwykły błąd.

Ta strona podaje, że to jest nadajnik: http://cyfryzacja.gov.pl/Parametry,emis ... ,1241.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia.

Nadajnik w Oleśnie będzie miał moc 7 KW ERP, a w Wierzbicy Górnej 12 KW ERP.

Wiesz może ile kilometrów może być zasięgu z takimi mocami?

Mieszkam w Wieluniu w Łódzkiem i do nadajnika w Oleśnie mam w linii prostej 40 km, a do Wierzbicy Górnej ok.50 km w linii prostej.

Jest według Ciebie szansa że odbiorę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że masz dostatecznie blisko aby dało się złapać sygnał z Wierzbicy. Powinien być dostępny na przeciętnej antenie skierowanej na południe. Ponieważ nie spojrzałem na to gdzie mieszkasz (myślałem Radomsko-Bełchatów-Sieradz :P), to to co napisałem niżej potraktuj raczej informacyjnie: :)

 

  • To zależy od tego jakim sprzętem dysponujesz. Typowe odbiorniki DVB-T są dosyć kiepskie jeżeli chodzi o odbiór słabszych sygnałów, ponadto bliżej znajduje się MUX1 z Wręczycy na kanale 35. Takie urządzenia mają często bardzo szerokie filtry, aby zapewnić idealną charakterystykę cyfrowego sygnału, aby nie doszło do sytuacji w której to wąskie filtry ucinają kawałek sygnału cyfrowego. Zbyt silny sygnał na sąsiednim kanale może przeszkadzać w odbiorze, tak jak u mnie przeszkadzają te nadajniki:
     
     
50 TVP INFO Kraków <> 49 MUX2 Katowice + 51 MUX3 Katowice
46 TV Mobilna Kraków <> 45 MUX1 Tarnów
33 TVP 2 Kraków <> 32 MUX1 Rabka lub 32 MUX2 Krosno
30 TVN Kraków <> 29 MUX3 Krosno
 
 
I tak dalej.. Mimo wszystko jeżeli chcesz spróbować czy będzie odbiór, musisz zainstalować antenę typu yagi bądź logarytmiczną, która to miała by bardzo wąską charakterystykę, aby sygnały z boku czy z tyłu nie przeszkadzały w poprawnym odbiorze. Zazwyczaj im większą ilość elementów posiada antena, tym większy ma zysk i tłumienie z innych kierunków.
 
Wzmacniacz może ustabilizować nieco sygnał, ale nie pomaga tak dobrze w dalekim odbiorze jak antena bez wzmacniacza ale o większym zysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...