Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze stacje mają zostać uruchomione na początku 2009 roku.

Wszędzie, czy tylko w wybranych miejscach? Jeśli tak, to może ktoś ma jakąś listę? Pamiętam, że kiedyś na forum pojawiła się lista nadajników, które będa mogły testowo nadawać 3 mux przed wyłączeniem analogu, ale nie tego szukam. :wink:

 

Znalazłem ciekawy tekst w internecie dotyczący DVB-T i MPEG-2/4. Być może ktoś już to widział? http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/4F7D2ADF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MX 1: (47)

 

Białogard 45 50kW, Białystok 46 100kW, Bieszczady 60 20kW, Bydgoszcz 49 100kW, Częstochowa 35 100kW, Dęblin 22 20kW, Elbląg 43 10kW, Gdańsk 64 100kW, Giżycko 48 50kW, Gniezno 56 50kW, Gorlice 45 20kW*, Iława 38 100kW, Jelenia Góra 48 100kW, Kalisz 38 100kW, Katowice 55 100kW, Kielce 36 50kW, Kłodzko 55 20kW, Konin 55 100kW, Koszalin 44 100kW, Kraków 64 100kW, Lębork 38 10kW, Leżajsk 37 25kW (edit: przerwa w emisji), Łódź 46 100kW, Lublin 33 100kW, Olsztyn 28 100kW, Opoczno 50 50kW, Opole 46 100kW, Ostrołęka 40 100kW, Piła 42 100kW, Płock 25 100kW, Poznań 23 100kW, Przemyśl 48 20kW, Rabka 32 0.1kW, Rzeszów 42 10kW, Siedlce 36 50kW, Suwałki 64 20kW, Świnoujście 58 10kW, Szczawnica 45 2kW*, Szczecin 41 100kW, Tarnów 45 50kW, Warszawa 64 100kW, Wisła 38 5kW, Wrocław 64 100kW, Żagań 41 50kW, Zakopane 60 20kW, Zamość 50 50kW, Zielona Góra 46 100kW.

* - Krynica 45 200W (edit: testy zakończono)

 

MX 2: (39)

 

Białogard 50 50kW, Białystok 49 100kW, Bieszczady 32 20kW, Bydgoszcz 32 100kW, Częstochowa 39 100kW, Dęblin 24 20kW, Elbląg 25 10kW, Gdańsk 35 100kW, Giżycko 54 100kW, Gniezno 51 50kW, Iława 24 100kW, Kalisz 44 100kW, Katowice 49 100kW, Kielce 37 100kW, Kłodzko 58 20kW, Konin 45 100kW, Koszalin 47 100kW, Kraków 25(lub 23) 100kW, Lębork 45 10kW, Łódź 24 100kW, Lublin 21 100kW, Olsztyn 33 100kW, Opoczno 37 50kW, Opole 34 20kW, Ostrołęka 41 100kW, Piła 43 100kW, Płock 57 100kW, Poznań 39 100kW, Rzeszów 48 20kW, Siedlce 43 50kW, Suwałki 29 20kW, Świnoujście 34 10kW, Szczecin 34 100kW, Tarnów 23(lub 25) 50kW, Warszawa 48 100kW, Wisła 62 ?kW, Wrocław 58 100kW, Żagań 45 50kW, Zamość 52 25kW, Zielona Góra 45 100kW

 

MX 3: (54-55, większość to nadajniki małej mocy)

 

Biała Podlaska 60 5kW, Białogard 38 10kW, Białystok 38 10kW, Bydgoszcz 34 10kW, Chełm 25 1kW, Chodzież 51 1kW, Ciechanów 35 1kW, Częstochowa 0.5kW, Człuchów 54 50kW, Dęblin 32 20kW, Elbląg 45 20kW, Gdańsk 48 10kW, Gdynia 48 5kW, Giżycko 50 20kW, Gorzów Wielkopolski 5kW, Hajnówka 1kW, Iława 46 100kW, Jelenia Góra 37 1kW, Kalisz 40 3kW, Kartuzy 48 1kW, Kielce 57 5kW, Kłodzko 33 10kW, Konin 60 100kW, Koszalin 54 50kW, Kraków 23(lub 25) 50kW, Kraśnik 25 1kW, Kudowa Zdrój 1kW, Legnica 49 10kW, Leszno 28 2kW, Łobez 5kW, Łódź1 47 50kW, Łódź2 47 1kW, Łomża 30 10kW, Lubań 49 10kW, Opole 43 50kW, Olsztyn 44 20kW, Ostrołęka 30 20kW, Ostrów Mazowiecki 30 5kW, Piła 51 20kW, Piotrków Trybunalski 47 1kW, Płock 35 20kW, Płock1 35 10kW, Poznań 28 20kW, Radom 40 3kW, Rzeszów 35 20kW, Sandomierz 57 5kW, Skierniewice 58 50kW, Słupsk 37 1kW, Suwałki 24 1kW, Świdnica 33 1kW, Świnoujście 35 10kW, Szczecin 35 50kW, Tarnów 25(lub 23) 10kW, Wałbrzych 54 1kW, Warszawa 58 100kW, Włocławek 35 5kW

 

Legenda: stacje które już nadają, częstotliwość zwolniona i możliwa do wykorzystania, stacje poniżej 10kW

 

Wykaz jest oparty o:

http://new.radiopolska.pl/forum/index.php?showtopic=12519&st=0&p=128840entry128840

oraz: http://uke.gov.pl/_gAllery/12/18/12186/Trzeci_multipleks_DVB-T.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi te listy nie mówią. :? Nie rozumiem dlaczego nadajnik Krosno - Sucha Góra oznacza się jako Rzeszów (czyżby jakiś kompleks, że miasto nie ma swojego?). Nazwa stacji "Bieszczady" też niewiele zdradza. :roll: Lepiej byłoby nazywać nadajniki po staremu. W Bieszczadach jest ich mnóstwo, mniejszych i większych, a po współrzędnych geograficznych raczej cieżko mi zorientować się, czy to mój. Przykładowo: "Bieszczady" 492302; 222940, a mój wg RadioPolska: 49°22'58" N i 22°29'21" E. To ten sam? :lol: Może ktoś dla mnie rozszyfruje skróty: Hlok Ha Hsk Dir P SFN? :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi nazwami nadajników jest naprawdę dziwnie. Jeden z kolegów z RadioPolski wytłumaczył mi to tym, że najstarsze nadajniki nazywano od nazwy stolicy województwa, a że wtedy było 17 województw dlatego takie nazwy jak Rzeszów/Sucha Góra. Później jak zaczęło powstawać coraz więcej nadajników ich nazwy brano od najbliższego miasta. Więc teraz mamy taką mieszankę i trzeba być naprawdę w temacie, żeby się z tego wyznać. Powinni byli już dawno to ujednolicić, gdyż takie wykazy nadajników jak np. Rzeszów/Sucha Góra wprowadzają zamieszanie co do kierunku wycelowania anteny odbiorczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do dyskusji nad mocą RTCN Sucha Góra: W poście kol. Krzyśka jest MX1: 10kW i MX2: 20kW. Tymczasem w PDF-ie z RadioPolska jest: MX1: 10kW i MX2: 100kW! Możliwa jest aż tak duża rozbieżność, czy ktoś się ciachnął i nie dał jednego zera?

 

Z kolei jeśli chodzi o MX3: W poście Krzyśka brakuje mi "Bieszczad" ("nazwa obszaru rezerwacji"), gdzie jeszcze nie ma przyznanego nr kanału (propozycje: 29, 32, 35, 48 52, 58). Brak też informacji o mocy nadawania.

 

To jak z tymi skrótami: Hlok Ha Hsk Dir P SFN? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei jeśli chodzi o MX3: W poście Krzyśka brakuje mi "Bieszczad" ("nazwa obszaru rezerwacji"), gdzie jeszcze nie ma przyznanego nr kanału (propozycje: 29, 32, 35, 48 52, 58). Brak też informacji o mocy nadawania.

Bo w okresie przejściowym, gdy będzie nadawanie cyfrowe i analogowe nie będzie tam MX3. Dopiero po wyłączeniu analogu zostanie wybrany któryś z tych kanałów. :(

To jak z tymi skrótami: Hlok Ha Hsk Dir P SFN? :wink:

Te co wiem:

Hlok - Wysokość posadowienia podpory anteny (m n.p.m.),

Ha - Wysokość zawieszenia systemów antenowych (m n.p.t.),

SFN - Single frequency network

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w okresie przejściowym, gdy będzie nadawanie cyfrowe i analogowe nie będzie tam MX3. Dopiero po wyłączeniu analogu zostanie wybrany któryś z tych kanałów. :(

To po co w ogóle władowali tą tabelkę z listą nadajników i ewentualnymi kolizjami z innymi stacjami? :>

 

Na mój chłopski rozum, tabelka na stronach 8-10 to "lista stacji wybranych do symulacji trzeciego pokrycia", a tabelka na stronach 2-4 to lista obszarów, w których możliwe będzie uruchomienie muxa 3 przed 2015 rokiem, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. W przypadku Bieszczad jest to zwolnienie jednego z analogowych kanałów. Dobrze to rozumiem :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy Polsat i TVN staną się /są?/ "hamulcowymi" i tak żenująco późnego i nieudolnego wprowadzania w Polsce DVB-T ?

Czytając artykuł we wczorajszej 'GW" można mieć takie obawy.

 

cytat: "Największe telewizje komercyjne nie złożyły wniosków o rezerwację częstotliwości w pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej. To poważnie skomplikuje i najprawdopodobniej opóźni wprowadzenie cyfrowego nadawania w Polsce"

 

całość artykułu pt. "Polsat i TVN idą na wojnę z UKE" dostępna tutaj:

 

http://www.szorcik.pl/1ue

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Według zapisu na stronie Emitela (link), "termin uruchomienia DVB-T został przesunięty na początek stycznia 2009". Z kolei SatKurier wspominał o "wakacjach 2009". (link) Są już w internecie dokumenty dot. muxów 2 i 3. O mux 1 wiadomo, że będzie zawierał to samo co analog. Nie wiadomo natomiast, czy do "wakacji 2009" wyrobią się ze wszystkimi nadajnikami. W internecie znajduje się dosyć stary (ale nie uaktualniany) dokument dot. strategii przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej. (link) Zainteresował mnie załącznik D, a konkretnie etapy wprowadzania fazy przejściowej. Nie ma tam żadnych dat, natomiast widzę że województwo podkarpackie jest na szarym końcu, przed Opolem i Bydgoszczem. Wczoraj w komentarzach do artykułów na SatKurierze wyszukałem "nowinkę", że DVB-T na Podkarpaciu ma zostać wyłaczone w listopadzie (przypominam, że ciągle nadajemy w kompresji MPEG-2). Czyżby więc od listopada do czerwca miała być ciemność? Zachęcam do dyskusji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w komentarzach do artykułów na SatKurierze wyszukałem "nowinkę", że DVB-T na Podkarpaciu ma zostać wyłaczone w listopadzie (przypominam, że ciągle nadajemy w kompresji MPEG-2). Czyżby więc od listopada do czerwca miała być ciemność?

Gdy wyłączą dvb-t to może byś niezły raban. Chodzi głównie o odbiór programu TVP Info/Rzeszów, który nie jest dostępny analogowo w całym województwie a za pomocą dvb-t można go odbierać prawie w całym województwie. Nawet sieci kablowe biorą ten program z dvb-t. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, znalazłem ten komentarz: (link)

Na Podkarpaciu w listopadie prawdopodobnie całokwicie wyłączą DVB-T. Ciekaw jestem jak TVP 3 dotrze do telewizji kablowych. Znów ktoś zawalił o oglądalność TVP przez takich "macherów" wciąż spada.

Chyba rzeczywiście "DVB-T może zaszkodzić polskim sieciom kablowym"...! A tak na poważnie, to kiedyś i tak muszą przełączyć sygnał na MPEG-4. Podobno "ktoś" na Podkarpaciu sztucznie przeciągał ten termin, by umożliwić ludziom jak najdłużej odbiór ze starych odbiorników (doskonale pamiętamy "cyfrową rewolucję"), ale jednocześnie nowi łapali się na stary haczyk (w sklepach ciągle można kupić Fergusony do DVB-T MPEG-2 z 2004 roku). Pytanie, czy proces przejścia nie mógłby być płynny (z dnia na dzień przełączenie do nowego standardu). W SatKurier TV oglądałem konferencję dot. DVB-T, w której poruszono temat kablówek, które zakupiły stacje czołowe do DVB-T tylko w MPEG-2, więc problem może być nie tylko po stronie braku sygnału z nadajnika. Z tego co wiem, z cyfrowego TVP Info/Rzeszów korzysta m.in. sanocka kablówka oraz jej oddziały w innych miastach. Nie wiem jak wygląda sprawa z TVP1 i TVP2 (jest udostępniane z instalacji zbiorczej na budynku?). W każdym razie może być (nie)ciekawie...

 

Edycja 25.10: Wczoraj oglądałem "e-Biznes" na TV Biznes. Poruszony był temat DVB-T. Z początku myslałem, że może jednak coś się ruszyło w tej sprawie w Polsacie, że mówią o tym w ich telewizji. Potem przekonałem się, że jednak nie do końca. W ogóle nie było wytłumaczone, dlaczego DVB-T jest lepsze od analogu, jedynie kolejne straszenie, że "już za 4 lata nie będzie telewizji", przedstawiono statystyki wg których 5 mln gospodarstw korzysta nadal z tej formy odbierania telewizji. Nie pamiętam całego reportażu, ale końcówka wyglądała mniej więcej tak: "Jak widać nie powinniśmy się obawiać naziemnej telewizji cyfrowej i wprowadzić ją jak najszybciej. Szkoda tylko, że Euro 2012 nie zobaczymy jeszcze w cyfrowej jakości."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uznałem, że ten temat będzie lepszym miejscem na polemikę z tekstem zamieszczonym w portalu gazeta.pl, w związku z czym przenoszę tu swoje "[beep]ny" ;)

 

Odniesienie do portalu gazeta.pl: http://gospodarka.gazeta.pl/IT/1,69805,5840802,_Rz___6_5_mln_polskich_rodzin_musi_kupic_dekodery.html

 

Autor podpisany jako "kej" twierdzi (na podstawie tekstu w Rzeczpospolitej), że nie ma sprzętu do odbioru DVB-T i przez to ludzie nie będą mieli co oglądać ("Dziś kosztuje on ok. 90 euro i próżno go szukać w sklepach."). Drogi "kej" - wpadaj do mnie, przywoź kasę, załatwię 100 tys. egzemplarzy (tak na początek) i liczę na dalszą współpracę handlową. Przy takiej ilości możemy się potargować co do ceny :] Oczywiście nie obchodzi mnie co z nimi zrobisz, możesz je zastosować jako kostka brukowa, bo takiej ilości w tej chwili nie uda się wprowadzić na rynek i nie trzeba być wielkim analitykiem, żeby to dostrzec. Sprzęt jest i na rynku pojawia się coraz więcej modeli.

 

"w polskich sklepach trudno dziś o odbiornik z wbudowanym setboxem MPEG4"

Nie - w polskich sklepach kupić jest łatwo, tylko trzeba się znać i szukać w dobrych sklepach, a nie w marketach. Sprzedawcy TV żerują na niewiedzy klientów wysprzedając TV LCD ściągane z zagranicy, zwykle modele wycofywane z rynku europejskiego, w "super promocjach".

 

"Andrzej Kozłowski, dyrektor firmy TP Emi Tel"

EmiTel pisze się łącznie :>

 

"Emi Tel szacuje, że ponad trzech milionów osób nie będzie stać na kupno dekoderów."

Wątpię, żeby to były słowa kogoś z TP EmiTel, a jeśli już to możliwe, że jest to fragment wypowiedzi wyrwany z kontekstu. Zacząć trzeba od tego, że do wyłączenia analogu jest jeszcze dużo czasu, a prawda jest taka, że większość osób będzie czekać na wyłączenie analogu i to dopiero będzie impuls do zakupu... czegoś (nie koniecznie odbiornika DVB-T, to niestety może być pole do manewru dla naciągaczy). Przed nami jeszcze szmat czasu - cztery lata do magicznej daty 12-12-2012 (o ile to założenie zostanie spełnione, a wcale tak być nie musi). Tylko w tym roku od momentu wprowadzenia pierwszych odbiorników (słowo setbox nie istnieje, nie wiem nawet co to jest, chyba jakaś mutacja Set Top Box, tylko że coś takiego też w języku polskim nie funkcjonuje, podobnie jak STB - jest odbiornik) DVB-T/MPEG-4 (to były Thomsony) zarówno udało się osiągnąć skok jakościowy (kolejne modele mają spolszczenie, obsługują EPG, teletekst) jak i cenowy (ok. 50% w dół). Dalsze obniżki są możliwe (może nie teraz - kursy walut szaleją, ale ogólnie w przyszłości).

 

Rozejrzę się za tekstem źródłowym z Rzeczpospolitej.

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

@karol91 zapytał mnie w korespondencji prywatnej co z Dolby Digital Plus. Uznałem, że odpowiedź na to zapytanie warto upublicznić,bo może być to dość istotne w tej dyskusji

 

Moim zdaniem temat Dolby Digital Plus to wymysł, ponieważ nie widzę sensu stosowania DD+ w transmisjach DVB-T - kto będzie puszczać dźwięk o bitrate wyższym niż 640 kbit/s i o większej ilości kanałów niż 5.1 jeśli nie ma na to miejsca w multipleksach? Nawet w Polsce w tej chwili nikt tak nie nadaje na satelicie. Niestety gdyby ktoś chciał wyciąć taki numer, to po konsultacjach z producentami sprzętu wiem już, że jeśli odbiornik nie wspiera DD+ to nie jest w stanie przepuścić tego dźwięku, nawet zrobić downsamplingu do AC3. W tej kwestii będzie trzeba naciskać na UKE, aby specyfikacja została skorygowana do DD bez "+", bo nie dość, że byłby problem z już sprzedanym sprzętem (zarówno odbiornikami DVB-T jak i TV z wbudowanymi dekoderami) to jeszcze ceny sprzętu z odpowiednimi chipami DD+ byłyby znacznie wyższe, bo to zbyt duża nowość. Co więcej z tego co mi wiadomo dźwięk DD+ nie może być wyprowadzany po S/PDiF, a tylko po HDMI (i to przy założeniu specyfikacji o wersji conajmniej 1.3). Zaczyna się z tego robić spory problem, dlatego nie wierzę, że DD+ zostanie wdrożony i stosowany w Polsce. Błędem było zaakceptowanie tego jako standard, bo może to prowadzić do nadużyć ze strony nadawców, którzy mimo iż i tak nie mają materiałów w DD+ - będą dźwięk sztucznie konwertować (tak jak to było z TVP w połowie roku i wprowadzeniem DD, wyłączając jednocześnie ścieżkę stereo MPEG-1 Layer 2 - na szczęście po kilku miesiącach wznowiono emisję "zwykłej" fonii).

 

Z innych kwestii związanych z cyfryzacją - wśród wszelkich działań ze strony UKE nadal brakuje mi najważniejszego - nakazać sprzedawcom TV/odbiorników informowanie klientów o tym jaki standard kompresji wspiera dany sprzęt. Powszechne jest wciskanie TV LCD w marketach kłamliwie informując, że obsługuje on DVB-T w Polsce! Jest to niedopuszczalne i sytuacja musi zostać prawnie uregulowana. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest zobowiązanie producentów do przylepiania na ekrany nalepki jasno informującej, jaka metoda kompresji jest wspierana. Bez tego - kary pieniężne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiemy, że nic nie wiemy. Dowiemy się w momencie uruchomienia. Jak wynika ze współrzędnych nadajnika (nie wiem na ile te dane są wiarygodne), to prawdopodobnie będzie to stacja nadawcza koło Nowosolnej. Bardzo dziwna lokalizacja. "LODZ 24 M2 193347|514841 283 270 380 100 N H 5-24-22"

"LODZ 46 M1 193347|514841 283 270 380 100 N H 6-46-22"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwestii będzie trzeba naciskać na UKE, aby specyfikacja została skorygowana do DD bez "+", bo nie dość, że byłby problem z już sprzedanym sprzętem (zarówno odbiornikami DVB-T jak i TV z wbudowanymi dekoderami) to jeszcze ceny sprzętu z odpowiednimi chipami DD+ byłyby znacznie wyższe, bo to zbyt duża nowość.

Ciekawe, czy w ogóle sprzęty w stacjach nadawczych pozwalają na transmisję takiego sygnału? :lol:

 

Wiemy, że nic nie wiemy. Dowiemy się w momencie uruchomienia.

Czy transmisję w MPEG-4 można wykryć za pomocą tunera MPEG-2 (np. wbudowanego w telewizor)? Wyszuka kanał, którego nie będzie można odtworzyć, ale będzie słychać np. sam dźwięk (jeśli to stereo)? Dopiero w takim wypadku pokuszę się o zakup odpowiedniego sprzętu, na razie nie ma co robić zapasów w domu. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...