Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie patrzę na MUX8 przez pryzmat własnych doświadczeń i nie uogólniam.

Zarówno ja, jak wielu innych znanym mi odbiorców odbiera MUX8 bez problemu, mając odpowiednią antenę na to pasmo.

Aktualnie najgorszy odbiór mam MUX3, mimo iż jest w paśmie UHF i widoczność na nadajnik niczym nie przesłonięty.

Nie ma reguły, poczytaj liczbę wpisów osób na tej stronie jak narzekają na odbiór poszczególnych MUX z pasma UHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są regiony i regiony gdzie ten czy tamten MUX jest lepiej odbierany.

Jestem zadowolony że u mnie nie ma doświetleń tzn. jakieś są ale ogólnie w Chojnicach nie ma. MUX 3 (Człuchów), ma doświetlenie z Gdańskiem ale że odbieram z Trzeciewca to jest luzik.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dvbtowiec napisał:

Wielu z tych co narzeka na MUX8 w paśmie VHF będzie się i tak musiało z antenami na pasmo VHF przeprosić

Myślę, że dobrym sposobem na spopularyzowanie mux-8, byłoby jego przejście na dvb-t2 i w części przeznaczonej dla TVP uruchomienie kanału 4K. Ale nawet gdyby technicznie było to możliwe, to Kurski na to raczej nie pójdzie.

Edytowane przez K63
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyślając mux-8 założono, że część jego pojemności przeznaczone zostanie na usługi interaktywne. Każdy z nadawców dostał "działkę" do dowolnego wykorzystania, ale robi to tylko TVP i Emitel.

Edytowane przez K63
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co są w zasięgu MUX-8 w polaryzacji poziomej, większych problemów z odbiorem w zasadzie nie maja.

Gorzej z drugą połową kraju, gdzie jest on w polaryzacji pionowej a pod nosem silny nadajnik z DAB+, to już w ogóle więcej szkody niż pożytku.

Moje zdanie już znacie - jestem zwolennikiem likwidacji MUX-8 z pasma VHF i przeniesienie go do pasma UHF jak całą resztę.

Niemcy to zrozumieli i telewizje z pasma VHF wyłączyli przed przejściem na DVB-T2 HEVC.

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zerojedynkaX napisał:

Ciekawe jak długo będziemy czekać na Zoom,WP,Nowa i Metro w wersji HD (przejście na UHF i mux5,6). 

Wcale bym się nie zdziwił jak do 2030 roku, bo wtydy wygasają obecne umowy. Chyba że Emitel jako operator MUX8 dostanie coś w zamian, co zrównoważy mu straty. 

 

Istnienie wszystkich MUX telewizyjnych w jednym paśmie ma sens, ale pod warunkiem że mamy miejsce na dalszy rozwój NTC. 

Za ok 10 lat będziemt myśleć o przejściu z HD na 4K wszystkich kanałów, bo to są naturalne trendy. 

Równolegle pasmu UHF będzie zjadane przez LTE, są zapowiedzi aby odebrać 600MHz z pasma telewizyjnego. 

Obawiam się że tą zmianą strzelamy sobie w kolano, pozbawiamy się możliwości rozwoju NTC w przyszłości. 

Wydajność kodeków rośnie, ale ich możliwości także nie da się zwiększać w nieskończoność. 

 

Z Niemcami to zuoełnie inna historia. Ich NTC działa głównie w dużych miastach i to z niezbyt dużą ofertą o ile się nie mylę jedynie lub głównie publicznego nadawxy. Postawili na satelitę orzede wszystkim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dvbtowiec napisał:

Za ok 10 lat będziemt myśleć o przejściu z HD na 4K wszystkich kanałów, bo to są naturalne trendy. 

 

Tak, ale pewnie wtedy będzie jakiś DVB-T3 lub 4, który pozwoli na upchanie kanałów 4K w tej samej liczbie co teraz HD na tym samym paśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, DanielK napisał:

Ci co są w zasięgu MUX-8 w polaryzacji poziomej, większych problemów z odbiorem w zasadzie nie maja.

Gorzej z drugą połową kraju, gdzie jest on w polaryzacji pionowej a pod nosem silny nadajnik z DAB+, to już w ogóle więcej szkody niż pożytku.

Moje zdanie już znacie - jestem zwolennikiem likwidacji MUX-8 z pasma VHF i przeniesienie go do pasma UHF jak całą resztę.

Niemcy to zrozumieli i telewizje z pasma VHF wyłączyli przed przejściem na DVB-T2 HEVC.

A co chcesz od pionowej polaryzacji. ja tam różnicy nie widzę. Zwyczajnie kup normalną antenę gdzie możesz ustawić dowolna polaryzację i będzie działać. Zwykle najwięcej narzekają ci co nie maja anteny na pasmo VHF i z uporem maniaka chcą to odbierać na antenie UHF, lub ewentualnie na nędznym doczepionym dipolem na VHF

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, michael112 napisał:

 

Tak, ale pewnie wtedy będzie jakiś DVB-T3 lub 4, który pozwoli na upchanie kanałów 4K w tej samej liczbie co teraz HD na tym samym paśmie.

I tu właśnie mam wątliwości, poza tym nie wiadomo jaka szerokość pasma UHF zostanie do tego czasu. Na pewno w kolejnej zmianie standardu nie bedzie już pasma 600MHz, czyli zostaną odebrane kanały fizycznie od  37 do 49.

Zostaniemy z pasmem 21 do 36.

Nie wiem czy w tym paśmie będzie mogło nadawać tyle samo MUXów, zważywszy na koordynację z sąsiednimi krajami. 

A jeśli będzie ich mniej, czy komoresja będzie na tyle wydajna, aby w mniejszej liczbie MUX zmieścić lepszą jakość. Mam wątpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ramirez napisał:

A co chcesz od pionowej polaryzacji. ja tam różnicy nie widzę. Zwyczajnie kup normalną antenę gdzie możesz ustawić dowolna polaryzację i będzie działać. Zwykle najwięcej narzekają ci co nie maja anteny na pasmo VHF i z uporem maniaka chcą to odbierać na antenie UHF, lub ewentualnie na nędznym doczepionym dipolem na VHF

Zobacz sobie ten post:
https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=249088#p249088

 

Zapewniam Cię, że wiem jakie anteny należy stosować do odbioru MUX-8 w polaryzacji pionowej, oraz w jaki sposób je prawidłowo zamontować.

 

Anteny combo cóż... Sprawdzają się w 50-60 % miejsc. Ich wadą jest to, że zależnie od pasma często mają duże różnice w poziomach i jakości sygnału.
Na przykład mierzyłem w miejscu gdzie MUX-8 było ładne 54 dBµV, ale muxy z UHF od 40 do 44 dBµV i do tego MER ledwo 22-25 dB. Działało-jakoś.
Kolejne miejsce (90% przypadków): muxy z UHF bardo dobrze 55-60 dBµV a MUX-8 całe 38-40 dBµV :D i w tym samym miejscu z tej anteny combo DAB+ miejski ok 70-75 dBµV!

 

Zainstaluj komuś na balkonie osobną antenę w polaryzacji pionowej na pasmo VHF aby działało przyzwoicie i to dla całych 4 programów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj czytałem,  nieoficjalnie podały wirtualnemedia_pl  że MUX 5 zastąpi MUX 8. a MUX 6 przypadnie dla TVP. Pasmo zajmowane przez MUX 8 trafi na potrzeby DAB+. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale trwają konsultacje. W każdym bądź razie wszyscy nadawcy muszą przejść do końca czerwca na nowy system, a TVP pozostaje w starym standardzie,  mimo to UKE  przedłuża pozwolenie dla TVP na nadawanie jej multipleksu eksperymentalnego w DVB-T2/HEVC (TVP 3 Warszawa, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka) Niby był to MUX 5. Ciekawe co dalej?

Edytowane przez Janio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Janio napisał:

Dzisiaj czytałem,  nieoficjalnie podały wirtualnemedia_pl  że MUX 5 zastąpi MUX 8

Bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość.Oby się sprawdziła.! Skończą się dla nas problemy z antenami.! Producenci anten zaś będą niezadowoleni.

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dvbtowiec napisał:

Równolegle pasmu UHF będzie zjadane przez LTE, są zapowiedzi aby odebrać 600MHz z pasma telewizyjnego

Cześć obecnego pasma (470-694 MHz) zostanie przejęte przez LTE lub będzie one współdzielone przez obie usługi. Wtedy dopiero będzie "ciekawie".

 

Teraz, zefir napisał:

Bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość

Żadna nowina. Mówi się o takich planach od kilku miesięcy. Na razie nie ma oficjalnego stanowiska regulatorów, tylko nieoficjalne info WM, które co jakiś czas jest powtarzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zefir napisał:

 Producenci anten zaś będą niezadowoleni.

DAB+ to na czym będzie odbierane Twoim zdaniem? Przecież na antenach pasma VHF :)

15 godzin temu, DanielK napisał:

Gorzej z drugą połową kraju, gdzie jest on w polaryzacji pionowej a pod nosem silny nadajnik z DAB+, to już w ogóle więcej szkody niż pożytku.

Posiadam taką lokalizację w Krakowie MUX8 w polaryzacji pionowej i na sąsiednim kanale silny nadajnik DAB+. MUX8 działa bez zarzutów, bez błędów s sygnale, Siła i jakość również na odpowiednim poziomie.

Z pewnością są miejsca gdzie jakieś problemy się pojawiają, ale tak samo jest w paśmie UHF, możemy mieć silne nadajniki LTE w pobliżu i podobne komplikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle nie rozumiem kilku rzeczy:

1. Na MUX 3 TVP 3 w SD, a na MUX 5... TVP 3 Warszawa w... HD. Po co to? Po co taki bezsensowny dubel? Przecież jak dla mnie to nie ma żadnego sensu... Czy nie lepiej by było, gdyby wprowadzić podmiankę:

 

MUX 3:

 

- zamiast TVP 3 SD - TVP 3 HD

- TVP Historia wypada (w zamian za to mamy drugi "slot" na wersję HD TVP 3)

 

MUX 5:

 

- zamiast TVP 3 Warszawa HD - TVP Historia (w miarę możliwości w przyszłości w HD)

 

MUX 8:

 

- w miarę możliwości - zwężenie pojemności dla kanałów TVP - z 2x HD i 1x SD - np. 3 kanały w HD, ale w zamian w jakości 720p? W takim bądź razie wtedy mogłoby być takie ułożenie MUX 8:

TVP Kultura HD, TVP Kobieta HD, i inny kanał w HD (proponuję TVP Rozrywkę w HD)

 

I w tym momencie mielibyśmy sprawę rozwiązaną. 

 

2. Po co z MUX 3 i 8... niektóre kanały mają duble w MUX 5? Mowa o TVP 3, TVP Kulturze i TVP Kobiecie. Moim zdaniem to pasmo lepiej można by wykorzystać - na inne kanały od TVP.

Liczę na zmianę standardu nadawania MUX 3 na HEVC w najbliższym czasie. MUX 8 odbieram z polaryzacji pionowej w bardzo dobrej jakości obrazu i dźwięku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z twoim zdaniem. Jeżeli mux3 byłby w dvb-t2 to nie trzeba żadnego mux8. Nie licząc tvp 4k bo to według mnie nie wypali i TVP Polonia łącznie z TVP Nauka, TVP Muzyka i TVP Moto jest 16 kanałów a na jeden mux przypada 8 więc na tych dwóch bez problemu się zmieszczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...