Jump to content
Sign in to follow this  
szczecin

Jak działa serwis Fergusona na gwarancji?

Recommended Posts

Czy ktoś ma doświadczenia. Oddałem FK 6900 na gwarancji .Dobrze pochodził 10 miesięcy Był sprawdzany na wiele sposobów z zamianą dekoderów , powrotem do ustawień fabrycznych i zawsze te same objawy wyłaczał się po nagrzaniu.Pytam o servis bo karta gwarncyjna własciwie nakłada same opłaty na korzystającego z gwarancji od czyszczenia z kurzu wewnątrz ( a plomba musi być zachowana) po nieuzasadnioną wysyłkę a mój tuner chodzi jak chce kilka, kilkadziesiąt minut sprawnie i sięwyłącza .Czy mieliście z servisem jakieś sporne sytuacje.Jak tak to napiszcie.

Czy są producenci tunerów którzy oferują w kilku miejscach wnp w duzych miastach czy tylko sąservisy centralne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam bardzo niedobre wspomnienia zwiazane z serwisem fergusona sprzed kilku lat. Zakupiłem kiedys PVR 9000 - tuner z dyskiem. Mial on fabryczną wadę niewyeliminowana do dzis ze raz na jakis czas sie zacinal (przerwa trwala niecałą sekunde ale bylo to meczące na dłuższą mete. Wysyłałem ten dekoder do naprawy cztery razy. Trzy razy wrócił mi nie tylko nie naprawiony ale za to z wyczyszczonym dyskiem i z wyzerowanymi ustawieniami początkowymi - jakies wpisy lakoniczne byly w gwarancji ale w każdym razie sprawa nie byla naprawiona. Za czwartym razem wyslalem trochę inaczej ponieważ nie moglem złapać ich kuriera - firmy GLS. Wyslalem wiec na swoj koszt i dokladnie opisalem problem załączając kartę gwarancyjną (bylo juz na skraju gwarancji - chciałem wyminic na nowy tuner). Po ok tygodniu gdy nikt sie do mnie nie odezwal zadzwonilem. A oni stwierdzili że nie znalezli gwarancji ani opisu usterki i odesłali tuner ma mój koszt. po otwarciu - znalazłem zarówno mój opis jak i gwarancję ale juz bylo po gwarancji. A poniewaz nic nie moglem im zrobic postanowilem ze chociaz im namieszam "marketingowo" za to jak mnie potraktowano. Biorąc powyższe pod uwage nie polecam wyrobów Fergusona choc niektóre wyroby wydają sie ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zakupiłem kiedys PVR 9000 - tuner z dyskiem. Mial on fabryczną wadę niewyeliminowana do dzis ze raz na jakis czas sie zacinal

Ten model tak ma. Serwis nic nie jest w stanie na to poradzić. Nawet gdyby odbiornik został wymieniony na nowy, otrzymałbyś nowy odbiornik z taką samą wadą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, z tym ze nie chodzi o te wade a o sposób "unikania" wymiany i serwisu gwarancyjnego. Nie mogli sie przyznac do bubla produktu to robili markowane naprawy i "nie widzieli" gwarancji. A to niezbyt dobrze o nich swiadczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

po Twojej odpowiedzi napisałem szybko im posta z opisem swojej usterki żeby nie wykpili się że nie znalezli opisu. Ty też mogłeś reklamować dalej , bo gwarancja jest przedłużona o czas naprawy.W razie czego można iść do federacji konsumentów nic to nie kosztuje ale mozna ich zmusić do starania się skoro rynek na nich tego nie wymusza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A właściwie Ferguson to producent jakiej narodowości.Czy w Kościanie jest produkcja czy tylko magazyny? Chyba to nie jest chińszczyzna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dopiero 5 krotna naprawa powoduje wymianę sprzętu .przy cenie tunera 160 zł trzeba powiedzieć że dbają o zarobki poczty ( 5 razy 2 razy 20 zł daje 200 zł za pocztę) i cenią pracę swoich serwisantów ( 5 napraw razy 4 godziny to 20 godzin pracy plus koszt części)to mogliby dać klientowi tunera z wyższej półki i by im się opłacało .Ekonomicznie gdybym był zarządzajacym ustalił bym ilość napraw na egzemplarzu od wartosci sprzętu.Np. Do 200 zł wymiana po drugiej naprawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferguson czy polski to nie pamiętam . ale jest Koreanski AF , FX chyba HF HD i zdaje sie ariva ( wszystko kolny tunerów innych marek dostepne w internecie pod innymi nazwami ) czyli w sumie wszystko i stamtąd maja części i składają to wszystko w Polsce .........

http://www.ferguson-digital.eu/pl/o-firmie.html swoje to maja dvd i wzmacniacze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sytuacja jest taka .Przyszedł od nich z nowym wgranym softem. Od razu sprawdziem i po 10 minutach padł czyli zachowywał się tak jak przed naprawą.Nowe wgranie nie pomogło.W miedzyczasie jak FK był w serwisie na mojej instalacji chodził stary opticum FTA oraz jakiś analog prehistoryczny( jak dobrze nie wyrzucać starych rzeczy).Znalazłem też 2 kumpli którzy mieli instalacje sat. i mi go podłączyli pod swoje i podziałał tak jak u mnie kilka minut. Mnie napisali że tuner sprawdzony dobry wgrano nowe oprogramowanie i to zauważyłem bo lista kanałów mi się zmieniła ( chyba takie są objawy wgrania nowego softu) Chociaż przez te 10 minut jak sprawdziłem kanały TNK mi nie działały tylko FTA .Może oni sprawdzają napiecia a nie patrzą na ostateczną uzyteczność czyli jak sprawuje się w działaniu .Ciekawe czy przy złym sofcie na który oni się tak upierają ,tuner powinien działać przez chwilę i paść czy jednak od razu nie powinien zadziałać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soft nie ma nic do elementów elektroniki czyli brak sygnału , ciemny wyświetlacz czy padanie Warystor ( coś jak bezpiecznik ) oraz bezpiecznika czy bezpiecznika termiczny czy padanie głowic oraz kondesatorów , czyli typowe objawy Firmy ferguson która ma czeęci i sprzęt z Korei....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam mieszane uczucia jeśli chodzi o ich serwis, jednak z przewagą na "NIE". W moim 8900HD jest problem z wyjściami analogowymi, obraz się rozjeżdża co jakiś czas, wysłałem go do serwisu, wszystko dokładnie opisałem, dołączyłem wydrukowane zdjęcia, nagrania na płycie DVD z zewnętrznej nagrywarki. Tuner wrócił po 2 tygodniach z wpisem "wymiana płyty głównej", niestety już po 2 godzinach widać było, że nic się nie zmieniło, nie wysyłałem go po raz kolejny bo doszedłem do wniosku, że szkoda kasy na wysyłki, bo i tak się pewnie nic nie zmieni, a gwarancja już się kończyła niedługo, poza tym chciałem obejrzeć mistrzostwa w HD. Kilka tygodni po upływie okresu gwarancji (12 m-cy wg karty gwarancyjnej) tuner po resecie (który muszę wykonywać okresowo, ze względu na usterkę z obrazem na analogu) już nie wstał, zapętlał się na S/W 1.20.4A i resetował, wysłałem do serwisu, wrócił po tygodniu z wpisem na karcie gwarancyjnej o wymianie czegoś tam (już nie pamiętam dokładnie nazwy) i jak na razie działa, ale co dziwne - nic za to nie zapłaciłem. Teraz już sam nie wiem, czy zapomnieli mnie obciążyć, czy może gwarancja na ten tuner to 24 a nie 12 m-cy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gwarancja obejmuje okres 24 miesiace.Ale własnie wrócił z serwisu mój FK6900 i napisali że nic nie zrobili ale zaczął działać poprawnie .Nie wnikam co było ale teraz jest ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli wszystko z Chin, nasi tylko składają. I na tym kończą się ich umiejętności.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś miałem AF-7318 i po półtorarocznym użytkowaniu nagle z jednego z kondensatorów zrobił się pędzel i tunek przestał działać. Wysłałem go do serwisu i... odrzucono reklamację zasłaniając się jakoby moją winą, ponoć złe użytkowanie sprzętu.

Szczerze przyznać muszę, że mógłbym go "źle użytkować" np. gotować na nim wodę na herbatę albo kawę bo grzał się niemiłosiernie.

Ale z racji tego że nadchodziła era HD a i do uszkodzenia tunera wszystko było ok zdecydowałem się na wersję HF-8800 i w późniejszym czasie kolejny ferdek HF-8900.

Jak widać pierwsza wtopa niczego mnie nie nauczyła i tak oto jestem łącznie ponad 2 tys w d... z powodu indolencji Firmy Ferguson bo za brak nowego softu też odpowiada pion serwisu. Moim zdaniem każda szanująca się firma handlująca elektroniką powinna przynajmniej przez dwa lata od zakończenia sprzedaży supportować swój sprzęt a w przypadku wersji 8900 są jeszcze ludziska którzy mają ten sprzęt na gwarancji !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie do tych którzy korzystali z serwisu fergusona na gwarancji. Po ilu dniach od wysyłki sprzęt wrócił do Was po naprawie ?. Nie chodzi mi o odpowiedż typu mają na to czternaście dni roboczych a o konkretną liczbę dni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

jednemu wyślą w 5 dni, innemu w 11 a jeszcze innemu po 2......

niestety musisz się liczyć z tym, że mają 14 dni roboczych na naprawę gwarancyjna i lepiej tak przyjąć....

ja kiedyś wysłałem tunerek i dostałem do domu po ok 2 tygodniach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakupiłem tuner ariva t65 który po około 2 tygodniach przestał się załanczać. Naprawa z przesyłką trwała długo około 34 dni. Przy czym musiałem dzwonić do serwisu i domagać jego naprawy. Pani odbierająca telefon bezczelnie powiedziała że uznano mi gwarancję jakby to była jakaś łaska. Po naprawie tuner się załączał ale nie odbierał stacji co najwyżej 3. Znowu wysłałem tuner do powtórnej naprawy. Tym razem znowu musiałem wydzwaniać i dopytywać się o zwrot sprzętu. Ponadto po dwu dniach dostałem list z warszawy że sprzęt jest sprawny i nie podlega naprawie. Opisałem moją sytuację na kartce i zostawiłem w sklepie (znanej sieci euro...). Wreszcie po długim czasie - obydwie naprawy trwały 76dni- dostałem go z powrotem. Sprzęt jest w dalszym ciągu niesprawny i uszkodzony najprawdopodobniej przy przesyłce. Po drugiej naprawie nic nie zrobiono poza wymianą oprogramowania.

Dowiedziałem się jedynie że w tej sieci sklepów (euro...) wysyła się sprzęt najpierw do warszawy a później dopiero do właściewgo serwisu. Zapytałem się znajomego sewisanta a on odpowiedział mi że z serwisem się nie wygra. To są moje doświadczenia z serwisem fergusona - dziadostwo!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Standard.. na przyszłość kupuj w sklepie, gdzie będą się sami użerać z niesprawnym sprzętem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z Twojej wypowiedzi wnioskuję że tunerek reklamowałeś i oddałeś do naprawy w euro .... tam gdzie go kupiłeś, a nie w serwisie fergusona (adres na stronie www, ferguson). Jeżeli tak było to te Twoje problemy są związane właśnie z taką decyzją. Ja dwukrotnie wysyłałem tunerek Ariva T60 do serwisu tego ze strony internetowej firmy i jestem zadowolony z efektów pracy serwisu jak i czasu w jakim ta reklamacja była dokonana. Za pierwszym razem wymienili mi w nim płytę główną. Jednak po powrocie do mnie okazało się że dalej tunerek nie działa tak jak trzeba i dalej sporadycznie występuje ta usterka. Więc nagrałem filmik z tymi objawami, zadzwoniłem do kierownika serwisu i powiadomiłem go że dalej jest coś nie tak, uzgodniłem też z nim że wysyłka do nich tym razem będzie na ich koszt. Po kilku dniach dostałem telefon od serwisu że ta usterka nie może być usunięta (wadliwa jakaś część) więc zaproponowano mi wymianę na inny nowy tunerek (Ariva T55) oczywiście bez żadnych dopłat. Zgodziłem się i T55 śmiga jak należy gdzieś od dwóch lat.

W Twoim przypadku widać że owa sieć handlowa aby zaoszczędzić na kosztach wysyłki do serwisu fabrycznego fergusona sama w swoim serwisie nieudolnie próbowała napraw wgrywając tylko nowe oprogramowanie - to akurat mogłeś zrobić samemu. Tak więc może niepotrzebnie obarczasz serwis fergusona (Kościan koło Poznania) swoimi przykrymi doświadczeniami z naprawą swojej Ariva T65.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dekoder Ariva 253 Combo na gwarancji wysłany P.P w dniu 15.07.2019 wrócił 1.08.2019 naprawiony (wymiana flash procesor) Termin zwrotu zgodny z informacją telefoniczną.Naprawa odbyła się w serwisie w Kościanie. Jestem zadowalona i usatysfakcjonowana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten sam dekoder znowu padł wysłałam ponownie do Kościana 14.10.br. I czekam.Za każdym razem płacę 21 złotych za wysyłkę. W serwisie poinformowali mnie że po PIĄTEJ naprawie mogą mi wymienić na nowy !  Bez komentarza. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początku listopada serwis odesłał "naprawiony" sprzęt (ponowna wymiana procesora+stabilizatora) a po  TRZECH dniach użytkowania przestało działać wejście HDMI. Zostało mi wejście scart tyle że  nie wiedzieć czemu obraz przerywa.  Wypadałoby znowu po raz trzeci odesłać ten złom tym partaczom z Kościana ale  nie mam już siły walczyć.Córka kazała mi wywalić na śmietnik to badziewie!  

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ewako

W takim przypadku korzystniej jest złożyć reklamację u sprzedawcy tego tunera i to od niego domagać się wymiany sprzętu na nowy. Nie korzystać tutaj z gwarancji producenta (gdyż w tym przypadku to właśnie on sam ustala warunki gwarancji, ba, może nawet nie udzielać jej wcale, bo nie ma takiego obowiązku), tylko z tzw. rękojmi (zwie się to chyba "niezgodność towaru z umową", czy jakoś tak), która jest prawem ustawowym i z reguły korzystniejszym, niż gwarancja producenta. Rękojmia obowiązuje przez okres 2 lat od daty zakupu sprzętu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...