Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz na Mazowszu w DVB-T są te same kanały co w analogu. Średnia to zachęta do wydania pieniędzy na tuner naziemny. Zgadzam się, że na kanale POT-u nadal powinny być prowadzone testy. Rozmarzę się ale przydałby się powrót Polsatu Sport HD, TVP HD i TVP Sport. W Lesznie są teraz najciekawsze kanały w DVB-T, np. Leszno.tv i Polsat 2. Gdzieś w Polsce jest jeszcze chyba TVP Sport. Mazowsze może tylko pomarzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Peter Parker

Obecnie testowany jest 1. multipleks, a w nim nadawane są wszystkie kanały dostępne dotychczas naziemnie analogowo (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, Puls). Radio jest wyłącznie testowym dodatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś burza nad Warszawą spowodowała zanik odbioru cyfrowych kanałów naziemnych na Mazowszu:

 

Polsat (obraz zaciął się na końcówce reklamy Plusa i między 15:25 a 15:35 można było czytać hasło reklamowe, Plus miał fart - zapłacił za 30 sekund a był przez 10 minut);

TV 4 (tu między 15:25 a 15:40 był czarny ekran).

 

Przed upowszechnieniem się telewizji satelitarnej nie było takich problemów. Teraz nadawcy idą na łatwiznę i do nadajników sygnał pobierają z satelity. Nie powinno tak być. Sygnał do nadajników powinien być dostarczany światłowodem. Tak robi w Warszawie Telewizja Polska, dlatego nigdy nie pamiętam by z powodu burzy zniknęły TVP 1, TVP 2 i TVP Info (chyba, że wyłączano cały obiekt nadawczy). Pozostałe stacje telewizyjne powinny brać przykład. I niech nikt nie pisze, że to testy bo kanały analogowe też zniknęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-T ze Śremu działa jak działało są dostępne kanały TVP 1, 2, INFO, TVN, Polsat, TV4 oraz Puls, ja mogę potwierdzić odbiór z 65 km w linii prostej na zwykłej antenie siatkowej, więc w Buku i Opalenicy czy nawet w Nowym Tomyślu nie powinno być większych problemów z odbiorem DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki serwis jak http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html , lecz mapki często nie odzwierciedlają rzeczywistości. Często lepiej jest być w temacie i samemu przewidywać występowanie zjawiska. Samemu odbierałem wiele stacji radiowych odległych o setki kilometrów w czasie kiedy mapy na nic nie wskazywały. Innych map nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań.

Posiadam z cyfry plus philipsa pvr. Chciałbym odbierać naziemna telewizję cyfrową na dwóch telewizorach. Czy muszę kupić dodatkowy tuner czy mogę jakoś podzielić obraz z philipsa na dwa. Dekoder posiada wejście i wyjście do tv naziemnej. Czy pod wyjście podłanczam swój tv czy wystarczy przez hdmi?? Czy muszę kupić dodatkową antene żeby odbierać na dwóch tv czy też można podzielić sygnał? Najbardziej zależy mi na tym żeby pod ten drugi tv podłączyć sygnał naziemny żeby nie kupować drugiego abo i odbierać polsat. Z góry dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste. Zeby odbierać niezależnie NTC na drugim telewizorze potrzebny jest drugi tuner. Oczywiście można połączyć dwa telewizory pod tuner Philipsa ale na wyjściu zawsze będą te same kanały. Wyjscie antenowe słuzy tylko jako przelotka anteny więc antena potrzebna jest tylko jedna. Są na rynku (patrz również w hollexie) tunery do odbioru NTC ale koszt jest ok 400 zł. Jęli odbierasz Polsat analogowo - to nie podpalaj sie i poczekaj jeszcze trochę. Wkrótce ceny tunerów NTC powinny spaść i byc może stanie się tak już na jesieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... Zapowiadają cudy, a później okaże się to badziew. Jakie VoD? Chyba pozycje z lat 70-90. Do tego pewnie dodadzą jeszcze opłatę po 10 zł za film, co zamiast zachęcić to odstraszy widzów. Już to widzę, jak staruszka włącza sobie VoD i wybiera film jaki chce obejrzeć. Ten pomysł z podłączeniem do internetu też marny, bo nie każdy będzie miał internet, a nawet jakby miał, to by pewnie nie wiedział jak podłączyć. Zresztą, jak oferta będzie marna, to i podłączeń do netu będzie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wcześniejszego harmonogramu połowie 2013 roku naziemna telewizja ma całkowicie zniknąć z Polski. Zastąpiona będzie nowoczesną, cyfrową telewizją.

Autor artykułu do którego link umieścił mr.hyde chyba nie do końca wie o czym pisze.

 

W warszawskim DVB-T pojawiło się 7-dniowe EPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myślę że ten autor nie bardzo wie co pisze, ale generalnie dziennikarze nie wiele wiedzą na temat cyfryzacji. Ale to co wydało mi się ciekawe to to że rząd w końcu bierze się za cyfryzację i że jest jakaś "NOWA STRATEGIA", bo poza tym to nie ma w tym artykule nic ciekawego. Ciekawe może się okazać dopiero to czego się niby mamy dowiedzieć w przyszłym tygodniu i oby nie oznaczało to kolejnego poślizgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warszawskim DVB-T pojawiło się 7-dniowe EPG.

Śrem też zaczął nadawanie 7-dniowego EPG i dopiero teraz mogę ocenić zalety... tunera DVB-T wbudowanego w TV.

Do tej pory sądziłem, że zewnętrzne urządzenia mają wiecej możliwości i opcji i byłem zadowolony ze swojego ferdka, zresztą kupionego po wizytach na tym forum i wypowiedziach Mr Orbity, ale zawiodłem się.

Teraz naocznie mogę sprawdzić EPG i w TV jest ono podobne do tego znanego mi z platformy n, z wygody używania i programowania, podgladania w wielu opcjach zawartości audycji, opisu, paska "postępu" audycji etc.

Przy tunerze wbudowanym w TV (najnowszy Samsung) ferdek to totalne dno!!! Niestety dałem się przekonać przez Mr Orbitę, nauka kosztuje. Ferdek za ponad 400 złotych nie ma grafiki HD, do tej pory nie zwracałem na to uwagi, ale gdy włączono EPG, to czcionka na ekranie 50-calowym jest nieczytelna, jakaś poząbkowana. W harmonogramie EPG można nastawić przełączanie na dany kanał, ale jeśli wyłączymy tuner do stanu czuwania, po zaprogramowaniu nie jest on w stanie się wybudzić tzn. nie reaguje na wcześniejsze zaprogramowanie! Cały czas musi być włączony, a w takim wypadku po klikunastu godzinach zawiesza się! Klawiatura pilota mało intuicyjna, a jak pisze Mr Orbita w innym wątku USB nie będzie przydatne do nagrywania na zewnętrzny dysk, bo... tuner DVB-T (jego elektronika) nie wyrobią!!! Dziwne, bo tuner wewnątrz TV wyrabia, przełączanie kanałów jest płynne...

 

Reasumując, dopiero włączenie w tych dniach EPG obnażyło wszystkie wady (a powinien mieć same zalety w stosunku do TV) zewnętrznego tunera DVB-T. Na dzień dzisiejszy, nie polecam takiego zakupu, ceny za taki badziew, jak na Batorym tzn. porównywalne z wysokiej klasy tunerami satelitarnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie też włączyli EPG. Ferdek rzeczywiście ma słabą grafikę ale do tego się zawiesza...? :-( Trzeba chyba poczekać aż producenci ruszą z masową produkcją, bo wtedy konkurencja wymusi większą jakość... pożyjemy... Chyba rzeczywiści bardziej sensowny jest zakup nowego tv z wbudowanym MPEG4 niż drogiego zewn. STB rodem z ChRL....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda EPG w TV zależne jest od tego jak bardzo producent TV postarał się robiąc oprogramowanie TV. To, że akurat u Ciebie @Janusz123 w TV działa (jaki model?), to nie znaczy, że u wszystkich będzie tak samo. Ba, nie będzie - w 90% TV na rynku w tej chwili EPG jest albo bez polskich czcionek, albo nie pobiera się tekst - są tylko godziny transmisji, co już kilka osób na tym forum opisywało. Podobnie z grafiką ekranową w TV - może być ładna, a może być nie ładna - każdy producent ma swoje rozwiązania software'owe. Co gorsze w TV jeśli jest jakiś problem - poprawić go trudniej, bo zwykle w TV nie ma możliwości łatwego załadowania nowej wersji oprogramowania. W tunerach jeśli coś przestaje działać prawidłowo z uwagi na zmiany dokonane przez operatora multipleksu - jest szansa na poprawkę i każdy może ją załadować samodzielnie.

 

Znowu odniesienie do Fergusona: nie ma grafiki HD, nie było i być nie miało (aczkolwiek do Maximum T-1300 FTA producentowi grafikę HD udało się dorobić, podobnie jak nagrywanie - jednak T-1300 FTA także tego nie miał mieć, więc fakt, że się udało coś takiego zrobić - nic tylko się cieszyć). Zawieszanie? Pierwsze słyszę - czemu o tym nikt do tej pory nie wspominał? Zgłaszać do Fergusona - to akurat da się poprawić. O nagrywaniu masz odpowiedź w innym wątku - jak kupowałeś nagrywania nie miało być. Mimo tego producent zbadał temat, czy nie dałoby się dodać takiej funkcji - niestety się nie dało. USB w tym modelu służy do celów serwisowych. FT8300 nagrywanie mieć będzie, ale jak go nie widziałem, tak nadal nie miałem przyjemności z tym modelem.

 

Jeśli masz TV DVB-T/MPEG-4 obsługujący EPG, mający nagrywanie (tak wynika z Twojej wypowiedzi), to nie wiem po co Fergusona kupowałeś - zakup bez sensu. Po to TV ma wbudowany DVB-T, żeby tunera nie kupować, nawet jeśli tuner miałby więcej opcji (co jest faktem w porównaniu z większością TV z DVB-T/MPEG-4 na rynku).

 

Co do ceny - znajdź mi wysokiej klasy odbiornik satelitarny HD (pragnę zauważyć, że FT8200 to odbiornik HD) za taką cenę. Ceny wysokiej klasy sprzętu satelitarnego HD zaczynają się w okolicach 1000 PLN, a nie 429 PLN. Za tyle nie dostaniesz nawet najniższej klasy satelitarnego odbiornika HD (ceny od 499 PLN). Docelowo pojawi się sprzęt DVB-T/MPEG-4/SD (kilku producentów szykuje tego typu odbiorniki), one będą tańsze, więc klient będzie mógł wybrać, czy chce mieć sprzęt bardziej przyszłościowy z HD, czy mniej obsługujący tylko SD do odbioru podstawowych kanałów (ceny ok. 250 PLN).

 

Ogólnie jeśli masz TV - sprzedaj Fergusona, bo jego obecność jest pozbawiona sensu. Trafiłeś (przypadkowo) na TV, który najwyraźniej jest umiarkowanie dopasowany do potrzeb polskiego rynku (podaj model, bo może ktoś będzie zainteresowany, aby zakupić to samo) i tuner jest po prostu zbędny. To samo tyczy się każdego, kto kupuje TV - jeśli w TV działa DVB-T/MPEG-4 - nie kupujcie tunera - to jest bezsens.

 

No i na koniec: ostrzegałem przez cały czas od ponad dwóch lat, że zakup jakiegokolwiek sprzętu DVB-T/MPEG-4 (i to pierwszych modeli, które dopiero przecierają szlak dla innych konstrukcji w przyszłości) podczas, gdy trwają testy i nie ma jasnej specyfikacji sprzętowej jest ryzykowny. Nawet w tym dziale wisi przyklejony mój post z listopada 2007, gdzie o tym pisałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawiają się nowe informacje dotyczące tej nowej strategii cyfryzacji o której pisałem wczoraj, które niosą pewną nadzieje:http://www.dvbnews.pl/news/2349/polsat_dolaczy_do_cyfry_i_n oraz http://www.dvbnews.pl/news/2350/bezplatna_platforma_cyfrowa_w_polsce

 

Jeżeli chodzi o ten mały spór dotyczący fegusona i telewizorów samsung. Tez chciałbym wiedzieć jaki masz model tv samsunga ja mam model b650 tv ma wbudowany mpeg-4 Full HD, niestety nie wiem jak dział w nim epg bo odbieram dvb-t z suchej góry a tu niestety nie ma epg. model b650 to seria 6 tv samsung jest jeszcze seria 7 ale podobno różni się tylko tym że tv jest na ledach a nie lcd. Kupiłem tv specjalnie do dvb-t i mam nadzieje że wszystko będzie działało dobrze włącznie z epg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę "siać" po różnych wątkach, więc tutaj krótko, mam na TV na ledach UE 55B7000 i możesz byc przekonany, że odbiór będziesz miał idealny, bo w B650 powinien być ten sam tuner.

 

Mr Orbita napisał: "Zawieszanie? Pierwsze słyszę - czemu o tym nikt do tej pory nie wspominał?" - bo nie było do tej pory EPG :) a pojedynczych audycji nie chciało mi się ustawiać.

Taki mam kaprys, że chcę coś nagrać, a EPG mi umożliwia wcześniejsze nastawienie. Sęk w tym, że po kilku godzinach tuner ma zwiechę!

 

"Jeśli masz TV DVB-T/MPEG-4 obsługujący EPG, mający nagrywanie (tak wynika z Twojej wypowiedzi), to nie wiem po co Fergusona kupowałeś - zakup bez sensu" Niezupełnie, pierwszy mój lcd-ek M86BDX Samsunga miał tuner MPEG2 i mam ten TV w sypialni, dokupiłem Fergusona. Teraz kupiłem sobie drugi TV od razu z MPEG4. Stąd moje porównanie i rozczarowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...