Skocz do zawartości
  • 0

jak ustawic zez na astre ?


buba_013
 Udostępnij

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
A gdzie to się ustawia w menu?

O ustawienie czego się pytasz ? Jak o przypisanie portów diseqc do satelitów, to napisałem Ci wcześniej. Jak o wprowadzanie parametrów kanałów z Astry, to szukaj ustawień odpowiedzialnych za skanowanie transponderów. Dla nowego transpondera wprowadzasz częstotliwość (MHz), symbol rate (MS/s), polaryzację (V lub H), także tryb przeszukiwania np. FTA, Wszystkie. Na początek przejrzyj sobie całe menu Twojego dekodera, poczytaj instrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

mam jeszcze jedno pytanie, dzis wszystko zamontowałem, i pierw bez diseqc wszystko chodziło dobrze ( kanały hd na astrze) konweerter na HB i drugi po prawej na ASTRE osobno działały, gdy podłączyłem diseqc kanały HD na astrze przestały działac czy sam przełącznik powoduje az takie osłabienie sygnały ? własnie sprawdziłem i wyszukało mi ok 300 kanałów z Astry i nie ma sygnału tylko na art HD, ZDF HD ASTRA HA, Das erste HD i cos na B.... i ANIXE HD, tyle ze są dwa i na tym drugim sygnał jest

 

 

ponownie sprawdziłem i bez diseqc równiez nie łapie, widocznie przy skręcaniu musiało cos lekko przestawic, czy jezeli HB odbiera dobrze, mozna powiedziec idealnie to pozostaje juz tylko probowac rózne ustawienia tylko drugiego konwertera a w ustawieniach czaszy juz nic nie ruszac ?

 

dodam ze czasze mam od C+ (ale mimo wszystko złapało mi te kanały HD, ale teraz trudno znowy je wyłapac) czy zmiana czaszy chocby na triax td78 sprawi ze lekko i przyjemnie powinienem złapac te kanały ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do odbioru HD zaleca się anteny nie mniejsze niż 80 cm, tak więc myślę, że jeśli zamienisz na większą, to problem zniknie. Na tej mniejszej antenie próbowałeś ustawiać skew konwertera? Możesz ją również ustawić bezpośrednio na Astrę a zezować na Hot Birda. Wtedy sygnał kanałów HD z 19,2E będzie mniej stratny, ale z kolei z HD z 13E może być problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja troche nie rozumiem niektórych rad w tym wątku. Na czym polega to ustawianie zeza? Przecież kupujemy w sklepie SAT zeza na astre który ma stały dystans do głownego konwertera (ewentualnie podajemy sprzedającemu srednice naszej anteny). Zakładamy go po prawej stronie głownego LNB i po podłaczeniu kabla sygnal na 90% z Astry bedzie juz na tunerze. Konwertery powinny być mniej wiecej w poziomie i tyle. Jedyną rzeczą która da się jeszcze regulować to skos nowego konwertera w zezie ale sam zez? Przeciez tam nie ma żadnej regulacji. Nie bardzo też idzie przekrecac kierunek patrzenia konwertera w strone anteny bo jak dokrecimy sruby mocujące konwerter to i tak ustawi sie on tak jak odlano plastik obejmujący. Jeśli zez jest dobry to chyba musi miec dobraną dobrą odległość i musi działać?

Jesli ktoś ma dużo wiekszą czasze od standardowej (ponad 100cm) to musi raczej kupić inny zez albo taki w którym da sie regulować odległoscv miedzy dwoma konwerterami a to raczej rzadkość na rynku. Do standardowych anten (60-85cm) raczej nie potrzeba żadnych cudów.

Wyprowadźcie mnie z błedu jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W konwerterach monoblokach nie ma regulacji. Zakładasz i działa albo nie działa.

W zwykłych konwerterach możliwość regulacji uzależniona jest od zastosowanego uchwytu. W uchwytach "na szyjkę" zakres regulacji jest mniejszy. Ale w uchwytach "na rurkę" możliwość regulacji jest we wszystkich płaszczyznach (kierunek patrzenia konwertera w stronę anteny także można regulować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale po co sobie komplikować życie. Mierzysz antene. Idziesz do sklepu i mówisz: "Poprosze zeza na astre do czaszy XXcm" Pan ci podaje gotowy produkt, najlepiej sztywny bez mozliwosci regulacji żeby nie było możliwości niczego zepsuć złym ustawieniem. Montujesz i na 90% działa. Pozostałe 10% to błedne ustawienie w tunerze diseqca albo przykrecenie ze zlej strony wysięgnika :) Jak masz wyjątkowego pecha to może bedziesz potrzebował minimalnej regulacji skosu.

Zauważcie że bardzo wiele osób (w tym ja) nie ma dostepu do konwerterów po ustawieniu anteny. Po prostu nie dosiąga się z okna, można jedynie krecić czaszą. Dla takich osob każda konieczność "doginania konwerterów" byłaby zgubna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poprosze zeza na astre do czaszy XXcm

To miałoby sens, gdyby wszystko w naszej instalacji było idealne lub bardzo zbliżone do tego stanu. Czasza o idealnej geometrii, idealnie ustawiona w przestrzeni, konwerter na hotbirda idealnie w ognisku, drugi konwerter to taki sam model....

Niestety, bardzo często z powodu ustawień "na granicy poprawności" potrzebna jest regulacja dodatkowch elementów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ale po co sobie komplikować życie. Mierzysz antene. Idziesz do sklepu i mówisz: "Poprosze zeza na astre do czaszy XXcm" Pan ci podaje gotowy produkt,

Takim gotowym produktem jest monoblok.

Nie ma możliwości produkować (i sprzedawać) zezów we wszelkich możliwych konfiguracjach do wszekich możliwych anten. Bałbym się powiedzieć coś takiego w sklepie. Mniej kulturalny sprzedawca by mnie zwyczajnie wyśmiał. ;)

Monoblok stanowi wyjątek. Jest przeznaczony do anten ~80cm i do odbioru Astra & Hot Bird.

Ale układ zeza to nie tylko Astra & Hot Bird. A ja chcę np. kupić zeza na Hot Birda i Eurobirda 9A do anteny 100cm, gdzie mam go szukać (?). Nie istnieje gotowy taki zez. Możliwość regulacji zeza jest bardzo potrzebna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Troche się mylisz. 99% zezów sprzedawanym w PL to zezy do Astry i HB. U mnie w sklepie jest gablota i tam są wystawione m.in. zezy i są podpisane:

zez Astra dla anteny 50-60cm, zez Astra dla anteny 60-75cm itd. Zresztą wejdź sobie na allegro. Tam tez zezy są w ten sposób opisywane. Albo sprzedający podaje srednice czaszy albo dlugosc wysięgnika.

Ostatnio byłem w sklepie, gość przede mną po prosił o zeza. A sprzedający spytał się o srednicę anteny bo mieli tylko na 80tki więc coraz rzadziej można spotkać uniwersalne i według mnie bardzo dobrze. Bo jak ludziom da się zbyt dużo pola do ustawiania to zawsze przekombinują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ale po co sobie komplikować życie. Mierzysz antene. Idziesz do sklepu i mówisz: "Poprosze zeza na astre do czaszy XXcm" Pan ci podaje gotowy produkt,

Takim gotowym produktem jest monoblok.

Nie ma możliwości produkować (i sprzedawać) zezów we wszelkich możliwych konfiguracjach do wszekich możliwych anten. Bałbym się powiedzieć coś takiego w sklepie. Mniej kulturalny sprzedawca by mnie zwyczajnie wyśmiał. ;)

Kolega niech doda ze monobloki sa awaryjne ( a takich mase spotkalem , i kazdemu kto mial odradzalem taki uklad) z zezem jest mniej problemu i wrazie czego mniejszy koszt wymiany jesli cos sie stanie...

 

 

Ale po co sobie komplikować życie. Mierzysz antene. Idziesz do sklepu i mówisz: "Poprosze zeza na astre do czaszy XXcm" Pan ci podaje gotowy produkt, najlepiej sztywny bez mozliwosci regulacji żeby nie było możliwości niczego zepsuć złym ustawieniem. Montujesz i na 90% działa. .

Niestety ale sztywne zezy pasuja do niewielu anten ( np do 105 czy 115cm jest ciezko znalesc ) i uzylem uniwersalnego taki np: ma mozliwosc regulacji niewielkiej wysokosci oraz skret konwerterem na prawo i lewo :D sciagam polowke mocowania i krece do orginalnego uchgwytu ;) wtedy mam pewnosc ze taki uklad dziala a jak wiemy kazda osoba ma inna czasze :>

 

 

2prbses.jpg

 

a tak to u mnie wyglada :D

 

24d4ae7d76fa02c9med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Troche się mylisz. 99% zezów sprzedawanym w PL to zezy do Astry i HB.

[...]

Bo jak ludziom da się zbyt dużo pola do ustawiania to zawsze przekombinują.

W Polsce najpopularniejszy jest zez Astra + Hot Bird - to fakt.

W/g prawa Murphy'ego: Jeżeli coś może się nie udać, to się nie uda - to też fakt.

 

Taki gotowy zez jest wykonany pod konkretny model anteny, na 99% nie działa on optymalnie z innymi modelami anten. To, że działa zawdzięczamy pewnie tylko temu, że dopuszczalna niedokładność nakierowania na satelitę (margines błędu) jest dość duża.

Błędem jest przekonanie, że takiego gotowego zeza nie trzeba w ogóle regulować. Skew jak najbardziej trzeba ustawić.

 

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Każdy kupi odpowiedniego dla siebie zeza w/g własnego uznania. I tak powinno właśnie być. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moje zdanie o zezach, tych dostępnych w handlu jest takie, że to kompletnie bezużyteczne badziewie. Jedne nie pasują, drugie mają ograniczone możliwości regulacji lub w ogóle nie mają, a trzecie są za ciężkie...

Jeśli mogę coś doradzić - najlepiej zez zrobić samemu. Najpierw trzeba wyznaczyć optymalną odległość w jakiej konwerter musi się znaleźć. To trzeba zrobić ręcznie. Potem np. z tektury zrobić model obejmy. Sprawdzić... i następnie coś podobnego wykonać z blachy. Ślusarka to przecież żadna sztuka.

Mój zez na Astre wygląda tak :

83163193.jpg

67313326.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam, podłączę się pod temat z zapytaniem jak ustawić dodatkowo zez na Astrę 2 28.2 E.

Mam czaszę aluminium 90 offset, 3 konwertery Inverto Red Extend Single 0,3 dB. Uchwyty do zeza skręcane na rurkę.

Ustawiłem satelitę HB 13.0E w zezie, centralnie Astra1 19.2E, i dalej po prawej chcę ustawić Astrę2 28.2E i coś nie mogę znaleźć tej ostatniej.

Może zaproponujecie rozwiązanie patowej sytuacji?

 

HB i Astra 1 mają po 89% siły i podobnie jakości sygnału. Obliczałem na kalkulatorze zeza odległości pomiędzy konwerterami ustawiałem idealnie jak podaje kalk. i nic cisza. Mam ułatwioną sprawę bo używam miernika SM2200 jednak jest problem. Może za mała czasza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sorry, że mogę zadać trochę naiwne pytanie, ale nie jestem obeznany w tym temacie :) Mianowicie mam starą antenę z lat 80. (średnica chyba ze 120cm) z możliwością obracania z konwerterem zamocowanym na trzech "rączkach" :) (nie wiem jak to nazwać), a nie na jednej jak współcześnie. Czy mogę ją jeszcze wykorzystać do odbioru sygnału np. Cyfry+ i zamontować zeza lub jakoś odbierać sygnał z HotBirda i Astry (pamiętam, że jakiś gość mówił mi, że nie mogę, bo te nowe anteny są paraboliczne, a ta ma jakiś inny kształt, czy coś w tym stylu, ale nie do końca mu wierzę)????? Proszę o wyrozumiałość :) i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ze niestabilny to śmieszne, sam mam zeza na Astrę 19.2 i Hot Birda i wszystko działa stabilnie i prawidłowo, trzeba tylko dobrać odpowiedni rozmiar anteny, konwerter, ustawienia anteny, poprawnie ustawić czaszę i wszystko powinno działać bezawaryjnie. U Mnie sygnał zarówno z Hot Birda jak i z Astry jest bardzo silny, na Astrze jest trochę słabszy, ale zez jest bardzo dobrym i stabilnym rozwiązaniem dla osób które chcą oglądać dwie najpopularniejsze satelity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...