Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Telewizja Polska od dłuższego czasu nosiła się z zamiarem wykorzystania nowej przestrzeni w naziemnej telewizji cyfrowej. Do zapełnienia udostępniono nowy MUX-6, gdzie przewidziano miejsce dla kanałów nadających w nowym standardzie nadawania DVB-T2 / HEVC. Jednocześnie stacje z MUX-8 (który zostanie wykorzystany na potrzeby cyfrowego radia DAB+) mają zająć pozycje na MUX-5, który do tej pory był wykorzystywany właśnie przez publicznego nadawcę na potrzeby eksperymentów z DVB-T2. Teraz emitowane tam kanały trafią na nowy multipleks. Będą to: TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD, TVP3 Warszawa HD i TVP Rozrywka.czyli mux 6 zastąpi mux 5 ? To gdzie będzie mux 5? Pokręcone to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję. Kurski jakby mógł to by chyba zabrał oba MUXy.

Ja osobiście wolę Orange TV mimo dupnego dekodera, bo nie mam co chwilę na liście kanału Telewizji Polskiej, mam jeden telewizor pod naziemną podłączony i tam pierwsze 3 pozycje to Kurski, potem w środku kanał Kurskiego, a potem kolejna kumulacja kanałów Kurskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurski wbrew zapowiedzią nie ma zamiaru udostępnić wszystkich kanałów a gdyby dostał MUX 5 i 6 to musiałby coś tam dać.

Po przejściu MUX 3 na DVB-T2 będzie miał wolne miejsce. Zakładając że kanał 4k powstanie to i tak nie zapełni wszystkiego.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Zeusek napisał:

Jak pokręcone ?

TVP dostanie MUX 6, zajmowali MUX 5 testowo.  

Ale mux 6 będzie na częstotliwości mux 5 więc gdzie będzie teraz mux5? https://satkurier.pl/news/218163/tvp-ze-zgodami-na-dalsze-testy-dvb-t2hevc.html

Edytowane przez Arczi13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszędzie tak mi się wydaje.

To tylko umowna nazwa multiplexu z przypisanymi konkretnymi częstotliwościami w danym obszarze.

Zmiany kanałowe dotknęły wszystkie multiplexy.
Np. z Chorągwicy na K25 nadawał MUX1 przed zmianami, a teraz jest MUX6.
MUX1 przeniósł się na K43 na którym nigdy go nie było.

Na papierze są wolne częstotliwości i urzędnicy umownie przypisują je do określonych multipleksów, tworząc sieć ogólnokrajową nadającą określony pakiet kanałów w tym MUX. Tylko tyle.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy jeśli TVP oficjalnie dostanie MUX-6, to przełączy w końcu wszystkie regionalne na HD? Teoretycznie jest to bez problemu możliwe, jeśli przeniosą TVP Historię z MUX-3 na MUX-6, tym samym zwalniając miejsce w MUX-3 (nawet DVB-T1) dla TVP3 w HD. Przy okazji, taka zmiana oznaczałaby także przejście Historii na HD.
Już jakiś czas temu pisali o przełączeniu systemów emisyjnych dostowujacych do HD. Poza tym, oni chyba też dowiedzieli się w ostatniej chwili że na razie nie przechodzą na HEVC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej zmiany raczej nie zrobią, bo MUX testowy ma nieco gorszy zasięg, nie ma tylu doświetleń co MUX3.
Ale czy ta jedna Historia jest aż tak ważna? I czy różnica zasięgu jest tak istotna? Ten problem dotyczy też Polsatu i TVN'u i nie narzekają. A tu mówimy o stosunkowo niszowym kanale tematycznym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mux niemiecki, w którym są, stacje radiowe np. njoy radio zastanawia, mnie czemu u nas nie ma stacji radiowych. DAB+ w mux 8 to trochę słabo kto to Będzie, słuchał,5% ludzi nie można, by było, nadawać stacji radiowych np. na mux 8 tak jak było w analogu kiedyś, że była telewizja i radio, po co kupować dodatkowo odbiornik to ma być postęp czy zacofanie?

Edytowane przez Arczi13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Arczi13 napisał:

Mam mux niemiecki w kturym są stacje radiowe np n ioy radio zastanawia mnie czemu u nas nie ma stacji radiowych.

W Polsce mamy stacje radiowe w NTC ale w kodowanym MUX IV.

W Niemczech ARD ma taką polityke dają kanały ośrodka regionalnego np NDR,WDR,RBB w jednym MUX.

Dzięki za informacje iż w ARD nadaje radio w DVB-T2.

Edit Np w MUX MDR 2 mamy program BR Fernsehen.

https://fmscan.org/net.php?m=s&pxf=BR+Fernsehen+HD

 

Edytowane przez Mateusz2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2022 o 19:35, Arczi13 napisał:

No właśnie kodowanym a czemu nie normalnie tam mają sporo stacji radiowych 

To jest dla mnie zagadką, nawet CT i komercyjne czeskie praktycznie w każdym MUX mają jakieś radiowe, a na MUX z CT jest ich wysyp. HbbTV to ma wejście popularne tak jak telewizja 3D, więc lepiej Kulturę2 i ABC2 nadawać w SD nawet z mocną kompresją, bo oglądalność wtedy im mocno skoczy. HbbTV powinna byc moim zdaniem całkowicie wyłaczona, szkoda miejsca na linki internetowe, lepiej dodać dużo stacji radiowych, jak ktoś chce przez internet to robi to normalnie a nie przez HbbTV.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HbbTV to (moim zdaniem) przyszłość telewizji. Musi być odpowiednio rozwinięta ,zawierać mnóstwo informacji i upowszechniona. Zastąpi z nawiązką archaiczną telegazetę i może zmieścić dodatkowe programy TV.  Radio w TV to wg.mnie przesada. Od tego jest DAB+ i internet.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...