Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to za równo tydzień po północy w Niedzielę ostatni Etap (IV) Refarmingu i przełączenia nadajników na DVB-T2/HEVC czyli u mnie w woj. mazowieckim. :-) Nareszcie kanały z MUX1 i MUX2 będą nadawać w Full HD 1080p50fps zamiast w marnym SD. Nie liczę MUX4, który też przełączą bo niekodowane Wydarzenia 24 i tak teraz w DVB-T nadają w HD/HEVC. :-) Tak więc tutaj to tylko samo przełączenie MUX4 na DVB-T2. :-)

Co do MUX3 i jego pozostawienia w DVB-T/MPEG-4 jeszcze przez 1,5 roku to ręce opadają i liczę że TVP się opamięta i jednak wcześniej zakończy ten CYRK i też się przełączy w MUX3 na DVB-T2/HEVC. :-( Ciekawe kiedy MUX8 przełączą z DVB-T na DVB-T2 i w HEVC wszystko podniosą z SD na HD? :-)

Edytowane przez pablo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie w praktyce to TVP I ich MUX 3 nie musi przechodzić na DVB-T2 bo oni już nadają w HD i EAC3, tylko nie w HEVC. Ja i tak od lat nie oglądam TVP. Szkoda mi tylko sportu. Nie mam satelity ani kabla więc zdany jestem siatkówkę, skoki czy piłkę nożną oglądać w TVP, bo w innym wypadku nie oglądałbym wcale. Czekam w mazowieckiem na przejście innych MUX na HEVC i wyższą rozdzielczość. Znowu trzeba przestrajać dekodery bo stacje pouciekaja.

Edytowane przez Janio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty piszesz! TVP przecież w MUX3 nie nadaje wszystkiego w HD. Tylko TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport. Reszta jest w SD. Poza tym to HD w MPEG-4 przy większym ruchu to mydło. Dopiero kompresja HEVC i zwiększenie pojemności MUX-a po przełączeniu do DVB-T2 cudownie to uzdrowi i będzie to wyglądało tak jak potrzeba. Nawet jak TVP upcha do MUX3 tak jak zapowiada 10 kanałów w HD to i tak jakość będzie bardzo dobra. Moim zdaniem w MUX1 i MUX2 czy też w każdym nowym MUX-ie w DVB-T2/HEVC UKE i KRRiTV powinna podnieść ilość kanałów w HD z 8 na 10. Bo obecnie w MUX1 i MUX2 jest marnotrastwo miejsca. HEVC to nie MPEG-4. Jest bardzo wydajnym kodekiem i da radę przy nadawania 10 kanałów w HD w MUX-ie DVB-T2. Tak by zwiększyła się ilość kanałów o kolejne 2 w HD w każdym MUX-ie tam gdzie jest tylko 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii MUX3 w pełni się zgadzam z @pablo21

W HEVC wszystkie kanały będą w HD, a obecne HD będą mieć dużo lepszą jakość. Wzrośnie też liczba kanałów z obecnych 6 zapewne do 10.

 

Nie wiem natomiast czy zwiększanie liczby kanałów do 10 w MUXach komercyjnych to byłby dobry pomysł. Jednak w dynamicznych scenach na jakości byśmy to odczuli. 

Obecnie przeoływność na kanał jest pomiędzy 3 a 6Mb. 

Gdyby było ich 10 pewnie nie przekraczałaby 4 no może 4.5.

To jednak na dużym ekranie dałoby się zauważyć. 

Ale to i tak lepiej niż obecne 3 do 4 MB w MPEG4 na MUX3. W dynamicznych scenach jest sztucznie tworzone mydło, aby wyeliminować efekt pikselozy. 

Edytowane przez dvbtowiec
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie od zawsze komercyjna jest lepsza od TVP. Już lepsze to SD ale które działa jak trzeba, niż HD które się ścina, rozmazuje, do [beep] działa.

 

Aktualnie MUX 3 na siatce DVB-T2 w starym standardzie to dramat. Moi rodzice na NTC na zewnętrznej - od czasu do czasu zetnie ale da się oglądać, ale już u babci na pokojowej jest dramat. MUXy w DVB-T2 HEVC u niej działają poprawnie.

 

Jak to dobrze że ja u siebie SAT oglądam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, WinExpert napisał:

Aktualnie MUX 3 na siatce DVB-T2 w starym standardzie to dramat. Moi rodzice na NTC na zewnętrznej - od czasu do czasu zetnie ale da się oglądać, ale już u babci na pokojowej jest dramat. MUXy w DVB-T2 HEVC u niej działają poprawnie.

Zauważyłem też że DVB-T2 HEVC potrafi na rożnych MUX pikselować co jakiś czas. Tego w DVB-T nie było. Liczę że to testy i na Mazowszu jak już przejdą będzie dobrze? Jeśli chodzi o TV SAT też bywają zakłócenia obrazu wprawdzie rzadko ale bywają (burze i śnieżyce).

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2022 o 15:22, Zeusek napisał:

TVP (PiS) moim zdaniem błędnie założyło że tym sposobem zyska oglądalność TVP... oczywiście na początku tak będzie, jednak z czasem to wróci do stanu poprzedniego. Nawet z uwagi na problemy przy SFN TVP może stracić. Zbliża się kanał 4k od TVP i będzie ponowny szturm na sklepy aby kupić dekoder lub telewizor.

Dokładnie, chytry dwa razy traci, a będzie tak, że wszyscy oprócz TVP za kilka dni będą na nowym HEVC, a TVP jak przejdzie w późniejszym terminie to ludzie będą zagubieni, bo przecież przejście było kilka miesięcy temu więc o co kaman i zrobi się jeszcze większy galimatias, szczególnie że u niektórych trzeba będzie jeszcze raz wyszukać kanały po przejściu, a przecież przejście było kilka miesięcy temu :) 

 

3 godziny temu, WinExpert napisał:

Technicznie od zawsze komercyjna jest lepsza od TVP. Już lepsze to SD ale które działa jak trzeba, niż HD które się ścina, rozmazuje, do [beep] działa.

 

Aktualnie MUX 3 na siatce DVB-T2 w starym standardzie to dramat. Moi rodzice na NTC na zewnętrznej - od czasu do czasu zetnie ale da się oglądać, ale już u babci na pokojowej jest dramat. MUXy w DVB-T2 HEVC u niej działają poprawnie.

 

Jak to dobrze że ja u siebie SAT oglądam

Niby w czym jest lepsza, komercyjne stacje u nas mają dużo mniejszy kontent od archiwum TVP oraz dużo mniej sprzętu, przy czym TVP zawsze stać na najlepszej jakości sprzęt bo oprócz reklam mają dotacje z abonamentu, budżetu państwa, itd. więc mają dużo więcej możliwości finansowych. MUX3 w starym systemie działa OK, kwestia sprzętowa jest tylko po stronie odbiorcy. Na poprawnym sprzęcie nie ma problemów. MUX3 jak zobaczysz na mapce emitela to ma najwiekszy zasięg i najwiecej nadajników, w tym doświetleniowych, to jest państwowa telewizja wiec sygnał musi być wszędzie, nawet w trudnym terenie, ale to nie zwalnia użytkownika z dobrze ustawionej anteny i odpowiedniego sprzętu. Jak masz dobrą instalację antenową oraz dobrze ustawione anteny to nie ważne czy DVB-T czy DVB-T2 czy analog czy inny sygnał, wszystko działa idealnie przy dobrej instalacji, to jest tylko kwestia sprzętu użytkownika.. SFN działa dobrze przy odpowiednim dobraniu anteny i jej ustawieniu.

Modulacje, kodeki, korekcja błędów w nowszym DVB-T2 ma nieco większe wymagania niż starszy standard, więc po przejściu na DVB-T2 u niektórych potrzebna jest korekta instalacji.

Siatki cały czas montuje, w niektórych lokalizacjach najlepiej się sprawdzają, zależy od lokalizacji, sam ma dwie. Pokojowa antena to loteria, chcesz dobrą instalację to tylko na zewnętrznej.

 

W dniu 18.06.2022 o 20:50, SHY-BUS napisał:

Chyba żartujesz. Mux o mocy promila przekładasz na cały Dolny Śląsk.

Zasięg mają mocny w praktyce mimo małej mocy, wcale nie taki promil :) .

 

W dniu 18.06.2022 o 09:46, HansKlos napisał:

Wiecej polityki w Twoich wypowiedziach niż... rzeczywistości 😉 I mam wrażenie, na przykładzie chociażby Hbbtv, że gdyby to TVN był przodujący w tej kwestii, to nie chciałbyś upychać radia w TV, a Hbbtv byłoby Twoim oczkiem w głowie.

Nie oglądam TVN prawie w ogóle więc o czym ty piszesz, nigdy nie miałem poglądów lewicowych więc nie trafiłeś. HbbTV oceniam tak jak 3D i tak samo skończy, nie zależnie gdzie jest więcej linków, pisałem o całej EU, zainteresowanie jest takie jak podają liczby czyli śmieciowe jak w przypadku 3D i to jest rzeczywistość. Mój pomysł na radio jest lepszy i skuteczniejszy niż HbbTV - 100 stacji w 2 mbit bez internetu, proste i skuteczne.

Co do faworyzowania jednego podmiotu to jeżeli sprawa jest ściśle polityczna to jest i tyle, nie może być jeden podmiot faworyzowany, niezależnie który, to działa w każdą stronę, niezależnie od poglądów politycznych każdy to widzi jeżeli ma szare komórki, nie powinno tak być, wszyscy powinni być przełączeni do HEVC w tym samym czasie, nie nasza wojna nie ma nic z tym wspólnego.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiem jak to skomentować. Może Antena HD niech zawnioskuje jeszcze o przejście na SD, będzie się wyróżniać na tle obecnych kanałów HD 🤣

Niech MWE to zrobi, ja starszym sąsiadom nie będę ustawiał ponownie dekoderów, które same Antena HD nie wyszukają. Właściciel się przeliczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zamiast kupić jakiś ciekawy content, żeby przyciągnąć widza to lepiej kombinować, bo a nuż jakiś zagubiony telemetr się załapie... Żenada.

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=vbqAS1QVBsU Zobacz @PowerTVKanał możesz nadawać z mniejszym bitrale w HEVC i to nie obniży jakości jakbyś to zrobił w H.264 to byś obniżył jakość i to sporo. 

 

HEVC 1 Mbps ma lepszy obraz od H.264 1 Mbps. 

 

HEVC 1 Mbps dużo lepszy obraz

H.264 1 Mbps ma szumy na obrazie jak widać i które wolisz???. Ja wolę HEVC. Wstyd mi że cofamy się w rozwoju technologicznym zamiast iść do przodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak sobie myślę, mam po prostu takie wrażenie, że dla sporej ilości osób telewizor jest tak po prostu wypełniaczem czegoś, czasu, myśli?
Zauważyłem, że wystarczy aby jak kiedyś radio byle coś tam gadało z tego ekranu.
Takie mam wrażenie widząc po narzekaniach niektórych nadawców kanałów prywatnych, że im oglądalność spadła.

 

Przecież jak ktoś coś naprawdę chce obejrzeć, to wyciąga te pieniądze z kieszeni i to kupuje, widać too choćby na przykładzie sportu.

Gdy przełączali na DVB-T2 HEVC, to naprawdę ludzie dzwonili i pytali jak mają oglądać przykładowo "Fakty", "Wydarzenia" albo "Lombard".

Jeden miesiąc to jest max dla tych którzy naprawdę coś konkretnego chcą oglądać w telewizji, przy czym 90% przejdzie w ciągu pierwszego tygodnia od przełączenia.

Reszta ludzi - czyli te niby słupki - to nie ważne co byle było kolorowe i się ruszało. Chodzi o to aby było cokolwiek. Niestety ale podejrzewam, że nawet małpy zajęły by się czymś bardziej produktywnym niż ta część telewidzów.

 

Pomysły typu cofnięcie się na DVB-T2 MPEG-4 to są co najmniej żenujące. Z tej grupy, która zadowoli się tym niemal czymkolwiek z ekranu, większość ludzi i tak sobie nie wykona ponownego wyszukiwania programów.

 

Jeśli chodzi o oglądanie telewizji, to ja najczęściej jednak włączam programy TVP:
TVP Dokument, TVP Rozrywka (Cejrowski Boso), trochę publicystyki TVP 1, TVP 3 (w tym wiadomości lokalne), czasem jakiś film bez reklam (na TVP jest sporo filmów z lat 2015-2019 i to całkiem ciekawych). TVP 3 to też ciekawe programy poradnikowe i polecam.
Polsatu nie włączam praktycznie wcale poza kanałem Wydarzenia 24 powiedzmy max 30 minut dziennie - jak zakodują to na 99,9% nie wykupię.
TVN, TV Puls... hmm Tożsamość Bourne'a albo Rocky to dobre filmy, ale ileż można...

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o osobach co mają po 2-3 telewizory i wszystkie są włączone aby były, osobiście włączam aby coś obejrzeć.

Dla mnie powrotu do gorszych kodeków NIE MA, nie wnikam czy to duża różni ale nowsze są zawsze lepsze.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pietrek1 napisał:

Zasięg mają mocny w praktyce mimo małej mocy, wcale nie taki promil :)

Mieszkam 15 km od nadajnika i sygnału brak, parę lat temu jeszcze był. Za to do czeskiego vysilacza mam 120 km i odbiór idealny cały czas.

 

Co do Antena HD niech go sobie robią nawet w mpeg1, kontent marny i nie byłoby tego cyrku gdyby mux3 i mux8 przeszły na hevc. Tu w Polsce właśnie dobitnie widać tą drugą prędkość Europy i podwójne standardy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, SHY-BUS napisał:

Tu w Polsce właśnie dobitnie widać tą drugą prędkość Europy i podwójne standardy

W Czechach jescze gorzej.Np Prima w SD w naziemnej inne komerce.

KRRIT wymaga reformy bo tu się jaja robią.

@PowerTV ile czekał czasu na zmiane nazwy kanału Antena HD kilkanaście miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rotalplus napisał:

A tymczasem właściciel Antena HD złożył wniosek o zmianę emisji kanału w mux-1 z kodeka hevc na mpeg4 z zachowaniem standardu dvbt2. Nonsens...

To już dawno przestało być śmieszne. Czy w tym kraju zawsze musi być wszystko od d....y strony? Jak pozwolą jednemu, to pozostali będą chcieli to samo i tyle będzie ze zmiany. Żenada!!!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Puls to widziałem kampanię informującą o zmianie standardu nadawania. Jedna to była z aktorami znana z serialu "Rodzinny Interes" informująca o tym kiedy będzie przełączenie i w których regionach, a druga kampania która teraz leci to animowana kampania o możliwości kupna dekodera lub telewizora. Zresztą Puls na swoich kanałach w trakcie seriali lub filmów puszcza pasek informujący o zmianie standardów nadawania oraz ile dni zostało do przełączenia  Co do pozostałych stacji prywatnych to nie mam pojęcia. Ale chyba jest to samo co na Pulsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV Puls nadały dość długi spot z aktorami z Lombardu, aż odnosiło się wrażenie, że sami aktorzy nie wiedzieli o co chodzi mówiąc te wszystkie "techniczne terminy".

 

Sami ludzie z branży nie wiedzieć czemu nazwali kodek 'hefc' zamiast 'hewk' robiąc z ludzi kompletnych [beep].

 

TV Puls powinna przejść na FTA na satelicie wtedy słupki będą się zgadzać.

Edytowane przez SHY-BUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...